Doline Jel Ne İşe Yarar?

Doline jel genel olarak kas, eklem ve omurga hastalıkları için kullanılan bir üründür. Peki Doline jel nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Doline Jel Nedir?

Bu jel krem harici kullanılan ve cilt için bir ilaçtır. Bu kremin etken maddesi olan etofenamat, nonsteroidal (kortizonsuz) anti-romatizma (romatizma tedavisi) grubuna dahil olup, antiinflamatuar (antiflojistik) ve ağrı giderici (analjezik) özelliklere sahiptir.

Ağrının harici destekleyici semptomatik tedavisi için artroz vakalarında, spor yaralanmaları gibi künt yaralanmalardan sonra, eklem yakınındaki yumuşak dokuda (örneğin bursit, tendon, kordon ve eklem) akut incinmeler, burkulmalar veya çürükler nedeniyle ortaya çıkan ağrı ve acıların iyileştirilmesi için kullanılır. Bu jel krem doktorunuza danışmadan üç günden fazla kullanmayınız.

Doline Jel Muadili

Bu jel kremin muadilleri Doline Sprey, Doline Ampül, Efamat Çözelti İçeren Ampül, Efamat Jel, Etofast Çözelti İçeren Ampül, Etover Çözelti İçeren Ampül,  Etover Sprey, Fleximat Jel, Flexo Ampül, Flexo Jel, Flexo Topikal Sprey, Painex Jel, Restafen Jel, Restafen Çözelti İçeren Ampül, Restafen Plus Krem, Restafen Sprey, Rheumon Sprey, Rheumon Jel, Rheumon Depot Ampül, Thermo-efemat Krem, Thermo-doline Krem, Thermo Etox Krem, Thermoflex Krem, Thermove Krem ve Thermo-Rheumon Kremdir.

Doline Jel Fiyatı

Bu jel kremin şimdiki fiyatı 16.78 TL’dir.

Doline Jel Eşdeğeri

Bu jel kremin eşdeğeri Doline Sprey, Doline Ampül, Efamat Çözelti İçeren Ampül, Efamat Jel, Etofast Çözelti İçeren Ampül, Etover Çözelti İçeren Ampül,  Etover Sprey, Fleximat Jel, Flexo Ampül, Flexo Jel, Flexo Topikal Sprey, Painex Jel, Restafen Jel, Restafen Çözelti İçeren Ampül, Restafen Plus Krem, Restafen Sprey, Rheumon Sprey, Rheumon Jel, Rheumon Depot Ampül, Thermo-efemat Krem, Thermo-doline Krem, Thermo Etox Krem, Thermoflex Krem, Thermove Krem ve Thermo-Rheumon Kremdir.

Doline Jel Faydaları

Bu jel krem kas ağrısı, tendon ağrısı, sırt ağrısı, artrit ağrısı ve spor yaralanmalarından kaynaklanan ağrıyı azaltmayı amaçlayan güçlü ve etkili bir anti-enflamatuardır. Aktif ajan etofenamat, özellikle topikal tedavi için geliştirilmiştir.

Bu jel krem uygulamasında yüksek miktarda etken madde olan etofenamat iltihaplı dokuya ulaşarak hızlı ve etkili iyileşme sağlar.

Bu jel krem kas ağrılarından, boyun ağrılarından, omuz ağrılarından, bel ağrılarından, kas tutulmalarından, kas gerginliklerinden dolayı oluşan ağrı ve acıyı giderir. Mobilitenin hızlı restorasyonu ve romatizmal ağrıları giderir.

Doline Jel Ne İşe Yarar?

Bu jel krem, analjezik özelliklere sahip nonsteroid antiinflamatuvar bir jeldir. Travma, yumuşak doku romatizması ve lokalize romatizmal hastalıklara bağlı tendon, bağ, kas ve eklem iltihabına topikal uygulama içindir.

Doline Jel Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Flufenamik aside, bu jel kremin etken maddesine ve diğer bileşenlerinden herhangi birine veya başka herhangi bir ağrı kesiciye veya romatizmal tedaviye (nonsteroidal antiinflamatuvar maddeler) alerjiniz varsa (aşırı duyarlıysanız) bu jel kremi kullanmayın.
 • Ciltte açık yaralanmalar, iltihaplar veya enfeksiyonların yanı sıra cilt egzaması veya mukoza zarlarında bu kremi kesinlikle kullanmayın.
 • Gebeliğin son üç ayında bu kremi kesinlikle kullanmayın.
 • çocuklarda ve ergenlerde bu kremi kesinlikle kullanmayın.
 • Astımınız, saman nezlesi, burun mukozasında şişme (burun adenoidleri olarak adlandırılır), kronik obstrüktif hava yolu hastalıkları veya kronik hava yolu enfeksiyonlarınız varsa, özellikle saman nezlesine benzer belirtilerle birleşmişlerse bu kremi kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Diğer maddeleri kullandıktan sonra deri reaksiyonları, kaşıntı veya kurdeşen gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları geliştirirseniz bu jel kremi kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Bu yaş grubu için yeterli deneyim bulunmadığından, bu jel kremi çocuklarda ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 • Çocukların bu ilaçla ovulan cilt kısımlarına ellerinizle dokunmamasına dikkat edin.
 • Bu jel kremin gözlerle temas etmemesine dikkat edin.
 • Bu jel kremin kullanımından sonra bugüne kadar herhangi bir etkileşim bildirilmemiştir.
 • Yine de, başka bir ilaç alıyorsanız veya yakın zamanda aldıysanız lütfen doktorunuza söyleyin.
 • Bu jel kremin gebeliğin birinci ve ikinci trimesterinde ancak doktorunuza danıştıktan sonra kullanmalısın. Anne ve çocuk için artmış komplikasyon riski göz ardı edilemeyeceği için, bu jel krem son trimesterde kullanılmamalıdır.
 • Etofenamatın az miktarda anne sütüne geçmesi nedeniyle, mümkünse emziren anneler tarafından bu jel kremin uzun süreli kullanımından kaçınılmalı ve günlük doz aşılmamalıdır. Emziren bebeğin emilimini önlemek için, emziren annelerin bu ilacı göğüs bölgesinde kullanmaması gerekir.

Doline Jel Kullanımı

Bu jel kremi daima doktorunuzun size söylediği gibi kullanın. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, olağan doz ağrılı alanların boyutuna bağlı olarak, ince bir tabaka halinde günde üç kez beş ila on cm uzunluğunda bir şerit uygulayın.

Künt yaralanmaların bu jel krem ile tedavisi için maksimum günlük doz dokuz gram jeldir ve 450 mg etofenamata eşdeğerdir.

Bu jel kremi vücudun etkilenen bölgelerine ince bir tabaka halinde sürün ve cilde nazikçe sürün.

Bir pansuman uygulamadan önce, bu jel kremin ciltte kuruması için birkaç dakika bekletilmelidir. Oklüzif pansuman uygulaması tavsiye edilmez.

Genellikle bir haftalık tedavi yeterlidir. Daha uzun süreli kullanımın terapötik faydası doğrulanmamıştır. Bu jel kremi uzun süre kullanmaktan veya geniş bir alana uygulamaktan kaçınmalısınız. Bu jel kremin aktivitesinin çok güçlü veya çok zayıf olduğu izlenimine sahipseniz lütfen doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Ciltte önerilen dozu aştıysanız, jeli çıkarın ve suyla durulayın. Çok büyük dozda kullanılmışsa veya yanlışlıkla bu jel kremin alımından sonra doktora haber verilmelidir.

Doline Jel Yan Etkileri

Nadiren, ciltte kızarıklık, kaşıntı, yanma gibi lokal cilt reaksiyonları bu jel kremi kullanırken oluşabilir. Bazen sivilce veya kurdeşen ile birlikte duyu, deri döküntüsü gelişebilir. Nadir durumlarda, bu jel kremi kontakt dermatit gibi aşırı duyarlılık reaksiyonlarına veya lokal alerjiye neden olabilir.

Bu jel kremi geniş cilt yüzeylerine ve daha uzun süre uygulamayın. İlacın sistemik emilimi ile ilişkili yan etkilerin oluşması meydana gelir. Baş ağrısı, baş dönmesi veya mide rahatsızlığı çok fazla olursa ortaya çıkabilir. Jel vücudun geniş bölgelerine uygulanır.

Yan etkilerden herhangi biri ciddileşirse veya bunda listelenmeyen herhangi bir yan etki fark ederseniz lütfen doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ilacı kullanmayı bıraktığınızda genellikle cilt reaksiyonları hemen kaybolur. Bu nedenle, başka hiçbir özel önlemin alınmasına gerek yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir