Aloe Vera ile Varis Tedavisi

Aloe Vera, dünyada tüm kadınların peşinden koştuğu mucizevi bir bitkidir. Aloe Vera ile Varis Tedavisi yazımız ile varislerinde şikayetçi olanların bu sorunlarına son veriyoruz. Aloe Vera hem ilaç üretiminde hem de direk bitki içindeki özü ile cilt bakımı ve pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Gelin aloe vera bitkisinin tüm detaylarını ve bilmeniz gereken herşeyi öğrenelim.

Aloe Vera Nedir?

Aloe vera çok şifası olan faydalı bir bitkidir. Sağlık için çok faydalıdır. İçeriğinde birçok element ve mineral bulundurmaktadır. Ayrıca kalsiyum, bakır, selenyum, magnezyum, potasyum, sodyum olmak üzere çinko ve manganez gibi mineraller de bulundurur. Bu bitkinin bir önemli özelliği iltihabı ve kolesterolü önlemeye yardımcı olmasıdır.

Aloe vera iltihap ve kolestrol dışında birçok hastalığa iyi gelmektedir. Örneğin cilt tahrişleri, yaralar ve uçuk gibi cilt hastalıkları olmak üzere, kabızlık ve sindirim sistemi hastalıkları, iltihabi hastalıklar ve diyabet gibi hastalıklarda yararlanılmaktadır. Diğer bitkiler gibi bu bitkiyi de kullanmadan önce doktorunuza danışmakta fayda vardır. Çünkü bazı yan etkiler meydana gelebilir.

Aloe Veranın Faydaları

Aloe vera antioksidan ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı birçok hastalığa şifa olmaktadır.

Aloe Vera Jelinin Faydaları

 • Aloe vera ciltte meydana gelen yanıkların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.
 • Aloe vera cildinizde oluşabilecek hastalıkların tedavisine ek olarak kullanılabilir.
 • Aloe vera ciltteki kırışıklıkları engeller.
 • Aloe vera kanser yaralarının tedavi olmasına ve iyileşmesine yardımcı olur.
 • Aloe vera saçları besler ve parlatır.

Aloe Vera bitkisinin içindeki jel yapı, cilde yaptığı radyoterapi etkisi sayesinde deri üzerinde ve mukoza yanıklarında sıklıkla kullanılmaktadır. Artık günümüzde pek çok makyaj malzemesi üreten firma, ürettikleri pek çok üründe kullanıcılarına cilt bakımı ve cilt sağlığında yardımcı olabilmek için aloe vera bitkisinin jelini formüllerinde kullanmaktadır. Gıda maddeleri üreten firmalarda da koruyucu madde olarak kullanılmaktadır.

Aloe Vera’nın Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera ile Varis Tedavisi yazımıza bu bitkinin sağlık açısından faydaları ile devam ediyoruz. Aloe Vera şifalı yapısı sayesinde insan vücuduna pek çok konuda fayda sağlamaktadır. Aloe Vera suyu diş plağını ve iltihabını temizlemekte kullanılabilir. Ayrıca mevcut iltihapların azaltılmasında da kullanılabilir.

 • Aloe vera suyu ile kabızlık sorunu azaltılabilir.
 • Aloe vera suyu kan şekeri seviyesini düşürür.
 • Aloe vera suyu C vitamini kaynağıdır.
 • Aloe vera suyu mide ülseri için koruyucudur.
 • Aloe vera suyu alkali yapıya sahip olduğu için vücudun pH dengesini korur ve hastalıklara yakalanma ihtimalinizi azaltır.
 • Aloe vera suyu vücudunuzun nem oranının artmasını sağlar.
 • Aloe vera suyu karaciğer detoksunda yapılıyorsa kullanılabilir ve karaciğeri destekler.
 • Aloe vera suyu özellikle gençlerin muzdarip oldukları sivilceyi azaltır.
 • Aloe vera suyu içindeki vitamin ve minarellerle önemli bir besin desteğidir.
 • Aloe vera suyu midedeki asit salgısını azaltarak mide ekşimesine engel olur.

Sindirim sistemini destekler ve özellikle irritabl bağırsak sendromu tedavisine destek olarak tüketilebilir.

Aloe Vera Suyu İçilir Mi?

Aloe veranın yaprağındaki jel normal suya karıştırılıp içilebilir. Hazır olarak satılan aloe vera sularından da alabilirsiniz. Aloe vera suyunun saydığımız faydalarının yanında kalp sağlığı ve bağışıklık sistemi için de çok faydalıdır. Bunun yanında sindirim sistemini düzenler, kabızlık tedavisinde kullanılabilir. Ancak fazla tüketilirse ishal oluşabilir. Her gün en fazla yarım çay bardağı tüketmelisiniz.

Aloe Vera Suyunu Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak aloe veranın yaprağındaki jeli çıkarmalısınız. Ardından blenderın içine koyup su ilave etmelisiniz. Güzel çırptıkyan sonra lezzetli olması için bal veya limon ilave edebilirsiniz. Ve bu suyu günde yarım çay bardağı içebilirsiniz. Fazlasının ishale yok açtığını unutmamalısınız.

Aloe Vera Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Kimyasal ürünler kullanmamak adına Aloe verayı cildinizi nemlendirmek için tercih edebilirsiniz. Şimdilerde en çok Aloe vera kozmetik alanında çok tercih edilmektedir. Aloe vera jelini yüzünüze ya da boynunuza uygulayabilirsiniz. Cildinizin derinliklerine işler ve pH dengesini düzenler. Kadınlarda özellikle hamilelik sonrası ve hızlı kilo alıp verme nedeniyle oluşan çatlak gibi cilt sorunlarında kullanabilir. Yaprağını ortadan keserek jelini çıkarıp kullanabilirsiniz.

Aloe Vera Kafa Derisi ve Saçlara Uygulanabilir

Kuru saçlara ve kaşıntılı saç derisine sahipseniz aloe vera tam size göre. Kafa derinize aloe veranın içinden jelini çıkararak blenderda geçirerek ya da hazır jel alarak uygulamalısınız. Uygulama yöntemlerinin birçok çeşidi vardır. Bunlardan birincisi ve en çok kullanılanı jelin saçlarınıza ve kafa derisine saç kremi gibi direkt olarak sürülmesidir. Saçınızda 10 dakika en fazla yarım saat beklettikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. Jel saçınızı besler, güçlendirir, dökülmesini önler ve nemlendirir. Bunlara ek olarak da canlılık ve parlaklık kazandırır.

Aloe Vera Cilt Tahrişlerini Yatıştırır

Aloe vera bitkisinin antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri olduğundan cilt rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Aloe vera bitkisinin sedef, dermatit, oral mukozit, cerrahi yaralar ve cilt rahatsızlıklarının tedavisinde önemli faydaları vardır.

Cildimiz zamanla ve gün içeriinde pek çok faktörden dolayı tahriş olur. Aloe vera ise 1935 yılında ABD’deki başarılı test sonuçlarından beri cildimize faydaları pek çok araştırma ile kanıtlanan şifalı bir bitkidir. 1996 yılında İsveç bilim adamları tarafından kronik sedef hastalığı için etkili bir bitki olduğunu ve başarı oranının yüzde 83 olduğunu ortaya koymuştur.

Aloe Vera Ciltteki Yaralar Üzerinde Etkilidir

Aloe veranın jeli ciltte meydana gelen radyasyon hasarına karşı koruyucudur. Nükleer savaş durumu olduğunda Amerika termal ve radyasyon yanıkları tedavi etmek için Aloe vera üzerine araştırmalar yapmıştır. Ve bunun sonucunda aloe veranın Amerika’da ciltte yanıklara şifa olduğu ve reçetesiz ilaç olarak satılmasını kararlaştırılmıştır. Aloe veranın jeli yanıklar için kullanıldığı zaman yanık olan bölgenin daha hızlı iyileştiği görülmüştür.

Aloe Vera Uçuk Tedavisinde Kullanılır

Uçuk çok can sıkıcı olabilir aloe vera jelini kullanarak uçuğun hızla iyileştiğini göreceksiniz tek yapmanız gerek uçuğun üzerine birkaç kere aloe vera jelini sürmek.

Aloe Vera Cilt İçin Doğal Bir Nemlendiricidir

Aloe vera jeli cildi nemlendirir canlandırır ve doğal koruyucu görevi görür. Ayrıca cildi besleyerek esneklik kazandırırken pH dengesini de kazanmasını sağlar.

Aloe Vera Kabızlık Tedavisinde Kullanılır

Araştırma sonuçlarına göre aloe veranın kabızlığı önlediği kabızlığı doğal yollarla yok etmek isteyenlerin aloe vera sütünden faydalandığı bilinmektedir.

Aloe Vera Sindirime Yardımcı Olur

Aloe vera içindeki anti-enflamatuar ve laksatif bileşenleri sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Aloe vera asit/alkali ve pH dengesini normal seviyelerde tutar. Mantar oluşma ihtimalini azaltır, sindirim için bakterileri teşvik eder, böylece bağırsak sistemini dengeler. Yapılan bir araştırmaya göre aloe vera ile tedavi sonucu gastrit asit düzeyinin azaldığı görülmüştür.

Aloe Vera Bağışıklığı Destekler

Çinko vücudun hastalıklarla savaşması, direncinin artması için çok önemli bir vitamindir. Ve bağışıklık sisteminin en önemli bileşenlerinden biridir. Vücudumuz için son derece faydalı olan bu çinko vitamini aloe veranın içinde vardır. Aloe vera jeli ya da suyu tüketerek daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Aloe Vera Vücuttaki İltihabı Tedavi Eder Oluşumunu Önler

Aloe vera bünyesinde barındırdığı pek çok vitamin ve mineral sayesinde vücudumuzda oluşan iltihaplanmayı engellemekte oldukça faydalı bir bitkidir. Örnek vermek gerekirse A vitami içermesi ile göz sağlığı açısından ve nörolojik eylemlerin düzenlenmesi açısından oldukça faydalı bir antioksidandır. İçindeki C vitamini kalp ve damar hastalarının, hamilelerin, cilt kırışıklığı olanların ve kalp damar hastalığı bulunanların aradığı en faydalı bileşendir. Yine aloe veranın içindeki E vitamini sayesinde serbest radikal hastalıkların azaltılması, vücudun iltihaplanmasını önlemesi ve yaşlanmalara karşı önleyici özelliği ile tam bir mucizevi bitkidir.

Aloe Vera ile Diyabet Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diyabet sorunu olan kişilerin 6 hafta süre ile aloe vera jelinden bir yemek kaşığı tüketmesi halinde kan glikoz ve serum trigliserid düzeylerinin azaldığı görülmüştür. Yani araştırma sonuçlarına göre aloe veranın kronik hiperglisemi hastalığını hafiflettiği tespit edilmiştir. Ancak aloe verayı bu şekilde kullanmak için mutlaka doktorunuzdan onay almalısınız.

Aloe Vera ile Saç Maskesi Tarifi

İlk olarak aloe bitkisinin bir yaprağını kesmelisiniz. Sonrasında içindeki jeli bir kaşık ile kaseye koyup içine Hindistancevizi yağı ya da zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Karışımı direk saç derinize uygulayabilirsiniz. Bir saat kadar bekledikten sonra saçınızı tercihen doğal içerikli bir şampuanla yıkayınız.  Bu işlemi haftada 2 ya da 3 kere uygulayabilirsiniz.

Aloe veranın içindeki jel maddeyi kullanarak etkili saç maskeleri yapılabilir. Bu jeli jojoba yağı, yumurtanın akı ve bir miktar çemen otu ile karıştırdığınızda etkili bir saç maskesi elde edebilirsiniz. Saç ve saç derinize masaj yaparak bu maskeyi yedirebilir, uygulamanızı tamamlayabilirsiniz. Maskeyi uyguladıktan sonra saçınıza bir bone ya da streç film çekerek beklemeye başlayın. Ortalama yarım saatten az olmamak kaydı ile en fazla 1 saat beklemelisiniz. Bu sürenin ardından saçlarınızı az miktar bir şampuan ile yıkayarak maskeyi saçınızdan arındırın.

Aloe Vera ile Cilt Maskesi Tarifi

Aloe vera ile cilt maskesi için tarçın, bal ve aloe vera gerekli olan malzemelerdir. İlk olarak bir kaseye 2 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı aloe vera jeli ve çay kaşığının üçte biri kadar tarçını karıştırmalısınız. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze uygulamalısınız. Ve yüzünüzde 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Aloe Veranın Zararları Nelerdir?

Araştırma sonuçlarına göre aloe veranın çok zengin bir içeriği olduğu ve yukarıda bahsettiğimiz birçok cilt ve sağlık sorununa iyi geldiği bilinmektedir. Aloe vera vitamin ve mineral bakımından çok zengin olduğu için günlük hayatınızda gönül rahatlığa ile kullanabilirsiniz. Fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi aloe verayı da günlük kullanmanız gerekenden daha fazla kullanırsanız vücudun dengesine etki ederek ishal, kas güçsüzlüğü, kilo kaybı ve kalp sorunlarına yol açabilir. Diyabet hastalarının da aloe vera kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Aloe Verayı Kimler Kullanmamalı?

 • Hamileler ve emziren anneler
 • Alerji sorunu olanlar
 • Yaşlılar
 • Çocuklarda kullanımı ender olarak ishal ve mide şikayetlerine neden olabilir.
 • Mide sorunu olanlar
 • Ciddi yanıklar ve cerrahi yaralar
 • Bağırsak hastalıkları olanlar
 • Hemoroid hastaları
 • Böbrek hastaları
 • Ameliyat öncesi ve sonrasında

Aloe Vera Hangi İlaçlarla Kullanılmamalıdır?

Bu ilaçları kullanıyorsanız Aloe verayı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 • Diyabet ilaçları (Metformin)
 • Sevofluran ilaçları
 • Uyarıcı laksatifler
 • Varfarin (Coumadin)
 • Diüretik ilaçlar (Su hapları)

Aloe Vera Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Aloe vera bitkisinin kullanımı aslında oldukça basittir. Bitkiyi ise piyasada bulabilir ya da saksıda üretebilirsiniz. Tüm bunların yanında aloe vera içeren ürünler kullanarak da bu bitkinin faydalarından yararlanabilirsiniz. Eğer aloe vera içeren ürünler alacaksanız mutlaka Aloe Vera Bilim Konseyi onayı olmasına ve cildinizin varsa alerjik reaksiyonlarını tetiklemeyecek ürünler almaya özen gösterin. Bitkiyi evde yetiştirecekseniz Aloe Veranın bol güneşi sevdiğini ve yumuşak toprakta yetiştiğini unutmayın. Bitkinin en önemli özelliği yapraklarında yüksek miktarda su depolamasıdır. Bitki ayda 2 en fazla 3 kere sulama ile bakımı yapılabilir. Fazlası bitkiye zarar verecektir.

Varisin Belirtileri Nelerdir?

 • Bacaklarda  mavi mor şişlikler
 • Ağrı
 • Bacaklarda ağırlık hissi
 • Bacaklarda şişlik
 • Bacaklarda uyuşukluk
 • Kaşınma

Varisin Çeşitleri Nelerdir?

Üç çeşit varis türü vardır. Bunlar kılcal damar varisleri, retiküler varisler ve büyük toplardamar varisleridir.

Kılcal damar varisleri telenjiektazi olarak geçerler. Bu varislerin özelliği kılcal damarlardaki çatlama sonucunda oluşmasıdır. Örümcek ağı görüntüsündedirler. Daha çok gebelerde ve hormon ilacı kullanan genç kadınlarda rastlanır.

Retiküler varisler sıklıkla diz arkası ve ayak bileği çevresinde oluşan ciltten biraz kabarık ve mavi renkli olan varisleridir. Toplar damar varileri, bacak bölgesindeki damarların işlevlerinin yetersizliğinde meydana gelmektedir. Safenven ismi verilen bu damarlar dışarıdan görülen yeşilimsi ve kabarık damarlar olarak da anlaşılabilir.

Varisler Ne Gibi Rahatsızlıklar Oluşturur?

Varisler ilk başta görünüm olarak rahatsız edici olsa da sonraki zamanlar bacakta şiddetli ağrı, toplardamarda iltihaplanma ve varisin kanayıp için de pıhtı oluşması bu pıhtının akciğere atması gibi tehlikeli sonuçlara neden olabilirler.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis için en çok kullanılan tedavi yöntemi varisli damarın çıkarılmasıdır. Fakat bu işlem zor ve zahmetlidir iyileşmesi de uzun sürmektedir. Damarın için köpük vererek de varis tedavi edilmektedir bu işlemin adı damar skleroterapisidir. Bu yöntem geçici bir çözümdür varisin tekrarlama ihtimali yüksektir.

Varisin tedavi şekillerinden biri de lazerdir. Lazer birçok hastalığa çözüm olabilmektedir. Bu tedavi sırasın damarın içine katater yerleştirilmektedir. Lazer ışınları ile damarları yakılmaktadır. Radyo dalgaları verilir. Bu şekilde damar yakılır işlemler yapılırken bölgesel uyuşturma yapılarak işleme başlanır. Günün sonunda hastalar hastaneden çıkabilirler.

Varis Gelişimi Nasıl Engellenir?

 • Düzenli olarak koşu, yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi egzersizler yaparak,
 • Fazla ayakta durarak çalışan ve sürekli oturarak çalışan kişilerde daha çok görülür,
 • Fazla kilolardan kurtulursanız varislerden kurtulabilirsiniz,
 • Uzun zaman bacak bacak üstüne atarak oturmamalısınız,
 • Giyiminize dikkat etmeli çok sıkı ve dar kıyafetler giymemelisiniz,
 • Topuklu ayakkabı değil daha rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz,
 • Kabız olmamak için yüksek lifli besinler tüketmelisiniz,
 • Uzun zaman ayakta kaldıktan sonra bacaklarınızı havaya kaldırarak dinlenmelisiniz,
 • Kaplıcalardan uzak durmalısınız sıcak olduğu için varisi tetikleyebilmektedir,
 • Meslekleri gereği ayakta durmaları gereken bireyler veya varise genetik olarak yatkın olanlar varis çorabı kullanabilirler,
 • Masaj yapacağınız alan sadece varislerinin üzeri değil bacağın diğer bölümlerine masaj yapmak faydalı olabilir,
 • Yapılan yolcuğun süresi uzunsa sık sık kalkıp dolaşılması önemlidir,

Aloe Vera ile Varis Tedavisi

Aloe vera ile varis tedavisi nasıl yapılır, aleo vera ile varis tedavisinin yanında nasıl beslenmelisiniz. Dengeli beslenme, düzenli egzersiz gibi değişiklikler yaparak varislerinizden kurtulabilirsiniz. Hareketsiz yaşama sahip olan bireylerde varis daha yaygın görülmektedir. Sağlıklı olmak için kondisyonumuza dikkat etmeliyiz.

Bu önerilerimizi uygularsanız yaşam tarzınız haline getirirseniz varis sorununuzun daha hızlı çözüldüğünü göreceksiniz. Varis olan damarlar kan dolaşımını yavaşlatır. Ve bunun sonucunda da kalbinize giden kan akışı azalabilir.

Varis sorunu olan kişilere bir diğer öneri de vakit buldukça hareket etmeleri ve bacaklarını yukarı kaldırarak yatmaları tavsiye edilir. Varisin birçok belirtisi vardır bunlardan bazıları;

 • Bacaklarda şişlik (özellikle de ayak ve bileklerde),
 • Varisli damarların etrafındaki bölgede renk değişimi,
 • Kaşıntı ya da karıncalanma hissi,
 • Mide krampları,
 • Ağırlık hissi,
 • Ağrı

Varisler kişinin hayatını olumsuz etkileyebilir. Eğer varis sorununuz varsa doğru tedavi için doktorunuza gitmelisiniz. Bunların yanında egzersiz yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Varisli damarlardan kurtulmak için yoga, pilates, koşu, yüzme, yürüyüş gibi egzersizler yapmalısınız.

Aloe Vera ile Varis Tedavisi Kürü

Aloe vera ile varislerinizi tedavi etmek için gerekli olan malzemeler, 1 havuç, 3 çorba kaşığı elma sirkesi ve 2 yaprak aloe veradır.

İlk olarak havucu küçük parçalar halinde doğramalısınız. Bir kaba su koyarak kaynamasını bekleyin kaynayınca da havucu ilave edip ocağın altını kısmalısınız. Sonrasında havucunuz yumuşamasınız bekleyiniz. Aloe veranın yapraklarından jelini çıkarınız. Havucunuz piştikten sonra püre haline getirip içine aloe vera jelini ekleyiniz. Üzerine de 3 çorba kaşığı elma sirkesini de ilave edip malzemeler güzelce karıştırın. Ve karışımı ocaktan alıp oda sıcaklığına geldiğinde buzdolabına koymalısınız. Sonrasında elde ettiğiniz jeli varislerinizin üzerine uygulayınız. Bu kürü gece boyunca varis olan bölgede bekletmeniz daha etkili olacaktır. Eğer kürden artarsa buzdolabında 2 güne kadar kullanabilirsiniz.

Bu kürün içindeki havuç B vitamini açısından zengin bir sebze olduğu ve kan dolaşımını düzenlediği için kullanılır. Havuç aynı zamanda tansiyonu dengelemektedir. Sirke ise asitli bir ürün olsa da, alkalileştiren özelliği sayesinde kandaki toksinlerin atılmasında etkilidir.

Aloe veranın cilde çok iyi geldiğinden bahsetmiştik. Varis açısından da iki faydası vardır. Bu faydalardan birisi de kan damarlarını yenilemesi, ikincisi de cildinizdeki gözenekleri temizlemesidir. Fakat aloe vera ile yapılan bu kürü evden çıkmanız gereken zamanlarda yapmamanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir