Betasalic Merhem Ne İşe Yarar?

Betasalic merhem farklı cilt problemlerine yönelik olarak kullanılan bir üründür. Eğer Betasalic merhem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Betasalic Krem Nedir?

Bu krem aktif bileşenler olarak betametazon topikal ve salisilik asit topikal içerir. Bu merhem, enflamatuar aracıları inhibe ederek çalışır. 

Bu krem yaşlılık lekeleri, kortikosteroid duyarlı dermatozların kaşıntılı belirtileri, sedef hastalığı, akne, melazma, kortikosteroid duyarlı dermatozlar ile ilgili cilt problemleri, egzama ve diğer rahatsızlıklar için kullanılır. Bu krem, bu ilaç kılavuzunda belirtilmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Betasalic Merhem Fiyatı

Bu merhemin güncel fiyatı 10.90 TL’dir.

Betasalic Merhem Muadili 

Betasalic losyon ve Psorcutan Beta pomad bu merhemin muadili olan ürünlerdir.

Betasalic Merhem Nerelerde Kullanılır?

Her 100 gram Betasalic Merhem, 64 mg betametazon dipropionat (50 mg betametazon bazına eşdeğer) ve 3 gram salisilik asit içerir.

Bu merhem, anti-enflamatuar, antipruritik ve vazokonstriktör özelliklere sahip olan bir ilaçtır. Salisilik asit ise bir keratolitiktir.

Bu merhem, kronik likenize egzama, liken planus, liken simpleks, balon olmayan iktiyosiform eritrodermi tedavisinde uygulanır. Ayrıca sedef hastalığı ve ellerde ve ayaklarda görülen kronik plak sedef hastalığı gibi daha az duyarlı rahatsızlıklarda etkilidir. Ancak yaygın plak sedef hastalığında kullanılmaz.

Betasalic solüsyonu ise, sedef hastalığı, seboreik dermatit gibi saç derisi lezyonlarında inflamatuar ve pruritus tedavisinde kullanılır.

Bu merhem genel olarak yaşlılık lekeleri, kortikosteroid duyarlı dermatozların kaşıntılı belirtileri, sedef hastalığı, çiller, akne vulgaris, sivilceler, melazma, yanıklar ve kortikosteroid duyarlı dermatozların inflamatuar belirtileri gibi hastalıkların, durumların ve semptomların tedavisinde, kontrol altına alınmasında, önlenmesinde ve tedavi edilmesinde oldukça etkili ve yoğun bir ilaçtır.

Betasalic Merhem Neye Yarar?

Bu etkili merhem sistemik lupus eritematozus ve romatoid artrit gibi çeşitli romatizmal hastalıkları tedavi eder. Sedef hastalığı ve dermatit, anjiyoödem, astım, bazı kan bozuklukları, bazı göz ve cilt hastalıkları gibi alerjik durumlar gibi birçok cilt hastalığının belirtilerinde kullanılır.

Bu cilt kremi  lokal sedef hastalığı, egzama, cilt problemleri, enflamasyon ve cilt iltihabı, tahriş ve ağrı, artrit ve diğer eklem veya tendon problemleri, lupus, kronik likenize egzama, liken planus, liken simpleks, balon olmayan iktiyosiform eritrodermi gibi hastalıkların tedavisinde uygulanan bir ilaçtır.

Betasalic Merhem 30 Gr Kullanmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Bu merhem sadece harici kullanım içindir.
  • Bu merhemi gözlerden, ağızdan, dudaklardan, burun içi bölgesinden ve kulaklarda uzak tutmak için özen gösterilmelidir.
  • Geniş cilt yüzeyleri uzun süre veya aşırı miktarda bu merhem ile tedavi edilirse, betametazon ve salisilik asidin sistemik emilimi arttırılabilir.
  • Özellikle bebeklerde ve çocuklarda mümkün olduğunca uzun süreli topikal tedaviden kaçınılmalıdır. Bu yüzden bu merhem bebeklerde ve çocuklarda çok uzun süre kullanılmamalıdır.
  • Topikal kortikosteroidler sedef hastalığında, tolerans gelişimi, genelleşmiş risk, püstüler sedef hastalığı ve cildin bozulmuş bariyer fonksiyonuna bağlı lokal sistemik toksisite sonrası ribaund relapsları gibi çeşitli nedenlerden dolayı tehlikeli olabilir.
  • Bu merhem kesinlikle hamilelik döneminde kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde ise doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Betasalic Merhem Nasıl Kullanılır?

Bu merhem mutlaka doktorunuz tarafından tarif edilen şekilde kullanılmalıdır. Bu merhemi uygulamadan önce ellerinizi suyla ve sabunla yıkayın. Ardından etkilenen bölgeye günde bir ila iki kez ince tabaka olarak uygulayın ve hafifçe ovalayın. Daha sonra ellerinizi tekrar sabun ve suyla temizleyin. Bu ilacı iki hafta boyunca düzenli olarak kullanın.

Betasalic Merhem Yan Etkileri

Kaşıntı, yanma hissi, tahriş, ciltte kuruluk, folikülit, akneiform püskürmeler ve akne alevlenmeleri, hipopigmentasyon ve alerjik kontakt dermatit bu merhem içerisindeki bileşenlerden meydana gelebilecek olası yan etkileri bir listesidir. Bu kapsamlı bir liste değildir. Bu yan etkiler mümkündür ancak her zaman ortaya çıkmaz. Bazı yan etkiler nadir ancak ciddi olabilir. Bu tür yan etkilerden, özellikle de beklemenize rağmen geçmeyen herhangi birini gözlemlerseniz mutlaka doktorunuza danışın. Bu merhem ayrıca burada listelenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Betasalic Merhem Zararları

Kaşıntı, tahriş, folikülit, cildin maserasyonu, cilt atrofisi, hipertrikoz, akneiform döküntüler, ikincil enfeksiyon, hipopigmentasyon, perioral dermatit, alerjik kontakt dermatit, stria ve miliaria gibi zararlı etkiler bu kremi kullanırken meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen ilacı kullanmayı bırakın ve doktorunuza başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir