Butegal Krem ne işe yarar?

Butegal krem ciltteki farklı hastalıkları ve sorunları gideren bir kremdir. Eğer Butegal krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Butegal Krem Nedir?

Bu krem ciltteki kaşıntı, yanma ve çatlamayı hafifletir. Ayak mantarı için bir haftalık tedavi seçeneği vardır. Ayak mantarının yanı sıra kasık mantarı ve saçkıran gibi mantar enfeksiyonlarının tedavisinde bu krem oldukça etkilidir. Ayrıca ciltteki yüzeyel mantar enfeksiyonlarının tedavisi için bu krem uygulanır. Son olarak da tinea versicolor adındaki cilt rahatsızlığının iyileştirilmesi için bu ilaç cilde uygulanır.

Butegal Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 15.26 liradır.

Butegal Krem Ne İşe Yarar?

Topikal antifungal ajan olan bu krem yapısal olarak allilaminlere benzer. Bu ilacın aktif maddesi butenafin hidroklorür adlı bir maddedir. Bu krem tinea pedis yani ayak mantarı, tinea corporis yani yüzeyel mantar enfeksiyonu ve tinea cruris yani kasık mantarına neden olmaktan sorumlu çeşitli yüzeysel dermatofitlere karşı aktiftir. Bu tür mantar enfeksiyonlarının tedavisinde bu ilaç uygulanır.

Butegal Krem Faydaları

Bu krem topikal antifungal ilaç kategorisine aittir. Bu kremin etken maddesi ise butenafin hidroklorür adlı bir maddedir. Epidermophyton floccosum, Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton rubrum, Trichophyton tonsurans veya Malassezia furfur gibi duyarlı organizmalara bağlı tinea pedis, tinea corporis, tinea cruris ve tinea versicolor cilt hastalıklarının topikal tedavisi için bu krem kullanılır. 

Butegal Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bu krem sadece harici kullanım içindir. Yani yalnızca cilt üzerinde kullanılır.
 • Bu krem etken maddesine ya da yardımcı maddelerine karşı alerjik reaksiyon ya da aşırı duyarlılığınız varsa bu kremi kesinlikle uygulamayın.
 • Bu kremi kesinlikle tırnaklarda veya saç derisinde kullanmayın.
 • Bu kremi kesinlikle ağız, dudak, kulak, burun içi veya gözlerin içinde veya yakınında kullanmayın.
 • Bu kremi kesinlikle vajinal mantar enfeksiyonları için kullanmayın.
 • Cildinizde başka bir krem ya da ürün kullanırken bu kremi kesinlikle kullanmayın.
 • Bu kremi on iki yaş altındaki çocuklarda kesinlikle kullanmayın.
 • Bu ürünü kullanırken gözlerle temas ettirmekten kesinlikle kaçının. Bu krem yanlışlıkla gözlerinizle temas ederse hemen bol suyla iyice yıkayın.
 • Ciltte çok fazla tahriş olursa veya tahriş kötüleşirse bu kremi kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.
 • Bu kremi, çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Bu kremin yutulması halinde tıbbi yardım alın veya hemen bir hastanenin acil servisine başvurun.
 • Bu krem, ayak parmakları arasındaki ayak mantarını iyileştirir. Ayağın alt veya yan taraflarındaki etkinliği bilinmemektedir.
 • Bu krem ayak mantarı, kasık mantarı ve saçkıran tedavisinde oldukça etkilidir. Bu hastalıklara eşlik eden kaşıntı, yanma, çatlama ve kireçlenmeyi giderir.

Butegal Krem Kullanımı

Yetişkinler, ergenler ve on iki yaş ve üstü çocuklar bu kremi kullanabilir. Bu kremi kullanmadan önce ve sonrasında ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayın. Etkilenen bölgelere ve çevresindeki cilde iki hafta boyunca günde bir kez bu kremi uygulayın. Eğer tedavi döneminden sonra herhangi bir klinik iyileşme göstermezseniz, hemen doktorunuza başvurun.

Butegal Krem Yan Etkileri

Bu kremi uygulama yerinde yanma, tahriş, kızarıklık veya kaşıntı görülebilir. Bu yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, hemen ilacın kullanımını durdurun ve derhal doktorunuza bildirin.

Doktorunuz bu ilacı reçete ettiyse, size olan yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar verdiğini bilmeniz gereklidir. Bu kremi kullanan birçok insanda ciddi yan etkiler ortaya çıkmaz.

Bu kremi uygulama bölgesinde kabarcıklanma, şişme veya sızma gibi nadir ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen ilacın kullanımını durdurun ve derhal doktorunuza söyleyin. 

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Fakat,  döküntü, kaşıntı, yüz, boğaz, dudak ve dil bölgesinde şişlik, şiddetli baş dönmesi ve nefes darlığı gibi ciddi alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz hemen ilacın kullanımını durdurun ve derhal tıbbi yardım isteyin. 

Bu olası yan etkilerin tamamı değildir. Yukarıda belirtilmeyen diğer yan etkileri fark ederseniz, hemen ilacın kullanımını durdurun ve acil olarak doktorunuza başvurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir