Furacin Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Furacin krem genel olarak çeşitli şekillerde oluşan cilt yaralarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Peki Furacin krem nedir, bu kremin özellikleri nelerdir, bu kremin farklı formları nelerdir, faydaları nelerdir, furacin ne işe yarar, fiyatı ne kadar ve yan etkileri nelerdir? Merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Furacin Krem Nedir?

Bu ilacın merhem 100 g suda çözünür baz içinde 200 mg nitrofurazon içerir. Bu ilacın krem formu, 100 g su ile karışabilen bazda 200 mg nitrofurazon içerir.

Furacin krem yara dezenfektanları grubuna aittir. Furacin, geniş bir etki spektrumu ile antibiyotikler ve sülfonamidlerle ilgisi olmayan sentetik bir topikal antibakteriyel ajandır.

Furacin krem, piyodermalar, enfekte dermatozlar ve hassas organizmalara bağlı kesik, yara, yanık ve ülser enfeksiyonları dahil olmak üzere bakteriyel cilt enfeksiyonlarının tedavisinde uygulanır. Bu krem ayrıca deri greft donör bölgelerinin tedavisi ve otitis eksterna tedavisi gibi diğer rahatsızlıkların iyileştirilmesi için de kullanılır.

Furacin Krem Ne İşe Yarar?

Furacin krem genel olarak ciltte oluşan kızarıklık, kaşıntı, yanma veya batma hissi, kesik, sıyrık, çizik, yara, ülser, yanık, şiddetli cilt alerjisi ve alerjik kontakt dermatit gibi hastalıkların tedavisi için kullanılan bir ilaçtır.

Furacin Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Furacin krem kullanmadan önce, ilacı alma riskleri yapacağı faydaya karşı tartılmalıdır. Bu sizin ve doktorunuzun alacağı bir karardır. 

Alerjiler

Bu ilaca veya diğer ilaçlara herhangi bir olağandışı veya alerjik reaksiyon yaşadıysanız doktorunuza söyleyin. Ayrıca gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa sağlık uzmanınıza söyleyin. Reçetesiz ürünler için kremin prospektüsünden bileşenlerini dikkatlice okuyun.

Çocuklar

Bu ilaçla ilgili çalışmalar sadece yetişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında yani çocuklarda bu kremin kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Yaşlılar 

Birçok ilaç özellikle yaşlılarda araştırılmamıştır. Bu nedenle, genç erişkinlerde olduğu gibi çalışıp çalışmadığı veya yaşlılarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Bu kremin diğer yaş gruplarında kullanımı ile yaşlılarda kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamalıdır ancak bazı durumlarda bir etkileşim olsa bile iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda, doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz ilaç alıyorsanız mutlaka doktorunuza önceden belirtiniz.

Gıda / tütün / alkol ile etkileşimler

Etkileşimler meydana gelebileceğinden, bazı ilaçlar belirli yemek türlerini yeme sırasında veya hemen sonrasında kullanılmamalıdır. Alkol veya tütünün bazı ilaçlarla kullanılması da etkileşimlerin oluşmasına neden olabilir. İlacınızın gıda, alkol veya tütün ile kullanımını doktorunuza danışın.

Diğer hastalıklar

Diğer tıbbi sorunların varlığı, bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle böbrek hastalığı gibi başka tıbbi sorunlarınız varsa doktorunuza bildirin. Topikal çözelti ve çözünür pansumandaki bazı bileşenler (polietilen glikoller) cilt yoluyla emilebilir ve yan etki olasılığını artırabilen böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda normal olarak vücuttan atılmayabilir.

Furacin Krem Nedir Ne İşe Yarar?

Furacin krem, ikinci ve üçüncü derece yanıkları olan hastalarda yara enfeksiyonlarının önlenmesi ve tedavisi için kullanılan ve ayrıca cilt greftlerine bağlı cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan topikal bir antibiyotiktir. 

Furacin krem genel olarak piyodermalar, enfekte dermatozlar ve hassas organizmalara bağlı kesik, yara, yanık ve ülser enfeksiyonları, kesik, sıyrık, çizik gibi cilt problemlerinin iyileştirilmesi için uygulanır.

Furacin Soluble Dressing Krem 

Bu ilacın aktif maddesi nitrofurazon adı verilen bir bileşendir. Bir merhem formunda olan bu ürün temelde çeşitli cilt enfeksiyonları, ameliyat yüzünden oluşan yaralar, yanıklar, kesikler, çizikler ve cilt lezyonlarının tedavisi için uygulanır. 

Furacin Merhem Ne İşe Yarar?

Bu krem, enfekte olmuş yanıkları tedavi etmek için kullanılan bir bakterisittir. Ayrıca ülser ve cilt enfeksiyonlarının tedavisi için reçete edilir. Merhem, krem ve çözelti olarak mevcuttur. Eritrema, ciltte kızarıklık, şişlik, yanma ve batma hissi, kesik, sıyrık, çizik, ülser ve yanıkların tedavisinde oldukça etkili bir kremdir.

Furacin Krem Kullanımı

Bu kremi kullanmadan önce ve sonra mutlaka ellerinizi yıkayın. Etkilenen bölgeye ince bir tabaka halinde bu kremi uygulayın veya kremi gazlı bez üzerine sürün ve etkilenen bölgeyi bu gazlı bezle kapatın. 

Bu ilacın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun talimatlarını veya prospektüsteki talimatları takip edin.

Furacin Kremin Yan Etkileri

Bir ilaç, gerekli etkileri ile birlikte, bazı istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerin tümü meydana gelmese de, ortaya çıkarlarsa tıbbi yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Kaşıntı, döküntü ve şişlik gibi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa zamanda doktorunuza danışın. Burada belirtilmeyen diğer yan etkiler de bazı hastalarda ortaya çıkabilir. Başka bir etki fark ederseniz, mutlaka doktorunuza danışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir