Cleocin T Krem Nasıl Kullanılır?

Cleocin T krem genel olarak akneleri ve sivilceleri iyileştiren oldukça yoğun ve güçlü bir üründür. Peki Cleocin T krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Cleocin T Krem Nedir?

Cleocin T topikal krem ciddi akneleri tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotiktir. Bu krem jenerik formda mevcuttur.

Bu kremin etken maddesi klindamisin fosfat adlı bir maddedir ve antibiyotik adı verilen ilaç ailesine aittir. Akne ve sivilce kontrolüne yardımcı olmak için topikal klindamisin kullanılır. Tek başına veya cilt üzerinde kullanılan veya akne için ağızdan alınan bir veya daha fazla ilaçla birlikte kullanılabilir. Bu krem, doktorunuz tarafından belirlenen diğer cilt problemleri için de kullanılabilir.

Cleocin T Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 17.13 liradır.

Cleocin T Sivilce Kremi İçeriği

Bu kremin etken maddesi klindamisin fosfat adlı bir maddedir. Yardımcı maddeler olarak propilen glikol, izopropil alkol ve saf su içerir.

Cleocin T Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu krem, belirli bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan orta fiyatlı bir antibiyotiktir. Akneye ve sivilceye neden olan bazı bakterilerin büyümesini durdurmak için ciltte de kullanılır. Karşılaştırılabilir ilaçlardan daha popülerdir. Birden fazla jenerik versiyonunda mevcuttur.

Cleocin T Krem Ne İşe Yarar?

İltihaplı lezyonlar ile oluşan sivilceleri ve akneleri tedavi etmek için bu krem cilt üzerinde kullanılır. Ayrıca siyah noktaların giderilmesi için de kullanılan bu krem, ciltteki sivilce izlerini de yok eder. Doktorunuz tarafından başka hastalıkların tedavisi amacı ile de size reçete edilebilir.

Cleocin T Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Bu kremi kullanmadan önce, bu kremin etken maddesine ya da yardımcı maddelerine karşı alerjiniz varsa veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.
  • Bu ilacı kullanmadan önce, özellikle kronik astım veya saman nezlesi (atopik durumlar), bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, enterit, clostridium difficile ile ilişkili ishal gibi) doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin.
  • Bu kremi kullanmadan önce hamileyseniz doktorunuza bildirin.
  • Bu üründeki ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emziren bebeklere yönelik herhangi bir zarar bildirimi olmamasına rağmen, emzirmeden önce doktorunuza danışın.
  • Bu kremin gözler, burun, kulaklar veya ağız veya diğer mukoza zarları ile temas ettirmekten kaçının. Uygularken ilacı bu alanlardan uzaklaştırın. Bu krem yanlışlıkla bu bölgeler ile temas ederse hemen ancak dikkatlice, bol soğuk musluk suyuyla yıkayın. Gözleriniz hala yanıyorsa veya ağrılıysa, doktorunuza danışın.
  • Bu ilacı doktorunuzun söylediğinden daha sık kullanmamanız önemlidir. Cildinizin çok kuru veya tahriş olmasına neden olabilir.

Cleocin T Krem Kullanımı Nasıldır?

Bu ilacı uygulamadan önce, etkilenen bölgeleri ılık su ve sabunla iyice yıkayın, iyice durulayın ve kurulayın. Bu kremi uygularken, etkilenen bölgeyi hafifçe kaplayacak kadar kullanın. Bu kremi sadece sivilcelerin kendilerine değil genellikle akneden etkilenen tüm bölgeye uygulamalısınız. Bu, yeni sivilcelerin patlamasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Akneden etkilenen bölgeleri çok sık yıkamaktan kaçınmalısınız. Bu cildinizi kurutabilir ve sivilcenizi daha da kötüleştirebilir. Yağlı cildiniz yoksa, günde iki ya da üç kez yumuşak, yumuşak bir sabunla yıkamak yeterli olacaktır. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Topikal olan bu kremi sivilceleri giderir. Bununla birlikte, aknenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olmak için, birkaç gün sonra belirtileriniz temizlenmeye başlasa bile, bu kremi tam tedavi süresi boyunca kullanmaya devam edin. Bu kremi her gün aylarca hatta bazı durumlarda daha uzun süre kullanmaya devam etmeniz gerekebilir. Bu ilacı çok erken kullanmayı bırakırsanız, belirtileriniz tekrar ortaya çıkabilir. Hiçbir dozu kaçırmamanız önemlidir.

Cleocin T Krem Yan Etkileri

Bu kremin yan etkileri arasında, kremin uygulandığı alanda meydana gelen yanma, kaşıntı, kuruluk, kızarıklık, yağlı cilt veya cilt soyulması vardır. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha çok olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanda ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilacın az bir miktarı kan dolaşımınıza emilebilir ve dirençli bir bakteri nedeniyle nadiren ciddi bir bağırsak durumuna (clostridium difficile ile ilişkili ishal) neden olabilir. Bu durum, tedavi alırken veya tedavi durduktan haftalar hatta aylar sonra ortaya çıkabilir. Dışkıda kalıcı ishal, karın veya mide ağrısı, mide krampı veya kanlı mukus gibi belirtilere sahipseniz, anti-ishal veya opioid ilaçları kullanmayın çünkü bu ürünler onları daha da kötüleştirebilir. Böyle bir durum gelişirse derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon olası değildir ancak ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım isteyin. Ciddi alerjik reaksiyon belirtileri arasında döküntü, kaşıntı, yüz, dil, dudaklar ve boğaz gibi bölgelerde şişlik, şiddetli baş dönmesi ve nefes darlığı bulunur.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza başvurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir