Elocon Krem Ne İşe Yarar?

Elocon krem farklı cilt sorunlarını iyileştiren bir ilaç türüdür. Peki Elocon krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Elocon Krem Nedir Ne İçin Kullanılır?

Bu krem, mometazon furoat ve ayrıca heksilen glikol USP, arıtılmış su, fosforik asit, propilen glikolstearat, stearil alkol ve seteareth-20, titanyum dioksit, alüminyum nişasta oktenilsüksinat, beyaz balmumu ve beyaz vazelin gibi aktif olmayan bileşenleri içerir. 

Bu krem, topikal kortikosteroidler adı verilen bir grup ilaçtan biridir. “Güçlü bir kortikosteroid” olarak sınıflandırılır. Bu ilaçlar, bazı cilt problemlerinin neden olduğu kızarıklığı ve kaşıntıyı azaltmak için cildin yüzeyine uygulanır.

Elocon krem ​​ve merhem her ikisi de topikal kortikosteroid olarak bilinen bir ilaç türü olan yüzde 0.1 aktif madde mometazon furoat içerir. Mometazon merhem ayrıca bir marka adı olmadan, yani jenerik ilaç olarak da mevcuttur. Mometazon, ciltteki iltihabı azaltmak için kullanılan güçlü bir steroiddir.

Deri iltihabı, cildin alerjik reaksiyonu veya tahrişi, kan damarlarını genişleten ve tahriş olmuş bölgenin kızarık, şişmiş, kaşıntılı ve ağrılı hale gelmesine neden olan çeşitli maddelerin cilde salınmasına neden olduğunda ortaya çıkar.

Mometazon, bu enflamatuar maddelerin salınmasını durdurmak için cilt hücrelerinin içinde hareket eder. Bu, şişmeyi, kızarıklığı ve kaşıntıyı azaltır ve böylece cildi daha da tahriş edebilecek çizilmeyi önlemeye yardımcı olur.

Elocon merhem, kremden daha yağlıdır. Cildin çok kuru, pullu bölgeleri için daha uygundur. Nemli veya sızıntılı cilt ise en iyi kremle tedavi edilir.

Elocon Krem Pomat Nedir?

Bu pomat, ilacın krem formundan çok daha yağlı bir yapıya sahiptir. Cildin derin katmanlarından yer alan ciddi dermatolojik hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Elocon Krem Muadili

Codermo losyon, K-Mexader merhem, M-Furo krem ve Momecon krem bu kremin muadillleridir.

Elocon Krem İçeriği

Bu ürünün etken maddesi mometazon furoat adlı bir maddedir. Heksilen glikol, fosforik asit, hidrojene fosfatidilkolin, alüminyum oktenil süksinat nişastası, titanyum dioksit, beyaz balmumu, beyaz vazelin ve saf su bu ürünün içerisinde olan yardımcı maddelerdir.

Elocon Egzama Kremi Fiyatı

Bu ürünün güncel fiyatı 28.43 TL’dir.

Elocon Kremi Ne İşe Yarar?

Bu krem, belirli cilt rahatsızlıklarının neden olduğu kızarıklık, kaşıntı, şişlik veya diğer rahatsızlıkları gidermek için kullanılır. Bu ilaç bir kortikosteroiddir (kortizon benzeri ilaç veya steroid). Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesi ile kullanılabilir.

Elocon Nedir Ne İçin Kullanılır?

Bu krem topikal kortikosteroidler adı verilen bir grup ilaçtan biridir. “Güçlü” olarak sınıflandırılan bu krem kortikosteroidler kategorisine girer. Bu krem, bazı cilt hastalıkları yüzünden ciltte oluşan kızarıklığı ve kaşıntıyı azaltmak için uygulanır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda, bu krem sedef hastalığı veya dermatit olarak adlandırılan problemlerin neden olduğu kızarıklığı ve kaşıntıyı azaltmak için kullanılır.

Sedef hastalığı, dirseklerde, dizlerde, saç derisinde ve vücudun diğer kısımlarında oluşan kaşıntılı, pullu, pembe lekelerin geliştiği bir cilt hastalığıdır. Dermatit, cildin, deterjanlar gibi dış ajanlara reaksiyona girmesiyle oluşan bir durumdur. Cildin kızarık ve kaşıntılı olmasına neden olur.

Elocon Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Gerekenler

 • Bu krem ​​ve merhem iki yaşın altındaki çocuklar için kullanılmaz.
 • Bu kremi aşırı tahriş olmuş cilt yüzeylerine veya ülserasyonlu ciltlere veya açık yaralara uygulamayın. 
 • Bu kremi su çiçeği, zona, uçuk, herpes simpleks veya siğiller gibi viral cilt enfeksiyonlarının üzerine uygulamayın.
 • Bu kremi impetigo gibi bakteriyel cilt enfeksiyonları için uygulamayın. 
 • Bu kremi pamukçuk, saçkıran, ayak mantarı gibi mantar cilt enfeksiyonları için uygulamayın.  
 • Bu kremi akne, sivilce, rozasea yani gül hastalığı için uygulamayın.  
 • Bu kremi ağız çevresindeki iltihaplı döküntü (perioral dermatit) için uygulamayın.  
 • Bu kremi enflamasyonun olmadığı kaşıntılı cilt için uygulamayın.  
 • Bu kremi yaygın plak sedef hastalığı için uygulamayın.  
 • Bu kremi genital kaşıntı için uygulamayın.  
 • Bu kremi pişik için uygulamayın.  
 • Bu kremin etken maddesine ya da herhangi bir bileşenine alerjiniz varsa bu ürünü kullanmayın. Spesifik alerjiniz olduğunu biliyorsanız, ilaçla birlikte verilen broşürde listelenen bileşenleri kontrol edin.
 • Bu krem asla nemlendirici olarak kullanılmamalıdır.
 • Bu kremin etkilerini hayvanlar üzerinde araştıran çalışmalar, hamile hayvanların cildine uygulanan kortikosteroidlerin, yarık damak veya bebeğin rahimdeki yavaş büyümesi gibi fetüsün gelişiminde anormalliklere neden olabileceğini göstermiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, insanlardaki etkilerle ilgili olmak zorunda değildir ancak deriden hamile kadınların kan dolaşımına yeterli steroid emilirse, bu tür etkiler için küçük bir risk olabilir. Benzer şekilde, emziren kadınların cildinden yeterli miktarda steroid emilirse, potansiyel olarak anne sütüne geçebilir. Doktorunuz hamilelik döneminde veya emzirirken bu kremi kullanabileceğinizi söylüyorsa, cildin geniş bölgelerinde, hava geçirmez pansumanların altında veya uzun süre kullanmamalısınız. Bu, steroidin emilimini en aza indirecektir. Bu kremi göğüslerinize uygulamanız gerekiyorsa, emzirmeden kısa bir süre önce bunu yapmayın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Elocon Krem Kullanım Şekli

Bu kremi asla nemlendirici olarak kullanmayın. Bu krem cildin etkilenen bölgelerine günde bir kez ince ve eşit olarak uygulanmalıdır. Enfeksiyon da tedavi edilmedikçe bu kremi cildin tahriş olmuş veya enfekte olmuş bölgelerine uygulamayın. Doktorunuz tarafından belirtilmedikçe yüze uygulamayın. Gözlerinize veya göz kapaklarınıza uygulamayın. Bu kremi gözlerinize, ağzınıza veya burnunuza temas ettirmemeye dikkat edin. Kazara temas olursa soğuk suyla durulayın. Bu kremi uyguladıktan sonra, eller tedavi edilen bölge değilse, ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayın.

Bir doktor tarafından belirtilmediği sürece, bandaj veya diğer pansumanlar gibi hava geçirmez pansumanlarla tedavi edilen bölgeyi kapatmayın çünkü bunlar ilacın vücuda emilimini arttırır ve böylece yan etki riskini artırır. Doktorunuz bu krem ile pansuman kullanmanızı tavsiye ederse, kremi taze bir pansumanın altına uygulamadan önce cildi temizlemelisiniz. Bebek bezlerinin ve su geçirmez pantolonların hava geçirmez bir pansuman olarak kullanılabileceğini ve ilacın emilimini artırabileceğini unutmayın.

Bu kremi doktorunuz reçete ettiği sürece kullanmaya devam etmelisiniz. Bununla birlikte, bir çocukta kullanıyorsanız, tercihen bir kerede bir ila iki haftadan fazla kullanılmamalıdır. Daima doktorunuz tarafından verilen talimatları uygulayın. İki haftalık tedaviden sonra cilt sorununuz düzelmediyse, doktorunuza danışmalısınız.

Bu kremi doktorunuz tarafından önerilenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Tedavi ettiğiniz cildin enfekte olduğunu düşünüyorsanız bu kremi kullanmayı bırakıp doktorunuza danışmalısınız.

Elocon Krem Yan Etkileri

İlaçlar ve olası yan etkileri bireysel insanları farklı şekillerde etkileyebilir. Elocon krem gibi güçlü topikal kortikosteroidlerin yan etkilere neden olma riski daha hafif steroidlerden daha fazladır. Bununla birlikte, az miktarda uygulandığında, doktorunuzun yönlendirdiği gibi günde bir kereden fazla olmamak üzere yan etkiler hala nadirdir.

Bu kremi cildin geniş bölgelerinde, tahriş olmuş deride veya açık yaralı ciltlerde, yüz gibi hassas cilt bölgelerinde, koltuk altı veya deri kıvrımları gibi birbirine sürtünen cilt bölgelerinde veya hava geçirmez pansumanların altında veya uzun süreler kullanmayın.

Burada bir yan etkinin belirtilmesi, bu kremi kullanan tüm kişilerin bu ya da herhangi bir yan etki yaşayacağı anlamına gelmez.

Cilt tahrişi, örneğin kızarıklık, döküntü, uygulamada kaşıntı veya yanma veya cildin alerjik iltihabı (kontakt dermatit) gibi yan etkilerin topikal kortikosteroidlerle ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu yan etkilerden herhangi birisini gördüyseniz, bir reaksiyon yaşadığınızı düşünüyorsanız veya cilt durumunuz kötüleşiyorsa kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın. 

Bu kremin yan etkileri arasında tedavi edilmemiş cilt enfeksiyonlarının yayılması veya kötüleşmesi, cildin incelmesi, düşük cilt pigmentasyonu, çatlak izleri, deri altında belirgin kan damarlarının gruplanması (telenjiektazi), aşırı tüylenme (hipertrikoz) ve akne yer alıyor. Bu yan etkilerden herhangi birisini gördüyseniz, bir reaksiyon yaşadığınızı düşünüyorsanız veya cilt durumunuz kötüleşiyorsa kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın. 

Bu kremi kullanırken bulanık görme gibi görüşünüzde herhangi bir değişiklik yaşarsanız, doktorunuza söylemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir