Telefonunuz Kaybolursa Veya Çalınırsa Ne Yapmalısınız?

Piyasada çeşitli akıllı telefon modelleri fazlasıyla pahalı olabilir. Ancak cihazın maliyeti ödeyeceğiniz son fiyat olmayabilir.

2018 yılının mobil cihazları kaybolan müşteri raporlarına ilişkin Prey araştırmasına göre, % 69’u yanlış yere konulmuş ve % 31’i çeşitli şekillerde çalınmıştır. Akıllı telefonlar, e-postalarımızı kontrol ettiğimiz, sosyal medyamızda bağlı kaldığımız, günlüklerimiz olarak kullandığımız ve onlarla ödeme yaptığımız dijital kimliklerimizin merkezi halindedirler. Bu yüzden bilhassa kaybettiğimizde sinir bozucu oluyor. Telefonunuz yanlış ellere düştüğünde bir dizi kötü eylemler için sömürülebilecek kişisel bilgi kamyonuna sahiptir.

Bu nedenlerden dolayı telefonunuz kaybolmadan önce ve sonra hangi adımları atmalısınız?

Telefonunuzu Yedekleyin ve Verileri Güvenli Bir Yerde Saklayın

Bu adımı herkes yapmış olmalı. Ancak henüz yapmadıysanız, mümkün olan en kısa zamanda yapmanız gerekir. Bunun için birçok yol bulunmakta. Telefon modelinize göre araştırarak nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Özetle, bilgisayarınızdaki kişiler, mesajlar ve fotoğraflar gibi tüm ihtiyaçları içeren yerel bir yedekleme dosyasını kaydedebilirsiniz. Bunu ayda bir kez yapmak muhtemelen uzun vadede baş ağrısından kurtaracaktır.

Alternatif olarak, telefonunuzda verilerinizi düzenli olarak buluta yedekleyecek otomatik yedekleme özelliğini etkinleştirebilir veya dosyalarınızı buluta manuel olarak yedekleyebilirsiniz. En güvenli olan yol -bilgisayarınızın başarısız olması veya dosyalarınızın silinmesi ihtimâline karşı- ikisini birden yapmak ve birden fazla kopya yapmaktır. Bulut seçeneği de uygundur. Çünkü telefonunuz çalınırsa, depolanan verilerinizi kullanarak kolayca yeni bir telefon ayarlayabilirsiniz.

Telefonunuzu Kale Kapısı Gibi Kilitleyin

Günümüzde akıllı telefonlar, onları sıkıca kilitlemek için sayısız yol sunuyor. En iyi seçenek, güçlü bir parola ve parmak izi gibi biyometrik bir kilit kombinasyonu ile gitmektir.

Biyometri, her zaman yardımcı olan ekstra bir güvenlik katmanı ekler. Şifrenin kendisi için, sadece varsayılan seçenekle gitmeyin: daha karmaşık hale getirin. Bazı sistemler parola uzunluğunu artırmanıza izin verirken, bazıları size alfasayısal bir kod seçme seçeneği sunar. Şifre ne kadar karmaşıksa, bir hırsızın şifresini kırması o kadar zor olur.

Akıllı Telefon Cihazınızı Bulmak

Telefonunuzun markasına veya çalıştırdığınız sisteme bağlı olarak, üzerinde kesinlikle bir “telefonumu bul” seçeneği yüklüdür. iPhonelarda iPhone’umu Bul, Samsungların Find My Mobile ve genel olarak Androidlerde Cihazımı Bul özelliği var. Elbette hepsinin çalışması için etkinleştirilmesi gerekiyor, bu yüzden henüz yapmadıysanız, yapmanız gerekeni biliyorsunuz. Kullandığınız marka ne olursa olsun, bu seçeneğin açık olması gerekir. Yalnızca cihazınızı bulmanıza yardımcı olmakla kalmaz. Ayrıca uygulamada genellikle birden fazla güvenlik özelliği de bulunur.

Bir tarayıcı aracılığıyla ilgili servise giriş yapabilir ve menüdeki özellikleri kullanabilirsiniz. Telefonu yanlış yerleştirdiyseniz, çalma seçeneğini belirleyebilirsiniz. Bu, telefonun bir ses çıkarmasını sağlar, böylece yakındaysanız duyabilirsiniz. Cihazınızı düzgün bir şekilde güvence altına almadıysanız, bunu yapabilir ve telefonu kilitlemek isteyen iyi bir Samiriyeli’ye kilit ekranında bir mesaj görüntüleyebilirsiniz.

Son olarak, telefonunuzu uzaktan silmek gibi bir nükleer bomba seçeneğine sahipsiniz. Bunu yaparsanız, telefonunuzu izleyemeyebilirsiniz. Bu nedenle bu seçeneği yalnızca son çare olarak kullanın. Telefonunuzu kaybedersiniz. Ancak en azından verileriniz gizli kalır ve kötü niyetli niyeti olan hiç kimse bundan yararlanamaz. Saygın güvenlik yazılımları da genellikle kilitleme, bulma ve uzaktan silme işlevlerini içerir.

Cihazınızı bir daha asla görmeyeceğinizden eminseniz, operatörünüzle iletişim kurmalı ve telefonunuzun kaybolduğunu veya çalındığını bildirmelisiniz. SIM kartınızı devre dışı bırakacaklardır, bu nedenle kötüye kullanılamayacaktır. Telefonunuz sigortalıysa, bir sigorta talebi de yapabilirsiniz ve umarım bu kayıplarınızın en azından bir kısmını karşılar.

Telefon Her Duruma Karşı Hazırlıklı Olsun

Önceden planlama, cihazınızı yanlış yerleştirmeniz durumunda sizi birçok baş ağrısından kurtarabilir. Özetlersek eğer telefonunuzu güvenli hale getirin, tüm verileri yedekleyin ve “telefonumu bul” özelliğini ayarlayın. Cihazınız çalınırsa veya kaybolursa, en azından cihazı güvence altına almak ve geri dönüşünü kolaylaştırmak için mümkün olan her şeyi yaptığınızdan emin olmuş olursunuz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir