Skinoren Krem Ne İşe Yarar?

Skinoren krem genel olarak akne ve sivilcelerin giderilmesi için uygulanan çok güçlü ve etkili bir ilaçtır. Peki Skinoren krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız hemen yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Skinoren Krem Nedir?

Skinoren krem genel olarak azelaik asit içeren bir cilt ürünüdür. Bu krem yaygın aknelerin (akne vulgaris) ve sivilcelerin tedavisinde kullanılan bir cilt kremidir.

Bu krem sadece akne, siyah nokta, beyaz nokta ve sivilce tedavisinde kullanılmalıdır. Bu ilacı başka herhangi bir cilt rahatsızlığı için kesinlikle kullanmamalısınız.

Bu krem, akne oluşumunda önemli bir rol oynayan propionibacterium acnes adlı bakteriye saldırır. Bu krem ayrıca, cildin gözeneklerini tıkayan siyah noktalara ve beyaz noktalara neden olan en dış cilt hücrelerinin büyümesini azaltır. Bu yüzden beyaz noktaların ve siyah noktaların tedavisinde de kullanılır.

Skinoren Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 91.84 liradır.

Skinoren Krem Eşdeğeri

Azelderm krem ile Finacea jel bu ürünün eşdeğerleridir.

Skinoren Krem Faydaları

Bu krem, akne tedavisinde kullanılan topikal bir kremdir. İçindekiler arasında bu krem, aktif bileşen azelaik asit içerir. Azelaik asitin ikili bir etki şekli vardır; sivilcelerden sorumlu olabilecek cildinizde yaşayan bakterileri öldürmenin yanı sıra lekelere neden olan gözenekleri ve yağ bezlerini bloke eden keratin hücrelerinin büyümesini azaltır. 

Sivilce tedavisinde azelaik asit iki şekilde çalışır. Keratin yüzey cilt hücrelerinin büyümesini azaltmak için hareket eder. Bu yüzey hücreleri, yağ bezlerinde cilt tarafından üretilen doğal yağlı bir madde olan sebum ile karışabilir. Keratin cilt hücreleri sebum ile karıştığında, ciltteki gözenekleri tıkayan bir tıkaç oluşturabilirler.

Bu siyah noktaların ve lekelerin gelişmesine yol açabilir. Bu krem, keratin cilt hücrelerinin büyümesini azaltarak gözenek tıkama tıpalarının oluşma olasılığını azaltır.

Bu krem ayrıca akne (propionibacterium) ile ilişkili bakterileri de öldürür. Bu yaygın bakteri cilt tarafından üretilen sebum ile beslenir. Bu besleme, propionibacterium’un yağ bezlerini tahriş eden atık ürünler ve yağ asitleri üretmesine neden olarak enfekte ve iltihaplanmalarına ve akne semptomlarına neden olur.

Azelaik asit, beslendikleri sebumu azaltarak propionibacterium sayısını azaltmak için çalışır. Bakteri sayısındaki bu azalma, yağ bezlerinin tahrişini ve iltihaplanmasını azaltır ve cildin doğal olarak iyileşmesini sağlar. Azelaik asit ayrıca melanin üretimini etkileyerek cildi hafifletme yeteneğine sahiptir bu nedenle bazı insanlar hiperpigmentasyon veya koyu koltuk altı bölgesindeki kararmayı  tedavi etmek için bu kremi kullanır.

Bu krem bazen rosacea, akne izleri ve koyu lekeler için reçete edilir. Enflamasyonu azaltması, cildi yatıştırması ve nemlendirmesi, mikrosirkülasyonu iyileştirmesi ve lokalize kızarıklığı azaltması nedeniyle birçok faydası vardır. 

Skinoren Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Azelaik aside veya bu ilacın diğer bileşenlerine alerjiniz varsa bu kremi kullanmayın.
  • Bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
  • Bu krem sadece cilt üzerinde harici kullanım içindir.
  • Bu kremi gözlerinizle, ağzınızla veya diğer mukoza ile temas etmesine izin vermemelisiniz. Yanlışlıkla temas ederse gözleri, ağzı veya diğer mukoza zarlarını derhal bol miktarda soğuk suyla yıkayın.
  • Nadiren, azelaik asit ile tedavi edilen astımlı bazı hastalarda astım semptomlarında kötüleşme olduğu bildirilmiştir.
  • Bu kremin, güvenlik ve etkinlik hakkında veri eksikliği nedeniyle on iki yaşın altındaki çocuklarda kullanılması önerilmez.
  • Başka ilaçlar kullanıyorsanız, yakın zamanda kullandıysanız veya kullanma ihtimaliniz varsa doktorunuza veya eczacınıza bildirin.
  • Hamilelik sırasında aktif madde azelaik asit kullanımı ile ilgili sınırlı deneyim vardır. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, hamile olabileceğinizi veya bir bebek sahibi olmayı planladığınızı düşünün, bu ilacı almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.
  • Bebekleri emzirirken tedavi edilen cilt veya meme ile temas etmemelidir.

Skinoren Krem Kullanımı

Bu ilacı her zaman tam olarak doktorunuzun söylediği gibi kullanın. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Önce tedavi edilecek alanı su ile iyice yıkayın. Cilt yağlı ise, hafif bir cilt temizleyici kullanın. Bu kremi uygulamadan önce cildi iyice kurulayın. Doktorunuz aksini söylemedikçe, günde iki kez bu krem ile tedaviye başlayın. Cildiniz çok hassassa, bu kremi günde bir kez, akşamları tedavinin ilk haftası boyunca kullanın. Sonra günde iki kez değiştirin.

Kullanmanız gereken krem miktarı, tedavi edilecek alanın büyüklüğüne bağlı olacaktır. Yüzünüzün tamamı etkilendiyse, Skinoren’i her uyguladığınızda 2,5 cm (yaklaşık 0,5 gram) krem ​​kullanın.

Göğsünüzde ve sırtınızda ve yüzünüzde sivilce varsa, krem ​​miktarını uygun şekilde ayarlayın. Kremayı düzenli olarak kullanın. Hafifçe ovalayın. Bu kremi kullandıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın.

Bu kremin ne kadar süre kullanılması gerektiği kişiden kişiye değişir. Tedaviye başladığınızda aknenizin ne kadar kötü olduğuna bağlıdır.

Yaklaşık dört hafta sonra belirgin bir iyileşme görmelisiniz. En iyi etkiyi elde etmek için muhtemelen bu kremi birkaç ay boyunca düzenli olarak kullanmanız gerekecektir. Fakat bu kremi on iki aydan daha fazla süre kullanmamalısınız. Bu ilacın kullanımı hakkında başka sorularınız varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Skinoren Krem Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi, bu ilaç da herkesin almamasına rağmen yan etkilere neden olabilir. Bu kreme karşı alerjik bir reaksiyon olduğunu düşünüyorsanız, en kısa zamanda doktorunuza başvurun.

Bu kremi kullanırken bazen lokal cilt tahrişi, genellikle tedavinin başlangıcında ortaya çıkar. Çoğu durumda tahriş hafiftir ve tedavi devam ettikçe genellikle iyileşir. Cilt tahrişi devam ederse, her seferinde uyguladığınız krem miktarını azaltın veya günde sadece bir kez uygulayın veya tedaviyi geçici olarak durdurun. Cilt tahrişi hala sıkıntılıysa doktorunuza bildirin.

Bu kremin çok yaygın yan etkileri arasında tedavi edilen bölgede yanma, kaşıntı veya anormal kızarıklık ile ciltte eritem yer alır. 

Bu kremin yaygın yan etkileri arasında tedavi edilen bölgede ağrı, kuruluk, cilt renk değişikliği veya uygulama yerinde tahriş yer alır. 

Bu kremin yaygın olmayan yan etkileri arasında tedavi edilen bölgede yağlı cilt, akne veya cilt rengi kaybı, karıncalanma, bölgesinde dermatit, rahatsızlık veya şişlik yer alır. 

Bu kremin çok nadir yan etkileri arasında dudakların, veziküllerin (küçük kabarcıklar) çatlaması, egzama, ülserasyon, uygulama  bölgesinde sıcaklık, alerjik reaksiyon, ciltte döküntü, cilt şişmesi, göz şişmesi, yüz bölgesinde şişlik, döküntü, ürtiker ve astım yer alır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir