Çocuğu Ameliyata Hazırlama

Çocuğu ameliyata hazırlama – ebeveyn olarak, asla yapmamamız gerektiğini umduğumuz bir şey. Doğal olarak, hepimiz çocuklarımızı acı ve rahatsızlıktan korumak istiyoruz. Ne yazık ki, bazen ciddi bir hastalığı veya tıbbi durumu tedavi etmek için cerrahi müdahale gereklidir ve kendi başına ağrılı ve rahatsız edici olabilir.

Rahatsızlığı ve korkuyu (hem siz hem de çocuğunuz için) azaltmanın en iyi yolun neler olacağı konusunda kendinizi eğitmek ve küçük çocuğunuzun yaşayabileceği herhangi bir fiziksel ve duygusal travmayı yönetmeye hazır olmaktır.

Kendinizi Çocuğunuzun Ameliyatına Hazırlamak

Çocukları ameliyat için hazırlamak, kendinizi hazırlayarak başlar. İşte çocuğunuzu ameliyathaneye götürmeden önce bilmeniz gereken bazı temel şeyler.

 • Ameliyat neden gerekli?
 • Çocuğunuz büyüyene kadar ertelenebilir mi?
 • Prosedür ne kadar sürecek?
 • İşlemden sonra çocuğum ne kadar süre hastanede kalacak?
 • Çocuğum ameliyata nasıl bakacak (yara izleri, herhangi bir şişme veya kalıcı fiziksel değişiklikler)?
 • Ağrı nasıl kontrol edilecektir ( işlem sonrası lokal veya genel anestezi , ağrı kesiciler)?
 • Çocuğuma evde ne kadar süre bakım gerekecek?

Doktor muhtemelen ameliyattan birkaç gün önce hastaneyi aramanızı veya hastaneye gitmenizi sağlayacaktır. Hastaneye yatmadan önce doktorun çocuğunuz için uygulamanızı istediği, ameliyat öncesi yemek yeme, içecek tüketme gibi detayları mutlaka sorunuz.

Çocuğunuzun tüm ayrıntılarına dikkat etmenin ötesinde, kendinize biraz zaman ayırdığınızdan emin olun. Bu, ebeveynler için çok stresli bir zaman olabilir. Ameliyattan önceki gece olabildiğince fazla uyuyun ve doğru yiyin; çocuğunuz için güçlü olmanız gerektiğini unutmayın.

Çocuğunuz ameliyathanedeyken çok uzun süre bekleyebilirsiniz, bu yüzden zihninizi ve ellerinizi meşgul etmenize yardımcı olacak bir şey toplayın.

Çocuğunuzu Ameliyata Hazırlamak için İpuçları

3 yaşın altındaki çocuklar ameliyat hakkında vermeye çalıştığınız herhangi bir açıklamayı anlamakta zorlanacaklar, ancak yine de bunun hakkında konuşabilir ve çocuğunuzun bir şeylerin olacağını bilmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken tatlı dille anlatmakta fayda var.

İşlemden önce, çocuğunuzu ameliyat günü geçireceği adımlardan geçirin:

 • “Önce oynuyoruz.” Genellikle çocuklar ameliyattan önce bir oyun odasına getirilir. Böylece oyun alanında başlıyormuş gibi davranabilirsiniz.
 • “İşte hemşire geliyor.” Bir hemşire genellikle soru sormaya ve bazı hayati önem gerektiren detayları almaya başlar. Mesela ona saçma sorular sorun. (örneğin gıdıklama ilacına ihtiyacı olup olmadığını sorun). Onu tartıyormuş gibi yaparak sıcaklığını ölçün. (gerçek veya taklit bir kulak termometresi ile) ve kan basıncını al.
 • Ameliyat günü, çocuğunuzun en sevdiği oyuncağını sürekli yanında tutun. Çocuğunuzu sakinleştirmeye yardımcı olabilir.
 • “İşte nefis ilaç!” Bazı durumlarda, genel anestezi altına alınacak bir çocuk, önce onu rahatlatmak için sıvı bir ilaç alır. Cerrahınıza çocuğunuz için durumun bu olup olmayacağını sorun.
 • “Hastane kıyafetlerimizi giyelim.” Çocuğunuza hastane kıyafeti giyiyormuş gibi yapmak için kendi eski gömleklerinizden birini kullanın.
 • “Anne seni aydınlık odaya getiriyor.” Çocuğunuzu ameliyathaneye götürüp götüremeyeceğinizi sorun. Eğer öyleyse, uyuyana kadar orada olacağını bilmek çocuğunuzu rahatlatabilir. Çocuğunuz tıbbi ekip tarafından alınacaksa, bunu nasıl yapmayı planladıklarını sorun, böylece çocuğunuzla önceden harekete geçmeyi deneyebilirsiniz.
 • Çocuklar oyuncaklarını yanından ayırmak istemez. Mümkünse, değiştirebileceğiniz bir oyuncak veya ikinci bir favori olan bir oyuncak getirin.

Bazı hastaneler, çocuğunuzla birlikte kullanabileceğiniz ücretsiz yazdırılabilir boyama kitapları temin etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir