Etrexin Jel Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Etrexin jel pek çok farklı cilt rahatsızlığını iyileştiren bir üründür. Peki Etrexin jel nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Sivilce tedavisinde kullanılan bu jel krem, bakterilerin neden olduğu sivilceleri ve yeni oluşan sivilceleri temizler. Yağlı cildin yağ oranını dengeleyen ve aynı zamanda cilt yüzeyindeki fazla yağı uzaklaştıran ve sivilcelerin kurumasını sağlayan bu krem, siyah noktaları etkin bir şekilde giderir.

Akne tedavisi için doktorların önerdiği ilk kremlerden biri olan bu jel kremin neler olduğunu, bu jel kremin nasıl kullanılacağını, yan etkilerini ve kullanıcı geri bildirimlerini detaylı olarak bu yazıda bulabilirsiniz.

Etrexin Jel İçeriği

Bu jel kremin aktif maddeleri izotretinoin ve eritromisin adlı bileşenlerdir. Yardımcı maddeleri ise hidroksipropil selüloz, bütil hidroksitoluen (antioksidan) ve alkoldür.

Etrexin Jel Eşdeğeri

Bu jel kremin eşdeğerleri arasında Isotrexin jel ve Munderm jel’dir.

Etrexin Jel Fiyatı

Bu jel kremin şimdiki fiyatı 23.75 TL’dir.

Etrexin Jel Ne İşe Yarar?

Reçeteli kremlerden biri olan bu jel krem, eczanelerde 30 gramlık kapalı kutularda satılmaktadır. Etken maddeleri izotretinoin ve eritromisin olan bu jel sivilce ve akne sorunlarında oldukça etkilidir. Her 1 gram jel, 0.5 mg izotretinoin ve 20 mg eritromisin içerir.

Ciltte peeling ve kurutucu etkisi olan bu jel krem, sivilcenin kökünden kurumasını sağlar. İlk kullanım dönemlerinde sivilcelerin artmasına neden olan bu krem, cildin alt kısmındaki sivilcelerin cilt yüzeyine ulaşmasını ve yok olmasını sağlar. Bu jel krem ilk dönemde sivilceleri artırabilir. Bu kremi kullananlar tarafından sıkça bu şikayet olur. İlk kullanım döneminde sivilcelerin artması normaldir.

Bu jel cildi temizler, bakteri ve mikropları yok eder, ciltteki fazla yağı emer ve cildi temizler. Bu sayede sadece sivilceler ve akneler değil siyah noktalar da giderilmiş olur. Yağlı cildi tahrip ettiği için cildin kurumasına neden olur ve dikkatli kullanılmalıdır.

Etrexin Jel Faydaları

Bu jel kremi ​​kullananlar, kremin sivilce tedavisinde çok etkili olduğunu ve gerçekten işe yaradığını söylediler. İlk hafta bu jel krem ​​kullananlar yorumlarda sıklıkla sivilcelerde artışa neden olduklarını ancak daha sonra bu sivilcelerin tamamen ortadan kalktığını belirttiler.

Bu jeli kullananlar, kremin cildi kurutup pul pul döktüğünü söylediler. Nemlendirici kullanılmasını önerdiler çünkü genellikle fazla yağı emen bu krem ​​bazen cildin kurumasına neden oluyor.

Sivilce kremleri arasında en etkili kremlerden biri olan bu jel krem, ergenlik döneminde görülen sivilce, iltihaplı sivilce, kör sivilce, sivilce ve siyah noktaların temizlenmesinde oldukça etkilidir. Düzenli kullanıldığında akne tedavisinde kesin sonuçlar verir.

Etrexin Jel Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Bu kremi ilk hafta kullanan hemen herkesin yaşadığı sorunlardan biri de sivilceye neden olmasıdır. Aslında yağlı cildin alt tabakasındaki iltihaplı sivilce tabakası cilt yüzeyine ulaştığı için ilk dönemde artan sivilceler normaldir. Düzenli kullanımla akne tamamen kaybolur.
 • Ciltte peeling ve kurutucu etkisi olan bu krem ​​cildin soyulmasına neden olabilir. Kullanım süresi boyunca cilt hassasiyeti olacağından dikkatli kullanılmalı ve ertesi gün güneşe maruz bırakılmamalıdır.
 • Bu kremi eczaneden satın aldıktan sonra kutu üzerinde belirtilen son kullanma tarihine kadar bu kremi kullanabilirsiniz. Asla son kullanma tarihi geçmiş krem ​​kullanmayın.
 • Bu kremi yüze uyguladıktan sonra yüzünüzü asla yıkamayın ve su ile temas ettirmeyin. Sivilce üzerine sürdükten sonra krem yüzünüzde kalmalı ve cilde kendi kendine nüfuz etmelidir. Bu kremi gece kullanmak sağlık açısından faydalı olacaktır. Cildi temizlemek için kremi uyguladıktan sonra asla yüzünüzü yıkamayın.
 • Bu krem yüze uygulanabilir fakat tüm yüze uygulansa da göze ve ağza girmekten kaçınmalısınız. Benim önerim sadece sivilceye uygulanması gerektiğidir.
 • Emziren anneler bu kremi asla kullanamaz. Aktif maddeler anne sütüne geçer.
 • Hamile kadınlar ve hamile kalmayı planlayanlar için uygun değildir.
 • Sivilceler için etkili olan bu kremi sivilce izlerini ve cilt lekelerini yok etmek için kullanmayın. Ciltte kuruluk ve dökülmeye neden olduğundan kesinlikle bu yönde kullanılması tavsiye edilmez.
 • Bu formlar alkol içerir ve yanıcıdır. Isıya yakın, açık aleve yakın veya sigara içerken kullanmayın.
 • Bu krem doktorunuzun talimatından daha sık kullanmamanız önemlidir. Cildinizin fazla kurumasına veya tahriş olmasına neden olabilir.
 • Ayrıca sivilceden etkilenen bölgeleri çok sık yıkamaktan kaçınmalısınız. Bu cildinizi kurutabilir ve sivilcenizi daha da kötüleştirebilir. Yağlı bir cildiniz yoksa günde iki ya da üç kez hafif, yumuşak bir sabunla yıkamak yeterli olacaktır. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.
 • Etkilenen bölgeyi hafifçe kaplayacak kadar ince bir ilaç tabakası uygulayın. İlacı sadece sivilcelerin kendisine değil, genellikle akneden etkilenen tüm bölgeye uygulamalısın. Bu, yeni sivilcelerin çıkmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Bu ilaçlar alkol içerdiğinden batabilir veya yanabilir. Bu nedenle, bu ilaçları gözlerinize, burnunuza, ağzınıza veya diğer mukoza zarlarına sürmeyin. İlaçları uygularken bu alanlardan kaçının. Bu ilaçlar göze kaçarsa, hemen ama dikkatlice bol miktarda soğuk musluk suyu ile yıkayın. Gözleriniz hala yanıyorsa veya ağrılıysa, doktorunuza danışın.

Etrexin Jel Nasıl Sürülür?

Bu kremi doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Tedavi genellikle altı ila sekiz hafta sürer. Bu krem kesinlikle iki aydan daha uzun süre kullanılmaz. İlk dönemde kullanıldığında sivilcelerin artması normaldir. Cildin alt tabakasında bulunan yağ bezlerinin cilt yüzeyine çıkarak yok olmasını sağlar.

Krem, ince bir tabaka halinde günde bir veya iki kez sivilceye sürülür ve asla dokunulmaz. Deri tarafından emilir.

Sivilceye uyguladıktan sonra mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Kuru cilt oluşursa nemlendirici uygulayabilirsiniz, kremi sürdükten sonra asla yüzünüzü yıkamayın.

Bu jel kremi yüzünüze uyguladıktan sonra asla doğrudan güneş ışığı altında dışarı çıkmayın. Deride güneş ışığına karşı hassasiyete neden olur. Bu kremi uyguladıktan sonra güneşe ve ışığa maruz kalmak ciltte lekelere ve güneş yanığına neden olur. Genellikle gece peeling cilt kremlerinin uygulanması tavsiye edilir.

Etrexin Jel Yan Etkileri

Ciddi ve etkili yan etkileri olan bu kremi kullananlarda ve etken maddelere alerjisi olanlarda yan etkiler daha sık görülmektedir. Bu kremin yan etkileri arasında boğazın, yüzün, dudakların veya ağzın aniden şişmesi, ellerde, ayaklarda ve ayak bileklerinde ani şişme veya kaşıntılı döküntü gibi nefes almada veya yutkunmada zorluğa neden olan alerjik reaksiyonlar vardır. Ayrıca bu kremin uygulama yerinde kızarıklık, soyulma, uygulama yerinde saç köklerinin iltihaplanması, cilt ağrısı, uygulama yerinde kaşıntı, cilt tahrişi, ciltte hassasiyet, ciltte yanma hissi, uygulama yerinde batma hissi, cilt kuruluğu, ışığa duyarlılık, uygulama alanında dermatit, egzama ve kuru cilt gibi reaksiyonlar, akne, deride soyulma veya pullanma, deride yanma hissi, kaşıntı, ciltte koyulaşma ve ciltte aydınlanma gibi yan etkiler oluşabilir.

Reçetesiz alınıp alınamayacağı veya ciddi yan etkileri olduğu için reçetesiz kullanılıp kullanılamayacağı sorusuna cevap vermeniz gerekiyorsa, asla doktorunuzun tavsiyesi olmadan kullanmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir