Hacamat ile Egzama Tedavisi

Hacamat ile Egzama Tedavisi yazımız ile pek çok farklı hastalığın tedavisinde kullanılan hacamatın pek çok insanın canını sıkan egzama için getirdiği faydalardan bahsedeceğiz. Bu yazımız sayesinde hacamatın ne olduğu, hangi hastalıklarda kullanıldığı ve nasıl yapıldığına dair faydalı biligler edineceksiniz.

Egzama ciltte kaşıntı, kızarıklık, içi su dolu kabarcıklar ya da ciltte kuruma ve pullanma belirtleri ile ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Egzamanın oluşmasının birçok sebebi vardır. Genetik olabileceği gibi ısı, psikolojik faktörler, stres, kullanılan kimyasallar, beslenme şekli gibi nedenlerle egzama tetiklenebilir. Egzama dönem dönem geçse de tekrar alevlenir. Kremler ve ilaçlarla tedavi edilir. Yeni bir tedavi yöntemi de hacamattır. Hacamat nedir, hacamat teknikleri nelerdir, hacamat ile egzama tedavisi gibi soruların yanıtları yazımızda..

Hacamat Tedavisi Nedir?

Hacamat Doğu Asya’da başlayan bir terapi yöntemidir. Ancak zamanlar dünyanın birçok bölgesine yayılmıştır. Birçok tıbbi sistem için de hacamat kullanılmaktadır. Hacamat kapak ya da kupanın ateş ve ya vakum ile basınçsız hale getirilerek işlemin yapıldığı yerdeki deriyi kupanın içine vakumlama işlemidir. Hacamat işlemi çoğunlukla dolaşımı arttırma ve vücuttaki fazla ısıyı gidermek kullanılmaktadır. Ayrıca stres, kas ağrısı, artrit, soğuk algınlığı, ateş ve bazı cilt hastalıklarında da kullanılmaktadır. Hacamat tedavisinde kullanılan kupalar ve plastik cam olarak kullanılmaktadır. Kupalar 3 ya da 8 cm arasındadır. Hacamat terapisi güvenilirdir ancak bazen ciltte morluklar da bırakabilir.

Hacamat Teknikleri

Hamacat tekniğinin birçok kullanım tekniği vardır. Ateş kullanarak hacamat yapılırsa kupalar hızlı bir şekilde vücudun hacamat yapılacak bölümüne yerleştirilir. Sırtın üst kısmına hamacat yapılacaksa kayganlaştırıcı jöle ya da balmumu krem ile derinin vakumlanması sağlanır. Diğer hacamat yönteminde de kupalar deriye yerleştirilerek vakumlanır. İkisi de kuru hacamat olarak bilinir. Bu yöntemler özellikle kas ağrısı, soğuk algınlığı ve göğüs tıkanıklığı için birebirdir.

Hacamat yönteminin bir diğer yöntemi de kanama çukuru adı verilen çukurlama yöntemidir. Deri bir neşter ile kesilir ve kesilen yere kupa yerleştirilir. Kanama ile vücuttan ısı ve durgun kan giderildiği düşünülür. Islak hacamatın asıl kullanılma sebebi şişliği, iltihabı almak vücut ısısını almasıdır.

Egzama Nedir?

Egzama kaşıntı sonucunda ciltte meydana gelen kızarıklık ve kabarıklıktır. Kaşıntılar sonucunda ciltte yara, ciltte kuruluk, çatlama ve su dolu kabarcıklar meydana gelebilir.

Çocukluk egzaması olarak geçen egzama atopik egzamadır.  Bu tür egzama kalıtsal olarak yatkınlığı yüksek olan kişilerde ve alerjik nedenlerden dolayı görülebilir. Bazı egzama türleri alerjik olan kişilerde daha çok görülür. Tek sebebi alerjik olmasa da alerjinin ve genetiğin etkisi çok büyüktür. Bu tür egzama daha çok yaşıından önce ortaya çıkar. Nadir de olsa orta yaşlarda da görülebilir. Çocukluk çağında alerjik egzama geçiren kişilerin alerji ile tetiklenen rinit, astım gibi bazı hastalıklara da yatkınlığını artırabilir. Bu durumda kişinin hayat kalitesini oldukça etkileyecektir.

Egzamanın şiddeti mevsime göre değişebilir. Kesin bir tedavisi yoktur. Zaman zaman geçse de tekrar meydana gelebilir. Bazı dönemlerde hafif atlatılırken bazı dönemlerde daha ağır geçirilebilir. Bazı vakalarda ise tedaviye bile gerek duymadan atlatılır. Tedavi ile birlikte cildin kuruluğunu geçirmeli nemlendirmelidir. Kaşıntının azaltılması için bazı önlemler alınabilir.

Hacamat ile Egzama Tedavisi

Hacamat tedavisinin özelliği metabolizmayı ve vücudun çalışma sistemini resetlemesidir. Vücudu resetlediği için egzamaya da çok iyi gelmektedir. Hacamat tedavisinde kişinin vücudu egzamaya sebep olan kimyasallardan arındırıldığı için egzamanın iyileşmesinde çok katkısı vardır. Aynı zamanda hacamat tedavisi kortizon salgısını arttırdığı için vücut kendi kortizonundan yararlanır.

Hacamat ile egzama tedavisinin bir diğer kısmı da hastayı psikolojik açıdan rahatlamasıdır. Çünkü psikolojik durum ve stres egzamanın en büyük nedenlerinden biridir. Cilt hastalıklarında eski insanlar tarafından da çok kullanılmıştır. Vücuttaki toksinleri atar ve egzama oluşumunu azaltır. Vücuttaki toksinler atılamayınca egzama, yağlanma, kaşıntı şeklinde kendini gösterir.

Egzamanın artmasının sebeplerinden biriside karaciğer ve böbreklerde yabancı maddelerin emiliminin tam olarak yapılmamasıdır. Hacamat tedavisi uygulanırsa karaciğer ve böbrek emilimi iyi düzeye çıkarak egzama yaraları hızlı bir şekilde iyileşirken kızarıklık ve ödem de iyileşir. Hacamat yönteminde kupa kullanıldığı için hacamat yapılan bölgede damar ve sinirler üzerindeki baskı kalkar ve hasta hızlı bir şekilde iyileşir. Bu şekilde hasta egzama sorununda hızlıca kurtulabilir.

Egzamaya sebep olan maddeler hacamat yöntemi ile arındırılınca vücutta hızlı bir iyileşme ve rahatlama dönemine girilir. Tedavide kullanılan ürünlerin hijyenik olması çok önemlidir. Bu kurala uyulursa çok hızlı ve etkili sonuçlar alınabilir. Herhangi bir ağrı acı yaşanmadan iyileşme sürecine geçilmektedir. Aynı zamanda psikolojik olarak da rahatlanır bunun sebebi vücuttan atılan toksinlerdir.

Egzama Tedavisinde Hacamat ve Sülük

Hacamat tedavisi egzama için çok rahatlatıcı bir yöntemdir. Vücut arındırıldığı için hacamat yönteminden kısa bir sürede güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Egzama tedavisinde kullanılan diğer yöntemlerden biri de sülük olduğu için hamacat tedavisinden sonra dört seans boyunca da sülük tedavisi ile tedavi tamamlanırsa daha başarılı daha kalıcı sonuçlar elde edilir. Konu ile ilgili Sülük ile Egzama Tedavisi yazımıza bir göz atmanızı öneriyoruz.

Cilt Sorunları İçin Hacamat

Hacamat cilt sorunlarında da çok etkilidir. Sadece egzama değil, sivilce, kurdeşen, uçuk ve zona gibi sorunlarda çok iyi sonuçlar vermektedir. Özellikle ıslak hacamat yöntemi cilt sorunlarında kullanılır. Çünkü bu yöntem ile vücut ısısını ayarlar ve kan durgunluğunu giderir. Hacamatın antioksidan ve antienflamatuar özelliği vardır.

Egzama İçin Hacamat Tedavisi

Kupa tedavisi yani hacamat egzama için etkili bir yöntemdir. Fakat egzaması olan kişilerin ciltleri çok hassas olduğu için hacamat tedavisi daha çok zarar verebilir. Özellikle egzama şiddetliyse yaralar oluşturduysa kupalar cilde daha çok zarar verdiği için bu yöntem tercih edilmemelidir. Ağır egzaması olan kişilerde kupa tedavisi sonrasında egzamaların şiddetini arttırdığı da görülmüştür.

Sedef hastalığı tedavisinde hacamat tercih edilmemelidir. Sedef hastalığı farklı bölgelerde değişik nedenlerle ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde sıkı bir kemer bile sedef hastalığını tetiklemektedir. Hacamat tedavisinde basınç olduğu için kişinin cildine baskı yapıldığı için sedef hastalığının tedavisi için kesinlikle tercih edilmemelidir.

İlk seanslarda kupalar ve kupaların sıcaklığı basınç hastaları korkutup endişelendirse de tecrübe ettikten sonra korkunun gereksiz olduğunu anlıyorlar. Kupa uygulamasının yapıldığı yerlerdeki iyileşmenin çok daha hızlı olduğu da yaptıran ve bu duruma şahit olan kişilerin gözlemleri arasında yer alıyor. Karaciğer ve böbreklerde biriken kötü maddelerin atılmasını en hızlı şekilde üstlenen doğal yöntemden sonuç almak çok fazla zaman kaybetmeden basit bir şekilde yapılıyor.

Egzama tedavisinde doktor uyarılarını dikkate almak gerekir. Ve strese girmemek en önemli faktörlerden birisidir. Ciltteki kızarıklık ve kabarıklık için kullanılacak olan merhemler kremler hastaları rahatlatmaktadır.

Tedavi Dışında Beslenmenin Önemi

Hücre atıklarının vücuttan atılmaması halinde egzama tedavisinin yanında beslenmeyi de çok iyi yapmak gerekir. Stresin de katkısının olduğu hastalık için vücuttan atılamayan yağ, toksin gibi lezyonlar ciltte su toplaması, kaşıntı, kızarma gibi reaksiyonların oluşmasını sağlar. Bu nedenle de geleneksel olan yöntem kirli kanla birlikte atılan bu maddeler sonucunda hastalara şifa veriyor. Tarihe bakıldığı zaman da insanlar bu tekniği deri hastalıklarında kullanıp işe yaradığını görünce günümüze kadar getirilmesini sağlamıştır. Doğal tedavi yöntemini tercih eden kişilerin çok hızlı bir şekilde iyileşip tedavilerinde başarılı oldukları görülmektedir. Bu konuda tıp alanında uzman olmuş doktorların da onayından geçen yöntem yurt dışındaki kişiler tarafından da tercih ediliyor. Hatta orada şubeleşen ve hasta yoğunluğu fazla olan yerler de bulunuyor.

Hacamat ile Egzama Tedavisi egzamadan kurtulmak isteyenlern tercih ettiği alternatif yöntemlerden birisidir. Ancak tüm alternatif tedavilerde olduğu gibi hacamatın uzman kişiler tarafından yapılması ve doktor bilgisinde uygulanması önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir