Dexpanten Krem Ne İşe Yarar?

Dexpanten krem genel olarak ciltteki çeşitli türdeki tahrişleri yatıştırmak için kullanılan bir ilaçtır. Peki Dexpanten merhem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Dexpanten Krem Nedir?

Yatıştırıcı Cilt Tahrişi ve pişiklerin tedavi edilmesi için bu krem kullanılır.  Emziren annelerin çatlak meme uçlarının iyileştirilmesi için bu krem uygulanır. Kuru ve çatlak ciltler için kullanılabilen bu krem UV ışığına maruz kaldıktan sonra cilde bakım yapar. Ayrıca anüs çatlaklarına iyi gelen bir ilaçtır. Kortikosteroid ile tedavi edilen hasta için gün dışı ve takip sırasında uygulanması gerekir.

Dexpanten Ne Kremi?

Bu krem ciltteki kuruluğu gideren, cildi nemlendiren, pişik ve göğüs ucu çatlağını iyileştiren ve cildi yatıştıran bir üründür. Bu ilaç, kuru, pürüzlü, pullu, kaşıntılı cilt ve küçük cilt tahrişlerini (örneğin, çocuk bezi döküntüleri, radyasyon tedavisinden kaynaklanan cilt yanıkları) tedavi etmek veya önlemek için nemlendirici olarak kullanılır. Yumuşatıcılar cildi yumuşatan ve nemlendiren, kaşıntı ve pullanmayı azaltan maddelerdir. Bazı ürünler (örneğin çinko oksit, beyaz vazelin) çoğunlukla cildi tahrişe karşı korumak için (örneğin ıslaklıktan) kullanılır.

Kuru cilt, cildin üst tabakasındaki su kaybından kaynaklanır. Yumuşatıcılar ve nemlendiriciler, cildin üstünde cilde su hapseden yağlı bir tabaka oluşturarak işlev görür. Vazelin, lanolin, mineral yağ ve dimetikon yaygın yumuşatıcı ürünlerdir. 

Gliserin, lesitin ve propilen glikol dahil olmak üzere nemlendiriciler cildin dış tabakasına su çeker. Pek çok ürün ayrıca cilt hücrelerinin üst katmanını bir arada tutan sert maddeyi (keratin) yumuşatan bileşenlere de sahiptir. Bu yumuşatan bileşenler arasında üre, laktik asit, sitrik asit ve glikolik asit gibi alfa hidroksi asitler ve allantoin vardır. Bu, ölü cilt hücrelerinin düşmesine yardımcı olur, cildin daha fazla suda kalmasına yardımcı olur ve cildin daha yumuşak ve yumuşak hissetmesini sağlar.

Dexpanten Krem Ne İşe Yarar?

Evinizin etrafına bakarsanız, muhtemelen sahip olduğunuz ürünlerin çeşitli malzeme listelerinde pantenol ile karşılaşacaksınız. Bir tür pantenol çeşidi olan Dexpanten krem çok çeşitli yiyeceklerde, takviyelerde ve hijyenik ürünlerde bulunur. Alkole benzer bir kimyasal yapıya sahiptir. Cildinizi ve saçınızı içten sindirilebilir formunda ve dıştan topikal formunda nemlendirmeye ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olmak için kullanılır.

Ancak kişisel bakım ürünlerinde göründüğünde siz ve aileniz için güvenli midir? Pantenolün neden bu kadar çok kozmetikte bulunduğunu öğrenmek için okumaya devam edin ve vücudunuzu nasıl etkilediğini anlamak için gerçekleri okuyun.

Bu krem, B-5 ​​vitamini olarak da bilinen pantotenik asitten yapılan kimyasal bir maddedir. Organik olarak oluşur ve hem bitki hem de hayvan kaynaklarından da üretilebilir. Dünya çapında çeşitli kozmetik ürünlerde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Bu madde, oda sıcaklığında beyaz bir toz veya şeffaf bir yağ şeklini alır. Bazen bu maddenin içerik listesindeki diğer isimlerinden birinin altında listelendiğini göreceksiniz. Vücuda emildiğinde pantenol, B-5 ​​vitamini haline gelir.

Kuru cildi rahatlatmak, emzirme sırasında ağrıyan göğüs uçlarını önlemek ve tedavi etmek ve yanıkların ve kötü iyileşen yaraların iyileşmesini teşvik etmek için kullanılan. Doktorunuzun belirlediği başka durumlar için de kullanılabilir.

Bu krem ​​bir yumuşatıcıdır. Bu kremin tam olarak çalışma şekli bilinmemektedir.

Dexpanten Plus Krem Ne İşe Yarar?

Dexpanten Plus krem bir pantenol türevidir. Topikal kozmetikte, ürün üreticileri genellikle pantenolü nemlendirici olarak kullanır. Ancak pek çok kozmetikte yumuşatıcı, yatıştırıcı ve tahriş önleyici madde olarak da bulunur. Ayrıca cildinizin tahrişe ve su kaybına karşı bir bariyer oluşturmasına yardımcı olur.

B-5 Vitamini sağlıklı beslenme, cilt ve saç için gereklidir. Türevi olan pantenolün, losyonlar ve temizleyiciler gibi birçok cilt bakım ürününün temelini oluşturduğu mantıklıdır. Ayrıca kozmetikte ruj, fondöten ve hatta rimel gibi çeşitli alanlarda bulunur. Panthenol ayrıca böcek ısırıkları, zehirli sarmaşık ve hatta bebek bezi döküntülerini tedavi etmek için yapılan kremlerde de görülür.

Amerikan Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi pantenolü antienflamatuvar özelliklere sahip bir cilt koruyucu olarak listelemektedir. Cildin nemini, esnekliğini ve pürüzsüz görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda ciltteki kızarıklığı, iltihabı, böcek ısırıkları veya tıraş tahrişi gibi küçük kesikler veya yaraları tedavi eder. Panthenol, egzama gibi diğer cilt tahrişlerinin yanı sıra yara iyileşmesine de yardımcı olur.

Dexpanten Krem Nasıl Kullanılır?

Bu ürünü belirtildiği gibi kullanın. Bazı ürünlerin kullanımdan önce astarlanması gerekir. Ürün paketindeki tüm talimatları izleyin. Herhangi bir bilgiden emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bazı ürünlerin kullanılmadan önce çalkalanması gerekir. Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalamanız gerekip gerekmediğini görmek için etiketi kontrol edin. Gerektiği gibi veya etikette ya da doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde cildin etkilenen bölgelerine uygulayın. İlacı ne sıklıkla uygulayacağınız, ürüne ve cilt durumunuza bağlı olacaktır. Kuru ellerinizi tedavi etmek için, ürünü ellerinizi her yıkadığınızda ve gün boyunca uygulamanız gerekebilir.

Bu ürünü pişiklerin tedavisine yardımcı olmak için kullanıyorsanız, kullanmadan önce çocuk bezi alanını iyice temizleyin ve ürünü uygulamadan önce alanın kurumasını bekleyin.

Bu ürünü radyasyon cilt yanıklarını tedavi etmek için kullanıyorsanız, markanızın radyasyon tedavisinden önce uygulanıp uygulanamayacağını radyasyon personeli ile kontrol edin.

Doğru kullanım için etiket üzerindeki tüm talimatları izleyin. Sadece cilde uygulayın. Etiket veya doktorunuz aksini belirtmediği sürece gözleriniz, ağzınızın, burnunuzun içi ve vajinal bölge ya da kasık bölgesi gibi hassas bölgelerden kaçının. Ürünü uygulamamanız gereken herhangi bir bölge veya cilt türü hakkındaki talimatlar için etiketi kontrol edin. Örneğin, yüz üzerinde, kırılmış, çatlamış, kesilmiş, tahriş olmuş, sıyrılmış cilt bölgelerinde veya cildin yakın zamanda tıraşlanmış bir bölgesinde kullanmamalısınız. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Çoğu nemlendiricinin iyi çalışması için suya ihtiyacı vardır. Ürünü banyodan veya duştan sonra cilt hala nemliyken uygulayın. Çok kuru ciltler için, doktorunuz ürünü kullanmadan önce bölgeyi ıslatmanızı isteyebilir. Uzun, sıcak veya sık banyo kuru cildi kötüleştirebilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse veya ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, derhal tıbbi yardım isteyin.

Dexpanten Krem Yan Etkileri

Dexpanten krem uygulamasıyla ilişkili olarak birkaç alerjik reaksiyon raporu ve birkaç başka advers olayla ilgili tek rapor bulunmaktadır. Nedensel bir ilişki belirsizdir. Bir hasta kaşıntı, karıncalanma, nefes almada güçlük yaşadı. Başka bir hastada kırmızı cilt lekeleri vardı. İki hastada jeneralize dermatit ve bir hastada ürtiker vardı.

Bir hasta, süksinilkolinin kesilmesinden beş dakika sonra Dekspantenol krem enjeksiyonunun uygulanmasının ardından geçici solunum güçlüğü yaşadı.

Bir hasta, iyileşme odasındayken bu krem uygulandıktan sonra kan basıncında gözle görülür ancak hafif bir düşüş yaşadı. Bir hasta, ilacın uygulanmasından yarım saat sonra bağırsak kolik geçirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir