Clovate Krem Ne İşe Yarar?

Clovate krem çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için kulanılan bir ilaçtır. Peki Clovate krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Clovate Krem Nedir?

Bu krem, yetişkinler, yaşlılar ve bir yaşın üzerindeki çocuklar için sedef hastalığı (yaygın plak sedef hastalığı hariç), inatçı dermatozlar, liken planus ve diskoid lupus eritematozus gibi dermatozların tedavisinde kullanılır. Ayrıca daha az güçlü steroidlere tatmin edici bir şekilde cevap vermeyen diğer cilt hastalıkları için de kullanılır. Bu krem topikal kortikosteroidler grubuna dahildir.

Clovate 0.05 Krem Fiyatı 

Bu kremin güncel fiyatı 19.33 liradır.

Clovate Krem Muadili 

Dermovate Krem, Klobate Krem, Neobase Krem, Psoderm Krem ve Psovate Krem bu kremin muadilleridir.

Clovate Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu krem egzama, sedef hastalığı, alerji ve benzer cilt hastalıkları ile ilişkili kaşıntı tedavisinde kullanılan bir steroid olan klobetasol içerir.

Clovate Krem Neye Yarar?

Bu krem, klobetasol propionat adı verilen bir ilaç içerir. Steroid adı verilen bir ilaç grubuna aittir. Şişliği ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur. Buu krem, bazı cilt problemlerinin kızarıklığını ve kaşıntısını azaltmak için kullanılır. Bu cilt problemleri egzama, sedef hastalığı, liken planus, diskoid lupus, dermatit ve daha hafif steroid kremlerine veya merhemlerine cevap vermeyen diğer cilt sorunlarını içerir.

Clovate Krem Eşdeğeri

Dermovate Krem, Klobate Krem, Neobase Krem, Psoderm Krem ve Psovate Krem bu kremin eşdeğerleridir.

Clovate Krem Neye İyi Gelir?

Bu krem, topikal antienflamatuar aktiviteye sahip oldukça aktif bir kortikosteroiddir. Bu kremin cilt üzerindeki ana etkisi, kısmen vazokonstriksiyon ve kollajen sentezindeki azalmaya bağlı olarak spesifik olmayan bir anti-enflamatuar yanıttır.

Kontakt dermatit, atopik dermatit, egzama, liken planus, böcek ısırıkları, sedef hastalığı ve alopesi areata gibi diğer daha az güçlü topikal kortikosteroidlere dirençli steroid duyarlı dermatozların tedavisinde kısa süreli kullanım için bu krem uygundur.

CLOVATE % 0,05 Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler 

 • Bu kremin etken maddesine veya bu ilacın diğer bileşenlerinden herhangi birine karşı alerjiniz varsa kullanmayın.
 • Bir yaşın altındaki bir çocukta bu kremi kullanmayın.
 • Akne, burnunuzda ve çevresinde cildin şiddetli kızarması (rosacea), ağzınızın etrafında sivilceli kırmızı döküntü (perioral dermatit), anüs bölgesinde kaşıntı, enfekte cilt (enfeksiyon aynı anda anti-enfektif bir ilaçla tedavi edilmediği sürece) ve iltihaplı olmayan kaşıntılı cilt gibi cilt problemlerinden herhangi biri için bu kremi kullanmak onları daha da kötüleştirebilir. Yukarıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse kullanmayın. Emin değilseniz, bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Daha önce başka bir steroidle alerjik reaksiyonunuz olduysa bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Çocuğun bezini de içeren hava geçirmez bir pansumanın altına uyguluyorsanız bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.. Bu pansumanlar, aktif bileşenin deriden geçmesini kolaylaştırır. Kazara çok fazla krem ​​kullanmak mümkündür.
 • Sedef hastalığınız varsa, bu kremi uygulamadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Bu kremi hasarlı cilde veya cilt kıvrımlarına uyguluyorsanız, bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Lokal alerjik reaksiyon veya enfeksiyon riski artmış olabileceğinden kronik bir bacak ülseri için bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Geniş bir yüzeye veya cilt kıvrımlarına uygulama yapıyorsanız bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Bu krem ​​tekrar tekrar göze girerse katarakt veya glokom ortaya çıkabileceği için, gözlerin yakınına veya göz kapaklarına uyguluyorsanız bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Ciltleri yetişkinlerden daha ince olduğu için, çocuklarda bu krem, sonuç olarak daha büyük miktarlar emilebilir. Çocuklarda kullanımı beş günle sınırlı olmalı ve haftalık olarak gözden geçirilmelidir. Yüzdeki kullanım beş günle sınırlı olmalıdır. Pansuman veya bandaj çocuklarda kullanılmamalıdır.  Yukarıdakilerden herhangi birinin sizin için geçerli olup olmadığından emin değilseniz, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Özellikle ritonavir ve itrakonazol ilaçları alıyorsanız, yakın zamanda aldıysanız veya başka bir ilaç alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız, hamile olabileceğinizi veya bir bebek sahibi olmayı planladığınızı düşünün, bu ilacı almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.
 • Bu krem propilen glikol, setostearil alkol ve klorosresol içerir. Propilen glikol ciltte tahrişe neden olabilir. Setostearil alkol lokal cilt reaksiyonlarına neden olabilir. Klorokresol alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Clovate Krem Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı her zaman tam olarak doktorunuzun söylediği gibi kullanın. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Genellikle günde bir veya iki kez ince bir krem tabakası uygulamalısınız. Cildiniz iyileşmeye başladığında bu azaltılabilir veya daha iyi olduğunda durdurulabilir. Bu krem ​​sadece cildinizde kullanım içindir.

Vücudun geniş bölgelerinde uzun süre kullanmayın. Uzun süre tedaviye ihtiyacınız varsa, doktorunuz daha hafif bir krem ​​veya merhem kullanmanız gerektiğine karar verebilir.

Pansuman altında sıcak ve nemli koşullar gibi enfeksiyonlara neden olan mikroplar olacağı için taze bir pansuman yapılmadan önce cildi her zaman temizleyin.

Kremi başka birine uyguluyorsanız, kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın veya tek kullanımlık plastik eldiven giyin. Cilt probleminiz iki ila dört hafta içinde düzelmezse, doktorunuzla konuşun.

Ellerinizi yıkayın. Etkilenen bölgelere ince bir tabaka uygulayın ve hepsi yok olana kadar cilde hafifçe ovalayın. Parmak ucunuzla bezelye tanesi kadar krem kullanacağınızı ölçebilirsiniz. Çocuklar için daha az krem ​​kullanmanız gerekir. Kremi, tedavinin bir parçası olarak ellerinize uygulamadığınız sürece, kremi kullandıktan sonra tekrar ellerinizi yıkayın.

Bir çocuk için bir tedavi dönemi, doktorunuz size daha uzun süre kullanmasını söylemediyse, normalde beş günden fazla sürmemelidir. Doktor, kremi kullanırken çocuğu her hafta görmek isteyebilir.

Dirseklerinizde veya dizlerinizde kalın sedef lekeleri varsa, doktorunuz kremi hava geçirmez bir pansumanın altına uygulamayı önerebilir. Kremin çalışmaya başlamasına yardımcı olmak için sadece geceleri kullanmalısınız. Kısa bir süre sonra kremi normal şekilde uygulayacaksınız.

Bu kremi yüzünüze yalnızca doktorunuz söylerse uygulamalısınız. Yüzünüzdeki cilt kolayca inceldiğinden kullanımı sadece beş günle sınırlı olmalıdır. Kremin gözlerinize girmesine izin vermeyin. Eğer yanlışlıkla bu krem gözlerinizle temas ederse bol suyla yıkayın.

Kullanmanız gerekenden daha fazla bu kremi kullanıyorsanız, çok fazla uygularsanız veya yanlışlıkla yutulursa, hastalanmanıza neden olabilir. Doktorunuzla konuşun veya en kısa zamanda hastaneye gidin.

Bu kremi kullanmayı unutursanız hatırladığınız anda uygulayın. Bir sonraki uygulama zamanınıza yakınsa, bu zamana kadar bekleyin.

Bu kremi düzenli olarak kullanıyorsanız, kullanmayı bırakmadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekir çünkü durumunuz aniden durursa daha da kötüleşebilir. Bu ilacın kullanımı hakkında başka sorularınız varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Clovate Krem Yan Etkileri 

Tüm ilaçlar gibi, bu ilaç da herkesin almamasına rağmen yan etkilere neden olabilir.

Cilt probleminizin kötüleştiğini, genel bir döküntü geliştirdiğinizi veya tedavi sırasında cildinizin şiştiğini görürseniz hemen doktorunuza başvurun. Kreme karşı alerjiniz olabilir, bir enfeksiyonunuz olabilir veya başka bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Sedef hastalığınız varsa ve cildin altında irinli kabarcıklar varsa hemen doktorunuza başvurun. 

Bu kremin yaygın yan etkileri arasında kremin uygulandığı yerde yanma, ağrı, tahriş veya kaşıntı hissi vardır. Çatlaklar gelişebilir. Cildinizin yüzeyinin altındaki damarlar daha belirgin hale gelebilir.

Bu kremin seyrek yan etkileri arasında enfeksiyon, kremin uygulandığı alerjik cilt reaksiyonu, döküntü, kaşıntılı engebeli cilt veya ciltte kızarıklık, cildinizin incelmesi ve kuruluğu ve cilt tahrişi, aşırı tüylenme, saç dökülmesi, cilt renginde değişiklikler, kilo alımı, yüzün yuvarlanması, çocuklarda büyümenin yavaşlaması, kemiklerin zayıflaması ve kolayca kırılması, bulanık görüş (katarakt) veya gözdeki artan basınç (glokom), artan kan şekeri seviyeleri veya idrardaki şeker ve yüksek tansiyon vardır. 

Herhangi bir yan etki yaşarsanız, doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. Bu, bu broşürde listelenmeyen olası yan etkileri içerir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir