Mantazol Krem Ne İşe Yarar?

Mantazol krem genel olarak ciltte farklı sorunları iyileştirmeye yönelik olarak tasarlanan çok yönlü bir üründür. Peki Mantazol krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Mantazol Krem Nedir?

Bu ilaç egzama, dermatit, alerji ve döküntü gibi çeşitli cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu krem, bu tür cilt hastalıklarında ortaya çıkabilecek şişlik, kaşıntı ve kızarıklığı azaltır. Bu ilaç orta ila kuvvetli bir kortikosteroiddir. Güç, kullandığınız güce ve forma bağlıdır. Ürününüzün gücü hakkında ayrıntılı bilgi için eczacınıza danışın.

Mantazol Krem Eşdeğeri

Albacort Krem, Dermo-Rest solüsyon, Fugisid krem, Fuggy krem, Fungoid krem, Funocord krem, İzocort krem, İzosol krem, İzovef krem, Oly Plus krem, Tevoral krem, Tinagen deri kremi, Tiozone krem, Tracovol krem, Travazol krem, Travacort krem ve Troderm krem bu kremin eşdeğeri olan ilaçlardır.

Mantazol Krem Etken Maddesi

Bu kremin aktif maddeleri izokonazol nitrat ve diflukortolon valerat adı verilen bileşenlerdir.

Mantazol Krem Fiyatı

Bu ürünün güncel fiyatı 24.49 TL’dir.

Mantazol Krem Muadili

Albacort Krem, Dermo-Rest solüsyon, Fugisid krem, Fuggy krem, Fungoid krem, Funocord krem, İzocort krem, İzosol krem, İzovef krem, Oly Plus krem, Tevoral krem, Tinagen deri kremi, Tiozone krem, Tracovol krem, Travazol krem, Travacort krem ve Troderm krem bu kremin muadilleridir.

Mantazol Krem Neye İyi Gelir?

Bu krem egzama, alerjiler, cilt döküntüleri ve dermatit gibi sık sık görülen farklı türlerdeki cilt hastalıklarını iyileştirmek için uygulanan bir üründür. Bu tür hastalıklarda ortaya çıkabilecek şişlik, kaşıntı ve kızarıklığı azalan bu krem orta ila kuvvetli bir kortikosteroiddir. 

Mantazol Krem Faydaları

Topikal kortikosteroidler arasında yer alan bu krem kortikosteroid duyarlı dermatozların enflamatuar ve kaşıntılı belirtilerinin hafifletilmesi için kullanılır. Bu krem genel olarak egzama, alerjiler, cilt döküntüleri ve dermatit gibi cilt problemlerini iyileştirmeye yönelik olarak kullanılır.

Mantazol Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bu kremi kullanmadan önce, bu kremin herhangi bir bileşenine veya diğer kortikosteroidlere (örneğin hidrokortizon, prednizon) veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.
  • Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin. Özellikle zayıf kan dolaşımı ve bağışıklık sistemi sorunları yaşadıysanız mutlaka belirtin.
  • Tedavi edilecek bölgede enfeksiyon veya boğaz ağrısı varsa bu kremi kullanmayın.
  • Nadiren, kortikosteroid ilaçlarını uzun süre veya geniş cilt bölgelerinde kullanmak, vücudunuzun fiziksel strese yanıt vermesini zorlaştırabilir. Bu nedenle, ameliyat veya acil durum tedavisinden önce veya ciddi bir hastalık ya da yaralanma yaşarsanız, doktorunuza veya diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı veya bu ilacı son birkaç ay içinde kullandığınızı söyleyin.
  • Muhtemel olmasa da, bu ilaç uzun süre kullanılırsa bir çocuğun büyümesini geçici olarak yavaşlatabilir. Çocuğunuzun boyunun kontrol edilebilmesi için düzenli olarak doktora başvurun.
  • Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece çok fazla ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla konuşun.
  • Bu kremin cilde uygulandığında anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu sınıftaki diğer ilaçlar ağızdan alındığında anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Mantazol Krem Kullanım Şekli

Bu ilacı yalnızca haricen yani sadece ciltte kullanın. Doktorunuz tarafından talimat verilmedikçe yüz, kasık veya koltuk altı bölgelerinde kesinlikle kullanmayın.

Öncelikle ellerinizi su ve sabunla yıkayın ve kurulayın. İlacı uygulamadan önce, etkilenen bölgeyi temizleyin ve kurulayın. Etkilenen bölgeye ilacın ince bir film tabaka halinde bu kremi uygulayın ve genellikle günde iki ila dört kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde hafifçe ovalayın. Doktorunuz tarafından talimat verilmedikçe alanı örtmeyin, sarmayın veya bandajlamayın. Bir bebek bezi bezinde kullanılıyorsa, sıkı bezler veya plastik pantolonlar kullanmayın.

İlacı uyguladıktan sonra, elleri tedavi etmek için bu ilacı kullanmadığınız sürece ellerinizi yıkayın. Bu ilacı gözlerin yakınında uygularken, gözlerin içine girmekten kaçının çünkü bu durum kötüleşebilir veya glokoma neden olabilir. Ayrıca, bu ilacı burun veya ağızda almaktan kaçının. İlacı gözünüze, burnunuza veya ağzınıza yanlışlıkla sürerseniz hemen bol suyla durulayın.

Bu ilacı sadece öngörülen durum için kullanın. Belirtilenden daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz devam eder ya da kötüleşirse lütfen doktorunuzu bilgilendirin.

Mantazol Krem Yan Etkileri

Bu krem cilde ilk kez uygulandığında yanma, kaşıntı, tahriş veya kuruluk meydana gelebilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için bu birkaç gün içinde yok olmalıdır. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanda ciddi yan etkileri yoktur.

Çatlaklar, cildin incelmesi, renk değişikliği, akne, saç büyümesinde büyük artış, aşırı tüylenme ve saç kökü iltihabı yani folikülit gibi olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin.

Bu ilaç kullanıldığında cilt enfeksiyonları daha da kötüleşebilir. Kızarıklık, şişme veya tahriş düzelmezse doktorunuza bildirin. Nadiren, bu ilacın deriden kan dolaşımına emilmesi mümkündür. Bu, çok fazla kortikosteroidin yan etkilerine yol açabilir. Bu yan etkilerin çocuklarda ve bu ilacı uzun süre veya cildin geniş bölgelerinde kullanan insanlarda daha olasıdır. Olağandışı yorgunluk, aşırı yorgunluk, kilo kaybı, baş ağrısı, ayak bileklerinin şişmesi, ayakların şişmesi, artan susuzluk, çok sık idrara çıkma, görme sorunları gibi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen doktorunuza söyleyin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon olası değildir, ancak ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım isteyin. Ciddi alerjik reaksiyon belirtileri arasında döküntü, kaşıntı, dil, dudak, yüz ve boğazda şişme, şiddetli baş dönmesi ve nefes darlığı vardır.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda belirtilmeyen diğer yan etkileri görürseniz derhal doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir