Laminox Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Laminox krem iki farklı ilacın kombinasyonu olan bir cilt ilacıdır. Peki Laminox krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Her bir gram krem, sırasıyla terbinafin bazı ve laminox hidroklorür içerir. Bu krem ayrıca saflaştırılmış su, etanol, izopropil miristat, polisorbat 20, karbomer, sorbitan laurat, benzil alkol, sodyum hidroksit ve butilhidroksitoluen (E321) yardımcı maddeleri içerir.

Bu krem saçkıran (tinea corporis), ayak mantarı (interdigital ve plantar tinea pedis), kasık mantarı (tinea cruris), tinea versicolor (bazen “güneş mantarı” olarak da adlandırılır) ve derideki maya enfeksiyonları (kutanöz kandidiyazis) gibi cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için cilde uygulanır. Laminox krem hem reçetesiz olarak hem de doktorunuzun reçetesi ile mevcuttur.

Laminox Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 30.49 liradır.

Laminox Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu ilaç genel olarak dermatofitlerin neden olduğu deri ve tırnak mantar enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılır. Bu krem, Trichophyton, T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. violaceum, M. canis ve E. floccosum gibi mantar enfeksiyonlarının iyileştirilmesinde etkilidir.

Bu ürün saçkıran (tinea corporis), ayak mantarı (interdigital ve plantar tinea pedis), kasık mantarı (tinea cruris), tinea versicolor (bazen “güneş mantarı” olarak da adlandırılır) ve derideki maya enfeksiyonları (kutanöz kandidiyazis) gibi farklı deri rahatsızlıklarının iyileştirilmesi için uygulanır.

Laminox 1 Krem Ne İşe Yarar?

Bu ilaç, ayak mantarı, saçkıran ve kasık mantarı gibi çeşitli mantar cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç aynı zamanda boyun, göğüs, kollar veya bacakların cildinin renginin açılmasına veya koyulaşmasına neden olan bir mantar enfeksiyonu olan pityriasis (tinea versicolor) olarak bilinen bir cilt durumunu tedavi etmek için kullanılır. 

Laminox Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bu ilacı sadece cilt üzerinde kullanın. Tedavi edilecek alanı temizleyin ve iyice kurulayın. Etkilenen bölgedeki cildi ıslatmak için, genellikle ürün paketinde belirtildiği gibi günde bir veya iki kez yeterli ilaç uygulayın. Herhangi bir bilgiden emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışın. Doktorunuz bu ilacı size reçete etmişse, belirtilen şekilde kullanın. Tedavi edilen alan elleriniz değilse, kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın. Doktorunuz tarafından istenmedikçe alanı sarmayın, örtmeyin veya sarmayın.
 • İlacı gözler, burun veya ağız içinde veya vajinanın içinde kullanmayın. İlacı bu bölgelerde alırsanız bol su ile yıkayın.
 • Bu ilacı doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe saç derisi veya tırnaklarda kullanmayın.
 • Bu ilacın sprey şeklini yüzünüzde kullanmayın.
 • Bu kremin dozaj ve tedavi süresi, tedavi edilen enfeksiyonun türüne bağlıdır.
 • Bu kremin daha sık uygulamayın veya belirtilenden daha uzun süre kullanmayın. Bu, yan etki riskini artırabilir.
 • Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için, onu her gün aynı saatte kullanın.
 • Belirtiler birkaç gün sonra kaybolsa bile, bu ilacı tam tedavi süresi bitene kadar belirtilen şekilde kullanmaya devam edin. İlacın çok erken kesilmesi enfeksiyonun nüks etmesine neden olabilir.
 • İlacı belirtilen şekilde bıraktıktan sonra durumunuz iyileşmeye devam edebilir. Bir haftalık tedaviden sonra durumunuz kötüleşirse veya düzelmezse doktorunuzu bilgilendirin.
 • Bu kremi kullanırken baş dönmesi yaşarsanız, dikkatli olun. Olası güvenli olmayan diğer görevleri sürmeyin veya gerçekleştirmeyin.
 • Bu krem yalnızca mantar enfeksiyonlarına karşı etkilidir, bakteriyel veya viral enfeksiyonları tedavi etmez.
 • Doktorunuza danışmadan önerilen dozdan fazlasını uygulamayın veya reçetede belirtilen süreden daha uzun süre kullanmayın.
 • Tam tedavi süresi boyunca bu kremi kullanmanız gerekir. Bunu yapmazsanız, ilaç enfeksiyonunuzu tamamen temizlemeyebilir. Mantar ayrıca buna veya diğer ilaçlara daha az duyarlı hale gelebilir. Bu, enfeksiyonun gelecekte tedavi edilmesini zorlaştırabilir.
 • Bu kremi kullanan hastalarda karaciğer, akciğer, böbrek ve kalp problemleri olan veya olmayan deri döküntülerini içeren çok kötü cilt reaksiyonları (örn. Stevens-Johnson sendromu, toksik epidermal nekroliz) meydana gelmiştir. Bu reaksiyonlar, çok kötü sağlık sorunlarına ve bazen ölüme neden olabilir. Ciltte kızarıklık, şişlik, kabarma veya soyulma, ateş, kırmızı veya tahriş olmuş gözler, ağzınızda, boğazınızda, burnunuzda veya gözlerinizde yaralar veya şişmiş lenf bezleri gibi yan etkiler olursa bu kremi kullanmayı bırakın ve hemen bir doktora başvurun.
 • Bu krem vücudunuzun enfeksiyonla savaşma yeteneğini azaltabilir. Ateş, boğaz ağrısı, döküntü veya titreme gibi enfeksiyon belirtileri fark ederseniz doktorunuza söyleyin.
 • Herhangi bir tıbbi veya diş bakımı, acil bakım veya ameliyat almadan önce doktorunuza veya diş hekiminize bu kremi kullandığınızı söyleyin.
 • Bu krem daha kolay güneş yanığına neden olabilir. Bu kreme nasıl tepki vereceğinizi bilene kadar güneşten, güneş ışığından, solaryumdan veya bronzlaşma kabinlerinden kaçının. Kısa bir süre dışarıda kalmanız gerekiyorsa güneş kremi kullanın veya koruyucu giysiler giyin.

Laminox Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremi doktorunuzun belirttiği şekilde kullanın. Kesin dozlama talimatları için ilaç üzerindeki etiketi kontrol edin.

Bu krem ile ekstra bir hasta broşürü mevcuttur. Bu bilgilerle ilgili sorularınız varsa eczacınızla konuşun.

Bu kremi kullanmadan önce ellerinizi sabun ve suyla temizleyin. Ardından bu kremi etkilenen bölgeye ince bir film şeridi halinde uygulayın ve hafif bir şekilde ovalayın. Daha sonra tekrar ellerinizi sabun ve suyla temizleyin.

Enfeksiyonunuzu tamamen temizlemek için, tüm tedavi süreci boyunca bu kremi kullanın. Birkaç gün içinde daha iyi hissetseniz bile almaya devam edin.

Bir doz bu kremi kullanmayı kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede uygulayın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza geri dönün. Aynı anda iki doz almayın. Sağlık uzmanınıza veya doktorunuza bu kremi  nasıl kullanacağınızla ilgili tüm sorularınızı sorun.

Laminox Krem Yan Etkileri

Tüm ilaçlar yan etkilere neden olabilir ancak çoğu insanda hiç yan etkisi yoktur veya küçük yan etkileri olabilir. Yaygın olarak görülen baş ağrısı ve mide bulantısı gibi yan etkilerden herhangi birinin devam edip etmediğini veya rahatsız edici hale gelip gelmediğini doktorunuza danışın.

Şiddetli alerjik reaksiyonlar (döküntü, kurdeşen, kaşıntı, nefes almada veya yutmada güçlük, göğüste sıkışma, ağız, yüz, dudaklar, boğaz veya dilde şişlik, alışılmadık ses kısıklığı), yanma, uyuşma veya karıncalanma, yüzde kelebek şeklinde kızarıklık, eklem ağrısı, nöbetler, cilt rengi değişiklikleri, güneşe karşı alışılmadık hassasiyet, soluk cilt veya soluk tırnaklar, şiddetli kas ağrısı veya eklem ağrısı veya kas ve eklem hassasiyeti gibi ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen bu kremi kullanmayı bırakın, acil olarak tıbbi yardım isteyin ve doktorunuza başvurun.

Bu, meydana gelebilecek tüm yan etkilerin tam listesi değildir. Yan etkilerle ilgili sorularınız varsa mutlaka doktorunuzla iletişime geçin. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için hemen doktorunuzu arayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir