Sirke ile Egzama Tedavisi

Bu yazımızda sizlerle beraber Sirke ile Egzama Tedavisi ve Elma sirkesinin mucizevi etkilerinden, yanlış kullanımından kaynaklanan zararlarından bahsedeceğiz. Faydalı bir yazı olacağına inandığımız makalemize egzama nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Egzama çok rahatsızlık veren bazı dönemlerde daha çok artan kaşıntı sebebi ile ciltte tahrişe sebep olan bir hastalıktır. Egzamanın kesin bir tedavisi yoktur. Kimyasal içeren ilaç kullanmadan sirke ile egzama rahatsızlıklarınızı en aza indirebilirsiniz.

Sirkenin Egzama İçin Kullanımı

Egzama kaşıntı veren ve canınızı yakan bir deri hastalığıdır. Stresin daha fazla olduğu zamanlarda artmaktadır. Kaşıntı sonucu ciltte meydana gelen yaralar canınızı yakar ve kötü görünümü can sıkan egzama, sirke ile bakım yapıldığında iyileşebilmektedir.

Egzamanın kaşıntısının geçmesi için sirke kullanılır. Kaşıntı azalınca egzama zaman içinde iyileşir. Bu da sirkenin en büyük özelliğidir. Sirke ile egzama tedavisini uygulamadan önce bilmemiz gerekenlere değineceğiz. Aynı zamanda egzama tedavisinde tercih edebileceğiniz doğal tarifleri, sirkenin faydalarını, zararlarını, sirke ile yapılan maskeleri yazımızda bulabilirsiniz.

Egzama Tedavisi İçin Doğal Tarif

Gerekli olan malzemeler 6 tatlı kaşığı su, 6 tatlı kaşığı elma sirkesi ve pamuktur. Belirtilen miktardaki su ve elma sirkesini karıştırıp egzama olan bölgeye pamuk ile sürmelisiniz. Cildinizde karışımın etkisini hissetmeye başladığınız anda cildinizi ılık su ile yıkayıp temizlemelisiniz. Cildinize az miktarda sürerseniz yıkamanıza gerek yoktur. Gün aşırı yani iki günde bir olmak üzere düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Sirke İle Egzama Tedavisi

 • Egzamanız yara haline geldiyse sirke kullanmak canınızın yanmasına sebep olabilir. Cildiye doktoruna giderek yaralarınızın azalması için tedavi olduktan yaranız azaldıktan sonra sirkeyi uygulayabilirsiniz.
 • Sirkenin egzamaya iyi gelmesinin sebebi bakteriler ile savaşmasıdır bu şekilde egzamanın farklı bölgelere atması engellenir. Ciltte tahriş olmuş bölgeye uygulandığında tahrişi ve kaşıntının azalmasını sağlar.
  Kullandığınız sirkenin organik olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer sirke cildinize zarar verirse hemen cildinizi temizleyiniz.
 • Elma sirkesi güçlü bir antioksidan olduğu için toksinlerin vücuttan hızla atılmasını sağlamaktadır. Elma sirkesini yemeklerle birlikte tüketirseniz bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Uzun senelerdir farklı farklı ülkelerde değişik sebeplerle kullanılmakta olan elma sirkesi günümüzde de kullanılmaktadır. Elma sirkesi sağlık ve bakım alanlarında kullanımı ile bilinmektedir aynı zamanda yemeklere lezzet katmak için de kullanılıyor. Elma sirkesinin çok sayıda faydası vardır, faydalarından bazılarından bahsedeceğiz.

Elma Sirkesinin Kullanım Alanları ve Faydaları

 • Elma sirkesinin antiseptik özelliği vardır. Bunun için mutfakta ve kişisel bakımda kullanılır. Sebzeleri sirkeli suda bekletirsek üzerindeki mikroplar ölür. 
 • Sirkenin cildi yatıştırma özelliği vardır.
 • Mide rahatsızlıklarına iyi şifa olmaktadır.
 • Diş temizliğiniz için sirke kullanabilirsiniz. Sirkeyi su ile karıştırarak gargara yaparsanız ağız kokusu probleminden kurtulursunuz.
 • Bağırsak hareketlerini düzenlemek için sirke kullanabilirsiniz. 
 • Eğer sirkeyi düzenli bir şekilde kullanılırsanız vücuttaki yağ yakımınız hızlanır. 
 • Sirke kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.
 • Tok tutucu özelliği vardır. Bu özelliği il diyetlerde sıklıkla kullanılır. 
 • Sirke kan şekerinin dengelenmesine katkıda bulunur.
 • Ev temizliğinde hijyen sağlamadığı için tercih edilir. 

Elma Sirkesi Saç Bakımı

Saçlarınızın daha parlak olması için elma sirkesini kullanabilirsiniz. Elma sirkesi kafa derinizdeki ölü deriyi atarak saçta kepek oluşumunun önüne geçer. Saç rengini açmak için de sirkeden yardım alınabilir. Saçınızın rengini değiştirmeden sadece bakım için sirke kullanılıyorsa özellikle boyalı olan saçlarda sirkenin su ile iyice seyreltilerek maske yapılması gerekir. Elma sirkesi ile saç maskesi yapmak için bir çay bardağı su ile elma sirkesini karıştırdıktan sonra bir çay kaşığı tuz ilave ederek karışımı saçlarınıza uygulamalısınız. Karışımı saçınızda bir saat kadar beklettikten sonra soğuk su ile durulayarak çıkarabilirsiniz. Elma sirkesini saçınıza maske olarak uygularken karışımın saç diplerinize değmemesine dikkat etmelisiniz. Elma sirkesi asitli olduğu için kafa derinizde yanmaya sebep olabilir. 

Elma Sirkesi ve Cilde Faydaları

Elma sirkesinin cildimize en büyük faydası cildimizi ölü deriden arındırmasıdır. Elma sirkesi cildimizi temizler ve gözenekleri açar. Bu özelliğinden faydalanmak için sirkeyi su ile karıştırırarak pamuk ile cildimize sürmeliyiz. Cildimizde oluşan bakterileri öldürür ve mikrobiyal sorunları azaltır. Sivilce bakteri üremesi ile artan bir cilt sorunu olduğu için sivilce tedavisinde destek olarak kullanılabilir. 

Cildimizde oluşan lekeler için elma sirkesi kullanılabilir. Elma sirkesi yüzde meydana gelen lekelerin açılmasını sağlar. Düzenli olarak kullanıldığında yaşlılık lekelerinin de açılmasını sağlamaktadır. Soğan suyu ile elma sirkesini karıştırarak yüzünüzde yarım saat bekletmelisiniz. Sonrasında maskeyi yıkayarak cildinizden arındırmalısınız. Bu maskeyi 15 günde bir kullanabilirsiniz. Sonrasında da güneş kremi kullanılmalıdır. Mantar gibi sorunlar için de sirke kullanabilirsiniz. Günlük kullanımda cildinizin kendini yenilemesini sağlar. Tırnaklarınızı her gün 30 dakika sirkeli tuzlu suda bekletirseniz tırnakta oluşabilecek hastalıkların önüne geçmiş olursunuz.

Elma Sirkesi ve Yüze Faydaları

Elma sirkesi yağlı ciltler için kuru ciltler için bütün cilt türlerine kullanılabilir. Elma sirkesi cildinizin normal pH dengesine ulaşmasını sağlamaktadır. Sivilce tedavisi olmalı ve ek olarak da elma sirkesi kullanabilirsiniz. Açık yara halinde ise sivilce elma sirkesi uygulanmamalıdır. Elma sirkesini kullanmadan önce bir uzmana danışılmalı hassas cildi olanların cildini tahriş edebileceği unutulmamalı, mutlaka su ile seyreltilerek yapılmalıdır.

Elma Sirkesinin Yüz İçin Kullanımı

Elma sirkesini yüzünüze tonik olarak uygulayacaksanız bir litre suya, 1-2 yemek kaşığı kadar su ile seyrelterek cildinize uygulamalısınız.

Sivilcelerinizi kurutmak için sivilcelerin üzerine uygulanacaksa yarı yarıya sulandırılmalı ve bu şekilde kullanılmalıdır. Cildinizde çok az bir süre tutarak hemen yıkamalısınız. Elma sirkesi asitli bir yapıya sahip olduğu için en fazla 30 dakika cildinizde tutmalısınız. 

Cildinize elma sirkesi ve soda karışımını uygulayabilirsiniz. Gerekli olan malzemeler 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 3 kaşık sodadır. Gerekli olan malzemeler karıştırıldıktan sonra cildinize spreyli bir şişe ile püskürterek uygulayabilirsiniz. Yüzünüz tamamen ıslandıktan sonra cildinizi pamukla silmelisiniz. Cildinizi yıpratmadan nazikçe silmelisiniz. Bu uygulamayı sabah ve gece olmak üzere günde iki yaparsanız sivilcelerden kısa bir süre için kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Elma Sirkesi ile Kilo Verme

Kilo vermek için elma sirkesi kullanımı oldukça yaygındır. Mide sorununuz yoksa yemeklerden önce bir bardak suya bir kaşık elma sirkesi ekleyip içebilirsiniz. Bu yöntem kilo vermenize yardımcı olur. Yetişkin ve mide sorunu olmayan kişilerin kullanımı için uygundur. Günün ilk saatlerinde, elma sirkesi içerseniz metabolizma ve vücudunuzun yağ yakma kapasitesi artar. Elma sirkesi sek içilmemeli su ile karıştırılarak içilebilir. Günlük az miktarlarda içilen elma sirkeli su, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. 

Kilo vermek için elma sirkesi kürü yapılacaksa her gün, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı bal,1 bardak ılık suyu karıştırarak içebilirsiniz. Karışımı yemeklerden yarım saat önce aç karnına içmelisini bu şekilde vücudunuzun detoks yapmasına da yardımcı olur. Karışımı haftada 3 gün kullanabilirsiniz. Kilo vermek için elma sirkesi kullananlar, salatalarına ve yemeklerine de bol bol sirke ilave edebilir. Çorba ve yemeklerin içine sirke kullanarak da vücudunuzun metabolizmasını hızlandırabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları

Elma sirkesi pek çok faydası ve mucizevi etkileri ile adından söz ettirir. Ancak bu faydaların yanı sıra elma sirkesinin yanlış ve fazla kullanımı vücuda çeşitli zararlar ve yan etkiler gösterebilir. Tüm bunların yanında elma sirkesi bağırsak mantarına da etki etmektedir. Lenf sisteminde görevli olan candida mantarı ve elma sirkesi bir araya gelmemelidir. Bu mantar elma sirkesi ile bir araya geldiğinde kısa sürede ölmektedir. Çoğu kaın genital bölgesindeki bu mantardan kurtulmak için elma sirkesi kullanır. Ancak sorun devam ederse mutlaka doktor kontrolünden geçilmelidir.

Sitrik asit içeren elma sirkesinin çok kullanılması, seyretilmeden içilmesi yemek borusuna ve mideye hasar verebilir. İçindeki asit potasyum eksikliğine neden olabilir. İnsülin ve diüretik ilaç kullanan kişiler elma sirkesi kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır. Elma sirkesinin bu ilaçların etkisini azaltabileceği düşünülür. Su ile inceltilmeden diş bakımında kullanılan sirke, diş etlerinin hasar almasına sebep olabileceği için seyreltilmesi gerektiğinin altı çizilir. Elma sirkesinin bağırsaklara faydası bilinse de çok kullanımı sindirim problemlerine neden olabilir. Kişilerde midede yanma, ekşime, ishal ve hazımsızlık görülebilir. Herhangi bir yan etki durumunda doktor desteği alınmalıdır. 

Elma Sirkesinin Cildimize Zararları

Elma sirkesi fermente edilen elmadan yapıldığı için vitamin ve mineral açısından zengindir. İçeriğinde B1, B2, B6 ve C vitaminleri, folik asit, biotin, sodyum ve pektin bulunmaktadır. Ancak asit olduğu için çok masum olduğu düşünülmemelidir. Asit olduğu için fazla kullanımı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu sağlık sorunlarını şu şekilde sıraladık;

1. Fazla Kullanıldığında Doku Hasarı Oluşabilir

Sirke, çok miktarda tüketildiği zaman içindeki asit yemek borusu, diş minesi ve mide çeperi başta olmak üzere dokularınıza zarar verebilir. Elma sirkesi aynı şekilde cilde doğrudan uygulanmamalıdır. Su ile seyreltilmelidir doğrudan uygulanması durumunda cildinizde ise kızarıklık, yanma, tahriş gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için sirkeyi tek başına değil, su, bal, meyve suyu, zeytinyağı gibi farklı sıvılarla birlikte kullanmalısınız.

2. Kandaki Potasyumun Düşmesine Sebep Olabilir

Elma sirkesinin asit oranı yüksek olduğu için kanda bulunan potasyum değerinin düşmesine sebep oluyor. Bu duruma Hipokalemi deniyor ve zayıflama, mide bulantısı, kramp, idrara sık çıkma, tansiyon düşüklüğü, kalp ritminde bozulma ve hatta felç gibi birçok soruna yol açabiliyor.

3. İlaçlar ile Reaksiyona Sebep Olabilir

Elma sirkesi asidik bir yapıya sahip olduğu için insülin seviyesi ve kan şekerini olumsuz etkileyebilir. Tansiyon ve diyabet ilaçlarının etkisini azaltabilir. Birlikte kullanıldığında tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Böyle sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka hekiminize danışın.

4. Gastroentestinal Sorunlar Yaşayabilirsiniz

Elma sirkesini detoks amacıyla kullanıyorsanız mide ekşimesi, hazımsızlık, ishal gibi etkileri olabilir. Yan etkileri yaşamak istemiyorsanız kullandığınız elma sirkesinin miktarını azaltmanız ya da kullanmamanız gerekir.

5. Elma Sirkesi Diş Minesine Hasar Verebilir

Elma sirkesinin asit oranı çok yüksek olduğu için minesini tahrip edebilir. Dişlerinizin sarımtırak bir renk olmasını sağlar ve diş etinde çekilmelerin olmasını tetikler ve hassasiyeti arttırır. Sirkeyi seyrelterek kullanmalı ve kullanım sonrası dişlerinizi fırçalamalısınız.

6. Kemiklerdeki Mineralleri Azaltır

Çok fazla elma sirkesi tüketirseniz kemiklerinizdeki mineralleri azaltır kemiklerinizi zayıf ve kırılgan hale getirir. Bu nedenle, osteoporozdan muzdarip insanlara elma sirkesi kullanmaması tavsiye edilir.

7. Boğaz Tahrişine Sebep Olabilir

Elma sirkesi fazla tüketildiğinde boğaz tahrişine yol açabilir. Boğazınızı tahriş etmesinin sebebi de asetik asittir. Sirkeyi su ile seyrelterek kullanırsanız boğazınızın tahriş olmasını engellersiniz.

8. Kan Şekerini Düşürebilir

Elma sirkesi, kullanarak antiglisemik etki yaratabilirsiniz. Bu yüzden sirke fazla tüketirseniz kan şekeri düşebilir. Bazı durumlarda beyindeki glikoz arzını kesebilir bu durum bilinç kaybına ve hatta komaya bile neden olabilir. Tabii Tip 2 diyabet ve insülin direnci yaşayan insanlar için elma sirkesinin bu etkisi adeta bir nimet olarak kabul edilebilir. Doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

9. Fazla Kullanımı Akne ve Ciltte Kaşıntı Oluşturabilir

Elma sirkesinin en bilinen faydalarından biri de vücudumuzdaki toksinleri atmamız sağlamasıdır. Toksinlerin cildimiz tarafından da atılabilir. Bu süreçte cildimizde sivilceler meydana gelebilir. Yüzünüzde aniden sivilce oluşmaması için seyreltilmiş elma sirkesi kullanabilirsiniz. Ancak cildiniz çok hassas ise doktora danışmadan kullanmamalısınız.

10. Fazla Kullanımı Baş ağrısı ve Bulantı Yapabilir

Elma sirkesinin fazla tüketimi ile bulantı hissi ve baş ağrısı da meydana gelebilir. Bu durumun nedeni de yine toksinlerin vücuttan atılmasıdır. Elma sirkesini sabah erken saatlerde tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

11. Vücuttaki Mineralleri Azaltabilir

Elma sirkesini kullanınca toksinlerden kurtulduğumuz gibi yararlı mineraller de vücudumuzdan atılır. Bu durumda toksinlerden kurtulurken mineral kaybı yaşamamak için avokado, muz, yeşil yapraklı sebzeler gibi mineral yönünden zengin yiyecek ve içecekleri daha fazla tüketmelisiniz.

Begonya olarak bu yazımızda sizlere Sirke ile Egzama Tedavisi, sirke ve vücuda faydalarının yanı sıra pek çok farklı alanda kullanımı ile ilgili faydalı bilgiler verdik. Sizlerin de sirkesinden yararlanarak çözüm bulduğunuz yerler ve hastalıklar varsa bunları yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir