Ectopix Krem Ne İşe Yarar?

Ectopix krem genel olarak anti-enflamatuar özellikler sergileyen çok yoğun ve etkili bir ilaçtır. Peki Ectopix krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Ectopix Krem Nedir?

Topikal kortikosteroidler, anti-enflamatuar ve antipruritik ajanlar olarak kullanılan öncelikle sentetik steroidlerin bir sınıfını oluşturur. Bu krem bu sınıfın bir üyesidir.

Topikal kortikosteroidler, kortikosteroid duyarlı dermatozların enflamatuar ve kaşıntılı belirtilerinin hafifletilmesi için kullanılır.

Ectopix Krem İçeriği

Bu kremin aktif maddesi metilprednisolon aseponat adlı bir maddedir. Yardımcı maddeleri ise likit parafin, parafin, polisorbat 60, sorbitan stearat, setostearil alkol, disodyum edetat, dietlen glikol monoetil eter ve saf sudur.

Ectopix Krem Fiyatı

Bu ürünün güncel fiyatı 12.33 liradır.

Ectopix Krem Muadili

Advantan pomad, Advantan yağlı pomad, Advantan krem, Advantan losyon, Advantan çözelti, Alocort losyon, Ectopix pomad, Ectopix yağlı pomad, Ectopix losyon, Ectopix çözelti, Ectopix merhem, Efederm losyon, Exenate krem, Exenate losyon ve Exenate pomad bu kremin muadilleridir.

Ectopix Krem Neye Yarar?

Bu krem genel olarak ciltteki iltihabı gideren bir ilaçtır. Egzama, atopik dermatit ve sedef hastalığı gibi dermatolojik hastalıkların tedavisinde uygulanır. 

Ayrıca bu krem iltihaplı deri hastalıkları, güneş yanığı, kontakt dermatit, hafif ölçelik yanıklar gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Ectopix Krem Faydaları

Bu krem genel olarak çeşitli egzama türleri, dermatit türleri ve sedef hastalığı gibi farklı cilt hastalıklarının iyileştirilmesinde kullanılır.

İltihaplı cilt hastalıkları, atopik dermatit, hafif şekilde oluşan yanıklar, güneş yanıkları ve kontakt dermatit gibi cilt problemlerinde oldukça etkili bir kremdir.

Ectopix Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Topikal kortikosteroidlerin sistemik emilimi, bazı hastalarda geri dönüşümlü hipotalamik-hipofiz-adrenal (HPA) eksen baskılanması, cushing sendromu belirtileri, hiperglisemi ve glukozüri üretmiştir.
  • Sistemik emilimi artıran koşullar, daha güçlü steroidlerin uygulanmasını, geniş yüzey alanlarında kullanımın, uzun süreli kullanımın ve tıkayıcı pansumanların eklenmesini içerir.
  • Bu kremin aktif maddelerine ya da yardımcı maddelerine karşı herhangi bir duyarlılığınız ya da alerjiniz varsa bu ilacı kesinlikle kullanmayın.
  • Bu kremi açık yaralarda, aşırı tahriş olmuş bölgelerde, kuru ve ağır yanık bölgelerde kesinlikle kullanmayın.
  • Çocuklar orantılı olarak daha fazla miktarda topikal kortikosteroid emebilir ve bu nedenle sistemik toksisiteye daha duyarlı olabilirler.
  • Tahriş gelişirse, topikal kortikosteroidler kesilmeli ve uygun tedavi doktor tarafından uygulanmalıdır.
  • Dermatolojik enfeksiyonların varlığında, uygun bir antifungal veya antibakteriyel ajan kullanımı başlatılmalıdır. Derhal olumlu bir yanıt ortaya çıkmazsa, enfeksiyon yeterince kontrol edilene kadar kortikosteroid kesilmelidir.

Ectopix Krem Kullanımı

Bu kremi tam olarak etikette belirtildiği gibi veya doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde kullanın. Bu kremi ağız yoluyla almayın. Topikal ilaç sadece ciltte kullanım içindir.

İlacınızla birlikte verilen tüm kullanım talimatlarını okuyun ve dikkatle uygulayın. Bu talimatları anlamadıysanız doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Ellerinizdeki cildi tedavi etmek için bu ilacı kullanmıyorsanız, bu kremi kullanmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Etkilenen cilde ince bir ilaç tabakası uygulayın ve hafifçe ovalayın. Doktorunuz size söylemediği sürece bu ilacı geniş bir cilt bölgesine uygulamayın.

Doktorunuz size söylemediği sürece tedavi edilen cilt bölgesini bir bandaj veya başka bir sargı ile kapatmayın. Tedavi edilen bölgelerin kapatılması cildinizden emilen ilaç miktarını artırabilir ve zararlı etkilere neden olabilir.

Belirtileriniz düzelmezse veya yedi gün içinde kötüleşirse bu kremi kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuzu arayın.

Bu kremi oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak bir şekilde saklayın ve buzdolabında saklamayın. Kullanılmadığı zaman tüpü sıkıca kapalı tutun.

Ectopix Krem Yan Etkileri

Eş zamanlı cilt enfeksiyonları ve cilt tahrişi yan etkiler ve alerjik reaksiyonlar görürseniz hemen bu kremi kullanmayı bırakın ve acil olarak doktorunuza başvurun.

Aşağıdaki ek lokal advers reaksiyonlar nadiren topikal kortikosteroidlerle bildirilmiştir ancak tıkayıcı pansumanların kullanımı ile daha sık ortaya çıkabilir. Bu reaksiyonlar yaklaşık olarak azalan bir oluşum sırasına göre listelenir: yanma, kaşıntı, tahriş, kurutma, folikülit, hipertrikoz, akneiform püskürmeler, hipopigmentasyon, perioral dermatit, alerjik kontakt dermatit, cildin maserasyonu, ikincil enfeksiyon, cilt atrofisi, stria ve miliaria. Bu yan etkilerden herhangi birisi gelişirse hemen ilacı kullanmayı bırakın ve acil olarak doktorunuza başvurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir