Erbinol Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Erbinol krem, antifungal ilaç sınıfına ait bir ilaçtır. Peki Erbinol krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Erbinol Krem Nedir?

Bir allilamin olan bu krem, geniş bir antifungal aktivite yelpazesine sahiptir. Etki mekanizması, mantar hücre zarları içindeki erken aşamalarda sterol biyosentezinin spesifik bir inhibisyonunda yatmaktadır. Bu, ergosterol eksikliğine ve sonunda mantar hücresi ölümüne yol açan yüksek skualen konsantrasyonlarının birikmesine neden olur. 

Bu krem, mantar hücre zarları içindeki skualen epoksidaz enzimini inhibe eder. Bu enzim, sitokrom sistemi P450’ye ait değildir. Bu nedenle Erbinol krem, hormonların veya diğer ilaç maddelerinin metabolizmasını etkilemez. Bu krem dermatofitler grubu mantar, maya ve küf, bazı dimorfik mantar türlerine karşı etkilidir. Düşük konsantrasyonlarda ayrıca dermatofitlere (trychophyton rubrum, trychophyton mentagrophytes, trychophyton verrucosum, trychophyton violaceum, trychophyton tonsurans, microsporum canis, epidermophyton scoccosum), küf mantarları, küf mantarları, brevumulilus dahil) karşı fungisidal aktiviteye sahiptir. 

Candida maya mantarlarına (özellikle candida albicans) karşı aktivitesi, mantar türlerine bağlı olarak hem fungisidal hem de fungistatik olabilir. Topikal olarak uygulandığında bu krem, pityrosporum orbiculare’ye (malassezia furfur) kromofitoza neden olan maddeye karşı aktiviteye sahiptir.

Erbinol Krem Genel Bilgileri

Erbinol Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 47.19 TL’dir.

Erbinol Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem mikotik deri enfeksiyonlarının iyileştirilmesi için uygulanır. Trichophyton rubrum, trichophyton mentagrophytes, trichophyton verrucosum, trichophyton violaceum, microsporum canis ve epidumophyton floccosum dahil olmak üzere dermathophyts trichophyton spp. tarafından uyarılan ayak mikozu, saçkıran, malassezia furfur’un neden olduğu pullu deri hastalığı tinea versicolor, cilt kandidiyazı ve dermatofitlerin neden olduğu onikomikozlar gibi mantar, maya ve küf mantarlarını tedavi etmek için bu krem kullanılır.

Erbinol Krem Faydaları

Bu krem, bir mantarın neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Mantarı öldürerek veya çoğalmasını engelleyerek çalışır. Bu krem, saçkıran (tinea corporis), ayak mantarı (interdigital ve plantar tinea pedis), kasık mantarı (tinea cruris), tinea versicolor (bazen güneş mantarı olarak da adlandırılır) ve derinin maya enfeksiyonları (kutanöz kandidiyazis) gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için cilde uygulanır. Bu krem hem reçetesiz olarak hem de doktor reçetesi ile satılmaktadır.

Erbinol Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Bu kremi yalnızca cilt üzerinde ve haricen kullanın. Tedavi edilecek bölgeyi temizleyin ve iyice kurulayın. Etkilenen bölgeye ve etrafına ince bir tabaka halinde ve genellikle ürün paketinde belirtildiği gibi günde bir veya iki kez yeterli ilaç uygulayın. Herhangi bir bilgiden emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışın. 
  • Doktorunuz bu ilacı size reçete etmişse, belirtilen şekilde kullanın. Tedavi edilen alan eller değilse, kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın. Doktorunuz tarafından istenmedikçe alanı sarmayın, örtmeyin veya bandajlamayın.
  • Bu kremi gözler, burun veya ağız içinde veya vajinanın içinde kullanmayın. Bu krem yanlışlıkla bu bölgelerle temas ederse bol su ile yıkayın.
  • Bu ilacı doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe saç derisi veya tırnaklarda kullanmayın.
  • Bu ilacın sprey şeklini yüzünüzde kullanmayın.
  • Bu kremin dozaj ve tedavi süresi, tedavi edilen enfeksiyonun türüne bağlıdır.
  • Bu kremi daha sık uygulamayın veya belirtilenden daha uzun süre kullanmayın. Bu, yan etki riskini artırabilir.
  • Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için, onu her gün aynı saatte kullanın.
  • Belirtiler birkaç gün sonra kaybolsa bile, tam tedavi süresi bitene kadar bu ilacı belirtilen şekilde kullanmaya devam edin. İlacın çok erken kesilmesi enfeksiyonun tekrar etmesine neden olabilir.
  • İlacı belirtilen şekilde bıraktıktan sonra durumunuz iyileşmeye devam edebilir. Durumunuz bir haftalık tedaviden sonra kötüleşirse veya düzelmezse doktorunuzu bilgilendirin.

Erbinol Krem Nasıl Kullanılır?

Bu krem doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Kesin dozlama talimatları için ilaç üzerindeki etiketi kontrol edin. Bu krem ile ekstra bir hasta broşürü mevcuttur. Bu bilgilerle ilgili sorularınız varsa eczacınızla konuşun.

Bu kremi uygulamadan önce ellerinizi sabun ve suyla temizleyin. Ardından tedavi edilen bölgeyi temizleyin ve kurulayın. Daha sonra bu kremi ince bir tabaka halinde etkilenen bölgeye uygulayın ve hafifçe ovalayın. Son olarak tekrar ellerinizi sabun ve suyla temizleyin.

Enfeksiyonunuzu tamamen temizlemek için, tam tedavi süreci boyunca genellikle dört hafta boyunca bu kremi kullanın. Birkaç gün içinde daha iyi hissetseniz bile almaya devam edin.

Bir doz bu kremi sürmeyi kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede uygulayın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza geri dönün. Aynı anda iki doz almayın. Bu kremin nasıl kullanılacağı ile ilgili tüm sorularınızı sağlık uzmanınıza veya doktorunuza sorun.

Erbinol Krem Yan Etkileri

Bu kremin topikal uygulaması durumunda uygulama yerinde ciltte kızarıklık, deri reaksiyonları, ürtiker, kaşıntı veya yanma hissi gibi yan etkiler oluşabilir. Ayrıca nadiren alerjik reaksiyonlar gibi yan etkiler oluşabilir. Bu yan etkilerden herhangi birisini görürseniz hemen bu kremi kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuza başvurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir