Ciloxan merhem ne işe yarar?

Ciloxan merhem farklı göz enfeksiyonlarını tedavi eden bir üründür. Peki Ciloxan merhem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Ciloxan Göz Merhemi Nedir?

Bu krem çeşitli göz enfeksiyonlarını iyileştirmek için kullanılır. Bu merhem, kinolon antibiyotikleri olarak bilinen bir ilaç kategorisine aittir. Bu krem, bakterilerin oluşumunu ve çoğalmasını durdurarak çalışır. Bu krem yalnızca bakteriyel kaynaklı göz enfeksiyonlarını iyileştirmek için kullanılan bir ilaçtır. Diğer göz enfeksiyonları için işe yaramayacaktır. Herhangi bir antibiyotiğin gereksiz kullanımı veya aşırı kullanımı etkinliğinin azalmasına neden olabilir.

Ciloxan Merhem Fiyatı

Bu merhemin güncel fiyatı 14.71 TL’dir.

Ciloxan Merhem Muadili

Cifluron, Ciprasid, Cipro, Ciprocam, Ciprokabi, Ciproktan, Ciprolaks, Ciprolon ve Cipronatin adlı kremler bu ürünün muadilleridir.

Ciloxan Merhem Ne İçin Kullanılır?

Bu göz merhemi, bakteriyel konjunktivit gibi göz enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu krem, florokinolon antibiyotikler adı verilen bir ilaç grubuna aittir. Konjonktivite neden olan bakterileri öldürerek çalışır. Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle alınabilir.

Ciloxan Merhem Neye Yarar?

Bakteriyel göz enfeksiyonlarını tedavi etmek için bu merhem kullanılır. Enfeksiyona neden olan mikropları (bakterileri) öldürmeye yardımcı olur. Göz enfeksiyonları, konjonktivitin yaygın bir nedenidir. Konjunktivit adındaki göz rahatsızlığında gözünüz iltihaplanır, sertleşir ve normalden daha fazla sulanabilir. Gözünüzün beyazı kırmızı görünebilir ve sabah uyandığınızda göz kapaklarınız şişebilir ve akıntı ile birbirine yapışabilir. Başlangıçta yalnızca bir göz enfekte olabilir ancak genellikle her iki göze de yayılır. Çoğu enfektif konjunktivit vakası, tedavi olmaksızın yaklaşık bir hafta içinde geçer. Daha şiddetli enfeksiyonlar için veya kendi kendine geçmeyen enfeksiyonlar için siprofloksasin gibi bir antibiyotik göz damlası kullanılır.

Ciloxan Merhem Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bu kremi kullanmadan önce, bu kremin etken maddesine ya da yardımcı maddelerine karşı alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza belirtin.
 • Bu kremi kullanmadan önce diğer kinolon kategorisindeki ilaçlara veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza belirtin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek inaktif bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun. 
 • Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle diğer göz problemleriniz varsa mutlaka doktorunuza belirtin. 
 • Bu ilacı uyguladıktan sonra görüşünüz geçici olarak bulanık veya dengesiz olabilir. Bu tür etkinlikleri güvenli bir şekilde gerçekleştirebileceğinizden emin olana kadar araba sürmeyin, makine kullanmayın veya net görüş gerektiren herhangi bir faaliyet yapmayın. 
 • Alkollü içecekleri bu kremi kullanırken tüketmeyin. 
 • Bu ilaç hamilelik sırasında yalnızca çok fazla ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.
 • Bu üründeki ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.
 • Doktorunuz olası herhangi bir ilaç etkileşiminin farkında olabilir ve sizi bunun için takip ediyor olabilir. Bu ilacı kullanmadan önce, kullanabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçları ve bitkisel ürünleri doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Tüm ilaçlarınızın bir listesini yanınızda bulundurun. Listeyi doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın.
 • Bu ilaç yutulduğunda zararlı olabilir. Yutma veya aşırı dozdan şüpheleniliyorsa, derhal bir acil servise gidin ya da doktorunuzla iletişime geçin. 
 • Bu ilacı başkalarıyla paylaşmayınız. Bu ilaç sadece mevcut rahatsızlığınız için reçete edilmiştir. Tedavi tamamlandıktan sonra kullanılmayan kısmı atın. Daha sonra başka bir enfeksiyon için kullanmayın veya başkasına vermeyin. Bu durumlarda farklı bir ilaç gerekli olabilir.
 • Bir dozu kaçırırsanız, hatırladığınız anda onu kullanın. Bir sonraki dozun zamanı yaklaşıyorsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza devam edin. Yetişmek için dozu ikiye katlamayın.
 • Bu kremi ışıktan ve nemden uzakta ve serin bir yerde saklayın. Buzdolabında saklamayın. Banyoda saklamayın. Tüm ilaçları çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutun. İlaçları tuvalete atmayın veya talimat verilmedikçe bir gidere dökmeyin. Süresi dolduğunda veya artık gerekmediğinde bu ürünü uygun şekilde atın.

Ciloxan Merhem Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz size bu merhemi ne kadar ve ne sıklıkla kullanacağınızı söyleyecektir. Doktorunuzun size söylediğinden daha fazla bu merhemi kullanmayın veya daha sık kullanmayın. Bu ilaç uzun süreli kullanım için değildir.

Göz merhemini kullanmak için, ilk önce ellerinizi yıkayın. Başınızı geriye doğru eğin ve parmağınızı alt göz kapağının hemen altındaki cilde hafifçe bastırarak, bir boşluk oluşturmak için alt göz kapağını gözden dışarı doğru çekin.

Bu boşluğa ince bir merhem şeridi sıkın. Küçük bir merhem şeridi genellikle doktorunuz tarafından farklı bir miktar kullanmanız söylenmediği sürece yeterlidir. Göz kapağını serbest bırakın ve yavaşça kapatın. İlacın enfeksiyonla temas etmesine izin vermek için gözleri bir ya da iki dakika kapalı tutun.

İlacı olabildiğince mikropsuz tutmak için aplikatör ucunu herhangi bir yüzeye (göz dahil) dokunmayın. Göz merhemini kullandıktan sonra merhem tüpünün ucunu temiz bir mendille silin ve tüpü sıkıca kapalı tutun.

Göz enfeksiyonunuzu tamamen temizlemeye yardımcı olmak için, semptomlarınız kaybolsa ve birkaç dozdan sonra kendinizi daha iyi hissetseniz bile, tedavinin tamamı boyunca ilacı kullanmaya devam edin. Herhangi bir dozu kaçırmayın. Kontakt lens kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce kontakt lensi çıkarın.

Cıloxan Steril Oftalmik Merhem Yan Etkileri

Bu ilaç uygulandığında geçici olarak bir veya iki dakika boyunca gözlerinizi yakabilir veya batma hissi oluşabilir. Bu kremi kullanırken bulanık görme, göz bölgesinde rahatsızlık, kaşıntı, kızarıklık, yırtılma, göz kuruluğu, gözünüzde bir şey varmış gibi hissetme, ağzınızda kötü bir tat veya ışığa karşı hassasiyet oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Bu kremin kullanımının ilk birkaç gününden sonra tedavi edilen gözlerde beyaz kristaller oluşabilir ancak beyaz kristaller genellikle birkaç hafta içinde tamamen geçer. Bu etki zararsızdır. Doktorunuzun göz enfeksiyonunuzu yakından takip etmeniz için planlanmış randevularınıza gidin. Herhangi bir yeni veya kötüleşen göz semptomu (örneğin, artan akıntı, göz ağrısı) fark ederseniz, derhal doktorunuza söyleyin. 

Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur. Bu ilacın uzun süreli veya tekrarlanan dönemlerde kullanılması yeni bir mantar göz enfeksiyonuna neden olabilir. Bu kremi reçetede yazan süreden daha uzun süre kullanmayın. Yeni veya kötüleşen semptomlar fark ederseniz doktorunuza danışınız. Gözde lekelenme, gözde veya çevresinde şişme, gözde ağrı, görmede kötüleşme gibi beklenmedik ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin. 

Kızarıklık, kaşıntı, yüz, dil, dudak ve boğaz bölgesinde şişlik, şiddetli baş dönmesi ve nefes almada zorluk gibi ciddi alerjik reaksiyonun semptomları görürseniz hemen doktorunuza söyleyin. Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir