Zovirax Krem Ne İşe Yarar?

Zovirax krem genel olarak antiviral özellikler gösteren bir üründür. Peki Zovirax krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Zovirax Krem Nedir?

Bu yazı Zovirax krem hakkında bazı yaygın soruları cevaplar. Tüm bilgileri içermez. Eczacınızla veya doktorunuzla konuşmanın yerini almaz. Tüm ilaçların riskleri ve faydaları vardır. Bu ilacı kullanmak ile ilgili endişeleriniz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu krem aktif madde asiklovir içerir. Asiklovir, antiviraller adı verilen bir grup ilaca aittir. Herpes simpleks virüsünün neden olduğu enfeksiyonları ve uçukları tedavi etmek için kullanılırlar.

Bu krem dudak ve yüz bölgesinde çıkan uçukları tedavi etmek için kullanılır. Uçuklara, herpes simpleks virüsü enfeksiyonu neden olur. Bu krem, vücudunuzdaki herpes simpleks virüsü enfeksiyonunu yok etmez bu nedenle uçukların tekrarlamasını önleyemez. Bununla birlikte, ortaya çıktığında uçuk semptomlarının şiddetini ve süresini azaltır.

Bu kremi sadece doktorunuz size uçuklarınız, herpes simpleks virüsünden kaynaklandığını söylemişse kullanmalısınız.

Zovirax Krem Eşdeğeri

Acyl Krem, Acyl Tablet, Aklovir Krem, Aklovir Süspansiyon, Aklovir Tablet, Asimplex Enjeksiyonluk Çözelti Hazırlamak İçin Liyofilize Toz, Asirax Liyofilize Toz İçeren Flakon, Asiviral Krem, Asiviral Tablet, Hernovir Krem, Hernovir Tablet, Herpevis İnfuzyoluk Çözelti Hazırlamak İçin Liyofilize Toz, Klovireks-l Flakon, Virosil Krem, Virosil Tablet, Virupos Göz Merhemi, Zovirax Oftalmik Krem ve Zovirax Forte Süspansiyon bu kremin eşdeğerleridir.

Zovirax Krem Etken Maddesi

Bu ürün aktif madde olarak asiklovir içermektedir.

Zovirax Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 19.33 TL’dir.

Zovirax Krem Muadili

Acyl Krem, Acyl Tablet, Aklovir Krem, Aklovir Süspansiyon, Aklovir Tablet, Asimplex Enjeksiyonluk Çözelti Hazırlamak İçin Liyofilize Toz, Asirax Liyofilize Toz İçeren Flakon, Asiviral Krem, Asiviral Tablet, Hernovir Krem, Hernovir Tablet, Herpevis İnfuzyoluk Çözelti Hazırlamak İçin Liyofilize Toz, Klovireks-l Flakon, Virosil Krem, Virosil Tablet, Virupos Göz Merhemi, Zovirax Oftalmik Krem ve Zovirax Forte Süspansiyon bu ürünün muadili ilaçlardır.

Zovirax Krem İçeriği

Bu ürün aktif madde olarak asiklovir içermektedir. Yardımcı maddeleri ise propilen glikol, beyaz yumuşak parafin, ketostearil alkol, sıvı parafin, poloksamer 407, sodyum lauril sülfat, dimetikon ve saf sudur.

Zovirax Krem Neye Yarar?

Bu ilaç uçuk ve ateş kabarcıklarını (herpes labialis) tedavi etmek için kullanılır. Yaraların iyileşmesini hızlandırabilir ve karıncalanma, ağrı, yanma, kaşıntı gibi semptomları azaltabilir. Asiklovir, antiviraller olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Virüsün büyümesini durdurarak çalışır. Bu ilaç herpes’i tedavi etmez ve enfeksiyonun başka birine geçmesini engellemez. İleride ortaya çıkmasını engellemez. 

Bu ilacı, yalnızca sağlık uzmanınız tarafından bu kadar reçete edilmişse, bu bölümde listelenen bir durum için kullanın. Bu krem, genital herpes tedavisi için de kullanılabilir. Ağız yoluyla alınan diğer ilaçlar genital herpes için daha etkili olabilir. Tedavi seçeneklerinizi doktorunuzla tartışın. Bu ilaç herpes’i tedavi etmez veya cinsel partnerlerin enfeksiyonunu önlemez.

Zovirax Krem Faydaları

Bu krem asiklovir adında bir antiviral içerir. Bu krem özellikle uçukları tedavi etmek için kullanabilirsiniz. Bu krem, markasız bir jenerik ilaç olarak da mevcuttur.

Asiklovir, herpes simpleks virüsünün çoğalmasını ve daha fazla hücreyi enfekte etmesini durdurarak çalışır. Bu, enfeksiyonu kontrol altına alır ve bağışıklık sisteminin onunla başa çıkmasına yardımcı olur.

Zovirax Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bu kremi kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. 
  • Bu kremin aktif maddesine ya da yardımcı maddelerine veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.
  • Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin.Bu ilacı kullanmadan önce hamile iseniz doktorunuza bildirin. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.
  • Bu krem anne sütüne az miktarda geçebilir. Bununla birlikte, ilacın emziren bir bebeğe zarar vermesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın. Göğsünüzde veya yakınında uçuk yaraları varsa emzirmekten kaçının.
  • Doktorunuz veya eczacınız olası herhangi bir ilaç etkileşiminin farkında olabilir ve sizi onlar için takip ediyor olabilir. İlk önce doktorunuza veya eczacınıza danışmadan önce herhangi bir ilacın dozajını başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin. Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza kullanabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçların, bitkisel ürünlerin bir listesini verin. ilaçları yanınıza alın ve listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.
  • Bu ilacı başkalarıyla paylaşmayın. Bunu yapmak enfeksiyonu yayabilir. Uçuk salgınlarına stres, hormonal değişiklikler (hamilelik, adet dönemi gibi), ağızda yaralanma, cerrahi operasyon (diş çektirme gibi), yorgunluk, güneş ışığı, soğuk hava gibi birçok faktör neden olabilir. 
  • Genital herpes yaralarınız varsa, onları tahriş etmemek için gevşek kıyafetler giyin.

Zovirax Krem Kullanımı

Eczacınızdan edinebileceğiniz hasta bilgi broşürünü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın. Bu kremi, karıncalanma, yanma, kızarıklık gibi enfeksiyonun ilk belirtisinde kullanın. Bu ilacı uygulamadan önce ve sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. 

İlacı uygulamadan önce etkilenen bölgeleri temizleyin ve kurulayın. Etkilenen bölgeye uygulayın ve uçuklar için dört gün boyunca veya doktorunuz tarafından belirtildiği gibi genellikle günde beş kez uygulayın ve hafifçe ovun. Etkilenen tüm alanları kaplayacak kadar krem ​​uygulayın. Sadece cilde uygulayın. Bu ilacı gözlere veya buruna, ağzın içine veya vajinanın içine uygulamayın. Bu alanlara krem yanlışlıkla temas ederse hemen bol suyla yıkayın.

Dozaj tıbbi durumunuza, enfeksiyon tipine ve tedaviye cevabınıza bağlıdır. Bu ilacı reçetede belirtilenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Bu ilacı en iyi şekilde yararlanmak için düzenli olarak kullanın. Bu ilaç, cilt tarafından emilen ilaç miktarı sabit bir seviyede kaldığında en iyi sonucu verir. Bu nedenle, bu ilacı eşit aralıklarla kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için, her gün aynı saatlerde kullanın.

İlacı yıkamaktan kaçınmak için, uyguladıktan hemen sonra banyo yapmayın, duş yapmayın veya yüzmeyin. Genital herpes yaralarınız varsa, mikrop kapmayı önlemek için bir lastik eldiven kullanın. 

Doktorunuz tarafından belirtilmedikçe diğer cilt ürünlerini (ilaçlar, kozmetikler, güneş koruyucuları veya dudak balsamları gibi) uygulamayın. Doktorunuz tarafından söylenmedikçe alanı plastik veya su geçirmez bandajlarla kaplamayın. Uçuklar kolayca yayılabilir. Bu krem ​​uçukların yayılmasını engellemez. Uçuklar tamamen iyileşene kadar bir salgın sırasında başkalarıyla (öpüşmek gibi) yakın fiziksel temastan kaçının. 

Ayrıca, uçuklara dokunmamaya çalışın ve uçuklara dokunursanız ellerinizi yıkayın.

Genital herpes tedavisi için bu kremi kullanıyorsanız, herpes hastalığını bulaştırma riskini azaltmak için güvenli seks uygulamalarını takip etmek önemlidir. Her zaman lateks veya poliüretandan yapılmış bir prezervatif kullanın. Semptomlarınız varsa veya bir salgın yaşıyorsanız, eşinizle cinsel temasta bulunmayın. Tedavi bittikten sonra durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Zovirax Krem Yan Etkileri

Bu kremin nadir ve geçici yan etkileri arasında yanma hissi veya batma hissi, cildin hafif kuruması veya pul pul dökülmesi, kaşıntı, uygulama bölgesinde kontakt dermatit ve eritem vardır. Ayrıca bu kremin çok nadir yan etkisi anjiyoödem dahil acil aşırı duyarlılık reaksiyonlarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir