Huawei, 5 Yıllık Akıllı Telefonuna Yeni Sistem Güncellemesi Gönderdi

Çinli teknoloji devi Huawei, 2015 yılının ikinci yarısında amiral gemisi olarak Huawei Mate 8 modelini tanıtmıştı. Şirket şimdi 5 yıllık akıllı telefon modeli için yeni sistem güncellemesi gönderiyor. Cihaz tanıtıldığından bu yana oldukça uzun bir süre geçmesine rağmen şirket bu modeli kullanan kullanıcıları düşünerek sistem konusunda ufak iyileştirmeler içeren bir güncelleme yolladı.

Mate 8 modeli gibi 2015 yılında piyasaya sürülen modeller arasında yalnızca Apple iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri düzenli olarak yazılım güncellemeleri aldı. Apple’ın bu iki modeli, sonbaharda piyasaya sürülecek iOS 14 güncellemesini bile alacaklar. Ancak sonraki güncelleme için bu durumun söz konusu olma ihtimali biraz düşük görünüyor.

Her neyse gelelim Huawei’nin şaşırtan güncellemesine. Şirket Çin’de 8.0.0.850 (C00) yapı numarasına sahip olan Mate 8 modeli için yeni bir sistem güncellemesi sunuyor. Yaklaşık beş yaşında olan bu model, Android akıllı telefonlar arasında en uzun süre resmi yazılım güncellemesi alan modeller arasında kendisine yer buluyor.

Huawei’nin Mate 8 modeli, şu anda Android Oreo tabanlı EMUI 8.0 ara yüzü ile çalışmaktadır. Akıllı telefon piyasaya sürüldüğü zaman kutusundan Android 6.0 Marshmallow tabanlı EMUI 4.0 ara yüzü ile ön yüklü olarak çıkıyordu. Hatta bu ara yüz sürümü ile gelen ilk Huawei modeli olmuştu. Akıllı telefon, firmanın söz verdiği gibi iki büyük Android ve EMUI güncellemesi aldı.

Yazılım desteğinin sona ermesinin ardından Huawei Mate 8 için en son güvenlik yaması seviyesini Temmuz 2020’ye yükselten bir güncelleme yayınlandı. Bu güncellemeyle birlikte pil konusunda da iyileştirmeler sunuldu. Güncellemede bataryanın eskimesini yavaşlatan “Akıllı Şarj” özelliği gelmiş oldu. OTA yoluyla gönderilen güncellemenin boyutu 222MB olarak belirtiliyor. Sadece Çin’deki NXT-AL10 model numaralı Mate 8 modellerine gönderilen güncellemenin önümüzdeki süreçte küresel modeller için de yayınlanması bekleniyor.

“Huawei, 5 Yıllık Akıllı Telefonuna Yeni Sistem Güncellemesi Gönderdi” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir