Yumurta Akı ile Yanık Tedavisi

Yumurta akı ile yanık tedavisi yapılır mı? Yanık cildimizde dikkatsiz bir hareket ya da bir kaza sonucu bir anda meydana gelebilir. Ve çok ileri derecede yanık olmadığı sürece evde tedavi edebilirsiniz. İz kalmamasını ve çabuk geçmesini sağlayan en iyi yöntemlerden biri yumurta akı ile yanık tedavisidir.

Peki, yumurta ile yanık tedavisi nasıl yapılır, yanık çeşitleri nelerdir, yanık için diğer tedavi edici bitkiler nelerdir gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Sağlık yazılarımıza yanık tedavileri için eşsiz bir bilgi ile devam ediyoruz.

Yanık Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Bir anlık dalgınlık veya dikkatsizlik sonucunda yaşanan kazalarda basit veya ciddi yanıklar ile karşılaşabiliriz. Yanığa ne iyi gelir, cildimizde yanık meydana geldiğinde ne yapmalıyız gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Eğer çok ileri derecede bir yanık değilse evde kendi yöntemleriniz ile tedavi edebilirsiniz. Ama yaranız ileri derecedeyse hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Cilt Yanıkları 1. Dereceden 4. Dereceye Kadar Değişiklik Gösterir;

1.Derece Yanıklar: Ciltte az miktarda kızarıklık meydana getiren yanıklardır. Bu yanıklar kısa sürede iyileşir ve ciltte hasar bırakmaz.

2.Derece Yanıklar: Cilt yanık sonucunda su toplarsa ikinci derece yanık meydana gelir. Bu yanıklar biraz ağrılı olabilir çoğunlukla iz bırakmazlar.

3.Derece Yanıklar: Ciltteki yanıktan derinin bütün katmanları etkilenmektedir. Yanık çok derin olduğu için sinirlere zarar verebilmektedir.

4.Derece Yanıklar: Ciltteki en ileri derecedeki yanıklardır. Deri tamamen tahrip olmuş ve hasar görmüştür.

Cildinizde meydana gelen yanık çok ileri derecede değilse evdeki malzemeleri kullanarak tedavi edebilirsiniz. Yanık için en etkili yöntemlerden birisi yumurta akıdır. Yumurta akını iyice çırpmalı ve yanık olan bölgeye sürmelisiniz. Patatesi de yanık olan bölgede bekletirseniz yanığın kısa sürede iyileşmesini ve iz kalmadan geçmesini sağlayacaktır.

Zeytinyağının cilde ve vücudumuza çok iyi geldiği bilinmektedir. Zeytinyağı cildin gerilmesini engellediği ve yumuşattığı için yanıkların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Yanık tedavisi için de zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Yanık kremi olarak satılan eczanelerde bulabileceğiniz silverdin krem yanık tedavilerinde çok faydalıdır. Eğer evinizde bu krem yoksa mutlaka almalısınız. Bu kremin evinizde bulunmasında fayda vardır.

Yanığa iyi gelen bir diğer bitki de aloe veradır. Doku yenileyici özelliği olduğu için yanıklara çok iyi gelmektedir. İsterseniz yapraklarındaki jeli uygulayabilirsiniz. İsterseniz bitkisinden de faydalanabilirsiniz.

Yanığa sirke de iyi gelmektedir. Sirke mikropları öldüreceği için bir beze soğuk sirkeyi döküp yanığın üzerine uygulamanız yeterli olacaktır. Sirke uygulanınca yanığın oluşturduğu yanma hissini azaltacaktır.

Siyah çayı da yanık olan yere uygularsanız bölgenin tahriş olmasını engelleyecektir.

Yumurta Akı ile Yanık Tedavisi

Yanık bazı kazalardan sonra meydana gelir ve çok acı verir. Özellikle el ayak gibi çok kullanılan bölgelerde yanıklar daha çok görülür. Yanığın geçmesi de uzun bir zaman alır. Yanık geçtikten sonra da düşünülen nokta yanık sonrası vücudumuzda iz kalmasıdır. Yanık meydana geldikten sonra cildimizde buruşma gibi durum oluşmaması için de yumurta akı tercih edilmektedir. Aynı zamanda yanığın hızlı bir şekilde iyileşmesini de sağlayacaktır.

Yumurta akı ile yanık tedavisi çok görülen bir tedavi yöntemidir. Yanık olan bölgeye yumurta akı sürmek yanığın alevini biraz daha dindirir. İtfaiyeciler de eğitimleri sırasında yumurta akı ile yanık tedavisi hakkında bilgi alırlar. Yapılması gereken yanık olan bölgeyi soğuk suyun altına tutmalı ve sonrasında soğuk suyun altında tutmalı ve hemen sonra ardından yanığa yumurta akı sürülmelidir.

Yanığa Yumurta Akı Nasıl Sürülür?

Yanık olan bölgeye yumurta akı sürmek için yumurta akını bir tabağın içine çıkarmalısınız. Sonrasında yanık olan yeri soğuk suyun altında tutmalısınız. Yumurtanın akını çıkarıp belli aralıklar ile yanık olan yere sürebilirsiniz. Bu yöntem en etkili ve çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir.

Yumurta akı hafif ya da orta dereceli yanıklarda uygulanır. Bal da uygulanabilir. Yumurta akı çok etkili ve kaliteli bir protein çeşididir. Yumurta akının doğal halinde %10-11 protein, selenyum, vitamin kompleksleri mineral tuzları ve karbonhidratla birlikte çözelti şeklinde bulunur.

Yumurta akının iyi gelmesinin en önemli sebeplerinden birisi de mikroorganizmaların artmasına engel olmasıdır. Antimikrobiyal bir özelliktedir. Yumurta akının pH değeri çok yüksek olması da mikroorganizmaların gelişmesini çoğalmasını engellemektedir. Yanığın üzerine yumurta akını uyguladıktan sonra bir saat kadar bekletmelisiniz.

Yumurta akının bu şekilde çok önemli özellikleri olduğu için yanık ve izlerin iyileşmesinde çok etkilidir. Cildinizde yanık meydana geldiği anda 1 saat yumurta akı yanık deri üzerinde kalmalıdır. Bu sayede cilt kendini onarır.  Bunun için ortam sağlanır. Ciltte alerjik reaksiyon meydana gelmemesi için takip ve tedavi için cildiye uzmanına danışılmalıdır. Kremler ile birlikte dönüşümlü olarak uygulanabilir.

Yanık İzlerinin İyileşmesi İçin Kullanılacak Bitkiler

Ciltteki yanık izlerinin iyileşmesi için birçok krem ve pomad kullanılabilir. Bunların içeriğindeki bitkiler soğan özü, kaplan otu, ısırgan otu, lavanta, ebegümeci gibi bitkilerdir.

Meydana gelen yanık derinse doktorunuzun gözetiminde yaraların iyileşmesi sağlanır. Sonrasında tedavi tamamlandıktan sonra bazı özel bitkiler ile yaranın iyileşmesi hızlandırılabilir. Bu kremler yanık yaralarının kapanmasını hızlandırır. Bu bitkiler keten veya kılıç otu yağı, kadife çiçeği, lavanta yağı, ısırgan otu yağı, kaynamış ebe gümeci yaprak ve çiçeğidir. Bu bitkiler ile yanığın üzerine kompres yapılabilir.

Yumurta akının cildimize de çok faydası vardır. Yumurta akı ile yapılan bazı maskeler aşağıdaki gibidir;

Yumurta Akı Maskesi Tarifi

Gerekli olan malzemeler 2 adet yumurta ve limon.

İlk olarak 2 adet yumurtanın akını güzelce çırpmalısınız. Üzerine 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyip köpürene kadar karıştırmalısınız. Maskeyi yüzünüze sürerken burun, ağız ve göz bölgenizden uzak durunuz. Maske yüzünüzü gerecektir. Belki yüzünüzü sarkmış bile hissedebilirsiniz. 10 15 dakika kadar maskeyi yüzünüzde beklettikten sonra cildinizi ılık su ile yıkamalısınız.

Eğer cildiniz çok kuru ise nemlendirici kullanabilirsiniz. Haftada iki ya da üç kere maskeyi uygulayabilirsiniz. Fakat hassas bir cildiniz varsa haftada bir kere maskeyi yapmanız yeterlidir. Yumurta akı maskesi tüylenme yapar mı sorusu akıllara gelmektedir. Yumurta akı maskesi ciltte tüylenme yapmaz.

Yumurta Akı Maskesi Göz Çevresine Sürülür Mü?

Yumurta akı ile cildinizin daha genç görünmesini sağlayabilirsiniz. Yumurta akı maskesi gözünüzün etrafına sürülür ancak gözünüze gelmemesine dikkat ederek özellikle kırışıklıklarınıza uygulayabilirsiniz.

Yumurta Akının Cilde Faydaları

Yumurta akının cildimize çok faydası vardır. Bunlar;

Yumurta akı cildinizi sıkılaştırır, gözeneklerinizin küçülmesine yardımcı olur, akne ve siyah noktaya neden olan bakterilerden kurtulmanızı sağar. Retinol etkisi vardır. Cildinizin altındaki pislikleri atmanıza yardımcı olmaktadır fakat bunu retinolün verdiği zarar gibi yapmaz. Kimyasal zararları almadan bu işlemi yapmış olursunuz.

Yumurta akı maskesi ile cildinizdeki fazla yağ azalır. Cildinizdeki sivilce oluşumunun önüne geçer. Kırışıklıkları azaltır ve yaşlanma karşıtıdır. Protein etkisi olduğu için dokuları onarır. İçeriğinde potasyumdan dolayı cildinizin nemini korumasını sağlar ve cildinizi nemlendirir. Riboflavin içerir ve Riboflavin, kırışıklık oluşumuna sebep olan toksik serbest radikalleri ortadan kaldırır.

Yumurta akı maskesi kolajen içerdiği için ciltteki iltihabı ve kırışıklıkları dolgular ile tedavi eder. İçeriğindeki magnezyum sayesinde yaşlanma süreci yavaşlar ve cildinizin genç kalmasını sağlar. Bir faydası da ciltteki özellikle dudak üstü ve yanaklardaki istenmeyen tüyleri kolayca yok etmesidir.

Cildinizi ölü hücrelerden arındırarak akne ve sivilce gibi izlerin kaybolmasını sağlamaktadır. Cildinizin daha genç görünmesini sağlar ve gözaltınızda meydana gelen şişlikleri yok edecektir.

Cildinizde oluşan lekeleri gidererek cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olur. Cildinizi UV ışınlarına karşı korumaktadır. Aynı zamanda güneşten koruyucu etkisi de vardır. Cildinizi toparlayarak cildinizin sarkmasını önlemektedir. Cilt tonunuzu da dengelemektedir.

Hassas cilde sahip olanlar da yumurta akını kullanabilir. Yumurta akının yanında kullanılan limonu kullanmamaları daha iyi olur. Limonu cildinize uygulamadan önce cildiye uzmanına danışmalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir