Doula nedir? Ne iş yapar?

Son zamanlarda hamile kadınların gündeminde oldukça büyük yer tutan doula nedir? Neler yapar ve bir kadının doğum öncesinde, esnasında ve sonrasındaki önemi nelerdir? Gelin hep birlikte doulanın ne olduğuna ve neler yaptığına bir göz atalım.

Kelime olarak Yunanca’dan gelen ve “hizmet eden kadın” anlamına gelen doula, bebek bekleyen kadınlar için kimi zaman adeta bir koruyucu melek rolü üstlenir.

Doula, hamileliğiniz ve doğumunuz sırasında size duygusal ve fiziksel destek sağlayan kişidir. Doulalar birer tıp uzmanı değildir. Bebeği doğurtmaz ya da tıbbi bakım sağlayamazlar. Sertifikalı bir doula, bir dizi eğitim programı alarak bu heyecan verici ama zorlu deneyim sırasında hamile kadınlara ve ailelerine nasıl yardımcı olacağına dair sınavları geçerek uzmanlaşır.

Doula’nın görevi nedir?

Doulalar, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak farklı roller üstlenebilir.
Doğum öncesinde ve doğum sırasında sürekli bakım sağlar.
Doulalar, erken doğumu önlemek için yatak istirahatine alınan kadınları destekler. Ev işleri ve çocuk bakımı konularında yardımcı olurlar.
Doğum sonrası doulalar, yeni anneyi doğumdan sonraki ilk birkaç hafta boyunca yalnız bırakmaz. Bebek ve ev işlerinin bakımı ve beslenmesine yardımcı olurlar.

Doula sizin için ne yapar?

Doula, doğumdan önce, doğum sırasında ve doğum sonrasında anneyi ve çekirdek aileyi süreç hakkında rahatlatır ve anneye ve aileye bilgi verir.

Doğumdan önce doula

 • İkinci veya üçüncü ayınızda sizinle tanışır.
 • Size rahatlama ve nefes alma becerilerini öğretir.
 • Doğum süreci ile ilgili sorularınızı cevaplar.
 • Doğum ve doğum prosedürlerini ve olası komplikasyonları anlamanıza yardımcı olur.
 • Bir doğum planı geliştirmenize yardımcı olur.

Doğum sırasında doula

 • Konfor ve destek sağlamak için sürekli yanınızda kalır.
 • Rahatlamanıza ve dinlenmenize yardımcı olmak için masaj yapar.
 • Rahat pozisyonlara girmenize yardımcı olur.
 • Yeterli beslenme ve sıvı almanıza yardımcı olur.
 • Tercihlerinizi sağlık personeline iletmeye yardımcı olur.
 • Nefes alma teknikleri, gevşeme teknikleri, masaj ve doğum pozisyonları gibi ağrı kesici tekniklerle rahatlık sağlayabilirler. Doulalar, ayrıca partnerin katılımını teşvik eder ve güvence sunar.

Doğumdan sonra bir doula

 • Bebeğinizi eve getirdikten sonra hem size hem de eşinize destek ve cesaret verir.
 • Her ikinize de yeni bebeğinize nasıl bakacağınızı öğretir.
 • Emzirmeyi öğrenmeniz için yardımcı olur.
 • Eşiniz ve diğer çocuklarınıza yardımcı olarak, ailenin yeni üyesi ile nasıl iletişim kurulacağını öğretir.
 • Doğum sonrası ihtiyacınız olan beslenme düzeni ve dinlenme ile ilgili yardımcı olur.

Doulanız Doğum Ekibinizle Nasıl Çalışır?

Doğum esnasında gerektiği gibi, tıbbi ekiple iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. Doula, hemşirelik veya diğer tıbbi personelin yerini almaz. Sizi muayene edemez, ölçüm yapamaz veya başka klinik görevleri yerine getiremez.

Bir Doulaya Neden İhtiyacınız Var?

Bir doula siz ve eşinizin olumlu ve güvenli bir doğum deneyimine sahip olmasına yardımcı olabilir: Doğum sırasında, bir doula ara sıra koçluk yapabilir ve eşinize bir mola verebilir. İsteğinize göre doula, sürecin tadını çıkarabilir ve sizi duygusal olarak desteklemeye odaklanabilir.

Bir Doula Kullanırken Babanın Rolü Ne Olacak?

Doula’nın rolü asla babaların, eşlerin doğumdaki yerini almak değil, deneyimlerini tamamlamak ve geliştirmek. Bugün, babalar doğum sürecinde aktif bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, bazı babalar, ameliyathanede yer almaktan çekinerek doğuma katılmamayı tercih edebiliyor. Ya da başka sebeplerden ötürü katılamıyor.

Bir baba, doğum ekibinin bir parçası ve doula ile birlikte, istediği her şeyi yapabilir. Doulalar, babayı rahatlama tekniklerini kullanmaya teşvik edebilirler ve ara vermek isterlerse içeri girebilirler. Bir doulaya sahip olmak, babanın doğum ve doğum sırasında eşini duygusal olarak desteklemesine ve doğum ile ilgili öğrendiği her şeyi hatırlamaya çalışma baskısı olmadan, deneyimin tadını çıkarmasına izin verir.

Doulalar sadece normal doğumda mı faydalı olur?

Ne tür bir doğum yapmayı planlıyorsanız planlayın, bir doulanın varlığı yararlı olabilir. Birçok kadın, doulaya sahip oldukları zaman daha az müdahaleye ihtiyaç duyduklarını bildiriyor. Ancak, doulanın birincil rolünün, annelerin doğum türünü seçmelerine yardımcı olmak için güvenli ve hoş bir doğum yapmasına yardımcı olmak olduğunu unutmayın.

Epidural vb. ilaçlı doğum yapmaya karar veren kadınlar için doula, doğum ve ilaçların uygulanması sırasında duygusal, bilgilendirici ve fiziksel destek sağlayacaktır. Doulalar, potansiyel yan etkilerle başa çıkmalarına yardımcı olmak için ilaçlı annelerle birlikte çalışır. Doulalar aynı zamanda ilacın yetersiz olabileceği diğer ihtiyaçlara da yardımcı olabilir, çünkü ilaçla bile bir dereceye kadar acı tolere edilebilir.

Sezaryen yapmak zorunda kalan bir anne için, sürekli destek ve cesaretlendirme sağlayarak bir doula pek çok fayda sağlayabilir. Genellikle sezaryen beklenmedik bir durumdan kaynaklanır ve annenin hazırlıksız, hayal kırıklığına uğramış ve yalnız hissetmesine neden olur. Bir doula sezaryen boyunca anneye her zaman dikkat ederek, işlem boyunca neler olacağı konusunda bilinçlenmesini sağlayabilir.

Araştırmalara göre doula ile doğum yapan kadınların daha çabuk doğum gerçekleştirdiklerini, sezaryen ve ağrı kesicilere çok daha az ihtiyaç duyduklarını ortaya koyuyor. Yine aynı araştırmalar doulalar sayesinde düşük oranlarının da çok az olduğunu ifade ediyor. Doğumu daha rahat ve stressiz geçen annelere ise bu eşsiz deneyimin tadını çıkarmak kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir