Estriol Vajinal Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Estriol vajinal krem, östrojen hormonunu dengelemek için kullanılan bir üründür. Peki Estriol vajinal krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Estriol Vajinal Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Bu krem ​​sadece vajinanızdan çok düşük miktarlarda kan dolaşımına emilir bu nedenle hormon takviye tedavisi tabletleri veya bantları kullanmakla aynı riskleri taşımaz. Çoğu kadının kullanması genellikle iyidir. 
 • Bu kremi kullanmadan önce bir doktor tarafından araştırılmamış anormal vajinal kanamanız varsa doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce daha önce rahim kanseri (endometriyal kanser), rahim iç yüzeyinizin aşırı büyümesi (endometriyal hiperplazi), rahimde endometrioz veya fibroidler geçirdiyseniz doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce siz, anneniz, kız kardeşiniz veya büyükanneniz daha önce meme kanseri olduysanız doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce iyi huylu göğüs kanseri geçirdiyseniz (fibrokistik meme hastalığı) doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce siz veya yakın bir aile üyenizde bacak damarınızda (derin ven trombozu) veya akciğerlerde (pulmoner emboli) kan pıhtısı oluştuysa doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce hiç anjina pektoris, kalp krizi veya felç geçirdiyseniz doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce örneğin antifosfolipid sendromu, faktör V leiden, proteinler veya antitrombin eksikliği gibi kan bozuklukları nedeniyle kan pıhtılaşması riskiniz artmışsa doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce yüksek tansiyonunuz varsa doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce karaciğer problemlerin varsa doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce porfiri olarak bilinen nadir bir metabolik bozukluğunuz varsa doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce safra taşı geçirdiyseniz doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce diyabetiniz varsa doktorunuza bildirin.
 • Bu kremi kullanmadan önce migren veya şiddetli baş ağrınız varsa doktorunuza bildirin.
 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız bu kremi ​​kullanmamalısınız.

Estriol Vajinal Krem Nasıl Kullanılır?

Bu krem her zaman aynen doktorunuzun veya eczacınızın söylediği şekilde kullanın. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışmalısın.

Rahminizi ve yumurtalıklarınızı aldırdıysanız, bu kremi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha önce hiç HRT kullanmadıysanız veya adet dönemi olmayan bir HRT’den geçiş yapıyorsanız, bu kremi hemen de kullanabilirsiniz. Adet gördüğünüz başka bir HRT türünden geçiş yapıyorsanız, diğer HRT’yi bitirdikten bir hafta sonra bu kremi uygulamaya başlayın.

Normal doz, ilk iki veya üç hafta boyunca günde bir kez kullanılması gereken aplikatördür. Daha sonra doz, haftada iki kez halkaya kadar bir aplikatördür. Doktorunuz semptomlarınızı hafifleten en düşük dozu reçete edecektir. Doktorunuz zaman zaman bırakmanızı isteyebilir. Bu, hala tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını kontrol etmek içindir.

Aplikatörü kullandıktan sonra pistonu namludan çekip çıkarın. Pistonu ve namluyu sıcak, sabunlu suyla elde yıkayın. Deterjan kullanmayın. Daha sonra temiz su ile iyice durulayın. Aplikatörü kaynar suya koymayın. Bu aplikatörün su ile temizlenmesi kolaydır.

Estriol Vajinal Krem Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi bu kremin de yan etkilere neden olabilir ancak bunlar herkeste görülmez. Yüksek tansiyon, kan basıncınız yükselir, cildiniz veya gözlerinizin beyazları sararması (sarılık), migren tipi baş ağrıları, kah pıhtısında anormallik, vajinanızın içinde veya çevresinde ciltte tahriş veya kaşıntı, artan vajinal akıntı, kanama veya lekelenme, safra kesesi sorunları, kızarıklık veya güneşe alerji gibi cilt problemleri, göğüs şişmesi, göğüslerin hassas veya ağrılı hale gelmesi, baş ağrısı, hasta hissetmek veya hasta olmak, grip benzeri semptomlar gibi ciddi yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza görünün. 

Estriol Vajinal Krem Fiyatları

Bu vajinal kremin güncel fiyatları 62.43 TL’dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir