Oligüri nedir? Nasıl tedavi edilir?

Oligüri, idrar çıkışının beklenenden (400mg) düşük olması durumuna denir. Tipik olarak dehidrasyon, idrar yollarında tıkanma veya kullanılan ilaçların bir sonucudur. Çoğu zaman, oligüri evde tedavi edilebilir, ancak bazı durumlarda, daha fazla test ve tedavi gerektiren ciddi bir tıbbi durum olabilir. Oligüri, idrar çıkışının tamamen durduğu anüriden farklıdır. 

Oligüri belirtileri nelerdir?

Oligüri birincil semptomu normalden daha az idrar üretmektir. Bireyler, azalmanın nedenine bağlı olarak başka semptomlar da yaşayabilir. Oligüri belirtileri ve semptomları:

 • Daha az sık idrara çıkma ve / veya normalden daha az miktarda idrar üretme. 
 • İdrar normalden daha koyu bir renktir (genellikle kehribar gibi daha koyu sarı bir renktir). İdrarda kırmızı veya koyu kırmızı kan varsa, bu hematüri denilen farklı bir konudur .

Oligüri neden olur?

Dehidrasyon, tıkanmalar ve ilaçlar da dahil olmak üzere bir kaç şey oligüriye neden olabilir.

Susuzluk

Oligüri’nin en yaygın nedeni dehidratasyondur. Dehidrasyon, vücudunuzda yeterli su veya sıvı bulunmadığı zamandır – genellikle çok sıvı kaybedersiniz. Bu, sıcak bir günde çok terlediğinizde veya ishale veya kusmaya neden olan bir mide rahatsızlığınız olduğunda olabilir.

İdrar yollarında tıkanıklık 

İdrar çıkışında azalma, idrar yolunu ( genişlemiş bir prostat veya böbrek taşı gibi ) fiziksel olarak bloke ettiğinde ve idrar akışını sınırladığında da ortaya çıkabilir. Bu tıkanmalar, böbrekler, üreterler (böbreği boşaltan tüpler, mesane ve mesaneyi boşaltan üretra) dahil olmak üzere idrar yolu boyunca herhangi bir yerde ortaya çıkabilir ve yetişkinlerde çocuklardan daha yaygındır.

İlaçlar 

Bazı ilaçlar vücudun idrar üretme veya bırakma yeteneğini etkileyebilir. İdrar çıkışını etkileyebilecek ilaçlar şunları içerir:

 • Antikolinerjikler : İstemsiz kas hareketlerini ve diğer vücut fonksiyonlarını engellemek için kullanılır. Antikolinerjikler , Parkinson hastalığı ve gastrointestinal bozukluklar ve mesane rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılır . 
 • Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar: Şişmeyi azaltmak veya ağrıyı hafifletmek için kullanılan ilaçlar. Örnekler arasında ibuprofen ve aspirin bulunur. 
 • Diüretikler: Vücudu daha fazla idrar üretmeye ve serbest bırakmaya iten maddeler. Aşırı veya çok uzun süre kullanıldığında, diüretikler dehidrasyona veya böbrek hasarına (veya diğer sağlık sorunlarına) yol açabilir – sonuçta idrar üretiminde bir azalmaya neden olabilir.
 • Antibiyotikler: Bazı antibiyotiklerin ( siprofloksasin ve penisilin gibi ) kullanılması böbreklere zarar verebilir ve bu da idrar çıkışını etkileyebilir. Bu, küçük çocuklarda veya kronik sağlık sorunları olanlarda daha yaygındır.

Diğer Sebepler 

Daha az yaygın olmakla birlikte, başka şeyler de idrar çıkışında bir azalmaya neden olabilir. Bunlar:

 • Önemli kan kaybı
 • Ciddi enfeksiyonlar
 • Fiziksel travma
 • Şok

Oligüri teşhisi

Oligüri tipik olarak fizik muayene sırasında teşhis edilir. Doktorlar ayrıca olası nedenleri araştırmak veya ilgili sağlık sorunlarını kontrol etmek için daha fazla test yapmak isteyebilirler.  

Fiziksel doktor kontrolü 

Doktor ziyaretinde, muhtemelen idrar çıkışında azalmaya neyin neden olabileceği hakkında daha iyi bir fikir edinmek için sağlığınızla ilgili bir dizi soru soracaklardır. Örneğin, doktorunuz sizi dehidrasyon veya idrar yolu tıkanıklığı belirtileri açısından inceleyecektir (düşük karın [mesane] veya yan taraftaki [böbrekler] ağrı gibi).

Doktorlar oligüriyi bir günde ürettiğiniz idrar miktarına göre teşhis eder, ancak kullanılan kriterler yetişkinler ve çocuklar için farklıdır:

 • Yetişkinler: 24 saatlik bir süre içinde 500 mililitreden (mL) az idrar.
 • Çocuklar: 24 saatlik bir sürede 500 mL / 1.73 metrekareden (m2) az.
 • Bebekler: bebekler için 24 saatlik bir sürede saatte 0,5 mL / kilogramdan (kg) az.

Diğer Testler 

Doktorlar ayrıca idrar çıkışındaki azalmaya neyin neden olduğunu ve azalmanın böbreklere zarar verip vermediğini belirlemek için daha fazla test yapmak isteyebilirler. Çalıştırmak isteyebilecekleri bazı testler şunlardır: 

 • İdrar testleri: İdrar tahlili ve idrar kültürü dahil bir enfeksiyonu kontrol etmek için yapılır. Ek böbrek fonksiyonu testleri, evde bir günlük bir süre boyunca idrarın toplandığı ve analiz edildiği 24 saatlik idrar testini içerir.
 • Karın ultrasonu veya BT taraması: Böbrek genişlemesi (hidronefroz) gibi bir tıkanıklığı kontrol etmek için yapılır.
 • Kan testleri: Elektrolitlerinizi, kan sayınızı veya böbrek fonksiyonunuzu kontrol etmek için yapılır.
 • Sistoskopi: Bir ürolog tarafından mesanenin içini görmek için küçük bir kamera kullanılmasını içeren bir uygulamadır.

Oligüri tedavisi

Oligüri nasıl tedavi edilir, bireyin genel sağlığı, idrardaki azalmanın olası nedeni ve böbrekte herhangi bir yaralanma olup olmadığı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Genel olarak konuşursak, doktorlar genellikle sıvı alımınızı artırmanızı, sorunun nedeni olabilecek ilaçları durdurmanızı ve / veya sorunu tedavi etmek için ilaçlar kullanmanızı önerir.

Sıvı Alımını Artırma 

Oligüriyi tedavi etmenin basit bir yolu, aldığınız sıvı miktarını arttırmaktır. Bu genellikle evde daha fazla su veya elektrolit içeren rehidrasyon çözeltileri içerek yapılabilir . Şiddetli dehidrasyon vakalarında veya başka bir sağlık sorununun olduğu durumlarda, doktorunuz intravenöz sıvılar ve olası hastaneye yatış önerebilir.

İlaçlar 

Rehidrasyon yeterli değilse – veya idrar çıkışınızı veya hidrasyon seviyenizi etkileyen başka sağlık sorunları varsa – doktorunuz oligüri veya altta yatan nedeni tedavi etmek için ilaç kullanmanızı önerebilir. 

Oligüri tedavisinde kullanılan ilaçlar şunları içerir: 

 • Antimikrobiyaller: Ciddi ishale veya kusmaya neden olanlar gibi enfeksiyonları tedavi etmek için.
 • Diüretikler: Vücudu daha fazla idrar üretmeye zorlayan. Küçük miktarlarda diüretikler idrar çıkışını arttırmaya yardımcı olabilir, ancak yukarıda belirtildiği gibi, çok fazla geri tepebilir ve oligüriyi daha da kötüleştirebilir.
 • Renal doz dopamin: Böbrek içindeki arterleri genişleterek ve idrar çıkışını artırarak böbrek hasarını önlemek için biraz tartışmalı bir tedavi.

Oligüri nasıl önlenir?

Birçok oligüri vakası dehidratasyondan kaynaklandığından, bunu önlemenin en iyi yollarından biri yeterli miktarda sıvı almaktır. İçmeniz gereken sıvıların miktarı, ter veya hastalıktan ne kadar kaybettiğinize ve genel diyetinize bağlı olacaktır. 

Sağlık gıda bloglarının veya geleneksel yaşamın aksine, bir insanın her gün ne kadar su içmesi gerektiğine dair tek bedene uyan bir dizi kural yoktur. Yiyecek ve su dışı içeceklerden gelen sıvılar da dahil olmak üzere, genel olarak ne kadar sıvı almanız gerektiği konusunda öneriler var.

 • Kadınlar günde 2.7 litre sıvı (veya yaklaşık 11.4 bardak) almalıdır.
 • Erkekler günde 3,7 litre (veya yaklaşık 15,6 bardak) sıvı almalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir