Pruzon Pomad Krem Nasıl Kullanılır?

Pruzon pomad genel olarak doğal ve bitkisel içerikli bir cilt ürünüdür. Peki Pruzon pomad nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Pruzon Pomad Nedir?

Bu pomad, bitkisel maddelerden oluşturulmuş komple bir cilt bakım kremidir. Doğal ve bitkisel bir krem olduğu için bebeklerde, çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda kullanılabilir.

Bu kremin içinde çinko oksit, çay ağacı yağı, meyan kökü özü ve kalamin bulunur. Bu krem kaşıntı, ürtiker yani kurdeşen, ciltteki yaralar ve genital bölgedeki kaşıntıların tedavisi için kullanılır.

Pruzon Pomad Fiyatı

Bu pomadın şimdiki fiyatı 38 liradır.

Pruzon Pomad Ne İşe Yarar?

Bu kremin içeriğinde çinko oksit, kalamin, çay ağacı yağı ve meyan kökü özü bulunur. Tüm bu maddelerin cilde olan faydalarını tek tek inceleyelim.

Çinko oksit

Adından da anlaşılacağı gibi, çinkoyu oksitleyerek elde edilen kimyasal bir bileşiktir. Oksidasyon, bileşiği iltihaplar, güneş hasarı, akne, enfeksiyonlar ve benzeri gibi dermatolojik durumlarla savaşacak kadar etkili hale getirir.

Normal ve mikronize olmak üzere iki derece çinko oksit vardır. Normal çinko oksit parlak bir yatıştırıcı maddedir. Yaraların iyileşmesine, ciddi şekilde çatlamış cilt, kaşıntı ve tahrişe yardımcı olur. Bu nedenle rosaceayı tedavi etmek için ana bileşen olarak kullanılır.

Çinko oksit aynı zamanda hafif büzücü özelliklere de sahiptir, cildinizin yağ üretimini düzenlemeye ve büyük gözeneklerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Mikronize çinko oksit, güneş kremlerinde kullanılan önemli bir bileşendir. Güneş kreminde kullanılan toz halindeki mineral formülü yansıtma ve emme olmak üzere iki şey yapar. Cildinizin üzerinde, zararlı UVA’yı (kanserojen olarak kabul edilir) ve UVB ışınlarını cildinize ulaşmayacak şekilde yansıtan ve emen koruyucu bir çinko oksit tabakası düşünün.

Bunun dışında, mikronize çinko oksit, eşit bir cilt tonunu korumak ve erken yaşlanmayla mücadele etmek için etkili bir şekilde kullanılabilir.

Cilt bakımı rutinime çinko oksidi nasıl dahil edebilirim?

Yeni başlayanlar için, çinko oksidin cilt bakım ürününüzdeki bileşenlerden biri olmasına her zaman dikkat edin. Piyasada bulunan çinko oksit ürünlerinin çoğu, cilde en uygun formülleri oluşturmak için çeşitli bileşenlerle birleştirilecektir. Örneğin, mineral yağlar, kozmetik vazelinler gibi güneş kremleri ile kullanılmak üzere kaplanmamış toz formda da mevcuttur. Bu tozu önceden dermat konsültasyonu olmadan kullanmaktan kaçının.

Akneyle ilgili sorunlar için, salisilik asit, glikolik asit gibi diğer akne ile mücadele bileşenleriyle birleştirilmiş çinko oksit içeren ürünleri tercih edin. Bu bileşenler bazen sivilceyle savaşmak için benzoil peroksit ile birleştirilir. Çinko oksit merhem kullanıyorsanız, uygulama ve miktar açısından dermatoloğunuza başvurmanız gerekir.

Kalamin

Kalamin losyonu, çinko oksit ve demir oksit kombinasyonudur ve fenol ve kalsiyum hidroksit gibi diğer bileşenler eklenerek üretilir. Öncelikle kaşıntı, güneş yanıkları, enfeksiyonlar ve yaralar gibi çeşitli cilt iltihabı biçimlerini tedavi etmek için kullanılır.

Kalamin losyonu, temel, güvenli, etkili ve uygun maliyetli bir ilaçtır. Bununla birlikte, modern araştırmalar, kalaminin su çiçeği, zona gibi şiddetli cilt enfeksiyonlarında etkili olmayabileceğini iddia etmektedir. 

Kalamin losyonu, kaşıntı ve tahrişi tedavi eden topikal bir ilaç formülasyonudur. Böcek ısırıklarını ve zehirli sarmaşık alerjilerini, ısırgan otu alerjilerini, zehirli meşe alerjilerini azaltmaya yardımcı olur.

Bu losyon, ona kırmızımsı pembe bir renk veren bir çinko oksit ve demir oksit bazına sahiptir. Bu mineraller, özellikle çinko, kaşıntıdan büyük bir rahatlama sağlar. Çinko oksit, kalamin losyonunun faydalarını daha da artıran anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Kalamin Losyonunun Faydaları Nelerdir?

Kalamin losyonu, cildin bakımı ve işleyişi için çok önemli olan çinko içerir. Cilt tahrişini, bitki alerjilerini ve enfeksiyonları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Zehirli sarmaşık, zehirli sumak ve zehirli meşe ağacının neden olduğu döküntü, özlerine karşı alerjik bir reaksiyondur. Berrak veya soluk sarı bitki özü, ölü veya canlı bitkinin zarar görmüş bölgelerinden kaçar ve hemen cildinize emilir. Etkilenen bölgeler kaşınmaya başlar ve kızarır, şişer ve kabarır. Ağır vakalarda, hastalar sızıntı veya ağlayan yaralar geliştirir.

Döküntüyü yönetmek için, etkilenen bölgeyi temastan sonraki otuz dakika içinde soğuk su ve sabunla yıkayın. Kabarcıkları bol miktarda kalamin losyonu ile kapatın. Bu losyondaki çinko oksit, lokal iltihabı, kuruluğu, kaşıntıyı ve acıyı hafifletir. Enfeksiyon devam ederse ve şiddetlenirse, doktorunuz daha güçlü bir topikal krem ​​veya oral steroidler yazabilir.

Çalışmalar, topikal ve oral çinko desteğinin akne vulgaris semptomlarını azalttığını göstermiştir. Topikal çinko, sebum azaltıcı ve antienflamatuar etkileri nedeniyle Propionibacterium acnes’in büyümesini azaltabilir.

Kalamin losyonu çinko bakımından zengin bir formülasyondur. İltihabı alevlendiren bileşikler olan histamin üretimini kontrol eder. Yapılan bir çalışmada, kalamin ile kombinasyon halinde oral antibiyotiklerle tedavi edilen denekler tatmin edici sonuçlar gösterdi. 

Su çiçeği tedavisinin çoğu, çiçek kabarcıklarındaki kaşıntıyı hafifletmeye ve tahriş olmuş kabarcıkların (kaşınmanın bir sonucu olarak) enfekte olmasını önlemeye odaklanır. Pişmemiş yulaf ezmesi içeren soğuk banyolar ve ardından topikal kalamin losyonu uygulaması kaşıntı ve kuruluğu azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu losyonun cilt tahrişini ve hafif kızarıklıkları yatıştırdığı kanıtlanmıştır. Bu nedenle bebeklerde ve bebeklerde pişiklere uygulanan kremlere veya merhemlere eklenir. Calamine, cildi nemden uzak tutarak çalışır ve tahriş olmuş ve hassas cildi korur.

Islak ve kirli bezleri hemen değiştirdikten sonra bebek bezi bölgesini temizleyin ve kurumasını bekleyin. Her bebek bezi değişiminde kalamin losyonu veya kremini bol miktarda ve gerektiği sıklıkta uygulayın. Bu rutini, özellikle yatmadan önce ve bebek bezi uzun süre açık kaldığında izleyin.

Bazı bebeklerin hassas cildi veya altta yatan diğer cilt sorunları vardır. Bebeğe kalamin veya herhangi bir ilaç uygulamadan önce bir çocuk doktoruna başvurmanız önerilir. Ayrıca kızarıklık bir hafta sonra da devam ederse doktora bildirin.

Arılar, yaprak bitleri ve böceklerle çalışmak, kurdeşene, uyuza ve enfeksiyona yol açabilen sık böcek ısırıklarını içerir. Buz paketleri ve kalamin losyonu uygulamak, kaşıntı ve iltihabı gidermek için acil bir çözüm olabilir.

Kalamin ayrıca örümcek ısırıklarından geçici olarak kurtulma sağlayabilir. Pireler, akarlar ve uyuz ve böcek sokmaları ile böcek ısırıkları da topikal olarak uygulanarak yönetilebilir. Ancak ağrı, şişme ve kızarıklık devam ederse, bir sağlık uzmanına danışın.

Güneş yanıklarına genellikle akut kaşıntı ve kızarıklık eşlik eder. Kalamin losyonu uygulamak bu birincil semptomları hafifletebilir. Ayrıca etkilenen kuru alanları nemlendirebilir ve yatıştırabilir. Bununla birlikte, küçük kabarcıklar oluşursa, kalamin gibi nemlendirici bir losyon değil, bir antibiyotik krem ​​sürün. Kızarıklığın kötüleşmesi durumunda tıbbi yardım alın.

Hamile kadınların büyük çoğunluğu vücutlarının belirli bölgelerinde kontrol edilemeyen kaşıntı yaşar ve bu da geceleri kötüleşebilir. Hormonal değişiklikler akut kaşıntıya neden olabilir. Bu değişiklikler ayrıca önceden var olan cilt hastalıklarını da etkileyebilir veya yeni gebeliğin neden olduğu cilt sorunlarına neden olabilir.

Kalamin losyonu, soğutma ajanları ve yumuşatıcılar gibi topikal ilaçlar tıbbi rehberlik altında verilebilir. Herhangi bir oral ilaç yenidoğan veya fetüs üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabilir bu nedenle sadece hafif antihistamin ilaçlar veya steroidler uygulanabilir. Sadece topikal ilacı artırmak için verilmelidir.

Kalamin losyonundaki çinko oksit, egzama ve sedef hastalığının tedavisinde kritik bir rol oynar. Bu cilt rahatsızlıklarının neden olduğu kaşıntı, kuruluk ve tahrişi yöneten güçlü bir anti-enflamatuar ajandır. Bu losyonu yatmadan önce uygulamak kaşıntı üzerinde olumlu etkiler göstermiştir.

Topikal olarak uygulanan çinko oksit formülasyonları ayrıca yoğun antioksidan ve antibakteriyel etkilere sahiptir. Cilt bariyer işlevini eski haline getirebilir, serbest radikal hasarını azaltabilir ve etkilenen bölgelerdeki bakteri kolonilerini ortadan kaldırabilirler.

Virüsler, cildinizde ve tırnak çevresinde gördüğünüz siğillerin çoğuna neden olur. Bu virüsler genellikle insan Papilloma Virüsü (HPV), Herpes Simplex Virüsü (HSV), Herpes Zoster ve İmmün Yetmezlik Virüsünü (HIV) içerir. Virüsün türüne bağlı olarak ellerinizde, ayaklarınızda, sırtınızda, yüzünüzde veya cinsel organlarınızda siğiller görünebilir.

Son araştırmalara göre, kalamin formülasyonundaki çinko türevleri siğilleri ve zonaları ortadan kaldırabilir. Araştırma, bu durumlarda henüz kalamin losyonunun etkisini kanıtlamamış olsa da, genellikle genel bir rahatlama ilacı olarak kullanılmaktadır. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce özellikle de cinsel organlarınız etkilenmişse doktorunuza danışmanız güvenlidir.

Mantar patojenler genellikle kaşıntı ile karakterize cilt enfeksiyonlarına neden olur. Ayak mantarı, kasık mantarı, saçkıran, candida intertrigo, ayak tırnağı mantar enfeksiyonu ve karbonkül bu tür enfeksiyonlara birkaç örnektir.

Kalamin losyonu veya yumuşatıcılar gibi yatıştırıcı kremler, tıbbi gözetim altında enfekte bölgeye uygulanabilir. Çoğu mantar ve maya enfeksiyonu, özellikle tamamen tedavi edilmedikleri zaman ikincil enfeksiyonlara yol açar. Sağlık uzmanınız bu gibi durumlarda daha güçlü ağızdan ve topikal mantar önleyici ilaçlar reçete edebilir.

Mineral çinko, yara iyileşmesi için hayati önem taşır. Cildin yenilenmesi için kritiktir. Çalışmalar, çinko oksidin topikal takviyesinin oral rejime göre daha etkili olduğunu göstermektedir. Çinko oksit formülasyonları diyabetik ayak ülserlerini, yanıkları, yaraları ve kabarcıkları iyileştirebilir.

Ayrıca antimikrobiyal özelliklere sahiptirler ve bu nedenle açık yaraların mikrobiyal enfeksiyonunu önlerler. Bu nedenle, kalamin ve çözünmeyen çinko oksit yüzeysel yara bakımında hafif antiseptikler, büzücüler ve koruyucu ajanlar olarak listelenmiştir. 

Meyan kökü

Avrupa ve Asya’ya özgü glycyrrhiza glabra bitkisinin kökü, tıbbi sağlık yararları için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Antienflamatuar özellikleri sayesinde başlıca gastroenterolojik ve üst solunum yolu rahatlaması sağlamasıyla bilinen meyan kökü aynı zamanda cilt bakımında da oldukça popüler bir bileşendir.

Doğadan gelen birçok şey olduğu gibi, meyan kökü doğal bir antioksidandır. Meyan kökü, bitkileri çevresel stres faktörlerinden ve UV radyasyonundan koruyan ve antioksidanı cilt için de koruyucu yapan, bitki kaynaklı kimyasallar olan flavonoidler içerir. Hücresel organlara ve yapılara zarar verebilen kararsız moleküller olan serbest radikalleri nötralize ediyor. Serbest bir radikalin tek sayıda elektronu vardır ve antioksidan molekül ona bir elektron vererek kararlı bir molekül oluşturabilir. Başka bir deyişle meyan kökü, yaşlanmaya, kırışıklıklara ve hiperpigmentasyona yol açabilen serbest radikallerin cilde zarar vermesini önleyebilir.

Belki de en iyi bilinen kalitesi, hiperpigmentasyonu azaltma ve cildi parlatma doğal yeteneğidir. Hiperpigmentasyon ve koyu lekeler, tirozinaz adı verilen enzim sayesinde melanin artışından kaynaklanır. Kökte bulunan kimyasal bir bileşik olan meyan kökü, tirozinazı inhibe ederek ve melanin üretimini durdurarak koyu lekeleri hafifletmeye çalışır. Bir antioksidan molekül olarak, metabolizmanın bir yan ürünü olan serbest radikalleri ve güneş gibi faktörleri hedefliyor. Meyan kökü aynı zamanda liquiritin üretir ve bu da onun hafifletici özelliklerine katkıda bulunur. Zamanla, liquiritin melanini parçalayarak genel cilt tonuna ve berraklığına yardımcı olabilir.

Yağlı veya akne eğilimli cilde sahip olanlar için ideal olan meyan kökü ayrıca likokalkon üretir. Hassas cilde sahip olanlar için glabridin de yatıştırmaya yardımcı olabilir. Özellikle anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve egzama ve sedef hastalığına yardımcı olmanın yanı sıra akne ve rosacea’daki inflamasyonu iyileştirebilir.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, dünyanın bazı bölgelerine özgü küçük bir ağacın yapraklarından elde edilen tıbbi bir uçucu yağdır. Uçucu yağ, iyileştirici özellikleri ve genel sağlığı iyileştirme yetenekleri ile bilinen çeşitli antibakteriyel, antiviral ve anti-fungal bileşikler bakımından zengindir. İşte cilt için çay ağacı yağı kullanmanın en önemli faydaları…

Çay ağacı yağı, şaşırtıcı anti-mikrobiyal ve anti-enflamatuar özellikleri sayesinde akneyi doğal olarak tedavi etmek için harika bir seçimdir. Derideki şişlik, kızarıklık ve iltihaplanmadan kurtulmaya da yardımcı olabilir. Çay ağacı yağı kullanmak aynı zamanda sivilcenin kaynağı olan bölgede iz kalmasını da önleyerek size daha net ve pürüzsüz bir cilt sağlar. Bu yüzden çay ağacı yağı içeren yüz yıkama ürünleri ve nemlendiriciler kullanmaya başlayın.

Çay ağacı yağı genel olarak çeşitli cilt enfeksiyonlarını önleyebilir. Çay ağacı yağının anti-fungal ve anti-inflamatuar özellikleri, onu ayak mantarı ve saçkıran gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde faydalı bir çare haline getirir. Aynı zamanda cildi kaşıntılı cilt ve kuruluk gibi bu durumların getirdiği bazı yan etkilerden kurtarır. Bir nemlendiriciye birkaç damla çay ağacı yağını karıştırın ve uygulayın.

Çay ağacı yağı, antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri sayesinde yara iyileşme sürecini hızlandırır. Bilimsel araştırmalar, çay ağacı yağının bakterilerin neden olduğu yaraları iyileştirmede etkili olduğunu kanıtladı. Dahası, araştırmalar, çay ağacı yağı ile geleneksel bir merhem kullanan kişilerin, diğer katılımcılara kıyasla daha az iyileşme süresi yaşadığını ortaya koydu.

Araştırmalar, çay ağacı yağı kullanmanın, kaşıntıyı hafifleterek ve cilt tahrişini ve iltihaplanmasını gidererek kuru cildi yatıştırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Özellikle, yağın anti-enflamatuar özellikleri, cilt kuruluğuna karşı bir savunma mekanizması görevi görür ve bu nedenle, diğer geleneksel merhemler ve kremlerle karşılaştırıldığında egzamanın tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Aşırı yağlı cilde sahip olanlar kesinlikle çay ağacı yağını denemelidir. Öyle diyoruz çünkü bu yağın antiseptik özellikleri yağlı ciltle mücadeleye yardımcı olabilir. Tek yapmanız gereken, güneş koruyucu losyon veya nemlendiriciye birkaç damla çay ağacı yağı eklemek ve sonuçları görmek için birkaç hafta cildinize nazikçe uygulamaktır.

Pruzon Pomad Krem Faydaları

Bu pomad genel olarak ciltteki sivilceleri, akneleri, kurdeşeni yani ürtikeri, bebeklerdeki pişikleri ve bebek bezi döküntüleri, makat alanındaki kaşıntı, cilt tahrişleri, ciltteki yaralar ve genital bölgedeki kaşıntıları tedavi eden bir üründür.

Pruzon Pomad Nasıl Kullanılır?

Bu kremi sabah ve akşam iki defa kullanmanız gerekir. Bu kremi ince bir film şeridi halinde etkilenen bölgeye uygulamanız gerekir. Bu kremi kullanmaya başladığınız ilk üç gün günde iki kez kullanmanız gerekir. Daha sonra günde bir defa kullanmanız gerekir. 

Pruzon Pomad Yan Etkisi 

Bu krem bitkisel içeriklere sahip olduğu için uygulama bölgesinde hafif kızarıklık haricinde bilinen herhangi bir yan etki görülmemektedir. Fakat yine de bu kremi kullanmadan önce el bileğinizin iç kısmına çok az miktarda kremi uygulayın ve yirmi dört saat bekletin. Eğer uygulama bölgesinde kaşıntı, kızarıklık ve şişlik oluşursa bu pomadı kullanmayın. Kullanmadan önce mutlaka yama testi yapmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir