1 Haftada 10 Kilo Verdiren Diyet

1 haftada 10 kilo verdiren diyet sayesinde yaz gelirken ideal formunuza kavuşabilirsiniz. Bu program çok zor bir diyettir ancak aynı zamanda gerçekten etkilidir. Metabolizma değişikliği o kadar derindir ki, diyetin sonunda iki yıl daha fazla kilo almadan normal beslenme düzeninize dönebilirsiniz. Yedi gün boyunca sıkı rejimi takip ederseniz dokularınızda biriken tüm yağları kaybedersiniz. 

1 haftada 10 kilo verdiren diyet herkeste aynı etkiyi yaratamayabilir. Bazı kişiler daha az kilo verebilir. Çünkü herkesin hormona durumu ve metabolizma hızı aynı değildir. 1 haftada 10 kilo verdiren diyeti merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

1 Haftada 10 Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

En sevdiğiniz yazlık elbisenize tekrar girmeyi düşünmek heyecan verici olabileceği kadar on kilo daha hafif ve daha sağlıklı hissetmek harikadır. Fakat bunu yapmak bazen göz korkutucu olabilir.

Derin bir nefes alın. Bunu yapabilirsiniz! Burada, sağlıklı kilonuza ulaşmak için yapmanız gereken sekiz şeyi tanımlıyoruz.

Uzun Vadeli Bir Plan Stratejisi

Büyük miktarlarda kilo vermek için uzun vadeli bir planınız olmalı. Bu bir maraton bile değil. Hayatınızın geri kalanı…

Büyük miktarda kilo vermeye çalışırken, kendinizi sonsuza dek kullanarak hayal edebileceğiniz bir kilo verme yaklaşımı bulmak çok önemlidir. Sonuçta, bilimsel araştırmalar, en iyi diyetin uzun vadede devam edebileceğiniz bir sonuç olduğu sonucuna vardı. 

Şok diyetler, eski kilonuza geri dönmenize neden olabilir. Çünkü, vücudunuz homeostazı korumak istiyor ve aynı kalmak istiyor. 

“Yeni bir normal” benimsemek ilk başta her zaman biraz zorlayıcı geliyor. Ancak yoksunluk, sosyal olaylardan uzak kalmak veya tüm yiyecek gruplarını kara listeye almak olmamalıdır. Bu nedenle, diyetinizde zaman içinde sürdürebileceğiniz küçük değişiklikler yapın. 

Büyük Değişiklikler Yapın

Kahvenizdeki kremayı azaltmak gibi küçük ve seçici şeylerin aksine, yemeklere daha fazla sebzeyi entegre etmek ve her gün kahvaltı etmek gibi genel değişikliklerle başlayın. Büyük değişikleri yaptıktan sonra ince noktaları üzerinde çalışabilirsiniz.

Tartıyı Takıntı Haline Getirmeyin

Sağlıklı beslenerek ve egzersiz yaparak günde 500 kalori azaltmak her zaman işe yarar. Bazen hızlı diyetler yapmak iyidir fakat uzun vadede daha sağlıklı bir yaşam programı benimsemek gerekir. Sürekli tartılmak ve sayılarak takılmak yerine, yeni ve gelişmiş yaşam tarzınızla ilişkili diğer getirilere katılın. Daha iyi uyumak daha fazla enerjiye sahip olmak anlamına gelir. Daha fazla enerjiye sahip olduğunuzda daha verimli spor yapabilirsiniz. Bunların hepsi büyük ilerleme kaydettiğinizi ve daha sağlıklı olduğunuzu gösteren işaretlerdir ki bu ilk etapta kilo vermenin noktasıdır.

Kilo Vermeyi Arttırıcı Alışkanlıklar

Birinin yaşam tarzı için daha sağlıklı olan küçük küçük alışkanlıklarda çalışabilirsek, zamanla bunları düşünmeden yapabilir ve yavaş yavaş kilo verebiliriz… O zaman, kısa vadenin aksine uzun vadeli değişimi görürüz.

En büyük suçlular? Hareketsiz olmak, dikkatsizce atıştırmak ve yanlış porsiyon boyutları kötü sağlığa yol açan en yaygın konulardır.

Aşamalı Kalori Azaltın

Kilo vermek için günde yaktığınızdan daha az kalori almanız gerekir. Ancak kiloyu düşürdükçe, vücudunuzun daha önce olduğu kadar fazla kaloriye ihtiyacı yoktur.

Kaloriler enerjidir ve vücudunuz ne kadar küçükse, her gün o kadar az enerji yakarsınız. Ayrıca, zayıflama süreci boyunca, muhtemelen biraz kas kaybedersiniz ve bu durum metabolizmanızı hızlandırır. Son olarak, ne kadar çok kilo verirseniz, vücudunuz aç olduğunuz her kaloriyi tutmak için daha çok çalışır. Bu, açlık modu olarak bilinen bir fenomendir.

Temel olarak, yeni kilonuzu korumak için hiçbir zaman fazla kilolu olmayan insanlardan daha az kaloriye ihtiyacınız var. Bu olumsuz yan etki sıklıkla vücut ağırlığının yüzde 10’unu veya daha fazlasını kaybeden insanlara olur.

Bu nedenle, kilo verirken kestiğiniz kalori miktarını şaşırtmak vücudunuzun yeni enerji alımına uyum sağlamasına yardımcı olabilir. İlk başladığınızda günlük yiyecek alımınızdan 500 kalori kesmeyi deneyin. İçinde bir iki ay ya da iki hafta ya da daha fazla yayılmaya başlarsa, 100 kalori daha kesmeniz gerekebilir. Yine de, günde asla 1.200 kalorinin altına düşmemeniz önemlidir.

Ağırlık Kaldırın

Kilo kaybı söz konusu olduğunda, daha fazla kuvvet antrenmanı eşittir daha fazla yağ kaybıdır. Dediğimiz gibi, kilo verdiğinizde, bazal metabolizma hızınız yağsız kas kütlenizle birlikte düşer.

Bu yüzden ağırlık kaldırmak her iki konuda da mücadele etmek için en iyi seçimdir. Direnç antrenmanı deneyiminize ve her seansta ne kadar egzersiz yapmayı planladığınıza bağlı olarak, haftada üç ila beş gün ağırlık kaldırmayı hedefleyin.

Vücudunuzu Sevin

Kilo verme sonuçlarınızı artırmak için  kendinizi sevmeniz önemlidir. Araştırmalar vücudunuzu sevmenin aslında kilo vermenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kendine güven, kilo verme arayışında motive olmak için kritik önem taşıyor. Vücudunuzu beslemeye ve yapabileceğiniz tüm güçlü, harika şeylere kendinizi vermeye odaklanın. Aynaya bakıp “Vücudumu daha sağlıklı bir hale getirmeyi seviyorum” diyerek işe başlayabilirsiniz.

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İki hafta gibi kısa bir sürede kilo vereceğinizi vaat ettiği için en çok aranan diyetlerden birisi de bu programdır. NASA diyeti olarak bilinen bu diyet, astronotlar için ayrıntılı bir beslenme planıdır ancak bu diyet genç kızlar arasında da popülerdir. Aşağıda bu diyet listesini bulabilirsiniz.

Pazartesi

Kahvaltı: Sade filtre kahve.

Öğle yemeği: 3 adet haşlanmış yumurta ve 1 adet domates.

Akşam yemeği: 1 adet ızgara et (200 gram) ve marul yaprakları.

Salı

Kahvaltı: Kahve veya çay.

Öğle yemeği: 1 adet ızgara et (200 gram) ve marul yaprakları.

Akşam yemeği: Yağsız pişmiş jambon (150 gram) ve az yağlı yoğurt.

Çarşamba

Kahvaltı: Kahve veya çay ve tost.

Öğle yemeği: Domates ve kereviz salatası ve 1 mandalina veya portakal.

Akşam yemeği: 2 haşlanmış yumurta, yağsız pişmiş jambon (100 g) ve marul.

Perşembe

Kahvaltı: Kahve veya çay ve tost.

Öğle yemeği: 1 haşlanmış yumurta, 3 rendelenmiş havuç ve yağsız pişmiş jambon (150 gram).

Akşam yemeği: Bir kase meyve salatası ve az yağlı yoğurt.

Cuma

Kahvaltı: Kahve veya çay ve tost.

Öğle yemeği: Fırında balık (200 gram) ve 1 domates.

Akşam yemeği: 1 adet ızgara et (250 gram).

Cumartesi

Kahvaltı: Kahve veya çay ve tost.

Öğle yemeği: Çeyrek tavuk (derisiz ve limonsuz pişirilir) ve marul yaprakları.

Akşam yemeği: 2 adet haşlanmış yumurta ve bir kase rendelenmiş havuç.

Pazar

Kahvaltı: Kahve veya çay.

Öğle yemeği: 1 parça ızgara et (250 gram) ve 1 portakal.

Akşam yemeği: 1 adet ızgara et (250 gram).

Diyetin ana kuralları arasında yemeklerde herhangi bir yağ veya şeker kullanmamak vardır. Ayrıca bu diyeti yaparken çok fazla su içmeniz gerekir. Ayrıca, bu diyeti sürekli olarak yapamazsınız yalnızca ayda bir kez yapabilirsiniz. 

En iyi diyetin, bir uzman tarafından ihtiyaçlarınıza göre yapılan diyet olduğunu unutmayın. “On üç günlük diyete” başlayan ve yetersiz beslenme, anemi ve diğer problemler nedeniyle hastaneye kaldırılan kadın vakaları olmuştur. Bu yüzden ihtiyatlı olun.

1 Haftada 10 Kilo Verdiren Diyet Listesi

Her zaman sağlıklı diyetler ve sağlıklı bir yaşam tarzı hakkında konuşsak da, bir hafta gibi bir sürede 10 kilo kaybetmenize yardımcı olacak bu müthiş diyeti öğrendik. İşte 1 haftada 10 kilo verdiren diyet…

Bu diyet listesinin dışında herhangi bir yiyecek ilavesi (şeker, sakız, bisküvi, bir bardak bira veya şarap) diyet programının geçersiz olmasına neden olur.

Açlıkla mücadele etmek için mutlaka bol bol su içmeniz lazım. Günde en az iki litre su tüketmek gerekir. Diyette adı geçen yeşil salata mutlaka taze olmalıdır. Kahve, çay ile değiştirilebilir veya tersi de geçerlidir. Doğal yoğurt pastörize edilir, ilave şeker veya meyve içermez.

Bu hızlı diyeti yaparken düzenli olarak spor yapmanız çok önemlidir. Fakat düşük kalorili bir diyet olduğu çok ağır sporlar yapmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.

Pazartesi

Kahvaltı: 1 fincan kahve içine 1 küp şeker.

Öğle yemeği: 2 haşlanmış yumurta, 400 gram ıspanak ve 1 domates.

Akşam yemeği: 200 gram dana bonfile, çok az zeytinyağı ve limon suyu ile tatlandırılmış bir kase taze yeşil salata.

Salı

Kahvaltı: 1 fincan kahve içine 1 küp şeker.

Öğle yemeği: 250 gram jambon ve bir kase doğal yoğurt.

Akşam yemeği: 200 gram dana bonfile, çok az zeytinyağı ve limon suyu ile tatlandırılmış bir kase taze yeşil salata.

Çarşamba

Kahvaltı: 1 fincan kahve içine 1 küp şeker ve tost.

Öğle yemeği: 2 haşlanmış yumurta, 1 dilim jambon ve limon suyu ile tatlandırılmış bir kase taze yeşil salata.

Akşam yemeği: Haşlanmış kereviz, 1 domates ve 1 taze meyve (elma, armut, portakaldan birisini seçebilirsiniz).

Perşembe

Kahvaltı: 1 fincan kahve içine 1 küp şeker ve tost.

Öğle yemeği: 200 ml portakal suyu ve bir kase doğal yoğurt.

Akşam yemeği: 1 haşlanmış yumurta, 1 havuç ve 250 gram peynir.

Cuma

Kahvaltı: 1 büyük havuç.

Öğle yemeği: 1 çay kaşığı tereyağ ve limon suyu ile 200 gram haşlanmış morina balığı.

Akşam yemeği: 200 gram dana biftek +ve 1 dilim kereviz.

Cumartesi

Kahvaltı: 1 fincan kahve içine 1 küp şeker ve tost.

Öğle yemeği: 2 haşlanmış yumurta ve 1 büyük havuç.

Akşam yemeği: Yarım fırında pişmiş tavuk ve çok az zeytinyağı ve limon suyu ile tatlandırılmış bir kase taze yeşil salata.

Pazar

Kahvaltı: 1 fincan şekersiz çay.

Öğle yemeği: hiçbir şey (bol su içmek yardımcı olacaktır)

Akşam yemeği: 200 gram kuzu pirzolası ve 1 elma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir