Tekfin Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Tekfin krem genel olarak pek çok farklı küf, maya ve mantar enfeksiyonlarını iyileştirmek için kullanılan bir üründür. Peki Tekfin krem nedir, tekfin mantar ilacı nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, tekfin merhem fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Tekfin Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 10.12 liradır.

Tekfin Krem Muadili

Bu kremin muadilleri arasında Corbinal krem, Laminox krem, Lamisil krem, Mycocur krem, Myconaf krem, Mikonafin krem, Terbonile krem, Terbisil krem, Terminus krem, Tigal dermal krem, Erbinol krem, Laimisil Once film yapıcı çözelti, Mikoday tablet, Mikonafin krem, Mikonafin dermal sprey, Mikonafin tablet, Terminus krem, Terafin tablet, Terminus krem, Terafin tablet, Terminus dermal sprey, Termycet krem ve Terbisil krem 

Tekfin Krem Ne İçin Kullanılır?

Dermatofitlerin neden olduğu Trichophyton, T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum, M. canis ve E. floccosum gibi deri ve tırnak mantar enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılır. 

Bu krem tinea corporis adı verilen saçkıran, tinea pedis adı verilen ayak mantarı, tinea cruris adı verilen kasık mantarı, tinea versicolor adı verilen güneş mantarı ve kutanöz kandidiyazis adı verilen derinin maya enfeksiyonlarını iyileştirmek için kullanılır. 

Tekfin Krem Ne İşe Yarar?

Bu ilaç, saçkıran, ayak mantarı ve kasık mantarı gibi çeşitli mantar cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç aynı zamanda boyun, göğüs, kollar veya bacakların cildinin renginin açılmasına veya koyulaşmasına neden olan bir mantar enfeksiyonu olan pityriasis (tinea versicolor) olarak bilinen bir cilt durumunu tedavi etmek için kullanılır. Bu krem, mantar oluşumunu engelleyerek çalışan bir antifungaldir.

Tekfin Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Bu ilacı sadece cilt üzerinde kullanın. Tedavi edilecek alanı temizleyin ve iyice kurulayın. Etkilenen bölgeye ve etrafına cildi ıslatmaya yetecek kadar ilacı, genellikle ürün paketinde belirtildiği gibi günde bir veya iki kez uygulayın. Herhangi bir bilgiden emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışın. Doktorunuz bu ilacı size reçete etmişse, belirtilen şekilde kullanın. Tedavi edilen alan eller değilse, kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın. Doktorunuz tarafından istenmedikçe alanı sarmayın, örtmeyin veya bandajlamayın.
 • İlacı gözler, burun veya ağız içinde veya vajinanın içinde kullanmayın. İlacı bu bölgelerde alırsanız bol su ile yıkayın.
 • Bu ilacı doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe kafa derisinde veya tırnaklarda kullanmayın.
 • Bu ilacın sprey şeklini yüzünüzde kullanmayın.
 • Dozaj ve tedavi süresi, tedavi edilen enfeksiyonun türüne bağlıdır.
 • Daha sık uygulamayın veya belirtilenden daha uzun süre kullanmayın. Bu, yan etki riskini artırabilir.
 • Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte kullanın.
 • Belirtiler birkaç gün sonra kaybolsa bile, tam tedavi süresi bitene kadar bu ilacı belirtilen şekilde kullanmaya devam edin. İlacın çok erken kesilmesi enfeksiyonun geri dönmesine neden olabilir.
 • İlacı belirtilen şekilde bıraktıktan sonra durumunuz iyileşmeye devam edebilir. Durumunuz bir haftalık tedaviden sonra kötüleşirse veya düzelmezse doktorunuzu bilgilendirin.
 • Bu krem alırken baş dönmesi yaşarsanız dikkatli olun. Olası güvenli olmayan diğer görevleri sürmeyin veya gerçekleştirmeyin.
 • Bu krem yalnızca mantar enfeksiyonlarına karşı etkilidir, bakteriyel veya viral enfeksiyonları tedavi etmez.
 • Doktorunuza danışmadan önerilen dozdan fazlasını almayın veya reçetelenenden daha uzun süre kullanmayın.
 • Tüm tedavi süreci için bu kremi kullanmalısınız. Bunu yapmazsanız, ilaç enfeksiyonunuzu tamamen temizlemeyebilir. Mantar ayrıca buna veya diğer ilaçlara daha az duyarlı hale gelebilir. Bu, enfeksiyonun gelecekte tedavi edilmesini zorlaştırabilir.
 • Bu kremi kullanan hastalarda karaciğer, akciğer, böbrek ve kalp problemleri olan veya olmayan deri döküntülerini içeren çok kötü cilt reaksiyonları (örneğin Stevens-Johnson sendromu, toksik epidermal nekroliz) meydana gelmiştir. Bu reaksiyonlar, ortadan kalkamayan çok kötü sağlık sorunlarına ve bazen ölüme neden olabilir. Ciltte kızarıklık, şişlik, kabarma veya soyulma varsa hemen tıbbi yardım alın. ateş, kırmızı veya tahriş olmuş gözler, ağzınızda, boğazınızda, burnunuzda veya gözlerinizde yaralar, veya şişmiş lenf bezleri gibi yan etkileri de olabilir.
 • Bu krem, vücudunuzun enfeksiyonla savaşma yeteneğini azaltabilir. Ateş, boğaz ağrısı, kızarıklık veya titreme gibi enfeksiyon belirtileri fark ederseniz doktorunuza söyleyin.
 • Herhangi bir tıbbi veya diş bakımı, acil bakım veya ameliyat almadan önce doktorunuza veya diş hekiminize bu kremi kullandığınızı söyleyin.
 • Bu kremi kullanmadan önce, kafein içeren bir ilaç kullanıyorsanız veya çok miktarda kafein içeren yiyecek veya içecek (örneğin kahve, çay, kakao, kola, çikolata) tüketiyorsanız doktorunuza söyleyin.
 • Bu kremi kullanan hastalarda tat değişiklikleri, tat kaybı veya kokuda değişiklikler bildirilmiştir. Bu etkiler, bu kremi kullanmayı bıraktıktan sonra düzelebilir ancak uzun süre sürebilir veya kalıcı olabilir. Koku, tat değişiklikleri, iştahsızlık, istenmeyen kilo kaybı, anksiyete veya ruh hali değişikliklerinde (örneğin, depresyon belirtileri) değişiklikler yaşarsanız hemen doktorunuza söyleyin.
 • Bu kremi daha kolay güneş yanığı olmanıza neden olabilir. Bu kremi nasıl tepki vereceğinizi öğrenene kadar güneşten, güneş ışığından veya bronzlaşma kabinlerinden kaçının. Kısa bir süre dışarıda kalmanız gerekiyorsa güneş kremi kullanın veya koruyucu giysiler giyin.
 • Nadiren, bu kremi ciddi ve hatta ölümcül karaciğer sorunlarına neden olabilir. Karaciğer problemleri ortaya çıkarsa, diğer aktif karaciğer problemleri veya uzun süreli karaciğer problemleri öyküsü olan hastalarda daha şiddetli olabilir. Herhangi bir sorunuzu veya endişenizi doktorunuzla tartışın.
 • Bu krem sadece harici kullanım içindir. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza sokmayın. Bu bölgelerden herhangi birine girerseniz, hemen soğuk suyla durulayın.
 • Ellerinizi yıkamadığınız sürece, tırnak cilasının kazara yıkanmasını önlemek için su veya kimyasal maddeler kullanırken eldiven kullanın. Eldivenlerin altına pamuk giyilmesi tercih edilir.
 • Bu kremi kullanırken karaciğer fonksiyonu ve tam kan hücresi sayımı dahil olmak üzere laboratuar testleri yapılabilir. Bu testler, durumunuzu izlemek veya yan etkileri kontrol etmek için kullanılabilir. Tüm doktor ve laboratuvar randevularını saklamalısınız.
 • Çocuklarda bu kremi çok dikkatli kullanılmalıdır. Çocuklarda güvenlik ve etkinlik doğrulanmamıştır.
 • Bu kremin fetüse zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bu kremi hamilelik döneminde doktorunuzla konuşmadan almaya başlamayın. Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, hemen doktorunuzla iletişime geçin. Hamileyken bu kremi kullanmanın yararlarını ve risklerini tartışmanız gerekecektir. Bu krem anne sütünde geçer. Bu yüzden bu kremi kullanırken emzirmeyin. 

Tekfin Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremi doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Kesin dozlama talimatları için ilaç üzerindeki etiketi kontrol edin. Bu krem ile ekstra hasta broşürü mevcuttur. Bu bilgilerle ilgili sorularınız varsa eczacınızla konuşun.

Bu kremi kullanmadan önce ellerinizi sabun ve suyla temizleyin. Ardından bu kremden ince bir film tabakası halinde etkilenen bölgeye sürün ve hafifçe ovalayın. Bu kremi günde iki defa kullanabilirsiniz.

Bir doz bu kremi kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza geri dönün. Aynı anda iki doz almayın. Bu kremin nasıl kullanılacağıyla ilgili tüm sorularınızı sağlık uzmanınıza ve doktorunuza sorun.

Tekfin Krem Yan Etkileri

Tüm ilaçlar yan etkilere neden olabilir ancak çoğu insanda hiç yan etkisi olmaz veya küçük yan etkisi vardır. Yaygın olarak görülen şiddetli alerjik reaksiyonlar, döküntü, kurdeşen, kaşıntı, nefes almada veya yutmada güçlük, göğüste sıkışma, ağız, yüz, dudak, boğaz veya dilde şişme, alışılmadık ses kısıklığı, yanma, uyuşma veya karıncalanma, zihinsel veya ruh hali değişiklikleri, depresyon, huzursuzluk, üzüntü, değersizlik, lupusun yeni veya kötüleşen semptomları, yüzde kelebek şeklinde kızarıklık, eklem ağrısı, nöbetler, cilt rengi değişiklikleri, güneşe karşı alışılmadık hassasiyet, soluk cilt veya tırnak yatakları, şiddetli kas veya eklem ağrısı veya hassasiyeti, şiddetli veya kalıcı mide ağrısı, bulantı veya kusmayla birlikte veya tek başına, uyku problemleri, karaciğer problemlerinin semptomları, örneğin koyu idrar, iştahsızlık, soluk dışkı, açıklanamayan, kalıcı mide bulantısı, kusma, cilt veya gözlerde sararma, olağandışı morarma veya kanama, olağandışı yorgunluk veya halsizlik, görme veya işitme değişiklikleri gibi yan etkilerden herhangi birinin devam ederse doktorunuza danışın.

Bu, meydana gelebilecek tüm yan etkilerin tam listesi değildir. Yan etkilerle ilgili sorularınız varsa, sağlık uzmanınızla iletişime geçin. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir