Balaban Pomad Krem Nasıl Kullanılır?

Balaban pomad, genel olarak çeşitli iltihaplı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir kremdir. Peki Balaban pomad nedir, ne işe yarar, kullanım şekli nasıldır, fiyatı ne kadar, faydaları nelerdir ve yan etkileri nelerdir? İşte, tüm bu soruların cevaplarını öğrenmek için yazımızı okumaya gelin!

Balaban Pomad Nedir?

Balaban topikal krem, belirli bakterilere bağlı olarak ikincil enfekte travmatik cilt lezyonlarını tedavi etmek için kullanılır. İmpetigo tedavisinde Balaban krem kullanılır. Bu pomad krem, bakterileri öldürerek veya bakterilerin büyümelerini engelleyerek çalışır.

Bu pomad krem sadece doktorunuzun reçetesi ile kullanılabilir. Bu krem staphylococcus aureus ve streptococcus pyogenes’den dolayı impetigonun topikal tedavisi için kullanılır. Ayrıca ciltte oluşan hasar ve yırtılmalar, ameliyat dikişi yaraları, çatlaklar, aşınma gibi lezyonların iyileştirilmesi için kullanılır.

Bunun dışında bu pomad krem iltihaplı akne ve sivilceler, kıl kökü iltihabı, apse, çıban ve içi irin dolu kabarcıkların tedavisinde oldukça etkili bir ilaçtır.

Balaban Pomad Etken Maddesi

Bu pomad kremin etken maddesi mupirosin adlı bir maddedir. 

Balaban Pomad Muadili

Bu krem pomadın muadilleri Bacoderm krem, Bacoderm pomad, Bactroban krem, Bactroban pomad, Dextrocin krem, Dextrocin pomad, Mupiderm krem, Mupiderm pomad, Mupigen pomad, Mupiron merhem, Mupobel krem ve Mupobel pomaddır.

Balaban Pomad Fiyatı

Bu krem pomadın 2020 fiyatı 18.97 liradır.

Balaban Pomad Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Mupirosin ya da bu kremin herhangi bir bileşenine karşı alerjiniz varsa bu pomad kremi kesinlikle kullanmayınız.
  • Alerjik belirtilerden bazıları reaksiyon olarak nefes darlığı, hırıltılı solunum veya nefes almada zorluk, yüz, dudak, dilin şişmesi veya vücudun diğer kısımlarının şişmesi, ciltte döküntü, kaşıntı veya kurdeşen içerebilir. Bu durumda bu pomad kremi hemen kullanmayı bırakınız ve acil olarak doktorunuza başvurunuz.
  • Ambalaj üzerinde yazılı son kullanma tarihinden sonra veya bu ilaç görünür bozulma belirtileri gösteriyorsa veya ambalaj yırtılmışsa veya kurcalanma belirtileri gösteriyorsa bu pomad kremi kullanmayınız. Süresi dolmuş veya hasar görmüşse, atmak için eczacınıza iade ediniz. Bu ilacı kullanmaya başlayıp başlamayacağınızdan emin değilseniz doktorunuzla konuşunuz.
  • Kullanmaya başlamadan önce gıdalara, boyalara, koruyuculara veya diğer ilaçlara karşı alerjiniz varsa doktorunuza bildiriniz. Reçetesiz satın aldığınız ilaçlar da dahil olmak üzere başka ilaçlar alıyorsanız doktorunuza bildiriniz. 
  • Emziriyorsanız, hamile iseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Doktorunuz riskleri ve faydaları sizinle tartışacaktır.
  • Çatlamış bir meme ucunda bu pomad kremi kullanıyorsanız, bebeğinizi emzirmeden önce meme ucunu iyice yıkayınız. 
  • Bu pomad krem gözler, burun delikleri veya ağız içindeki veya yakınındaki enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmamalıdır. Bu pomad krem gözlere yanlışlıkla uygulanırsa, gözleri bol suyla iyice yıkayınız. 
  • Bu pomad krem polietilen glikol içerir. Bu ilacı, özellikle böbrek fonksiyonlarında azalma varsa, tahriş olmuş veya hasarlı cildin geniş alanlarında kullanmayınız.

Balaban Pomad Faydaları

Bu pomad krem, aktif bileşen olarak mupirosin adlı bir madde içerir. Mupirosin, antibiyotik adı verilen bir ilaç grubuna aittir. Antibiyotikler enfeksiyona neden olabilecek bakterileri öldürerek çalışır. Bu pomad krem hafif impetigo tedavisi için kullanılır. Bu pomad krem sadece cildinizde kullanım içindir.

Bu ilacın neden sizin için reçete edildiği hakkında herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun. Doktorunuz başka bir nedenden dolayı Bu pomad kremi reçete etmiş olabilir. Bu pomad krem kesinlikle bağımlılık yapmaz.

Balaban Pomad Kullanımı 

Bu pomad kremi uygulamadan önce ve sonra daima ellerinizi yıkayın. Bir parça temiz pamuk veya bir gazlı beze, etkilenen bölgeyi kaplamak için az miktarda bu pomad kremden sürün. Bu pomad kremi uygulandıktan sonra, doktorunuz size açık bırakmamasını söylemediği sürece, tedavi edilen bölgeyi steril bir bandaj veya gazlı bezle kaplayabilirsiniz.

Balaban Pomad Yanık Tedavisinde Kullanılır Mı?

Hayır, bu pomad yanıklar için kullanılmaz.

Balaban Pomad Antibiyotik İçerir Mi?

Evet, bu pomad antibiyotik içerir.

Balaban Pomad Açık Yaraya Sürülür Mü?

Hayır, bu pomad açık yaraya sürülmez.

Balaban Pomad Reçetesiz Alınır Mı?

Bu krem pomad reçeteli ya da reçetesiz satın alınabilir.

Balaban Pomad Bebeklerde Kullanımı Nasıldır?

Bu krem kesinlikle bebeklerde kullanılmaz.

Balaban Pomad Yan Etkileri

Balaban pomad kullanırken kendinizi iyi hissetmiyorsanız en kısa sürede doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ilaç çoğu insana yardımcı olur ancak nadir olarak birkaç kişide istenmeyen yan etkileri olabilir. Tüm ilaçların yan etkileri olabilir. Bazen ciddi olurlar çoğu zaman değildir.

Bazı yan etkiler ortaya çıkarsa tıbbi yardım almanız gerekebilir. Sorun aşağıda listelenmemiş olsa bile, bu pomad kremi uygulamaktan kaynaklanan herhangi bir yan etki veya alerjik reaksiyon yaşadığınızı düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa zamanda doktorunuza danışın. Bu olası yan etkiler listesi tarafından endişelenmeyin. Hiçbirini yaşamayabilirsiniz.

En sık bildirilen yan etkiler kaşıntı, kuruluk, yanma, kızarıklık, batma, ağrı ve şişliktir. Bu pomad krem kullanımı ile döküntü, kurdeşen veya şişme gibi alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Cilt reaksiyonu yaşarsanız, bu pomad kremi kullanmayı bırakın. Kremi hemen cildinizden temizleyin, ilacın kullanımını durdurun ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza bildirin. Bu pomad kremi uyguladığınız bölgede şişlik, kaşıntı, yanma veya ağrı gibi belirtilerden herhangi birini fark ederseniz derhal doktorunuza söyleyin.

Hırıltı, dudakların, ağzın şişmesi, nefes almada zorluk, saman nezlesi, ürtiker (kurdeşen) veya bayılma gibi belirtiler aslında alerjik reaksiyon belirtileri olabilir. Bu, olası tüm yan etkilerin tam bir listesi değildir. Bu belirtiler bazı kişilerde nadir olarak ortaya çıkabilir ve henüz bilinmeyen bazı yan etkiler olabilir. İlacınızdan burada belirtilmeyen herhangi bir yan etki fark ederseniz doktorunuza veya eczacınıza hemen söyleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir