Tazotene Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Tazotene krem genel olarak çeşitli dermatolojik hastalıkları iyileştiren bir üründür. Peki Tazotene krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Bu krem sadece harici kullanım içindir. Her zaman aynen doktorunuzun size söylediği gibi kullanmalısınız. Uygulamadan önce etkilenen bölge temiz ve kuru olmalıdır. Bu ilacı uygulamadan önce ve sonra ellerinizi iyice yıkamalısınız. Bu ilaç, ondan en iyi şekilde yararlanmak için düzenli olarak kullanılmalıdır. İhtiyaç duyduğunuzdan fazlasını kullanmayın, çünkü durumunuzu daha hızlı gidermeyecektir ve bazı yan etkiler artabilir. Durumunuz dört haftadan uzun sürerse veya herhangi bir zamanda kötüleşirse, doktorunuza bildirin. Etkilenen bölgeleri temiz tutarak bu ilacın daha iyi çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yaygın yan etkiler arasında uygulama yerinde kaşıntı, cilt kızarıklığı, tahriş, kuru cilt, cilt yanığı ve cilt soyulması yer alır. Bunların çoğu geçicidir ve genellikle zamanla düzelir. Bu yan etkiler daha uzun süre devam ederse lütfen doktorunuza danışınız. Kremin veya merhemin gözlerinizle doğrudan temasından kaçının. Doğrudan temas halinde gözlerinizi suyla yıkayın ve acil tıbbi yardım isteyin.

Güneşe maruz kalmaktan kaçının ve uygulama yapılan bölgeleri giysilerle örtün veya güneşe çıkmadan önce güneş kremi kullanın. Bu ilacı almadan önce, hamileyseniz, hamilelik planlıyorsanız veya emziriyorsanız, doğum kusurlarına yol açabileceğinden doktorunuza söylemelisiniz.

Tazotene Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 81,94 liradır.

Tazotene Krem Ne İşe Yarar?

Sedef hastalığı, vücuttaki cilt hücrelerinin çok hızlı büyüdüğü ve pullar ve kuru lekeler oluşturduğu bir durumdur. Her yerde büyüyebilirler ancak çoğunlukla saç derisinde, dirseklerde, dizlerde ve belde görülür. Bu krem, vücudun farklı bölgelerinde gelişebilecek kızarıklık, şişme veya tahriş gibi diğer iltihaplanma semptomlarının yanı sıra pullu, kaşıntılı lekeleri azaltır. Aynı zamanda cildin aşırı büyümesini ve kalınlaşmasını da durdurur. En fazla faydayı elde etmek için reçete edildiği sürece kullanın. Tam olarak etkili hale gelmesi birkaç ay alabilir. Bu tedaviyi yaparken alkol almaktan kaçınmalı ve susuz kalmamak için bol su içmelisiniz.

Bu krem, ciltte sivilceye neden olan aşırı yağ üretimini azaltarak sivilcenin (genellikle akne olarak adlandırılır) tedavisine yardımcı olur. Belirgin bir etkiye sahip olmak genellikle birkaç hafta sürer, bu yüzden işe yaramıyor gibi görünse bile kullanmaya devam edin. Bazen sivilce iyileşmeden önce kötüleşebilir, ancak doğru kullanımla cildiniz daha netleşir. Kullanmaya ne kadar erken başlarsanız, yara izi kalma olasılığınız o kadar az olur. Bu ilaç ruh halinizi iyileştirmeye ve cildiniz sivilcelerden arınmış hale geldikçe güveninizi yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Tazotene Krem Faydaları

Bu krem, A vitaminine benzer bir bileşiktir. Cildin kendini daha çabuk yenilemesine yardımcı olur ve cildin görünümünü ve dokusunu iyileştirebilir.

Bu krem, en az on yedi yaşında olan yetişkinlerde ve ergenlerde yüzdeki ince kırışıklıkların, yüzde benekli açık ve koyu cilt lekelerinin ve iyi huylu yüz lentijinlerinin (kanserli olmayan çiller) görünümünü azaltmak için kullanılır. 

Bu krem, yetişkinlerde ve en az on iki yaşında olan ergenlerde akne vulgarisi tedavi etmek için kullanılır. Bu krem ayrıca yetişkinlerde plak sedef hastalığını (deride kabarık, simli pullanma) tedavi etmek için de kullanılır. Bu krem, bu ilaç kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

Tazotene Krem Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Bu krem, doktorun önerdiği doz ve süreye göre uygulanmalıdır.
 • Kendinizi daha iyi hissetseniz bile tüm tedaviyi bitirin.
 • İlacı uygulamadan önce ve sonra ellerinizi iyice yıkayın.
 • Bu kremi gözler, burun veya ağız ile temas ettirmekten kaçının. Kazara maruz kalma meydana gelirse, derhal bol su ile yıkayın.
 • Cildinizi güçlü güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçının, güneş koruyucu losyon kullanın veya cildinizin giysilerle korumanız gerekir.
 • Yan etki riskini artırabileceği için tedavi edilen bölgeyi doktor tarafından belirtilmedikçe bandaj gibi hava geçirmez pansumanlarla kapatmayın.
 • Dört haftalık tedaviden sonra enfeksiyon geçmediyse doktorunuzu bilgilendirin.
 • Bu kremi kullanmaya başlamadan önce ve her tekrar doldurduğunuzda eczacınızdan temin edilebilecek olan hasta bilgi broşürünü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorun.
 • Bu ilaç sadece cilt üzerinde kullanım içindir. İlacı uygulamadan önce ellerinizi yıkayın ve kurulayın. Sivilceyi tedavi ediyorsanız, etkilenen bölgeyi temizleyin ve kurulayın. Sedef hastalığını tedavi ediyorsanız, ilacı uygulamadan önce cildin kuru olmasını sağlayın. İlacı, etkilenen bölgeye ince bir tabaka halinde sürün ve genellikle akşamları günde bir kez, doktorunuzun söylediği şekilde nazikçe ovalayın. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.
 • Bu ilacın köpük formunu kullanıyorsanız her kullanımdan önce kutuyu çalkalayın. Köpük yanıcıdır. İlacı uygularken sigara içmekten veya ateşe yaklaşmaktan kaçının.
 • Bu ilacı gözlerinize, ağzınıza veya vajinanıza veya göz kapaklarınıza veya dudaklarınıza almaktan kaçının. Böyle bir durumda bol su ile yıkayın.
 • Alanı örtmeyin, sarmayın veya bandajlamayın. Bu ilacı normal, sağlıklı cilde uygulamayın. Ayrıca bu ilacı kesilmiş, sıyrılmış, güneşte yanmış veya egzamadan etkilenmiş cilde uygulamayın.
 • İlacı uyguladıktan sonra, ellerinizi tedavi etmek için bu ilacı kullanmadığınız sürece ellerinizi yıkayın. Bu ilacı ellerinizde kullanıyorsanız, ellerinizle gözlerinize dokunmayın.
 • Ayrıca nemlendirici krem ​​veya losyon kullanıyorsanız bu ilacı uygulamadan en az bir saat önce uygulayın. Bu ilacın köpük formunu kullanıyorsanız, gerektiğinde nemlendirici krem ​​veya losyon kullanabilirsiniz.
 • Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatte kullanın.
 • Bu kremi çok miktarlarda kullanmayın veya bu ilacı daha sık uygulamayın veya reçetelenenden daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riskiniz artacaktır.
 • Bu ilaç cilt tarafından emildiği ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceği için hamile olan veya hamile kalabilecek kadınlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 • İyileşmezseniz veya birkaç haftalık tedaviden sonra daha da kötüleşirseniz doktorunuza söyleyin.

Tazotene Krem Kullanımı

Bu kremi doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Kesin dozlama talimatları için ilaç üzerindeki etiketi kontrol edin. Bu krem ile gelen ekstra bir prospektüs mevcuttur. Bu bilgilerle ilgili sorularınız varsa eczacınızla konuşun.

Doktorunuz aksini söylemediği sürece yatmadan önce günde bir kez bu kremi uygulayın. Bu kremi uygulamadan önce, etkilenen bölgeyi hafif bir temizleyici ile nazikçe yıkayın ve alanı tamamen kurulayın. Avucunuzun içine az miktarda krem alın. Parmak uçlarınızı kullanarak, etkilenen bölgenin tamamını ince bir filmle hafifçe kaplamaya yetecek kadar krem uygulayın. Krem kaybolana kadar cilde nazikçe masaj yapın.

Bu krem yalnızca harici kullanım içindir. Bu kremi gözünüze, burnunuza, vajinanıza veya ağzınıza temas ettirmeyin. Bu alanlardan herhangi birinde  bu kremi yanlışlıkla temas ettirirseniz, suyla iyice durulayın. Bu kremi kullandıktan hemen sonra ellerinizi yıkayın.

Tazotene köpüğü kullanırken gerektiği kadar nemlendirici kullanabilirsiniz.

Bir doz bu kremi kullanmayı kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede kullanın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza geri dönün. Aynı anda iki doz kullanmayın. Sağlık uzmanınıza veya doktorunuza bu kremin nasıl kullanılacağıyla ilgili tüm sorularınızı sorun.

Tazotene Krem Yan Etkileri

Çoğu yan etki herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmez ve vücudunuz ilaca alıştıkça kaybolur. Devam ederlerse veya yan etkiler için endişeleniyorsanız doktorunuza danışın.

Bu kremin yaygın yan etkileri arasında kuru cilt, eritem, ciltte kızarıklık, kaşıntı, cilt yanığı, cilt tahrişi ve cilt soyulması gibi rahatsızlıklar vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir