Konazol Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Konazol krem pek çok farklı dermatolojik hastalıkları tedavi eden bir üründür. Peki Konazol krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Bu krem ayrıca, boyun, göğüs, kollar veya bacakların derisinde pullu renksiz lekelere neden olan pityriasis versicolor adı verilen bir mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılır. Bu krem, bu makalede belirtilmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Konazol Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 9,13 liradır.

Konazol Krem Muadili

Bu kremin muadilleri arasında Fungoral şampuan, Ketoderm krem, Ketoral şampuan, Ketoral tablet, Ketoral krem, Ketoral supozituar, Konazol krem, Konazol şampuan, Nizoral krem, Nizoral şampuan, Nizoral tablet ve Nizoral ovül vardır.

Konazol Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem, bir mantar veya mayanın neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Mantarı veya mayayı öldürerek veya yeniden oluşmasını önleyerek işlev yapan bir kremdir. 

Bu krem tinea pedis adı verilen ayak mantarı, tinea corporis adı verilen saçkıran, tinea cruris olarak bilinen kasık mantarı, seboreik dermatit, güneş mantarı ve tinea versicolor olarak adlandırılan pityriasis versicolor ve ciltteki bir maya enfeksiyonu olan kutanöz kandidiyazis rahatsızlıklarının iyileştirilmesi için uygulanan bir ilaçtır. Şampuan formu ise saçlarda oluşan kepek ve seboreik dermatit tedavisinde etkilidir.

Bu ilacın çoğu formu yalnızca doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir. Bazı formlar reçetesiz temin edilebilir. Bununla birlikte, doktorunuzun tıbbi durumunuza uygun kullanımla ilgili özel talimatları olabilir.

Konazol Krem Faydaları

Bu krem, topikal olarak cilde uygulanan bir imidazol antifungaldir. Bu ilaç genel olarak ayak mantarı, tırnak mantarı, kasık mantarı, saçkıran ve seboreik dermatit ile güneş mantarı ve tinea versicolor olarak adlandırılan pityriasis versicolor gibi hastalıkları tedavi eder.

Konazol Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Ketokonazol alerjiniz varsa, ketokonazol kremin içindeki herhangi bir etken maddeye ya da yardımcı maddelere veya diğer ilaçlar, yiyecekler veya maddelere alerjiniz varsa bu kremi kullanmadan önce doktorunuza alerjiden ve sahip olduğunuz belirtilerden bahsedin. Bu ilaç diğer ilaçlar veya sağlık sorunları ile etkileşime girebilir.
 • Doktorunuza ve eczacınıza tüm ilaçlarınızı (reçeteli veya reçetesiz ilaçlar, doğal ürünler, vitaminler) ve sağlık sorunlarınızdan bahsedin. Tüm ilaçlarınız ve sağlık problemlerinizle birlikte bu kremi ​​kullanmanın sizin için güvenli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.
 • Tüm doktorlarınıza bu kremi kullandığınızı söyleyin. Buna doktorlarınız, hemşireleriniz, eczacılarınız ve diş hekimleriniz dahildir.
 • Sülfite alerjiniz varsa, doktorunuzla konuşun. Bazı ürünlerde sülfit vardır.
 • Cildinizde başka ilaçlar veya ürünler kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.
 • Bu ilaç yutulduğunda zarar verebilir. Bu krem ​​yutulursa, hemen bir doktor veya zehir kontrol merkezini arayın.
 • Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız doktorunuza söyleyin. Sizin ve bebeğiniz için yararları ve riskleri hakkında konuşmanız gerekecek.
 • Emziriyorsanız bu kremi meme ucunun hemen üzerine veya etrafındaki bölgeye sürmeyin.
 • Bu kremi oda sıcaklığında saklayın ve buzdolabına koymayın.
 • Bu kremi kuru bir yerde saklayın. Banyoda saklamayın.
 • Tüm ilaçları güvenli bir yerde saklayın. Tüm ilaçları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklayın.
 • Kullanılmayan veya son kullanma tarihi geçmiş ilaçları atın. Size söylenmedikçe tuvaleti sifonu çekmeyin veya kanalizasyona dökmeyin. İlaçları atmanın en iyi yolu hakkında sorularınız varsa eczacınıza danışın. Bölgenizde uyuşturucu geri alma programları olabilir.

Konazol Krem Nasıl Kullanılır?

Etikette belirtildiği gibi veya doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Bu ilacın daha fazla kullanılması veya reçetelenenden daha sık uygulanması ilacın daha hızlı çalışmasını sağlamaz ve yan etkileri artırabilir.

Bu kremi ağızdan almayın. Topikal tıp sadece cilt üzerinde kullanım içindir. Açık yaralarda veya tahriş olmuş ciltte kullanmayın. Bu ilaç gözünüze, burnunuza veya ağzınıza girerse suyla durulayın.

İlacınızla birlikte verilen prospektüsü okuyun ve dikkatlice uygulayın. Bu talimatları anlamadıysanız doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Bu ilacı kullanmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Bu krem, köpük veya jel uygulamadan önce cildi temizleyin ve kurulayın. Bu kremi ince bir tabaka halinde etkilenen bölgeye uygulayın ve hafiçe ovalayın. Bu ilaç yanıcı olabilir. Yüksek ısıya veya açık aleve yakın yerlerde veya sigara içerken kullanmayın. İlaç cildinizde tamamen kuruyana kadar ısı veya sigara içmekten kaçının.

Bu ilacın şampuan formu günlük kullanım için değildir. Kullanımlar arasında en az üç gün geçmesine izin verin. 

Belirtileriniz hızla düzelse bile, bu ilacı tam öngörülen süre boyunca kullanın. Dozu atlamak, ilaca dirençli enfeksiyon riskinizi artırabilir. Belirtileriniz iki ila dört haftalık tedaviden sonra düzelmeye başlamazsa veya durumunuz kötüleşirse doktorunuzu arayın.

Konazol Krem Yan Etkileri

Nadir de olsa bazı kişiler bir ilacı alırken çok kötü ve bazen ölümcül yan etkilere sahip olabilir. Çok kötü bir yan etkiyle ilişkili olabilecek döküntü gibi alerjik reaksiyon belirtileri, kurdeşen, kaşıntı, ateşli veya ateşsiz kızarık, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş cilt, hırıltılı solunum, göğüs veya boğazda gerginlik, zor nefes alma, yutma veya konuşma güçlüğü, sıradışı ses kısıklığı veya ağız, yüz, dudak, dil veya boğazda şişlik gibi belirti veya semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza söyleyin veya tıbbi yardım alın.

Tüm ilaçlar yan etkilere neden olabilir. Bununla birlikte, birçok insanın yan etkisi yoktur veya sadece küçük yan etkileri vardır. Bu kremin uygulandığı yerlerde yanma hissi, batma hissi, acı ve tahriş gibi yan etkilerden herhangi biri veya diğer yan etkiler sizi rahatsız ediyorsa veya geçmezse doktorunuzu arayın veya tıbbi yardım alın.

Bunlar meydana gelebilecek tüm yan etkiler değildir. Yan etkilerle ilgili sorularınız varsa doktorunuzu arayın. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir