Eumovate krem ne işe yarar?

Eumovate krem genellikle cildi tahriş eden farklı cilt hastalıklarının giderilmesi için kullanılan bir üründür. Peki Eumovate krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Eumovate Krem Nedir?

Bu kremi kullanmaya başlamadan önce lütfen bu broşürü dikkatlice okuyun. Bu broşür, bu krem ile ilgili bazı genel soruları yanıtlamaktadır. Mevcut bilgilerin tümünü içermez. Doktorunuz veya eczacınız ile konuşmanız önemlidir. Tüm ilaçların riskleri ve faydaları vardır. Doktorunuz veya eczacınız, bu kremi kullanmanın risklerini, sizin için sağlayacağını bekledikleri faydalarla karşılaştırmıştır.

Bu kremi talimatlara göre kullanın ve bu broşürde verilen tavsiyelere uyun. Bu ilacı kullanmakla ilgili endişeleriniz varsa, doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Bu broşürü ilaçla birlikte saklayınız. Tekrar okumanız gerekebilir.

Bu krem egzama ve dermatiti tedavi etmek için kullanılır. Egzama ve dermatitin neden olduğu kuru, kırmızı, kaşıntılı, pul pul veya iltihaplı cilt lekelerini iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Bu krem klobetazon bütirat içerir. Klobetazon bütirat, topikal bir kortikosteroiddir. Derideki iltihabı kontrol etmek için kullanılır.

Bu krem, cildin alevlenmeye neden olan tetikleyicilere aşırı tepki vermesini durdurmaya çalışır. Egzama veya deri iltihabına neden olan iltihabı baskılar. Bu krem ​​bazı ayrıca nemlendirici özelliklere sahiptir.

Eumovate Krem Muadili 

Eumovate merhem, Hipokort krem ve Pantomed krem bu kremin muadilleridir.

Eumovate Krem 50 Gram Fiyatı 

Bu kremin şimdiki fiyatı 18.59 liradır.

Eumovate Krem Neye Yarar?

Bu krem, anti-enflamatuar bir steroid olan aktif bileşen klobetazon bütirat içerir. Orta derecede güçlü bir steroid olarak sınıflandırılır ve egzama, dermatit ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisi için reçete edilir.

Eumovate Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu krem, atopik egzama, alerjik kontakt dermatit, tahriş edici kontakt dermatit, seboreik dermatit, ultraviyole ışığın neden olduğu deri iltihabı (fotodermatit), deri kıvrımlarında veya deri yüzeylerinin birbirine sürtündüğü bölgelerde (intertrigo) deri iltihabı, yoğun kaşıntıya (prurigo nodularis) eşlik eden deride sert nodüllerin patlaması, sedef hastalığı, pişik ve böcek ısırıklarına ve sokmalarına karşı reaksiyonlar gibi iltihaplı cilt rahatsızlıklarıyla ilişkili cilt iltihabı ve kaşıntıyı gidermek için reçete edilir.

Doktorunuz ayrıca, daha güçlü bir steroid krem ​​ile kontrol edildikten sonra egzama alevlenmelerini önlemeye yardımcı olmak için bir bakım tedavisi olarak bu kremi kullanmanızı isteyebilir.

Eumovate Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bu kremi kullanmanız gerektiğinde, bu kreme veya bu broşürün sonunda listelenen bileşenlerden herhangi birine alerjiniz varsa kullanmayın.
 • Bu kremi yanlış cilt sorunlarında kullanmayın. Daha da kötüleştirebilir.
 • Cilt probleminize neyin neden olduğundan emin değilseniz, eczacınıza veya doktorunuza danışın.
 • Bu kremi veya başka bir kortikosteroidi açık yaralarda ve kesiklerde kullanmayın.
 • Doktorunuz tarafından tavsiye edilmedikçe kırmızı veya iltihaplı olmayan kaşıntılı cilt üzerinde bu kremi veya başka bir kortikosteroidi açık yaralarda ve kesiklerde kullanmayın.
 • Enfekte cilt üzerinde bu kremi veya başka bir kortikosteroidi açık yaralarda ve kesiklerde kullanmayın. Doktorunuz tarafından tavsiye edilmedikçe uçuk, su çiçeği, impetigo, saçkıran, ayak mantarı veya pamukçuk gibi cilt rahatsızlıkları için bu kremi kullanmayın.
 • Bu kremi veya başka bir kortikosteroidi rosecea için kullanmayın. Doktorunuz tarafından tavsiye edilmedikçe burnun, yanakların, çenenin, alnın veya tüm yüzün alışılmadık şekilde kırmızı olduğu, görünür küçük kan damarları, yumrular (papüller) veya irin dolu tümsekler (püstüller) ile birlikte veya tamamen kırmızı olduğu bir yüz cilt hastalığında bu kremi uygulamayın.
 • Bu kremi veya başka bir kortikosteroidi akneler, lekeler veya sivilceler için kullanmayın.
 • Ülserli cilt veya tedavi edilecek cilt bölgesinde zayıf kan dolaşımınız varsa bu kremi kesinlikle kullanmayın.
 • Bu sorunlardan herhangi birine sahipseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Bu kremi kullanırken ciltte başka kortikosteroidler (hidrokortizon gibi) kullanmayın. 
 • Gözlerin içinde veya yakınında bu kremi kesinlikle kullanmayın.
 • Bir doktor size söylemediği sürece yedi günden fazla bu kremi kesinlikle kullanmayın.
 • Doktorunuz tarafından tavsiye edilmedikçe su geçirmez bandajlar altında bu kremi kesinlikle kullanmayın.
 • Size benzer semptomları olsa bile, bu kremi başkalarına vermeyin.
 • Hamileyseniz veya hamile olma ihtimaliniz varsa bu kremi kesinlikle kullanmayın.
 • Emziren bir anne iseniz bu kremi kesinlikle kullanmayın.
 • Doktorunuz tarafından tavsiye edilmedikçe egzama ve dermatit dışındaki diğer durumları tedavi etmek için bu kremi kesinlikle kullanmayın.
 • Paketin üzerinde yazılı olan son kullanma tarihinden sonra veya ambalaj yırtılmışsa veya kurcalanma belirtileri gösteriyorsa bu kremi kullanmayın. Son kullanma tarihi geçmişse veya hasar görmüşse, imha edilmesi için eczacınıza iade edin.
 • Bu ilacı kullanmaya başlamanız gerekip gerekmediğinden emin değilseniz, doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
 • Bu kremi kullanmaya başlamadan önce herhangi bir ilaç, yiyecekler, koruyucular veya boyalar gibi maddelere karşı alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
 • Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Doktorunuz veya eczacınız, hamilelik veya emzirme döneminde bu kremi kullanmanın olası risklerini ve faydalarını size söyleyecektir. 
 • Yüz bölgesi, kasık ve genital bölgede, ayak parmaklarının arasında bu kremi kullanmayın özellikle gözünüze krem ​​bulaşmamasına dikkat edin.
 • Bir eczanede, süpermarkette veya aktarlardan reçetesiz satın aldığınız ilaçlar da dahil olmak üzere aldığınız diğer ilaçlar hakkında doktorunuza veya eczacınıza bilgi verin.
 • Bazı egzama kremleri, astım inhalerleri, tabletler, enjeksiyonlar, burun spreyleri ve göz veya burun damlalarını içerebilen diğer kortikosteroid ilaçları alıyorsanız bu ilaçlar hakkında doktorunuza veya eczacınıza bilgi verin.
 • Ritonavir ve itrakonazol ilaçlarını kullanıyorsanız bu ilaçlar hakkında doktorunuza veya eczacınıza bilgi verin. Bu ilaçlar, bu kremin çalışma şeklini etkileyebilir.
 • Yeni bir ilaca başlarsanız, doktorunuza veya eczacınıza bu kremi kullandığınızı söyleyin.
 • Rahatsızlığınız iyileşir ve sonra tekrarlarsa doktorunuzdan tavsiye almadan iki defadan fazla tedavi etmeyin. Yanlış cilt durumunu tedavi ediyor olabilirsiniz veya cildiniz hala temas ettiği bir şeye tepki veriyor olabilir. 
 • Bu krem, kendinizi tedavi ettikten sonraki bir hafta içinde düzelen cilt sorunlarını kontrol etmek içindir. Bundan sonra daha fazla tedaviye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, tavsiye için bir doktora görünün. Kullanmaya devam etmeyin.
 • Cildiniz kötüleşirse veya bir hafta içinde düzelmezse kremi kullanmayı bırakın ve doktorunuza görünün.
 • Cilt durumunuz bir haftadan kısa sürede düzelirse kremi kullanmayı bırakın. Geri gelmesini engellemek için yumuşatıcı (nemlendirici) ürünleri kullanabilirsiniz.
 • Cilt uzmanları genellikle egzama veya dermatiti olan kişilere ciltte nemi korumak için kremler ve banyo yağları dahil olmak üzere yumuşatıcı (veya nemlendirici) cilt ürünleri kullanmalarını önerir. Bu, cildinizi alevlenmelere karşı daha dirençli hale getirebilir. Sabun ve ağır kokulu ürünler kullanmaktan kaçının. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Herhangi bir yeni ilaca başlamak üzereyseniz, doktorunuza ve eczacınıza bu kremi kullandığınızı hatırlatın.
 • Size tedavi eden diğer doktorlara, diş hekimlerine ve eczacılara bu kremi kullandığınızı söyleyin.

Eumovate Krem Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz veya eczacınız tarafından size verilen tüm talimatları dikkatlice takip edin. Bu kullanma talimatında yer alan bilgilerden farklı olabilirler. Bu kremin prospektüsündeki veya bu broşürdeki talimatları anlamadıysanız, doktorunuzdan veya eczacınızdan yardım isteyin.

On iki yaşın altındaki çocuklarda sadece doktor tavsiyesi üzerine kullanın. On iki yaşın üzerindeki yetişkinler veya çocuklarda bu kremi yedi güne kadar günde iki kez kullanın. Bu kremi kullanmadan önce ellerinizi yıkayın ve kurulayın. Etkilenen bölgeye az miktarda kremi alın, uygulayın ve hafifçe ovalayın. Eğer tedavi alanı elleriniz değilse ellerinizi tekrar yıkayın. 

İşlem görmüş cilt bölgesini herhangi bir şeyle (bandajlar, pansumanlar, eldivenler veya plastik sargı) kapatmayın. İlacın daha fazla deriden geçmesine neden olabilir.

Bu kremi kullanmayı unutursanız veya bir uygulamayı kaçırırsanız, hatırladığınız zaman kullanın. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Yan etkilere yakalanma olasılığınızı artırabileceğinden, kremi daha sık kullanarak kaçıran doz uygulamalarını telafi etmeye çalışmayın. İlacınızı ne zaman kullanacağınızı hatırlamakta güçlük çekiyorsanız, doktorunuzdan veya eczacınızdan bazı ipuçları isteyin.

Yanlışlıkla biraz fazla krem ​​kullanırsanız endişelenmeyin. Kortikosteroidlerin ciltte haftalarca veya aylarca sürekli kullanılması ciltte incelmeye ve kalıcı cilt hasarına neden olabilir.

Eumovate Krem Yan Etkileri

Bu kremi kullanırken kendinizi iyi hissetmezseniz, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz. Bu kremi, tüm ilaçlar gibi bazı kişilerde istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bu broşürdeki tavsiyelere uyduğunuz sürece bu kremin herhangi bir soruna yol açma olasılığı çok düşüktür.

Tedavi sırasında cildiniz kötüleşirse, bir cilt enfeksiyonunuz veya fark etmediğiniz bir tetikleyici veya kreme alerjiniz olabilir. Bu durumda, bu kremi kullanmayı bırakın ve bir an önce doktorunuza görünün.

Bu kremi kullanan bazı kişiler tarafından bildirilen yan etkiler arasında kızarıklık, batma, lokal tahriş, cilt incelmesi, ciltte ağarma veya cilt pigmentasyonunda artış ve saç bozuklukları vardır. Egzama veya dermatit semptomlarının alevlenmesi de rapor edilmiştir. Bu tür yan etkiler görürseniz hemen bir doktora başvurun.

Doğru miktarda krem ​​kullanmak cildin incelmesi veya aktif bileşenin deriden geçmesi ve vücudun diğer kısımlarını etkileme gibi değişikliklere neden olabilir. Doğru miktarda kremi doğru süre kullanırsanız bu bir sorun oluşturmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir