Tırnaktaki Siyah Çizgi Nasıl Geçer?

Tırnaktaki siyah çizgi çeşitli sağlık problemlerinin bir yansımasıdır. Tırnakta çıkan siyah çizgiler tırnak sağlığının gidişatı anlamında kötü bir habercidir. Bu nedenle tırnak sağlığı konusunda yapmanız ve yapmamanız gerekenleri sizin için yazdık.

Düzenli olarak tırnak bakımı yapmak tırnaklarda el ve ayaklarda meydana gelebilecek her türlü sağlık sorunun önüne geçilmesini sağlar bu şekilde de erken teşhis şansı mümkün olabilir. Bu sebeple de bakım yaptırdığınız zaman tırnaklarda oluşabilecek her türlü soruna karşı önlem alınabilir.

El ve ayak tırnakları ile ilgili olarak en çok karşılaşılan sorunlardan birisi de tırnakta siyah çizgi oluşumudur. Tırnak üzerinde siyah çizgi ortaya çıkmasının birçok sağlık sebebine bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bundan dolayı da günümüzde el ya da ayak tırnağında siyah çizgi oluşan bireylerin sorularının çeşitli nedenleri vardır.

Tırnakta Siyah Çizgi Neden Olur?

Kadın erkek birçok kişinin en çok yakındığı konulardan birisi de tırnakta siyah çizginin meydana gelmesidir. Tırnakta kıymık gibi siyah çizgi oluşması olarak da söylenen bu sorunun ortaya çıkmasında birden fazla etkenden kaynaklanabilir.

Tırnaktaki siyah çizgi oluşumuna yol açabilecek nedenler arasında vitamin eksikliği, hamilelik gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bunların dışında kansızlık, tırnak altı kanaması, yüksek ateş komplikasyonu, kanser, sedef hastalığı ve tırnak mantarı gibi bazı sağlık sorunları siyah çizgi oluşumuna sebep olabilmektedir. Genel olarak bu rahatsızlık siyah tırnak mantarı olarak kabul edilir.

Tırnakta Siyah Çizgi Oluşumunun Sebepleri

 • Tırnakta mantar hastalığı
 • Kansızlık
 • Melanom ismindeki cilt tümörü
 • Vitamin eksikliği
 • Yüksek ateşin komplikasyonu olarak
 • Tırnak altı kanaması
 • Hamilelik
 • Sedef hastalığı
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak
 • Travma, farkında olmadan tırnağı bir yere çarpma yada ağır bir şeyin tırnağınızın üzerine doğru düşmesi
 • Melanonişi (Tırnakta siyah veya kahverengi lekelerin oluşması)
 • Kanser

Tırnakta Siyah Çizgi Tedavisi

Tırnaktaki siyah çizgiler estetik açıdan güzel bir görüntüye engel olduğu ve önemli sağlık sorunlarının habercisi olabileceği için mutlaka önemsenmeli ve dikkate alınmalıdır. Siyah çizgilerin meydana gelme sebepleri güzelce araştırılmalıdır. Bunun içinde dermatoloji / cildiye uzmanlığından destek alınması ve gerekli olan testlerin yaptırılması gerekir. Böylece tırnakta beliren leke ve tırnak çizgilerinin sebebi belirlenir.

Neden ortaya çıktığına göre de uzman tarafından belirlenecek tedavi prosedürünün eksiksiz olarak uygulanması gerekir. Bu tedavi ile kısa sürede tırnaktaki çizgilerden kurtulmak mümkün.

Türk Dermatoloji Derneği Tırnak Hastalıkları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Fatih Göktay, el ve ayak tırnaklarında birden bire beliren şekil bozukluklarının bazı durumlarda gözden kaçabileceğini söylemiştir, Bu bölgelerdeki koyu renkli çizgilerin, önemli sağlık sorunlarının işareti olabileceğini belirtmiştir.

Prof. Dr. Göktay, tırnaklarda beliren kahverengi ve siyah renk değişikliği, tırnak altındaki melanositlerin çoğalması ve boya üretmesi sonucu oluşabileceğini belirtmiştir. Bu durum, doğuştan olabildiği gibi sonradan da meydana gelebildiğini söylemiştir. Tırnakta çizgi halinde ya da nokta olarak çıkabilen bu durumun iyi huylu benden kaynaklanabildiği gibi, melanom adlı kanserden de kaynaklanabileceğini belirtmiştir.

Tırnak melanomu oldukça ciddi hayatı tehdit eden tırnak hastalığıdır. Tırnak melanomlarının büyük bir kısmı tırnakta uzunlamasına yerleşen kahverengi-siyah bir çizgi, bant şeklindedir.

Tırnak melanomları daha az sayıda kahverengi-siyah renk değişikliğinin dışında pembe, kırmızı renk değişikliği şeklinde de meydana gelebilir. Hastalığın kesin tanısı için mutlaka tırnak altında yerleşen hastalıklı alandan biyopsi alınarak patolojik inceleme yapılması gerektiğini belirtmiştir.

Eğer tırnak melanomları zamanında tedavi edilmezse, hem tırnağın etrafındaki deriye hem de altına doğru büyüyebilir. Büyüme sonucu şekil bozukluğu, koyu kahverengi siyah kitlelerin kırmızı kabarık yaraların oluşması ve kanamalara sebep olabildiği söylenmiştir.

Prof. Dr. Göktay erken dönemde tedavi edilen hastaların bu hastalıktan kurtulma oranının çok yüksek olduğunu söylemiştir. Ayakkabıya sürtme, tırnak ısırma, ilaçlar, hamilelik, hormonal rahatsızlıklar, zührevi rahatsızlıklar ve bunların UV ışınları ile tedavisi, B12 eksikliği, genetik yatkınlık gibi pek çok faktör tırnaklardaki siyahlıklara sebebiyet verebilir.

Eğer hastalık başlangıç döneminde teşhis edilir daha derinin alt tabakalarına inmeden tedavi edilirse kesin olarak iyileşme görülür. Bu sebeple de tırnaklarda renk değiştirme ile karşılaşılırsa tedavisi için zaman geçirmeden cildiye uzmanına başvurulmalıdır. Hayatı tehdit eden tırnak hastalıklarında doğru tanı ve erken tedavi ile şifa elde edilebildiğini unutmamalısınız.

Tırnaktaki Siyah Çizgi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tırnaklarda oluşan siyah çizgiler bir çeşit cilt problemi olarak kabul edilir ve cildiye doktoruna gidilir. Tırnak hastalıkları ile ilgili linkteki kaynağı okuyabilirsiniz: http://turkderm.org.tr/menu/50/tirnak-ve-tirnak-hastaliklari

Tırnakta Siyah Çizgi Siyah Leke Tedavisi

Tırnakta siyah çizgi oluşumunun tedavisi bu durumun sebebine göre değişiklik gösterir. Mesela bu durum mantardan kaynaklanıyor olabilir bu durumda doktor tırnak mantarı için ilaç verecek ve bu ilacı kullanınca sorununuz çözülecektir. Tırnakta siyah çizgi oluştuğunda vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir