Diş Macunu ile Sivilce Tedavisi

Sivilceler özellikle ergenlik döneminde çok can sıkıcı olabiliyor. Diş macunu ile sivilce tedavisi evde kolaylıkla ulaşabileceğiniz etkili yöntemlerden biridir. Stres, çevresel faktörler, cilt temizliği, hormonal etkenler sivilce oluşumunu tetikleyebiliyor. Sivilce oluşumunu engellemek için uygulanabilecek birçok yöntem vardır. Doğal yöntemler, dikkat edilmesi gerekenler ve uygulanan kremler ile bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Sivilceleri küçülten yöntemlerden birisi de diş macunudur. Peki diş macunu ile sivilce tedavisi nasıl yapılır, bu tedavi yapılırken nelere dikkat edilmelidir, diş macununun kullanım alanları gibi merak ettikleriniz yazımızda.

Diş Macunu Sivilcelere İyi Gelir Mi?

Diş macununda da kimyasallar bulunur. Hem cilde yardımcıdır hem de zarar verebilir. Diş macunu içeriğindeki maddeler ile sivilcelerinizi kurutabildiği gibi cildinizin tahriş olmasına neden olarak daha kötü olmasına da sebep olabilir. Diş macunu sivilcelerin tedavisi için uzun süre kullanılmamalıdır. Çünkü uzun süre kullanılırsa cildiniz de kuru, düzensiz cilt, daha fazla kırılma ve hatta hafif ağartmalar meydana gelebilir. Leke olmaması için diş macununu daha dikkatli kullanmalısınız.

Sivilcelerden Kurtulma Yöntemleri

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Diş Macunu

Diş macunu kullanarak sivilcelerinizi tedavi edebilirsiniz. Yapmanız gereken diş macununu sivilcenin üzerine sıkarak bir süre beklemektir. Diş macununun cildinize temas etmemesine dikkat ediniz.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Spor Yapın

Sivilce oluşumunun en büyük sebeplerinden birisi de karaciğer yağlanmasıdır. Karaciğer yağlanması çoğu insanda sıkça görülen bir sorundur. En büyük sebebi de hareketsiz yaşamdır. Spor yapınca karaciğer yağlanmanız azalacak böylece cildinizde sivilce oluşumuna sebep olan siyah nokta ve sivilce sorunundan kurtulacaksınız. Kimyasal yöntemler yerine hem sağlıklı yaşayıp hem de sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Yastık Kılıflarınızı Sürekli Olarak Değiştirin

Sivilcelerin oluşmasının en temel sebeplerinden birisi de ciltteki toz ve kir birikimidir. Cildinizi temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Örneğin yastık kılıflarınızı sık sık değiştirerek yastıkta oluşan kir ve tozdan cildinizi uzak tutmuş olursunuz.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Düzenli Uyuyun

Düzenli bir uyku vücudumuz ve sağlığımız için çok önemlidir. Aynı şekilde cilt sağlığımız için de çok önemlidir. Çünkü uyurken vücudumuz dokuları tamir eder ve sağlığımızı iyileştirir. Az uyursanız cildiniz matlaşır. Vücudunuz kendini tamir etmeyince de kollajen üretimi yavaşlar ve cilt sarkık, lekeli görünebilir. Bu yüzden her gün 7- 8 saat uyumaya özen göstermelisiniz.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Benzoil Peroksit Kullanabilirsiniz

Sivilce tedavisinde en etkili tedavi yöntemlerinden birisi de benzoil peroksittir. Benzoil peroksit ciltteki sivilcelerin oluşmasını önler ve ciltteki bakterileri yok eder. Ancak fazla kullanılırsa ciltte kuruluk ve soyulma meydana gelebilir. Bu madde reçetesiz olarak kremlerin, losyonların, jellerin, ilaçlı pedlerin ve temizleyicilerin içinde bulunmaktadır.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Salisilik Asit Kullanabilirsiniz

Sivilcelerinizden kurtulmak için salisilik asit kullanabilirsiniz. Bu madde cildinizin acısını ve kızarıklığını azaltır ve cildinize peeling etkisi yapar. Sivilce tedavileri gibi cildi tahriş etmeden cildi rahatlayıp yatıştırır. Bu yüzden hassas cilde sahip olanlar salisilik asit kullanabilir. Salisilik asitin çok farklı çeşidi vardır bu yüzden cildiniz için uygun olan salisilik asiti eczacınızdan isteyiniz.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Kükürt Kullanabilirsiniz

Kükürt sivilcelerle mücadelede harika bir yöntemdir. Cilde zarar vermez ama sivilceleri etkili bir şekilde kurutur. Gözeneklerinizde yap varsa tıkalı olan gözeneklerinizi açar yağı dışarı çeker. Olumsuz kısmı kükürdün kötü kokusudur. Kokuyu daha az hissetmek için başka bir ürünle kullanılabilir.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Çay ağacı

Çay ağacı yağı ile sivilcelerden kurtulmak için doğal ve güzel kokan bir yöntemdir. Meydana gelen sivilceleri küçültür ve sivilce çıkmasını da önler. Çay ağacı yağı cildinizin doğal nemini korur ve cildinizin daha sağlıklı olmasına katkı sağlar. Çağ ağacı yağını bir pamukla direk sivilcenin üzerine sürülmelidir.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Aspirin Kullanın

Aspirinin içeriğinde salisilik asit olduğu için asetilsalisilik asittir. Aspirin ağrı kesici etkisinin yanında sivilceleri küçülterek ve kızarıklığı azaltmak için etkili bir yöntemdir. Sivilceler için bir iki aspirini ezip macun haline getirip cildinize uygulayın. Bir iki damla suda aspirini eriterek sivilcelerinize uygularsanız kızarıklığı azaltır ve cildinin ışıldamasını sağlayabilirsiniz.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Karbonat Kullanın

Sivilcelere uygulanarak güzel sonuçlar elde edilen yöntemlerden biri de karbonattır.  Karbonat ile suyu karıştırıp macun kıvamına getirin macunu sivilcelerinizin üzerine uygulayarak bir süre bekleyin ve sonra cildinizi yıkayabilirsiniz.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Dermatoloğa Gidin

Sivilce sorununu çözmek için en etkili yöntem de bir cildiye uzmanına danışmaktır. Dermatoloğun verdiği ilaçları kullanarak ve burada yazdığımız diğer hijyen gibi faktörlere dikkat edilmesi  halinde sivilce sorunundan kurtulacaksınız.

Diş Macunu ile Sivilce Tedavisi

Diş macunu kullanarak cildinizde oluşan akneleri yok edebilirsiniz. Ancak diş macunu seçimine dikkat etmeli beyaz diş macunlarını tercih etmelisiniz. Çünkü diş macunlarının renkli kısımlarında cildi tahriş eden içerikler varken, beyaz kısmında sivilcelerin kurumasını sağlayan karbonat, hidrojen peroksit ve triklosan gibi içerikler vardır.

Diş macunu tercihinde dikkat edilmesi gereken diğer nokta da beyazlatıcı etkiye sahip olan diş macunlarını kullanmamaktır. Çünkü beyazlatıcı diş macunları ağartıcı maddeler içerir; bunlar cildi ağartabilir, yakabilir ve lekelere yol açabilir. Cilt tonu koyu olan kişilerde beyazlatıcı diş macunu kullanılırsa cilt lekelere açık hale gelebilir. Açık tenli kişiler daha az etkilense de beyazlatıcı diş macunu kullanmamak en güvenli yoldur.

Jel tipi diş macunları kullanılmamalıdır. Çünkü içeriği normal diş macunundan farklı olduğu için sivilceleri kurutmak için etkili olmayacağından uygulayacağınız tedavi işe yaramayacaktır.

Florür diş eti hastalıklarına diş çürüklerine iyi geldiği için çok fazla tercih edilmektedir. Ancak sivilce tedavisi için florür olmayan bir macun kullanılmalıdır. Florür cilde temas ettiğinde alerjik bir durum oluşma ihtimali yüksektir bu yüzden deri döküntüsü olmaması için florürsüz bir macun kullanılmalıdır.

Öyle bir şansınız varsa organik bir diş macunu tercih etmek en sağlıklısı olacaktır. Sivilceleri tedavi etmek için çok faydalıdır. İçeriğinde zararlı büyüme hormonları ve başka kimyasallar bulunmadıkları için karbonat ve çay ağacı yağı gibi doğal içerikler bulunur. Bu sayede sivilcelerden kurtularak cildinizin istediğiniz görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Bazı diş macunları aloe, mür ve okaliptüs gibi doğal yatıştırıcı ve antibakteriyel maddeleri içermektedirler.

İlk olarak cildinizi temizlemelisiniz. Diş macununu temiz cildinize uygulamalısınız. Yüzünüzü yıkayarak işleme başlayabilirsiniz. Yüzünüzü ılık bir su ile yıkayıp hafifçe kuruladıktan sonra parmağınıza bir miktar diş macunu alarak sivilcelerinizin üzerine uygulayabilirsiniz. Sivilce sayısı kadar beze yeterlidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta diş macununu sadece sivilcenin üzerine sürmektir. Cildinize değil sivilcenin üzerine sürdüğünüzden emin olmalısınız.

Diş macununu cildinize temas ettirirseniz cildinizde tahrişe sebep olur ve cildinizin kurutur. Bu yüzden sadece sivilcenin üzerine uygulanmalıdır. Eğer cildinizi tahriş etmeyecekse iki üç saat cildinizde durabilir. Önce cildinizde bir noktada denedikten sonra cildinize uygulamalısınız.

Diş macunu bir süre sivilcenin üzerinde durduktan sonra diş macununu nemli bir bez ile silebilirsiniz. Nazik hareketlerle bastırmadan bu işlemi yapmalısınız. Aksi takdirde cildiniz tahriş olabilir. Diş macununu cildinizden tamamen temizledikten sonra nemlendirici sürmeniz çok kurtarıcı olabilir.

Bu işlemi en fazla haftada dört gün uygulayabilirsiniz. Diş macunu bahsettiğimiz gibi cildi tahrişe yol açabileceği için daha fazla uygulanmamalıdır. Tedavi sonrasında sivilcenin boyutunda küçülme olduğunu görebilirsiniz. Sonrasında sivilcenin iyileşmesi için gerekli zamanı verin. Sivilcenin hızlı bir şekilde iyileştiğini göreceksiniz.

Diş Macunu ile Sivilce Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş macunu sivilce tedavisi hekimler tarafından önerilen bir tedavi şekli değildir. Diş macunu uzun senelerdir sivilceleri yok etmek için kullanılsa da dermatologlar bu yöntemi önermemektedir. Çünkü diş macunu cildinizi kurutup tahriş edebilir hatta cildinizin yanmasına bile sebep olabilir.

Diş macununda reçetesiz satılan kremler ve antibakteriyal içeriler yer almadığı için cildinizin olumsuz tepki verdiğini farkettiğiniz andan kullanmayı bırakabilirsiniz. Diş macununun dışında deneyebileceğiniz daha güvenli ve etkili yöntemler de vardır.

Sivilce Oluşumunu Engellemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sivilcelerini ellememeli sivilcelere dokunmaktan kaçınmalısınız. Sivilcelerine dokunmak ya da onlarla oynamak mikrop kapmasına sebep olur ve sivilceler çok uzun sürede geçebilir. Cildinizde ve sivilcelerinizde meydana gelen mikrobu öldürmek için, özellikle de sivilcelerinizi sıktıysanız hidrojen peroksit sürebilirsiniz. Hidrojen peroksit kullanırken dikkatli olmalısınız çünkü ağartıcı görevi görür, o yüzden cildi beyazlatacağı için çok fazla kullanmamalısınız. Bu yöntem işe yarasa da en son çare olarak kullanılmalı ve dikkatli olarak kullanmalısınız. Sivilcelerinizi kapatıcı, fondöten ve pudra ile de göze çarpmasını önleyebilirsiniz. Cildin hassassa kullandıklarınıza dikkat etmelisiniz bazı diş macunları, cildinizi tahriş edebilir. Sivilcelerini temiz tutun ve cildinizdeki yağı azaltmak için yüzünü günde bir kez yıkamalısınız. Ayrıca eğer bir sivilceyi patlatırsanız elinizi yıkamadan vücudunuzun hiçbir yerine değdirmezseniz sivilcenin cildinizin başka yerlerine yayılmasını önlemiş olursunuz.

Diş Macunu Nerelerde Kullanılır?

 • Diş macununu buğu yapmış olan gözlük camlarınıza sürüp gözlük camlarınızı yavaşça ovaladıktan sonra gözlüklerinizin eskisi gibi buğu yapmadığını görebilirsiniz.
 • Ütünüzün metal kısmında yanık sonrasında oluşan lekelerden şikayetçiyseniz ütünüzün altına diş macunu sürerek lekelerden kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken diş macununu şikayetçi olduğunuz bölgeye sürüp ovalamak.
 • Duvarlarda meydana gelen küçük delikleri kapatmak için diş macunu ve karbonatı karıştırıp delikleri doldurabilirsiniz.
 • Saç boyama işleminde cilde bulaşan boya en çok şikayetçi olduğumuz konulardan biridir. Diş macununu elinize, yüzünüze, kulağınıza gelebilir boyanın temas ettiği bölgelere sürerek kolayca çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 • Deri ayakkabılarınızda ya da kıyafetlerinizde zaman içinde yıpranma olduysa diş macunu sürerek eski haline gelmesini sağlayabilirsiniz.
 • Yaz aylarının vazgeçilmezi beyaz spor ayakkabılardır fakat zaman içinde çok kirlendiği için başka renk ayakkabı almaya bile yönelebiliriz. Ancak diş macunu ile beyaz ayakkabılarınızı kolay bir şekilde beyazlatabilirsiniz. Diş macunu ve eski bir diş fırçası yeterlidir.
 • Yaz aylarında görülen özellikle geceleri uyutmayan kabusumuz olan sivrisinek ısırıklarının kaşıntılarını engellemek için kaşınan bölgeye diş macunu sürebilirsiniz.
 • Mutfak ve banyo bataryalarınızı hatta lavabolarınızı eski bir diş fırçası ve diş macunu ile parlatabilirsiniz.
 • Gümüş ve gümüşten yapılmış takılarınızı ve gümüş ev eşyalarınız zaman içinde kararırsa parlatmak istediğiniz ürünü biraz ıslattıktan sonra diş macunu sürüp ovmanız yeterlidir.
 • Gümüş yüzüklerinizi olduğu gibi pırlanta yüzüklerinizi de mercimek tanesi kadar bir diş macunu ve diş fırçası yardımıyla yavaş yavaş fırçalayarak parlatabilirsiniz.
 • Çocuklar resim yapmayı çok sevdikleri için bu yeteneklerini bazen evin duvarlarında da göstermek isterler bu çizikleri diş macunu ve bir bez sayesinde kolayca çıkarabilirsiniz.
 • Ahşap mobilyaların üzerinde meydana gelen su lekelerini diş macunu ile yok edebilirsiniz.
 • Sakız saçınıza ya da kıyafetinize yapışırsa diş macunu ve diş fırçası kullanarak kolayca çıkarabilirsiniz.  Ayrıca giysilerinizde mürekkep lekesi olduysa diş macunu ve nemli bir bez ile çıkarabilirsiniz.
 • Eskilerden elimizde birçok CD vardır. Bu CD’ler zaman içinde çizilir ve kullanılmaz hale gelebilir. İşte bu anda diş macunu sürüp hafifçe silerseniz tekrar kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Bu yöntem sadece CD’ler için geçerli değildir cep telefonlarınızın ekranında da küçük çizikler varsa bu yöntemle çiziklerden kurtulabilirsiniz.
 • Diş macununu cildinizde meydana gelen sivilcenin üzerine koyup bir süre bekletirseniz kısa bir sürede sivilcenin küçülüp kaybolduğunu görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir