Akupunktur ile Sedef Tedavisi

Akupunktur ile sedef tedavisi ile sedef hastalığının rahatlatılması yönünde oldukça olumlu gelişmeler kat edilmektedir. Bu yazımız ile beraber sizlere akupunktur yöntemini ne olduğunu, nasıl uygulandığını, hangi hastalıkların tedavisinde kullanıldığını ve faydalarının yanı sıra sedef hastalığında ne yönde kullanıldığı konusunda sizlere detaylı bilgiler vereceğiz.

Akupunktur Nedir?

Akupunktur kaynağı Çin olan, vücudun belirli bölgelerine iğneler batırılması ile halk arasında bilinen bir alternatif tedavi yöntemidir. Çin’de geleneksel tıp uygulamalarının içinde önemli bir yeri vardır ve yaklaşık 3000 bin yıllık bir geçmişi vardır. Doktor tedavilerini yanında destekleyici tedavi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Ama bu tedavi de her alternatif tedavide olduğu gibi mutlaka bir doktor bilgisinde uygulanmalı ve uzmanı tarafından yapılmalıdır. Tek başına bir tedavi yöntemi değildir.

Akupunktur kelimesi Latincedeki iğne anlamına gelen acus kelimesi ve batırma anlamına gelen puncito kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Bu tedavide kullanılan özel ve çok ince iğneler mevcuttur. Temel olarak bu iğnelerin vücudun belli bölgelerine batırılması ile gelişen tedavidir. Bu yazımızda sizlere akupunktur hakkında detaylı bilgileri ve akupunktur ile sedef tedavisi ile ilgili bilgiler vereceğiz. Akupunktur ile binlerce yıldır çeşitli hastalık ve rahatsızlıklar tedavi edilmektedir. Tedavinin temel amacı vücut enerji akışını düzenleyerek yine vücudun kendi kendisini iyileştirmesine yardımcı olmaktır.

Akupunktur Nasıl Etki Eder? 

Akupunktur iğnelerinin cilt üzerinde yaptığı baskının tam olarak nasıl bir etki yarattığı günümüzde halen tam olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan çalışmalar bu tedavinin beyni olumlu etkilediği ve ruh halini pozitife yönelten, ağrılara karşı etkili maddelerin salgılanması yönünde etkisi olduğu şeklinde belirtilmiştir. Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin ve endorfin bu maddeleri içerir.

Yine yapılan bazı deneylerde ise akupunkturun eklem ve sırt ağrılarının tedavilerinde oldukça olumlu sonuçlar alındığını göstermiştir. Plasebo kontrollü yapılan ve Amerika’da gerçekleştirilen bir araştırmada akupunkturun plasebodan daha iyi etki yaptığı görülmüştür. Bu bilgilere dayanarak aşağıdaki rahatsızlıkların tedavisinde akupunkturun rol oynadığı düşünülmüştür;

 • Sinir sistemi aracılığıyla, örneğin endorfinler
 • Hormonlar aracılığıyla
 • Kan damarlarının aktivasyonu yoluyla
 • Bağışıklığı güçlendirme yoluyla
 • Kasların gevşetilmesi yoluyla

Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide kullanılan iğneler, hastanın vücudunda seçilen bölgelere batırılır. Bu noktalar hastalığın türü ve çeşidi, şiddetine göre belirlenir. Kullanılan iğneler tek kullanımlıktır. Hasta iğne batışı sırasında hafif bir ağrı hisseder, ardından hasta bir süre sonra bu bölgede sıcaklık hissetmeye başlar. Tedavinin ve iğnelerin deri üzerinde kalma süresi ortalama 20 ile 30 dakika arasında değişmektedir. Bazı etkilere erişilmesi için farklı yöntemler de kullanılır. İğnenin ıslatılması, iğnelerin yukarı aşağı oynatılması gibi farklı yöntemler mevcuttur.

Akupunktur noktaları farklı şekillerde de tedavi yöntemi olarak kullanılır. Bu noktalara parmak ile masaj yapmak da hastanın enerji dağılımını o bölgeye dağıtmak için uygulanabilir. Akupunktur noktaları cilt altında 2 ile 4 milimetre derinliğinde olmaktadır. Lazer akupunktur yöntemi ile iğne kullanımı yerine lazer ışınlarından yardım alınır. Bu sayede iğne ve iğne bakmasından rahatsız olan hastalara daha rahat tedavi uygulanır.

Akupunktur Hangi Hastaların Tedavisinde Kullanılır?

Akupunktur ile pek çok hastalık tedavi edilebilir. Dünya Sağlık Örgütü, akupunkturun kullanılabileceği toplam 40 hastalık tanımlamıştır. Akupunktur özellikle aşağıdaki rahatsızlıklar ve hastalıklar için sıklıkla kullanılır.

 • Baş ağrısı ve migren
 • Sırt ağrısı
 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • Psikiyatrik rahatsızlıklar
 • Romatizmal şikayetler
 • Kronik solunum yolu hastalıkları (bronşit, astım)
 • Alerjiler
 • Kadın hastalıkları ve doğum
 • Sigarayı bırakma
 • Zayıflama

Akupunktur hamileliğin son birkaç haftasında doğum sürecini kısaltmaya yardımcı olabilir. Ancak bu amaçla kullanılması düşünülüyorsa tedavi mutlaka doktora danışılarak uygulanmalıdır.

Akupunktur İle Ağrı Tedavisi

Akupunktur tedavisi ile günümüzde pek çok hastalığın yanı sıra ağrıların da tedavisine de iyi geldiği tespit edilmiştir. Hastalarda kusma, bulantı ve hatta doğum sancılarını bile azalttığı yönünde sonuçlar alınmıştır. Ayrıca saman nezlesi, alerjik astım, mide bağırsak problemleri gibi yaygın hastalıkların tedavisinde de yardımcı tedavi olarak kullanılıp olumlu sonuçlar alınmıştır.

Akupunkturun Yan Etkilesi Var Mı? 

Akupunkturun uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Ülkemizde akupunktur sadece yetkili uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır. Dolayısı ile yetkin bir doktor tarafından yapılan akupunkturun olumsuz bir etkisi ya da yan etkisinin bulunması söz konusu değildir. Genel olarak görülen olumsuzluklar iğne batırılan yerlerde bölgelerde hafif kanama ve çok hafif ağrılar görülebilir. Bazı hastalarda ise hafif çarpıntı görülme olasılığı da vardır. Çok nadir oranda 1 aya kadar süren iğne batırılan yerlerde hafif ağrılar görülebilir. Akupunktur mutlaka uzman doktorlar tarafından ve steril koşullarda yapılmalıdır. Aksi durumda enfeksiyon ve komplikasyon riskleri mevcuttur.

Akupunktur ile Zayıflama 

Akupunkturun diyet ve kilo verme konusunda oldukça etkili olduğu konusunda düşünceler mevcuttur. Enerji akışını etkileyen bu tedavi yöntemi ile zayıflayama da yardımcı olmak mümkün. Ayrıca akupunktur aşağıdaki mekanizmalara da yardımcı olmaktadır;

 • Metabolizmayı hızlandırmak
 • İştahı azaltmak
 • Beyindeki açlık merkezini baskılamak
 • Stresi azaltmak

Kilo alma, bu tedaviyi yapanların inanışına göre  bir vücut enerjisi dengesizliğidir. Bu dengesizlik durumu karaciğer, dalak, böbrek ve tiroid bezi ile alakalı olabiliyor. Dolayısı ile kilo vermek için akupunktur tedavisinde sorunlu olan bu bölgelere hedef alınır.

Diyet ve egzersiz yapmadan sadece bu tedavi yöntemi ile kilo vermek mümkün değildir. Dolayısı ile akupunktur tedavisinin yanı sıra düzenli spor ve egzersiz de yapılmalıdır. Kilo verme amacıyla kullanılan akupunktur noktası insan vücudunda kulakta bulunur ve bu nokta insanın vücudundaki tüm noktaları uyarma görevini yapmaktadır. Bu nokta ile vücutta ağ bulnan bölgelere uyarı yapılır. Bu tedavideki amaç maksimum tokluk hissi duymaktır.  Tedavide kullanılan iğneler 10 güne kadar kulakta kalır. Ayrıca bu iğnelerin vücuttu yaptığı diğer etkilere bakmamız gerekirse;

 • Daha hızlı tokluk hissedilir.
 • Açlık hissinde azalma olur.
 • Aşırı yeme ortadan kalkar
 • Metabolizma ve yağ yakımı hızlanır.
 • Toksinler vücuttan atılır.
 • Hastalar kendilerini daha sakin, daha dengeli ve aynı zamanda daha aktif hissederler.

Kilo alma beslenme alışkanlıklarının düzensiz olmasından kaynaklanan sonuçlardır. Beslenme düzeninin değiştirilmesi kolay olmayan bir süreçtir. Diyet sürecinde halsizlik, mide sorunları, sık sık baş ağrıları ve dönmelerinin yanı sıra stres ve sinirlilik gibi olumsuzluklar da görülmektedir. Bu şikayetlerin hemen hemen hepsi akupunktur ile kontrol altına alınarak daha rahat bir diyet süreci geçirmek mümkün olabilir.

Akupunktur ile diyet yapma sırasında beyindeki noradrenalin seviyesi düşürülerek yerine serotonin ve endorfin salgılanması sağlanarak mutluluk duyulması ve yemek yemeden mutlu olma gibi desteklerle hızlı kilo verilmesi sğalanır.

Akupunktur ayrıca sindirim sistemini düzenlemek ve mide asidinin oranını azaltmak ile beraber insülin hormonunu da dengelemektedir. Kilo verme sırasında bu takviyeler oldukça olumlu sonuçlara sebebiyet vermektedir. Tüm bu olumlu durumların yanı sıra düzenli spor ve egzersiz de birleştirildiğinde kilo verme oldukça kolay hale gelmektedir. Yaklaşık 2 ay gibi bir sürede mevcut kilonuzun %20’sine kadar kilo vermeniz mümkündür.

Akupunktur ile Sedef Tedavisi

Sedef hastalığı deri hastalıkları içinde en can sıkıcılarındandır. Sedef hastalığının tedavisinde uygulanan tedaviler, hastalığın zorluğundan ötürü fazlaca ağrılı olabiliyor. Akupunktur ile sedef tedavisi, iğne kullanımı olduğu için pek mantıklı gelmeyebilir. Ancak akupunktur ile sedef tedavisi oldukça olumlu etkiler ile geri dönüş yaşandığı yönünde kayıtlar mevcuttur. Bu hastalıktan dertli olan pek çok kişi alternatif yöntemleri sıklıkla denemektedir.

Sedef hastalığında deri hücreleri kendilerini çok hızlı bir şekiide yeniler. Bu durumda deride kızarıklık, sertleşme ve dökülmelere yol açar. Sorunlu bölge ise kabarır ve beyazlar. Bu haliyle hoş görünmeyen ve rahatsız edici görüntüsü ile sedef hastalığı sosyal hayatı oldukça etkilemekle beraber kronik bir hastalık olması sebebiyle tekrar etmeyi olasıdır.

Sedef hastalığı vücudumuzun farklı noktalarında belirebilir. Sıklıkla dirseklerde ve baş bölgesinde görülmekle beraber kol ve parmak uçlarının yanı sıra tırnak diplerinde de görülebilir. Bu görüntü sorunu yüzünden kişilerin sosyal hayatını oldukça etkilemekte ve sosyalleşmede sorunlar yaratmaktadır. Ruhsal sağlığın yanı sıra fiziksel de bir problemdir. Ancak akupunktur yöntemi ile sedef tedavisi için alternatif bir yol bulmak mümkün.

Akupunktur Sedef Hastalığına Nasıl Etki Eder?

Sedef hastalığı için uygulanan tedaviler her gün daha da gelişmekle beraber hala yeni tedavi yöntemleri araştırılmaktadır. Sedef hastalığı genetik aktarımla da bulaşan bir hastalıktır. Özet olarak deri hücrelerinin çok yüksek hızlarla yenilenmesi ve çoğalmasıdır. Vücudunun yüzde 30’u bu hastalığa maruz kalmış insanlar ağır sedef hastası olarak kabul ediliyor.

Sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Ayrıca kişisel ve ortam temizliği ile de alakalı bir hastalık değildir. Dolayısı ile bu çeşitli inanışları olanların bundan uzaklaşmaları kendilerini rahatlatacaktır. Hastalığı neyin tetiklediğini belirtmemiz gerekirse aslında gündelik hayatta sıklıkla maruz kaldığımız şeyler sedefe sebebiyet vermektedir.

Stres, sigara, sağlıksız beslenme bu hastalığa sıklıkla sebebiyet veren olumsuz koşullardandır. Ayrıca bu faktörlerin artarak devam etmesi sedef hastalığın daha ilerlemesi adına üzücü sonuçlar doğuracaktır. Bu noktada akupunktur ile sedef tedavisi devreye girmektedir. Sedef hastalığına sebebiyet veren olumsuz durumların tedavisi ve önüne geçilmesinde akupunktur oldukça yardımcı bir tedavi yöntemidir.

Genel olarak sedef hastalığında emoliyanlar, kortizol türevi steroidler, a ve d vitamini kürleri ve deri yumuşatma özelliği olan ilaçlar kullanılır. Ancak akupunktur tedavisi, bitkisel ilaçlar, homeopati ve farklı alternatif yöntemler artık günümüzde sedef hastalığının tedavisinde sıklıkla tercih edilen yöntemler arasına girmektedir. Akupunktur modern tıbbın eksik kaldığı noktalarda sedef hastalığında olumlu sonuç almak için tamamlayıcı bir tedavi olarak yanı başımızda duruyor.

Akupunktur Sedef Hastalığını Rahatlatır mı?

Akupunktur bu iş için özel üretilmiş iğneler yardımı ile uygulanan geleneksel bir Çin tıp tedavisidir. Vücudun enerjisini doğru yere yönlendirerek hastalıkların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır. İnsan vücudunun enerjisi dengesizleştiğinde farklı semptomlar görülebilir. Akupunktur tedavisinde ise vücuda iğneler batırılarak vücudun uyarılması, enerjinin doğru noktalara kanalize edilmesi ve vücudun kendini daha hızlı iyileştirmesi hedeflenir. Akupunktur ile vücuda batırılan iğneler, endorfin adı verilen doğal ağrı kesici hormonların salgılanması sağlanır.

Endorfin hormonları ağrıları dindirir ve sedef hastalığının vücutta bıraktığı kızarıklıkların geçmesi için gerekli olan sistemin çalışmasını sağlar. Dolayısı ile akupunktur ile vücudun kendini tamir etmesi için gerekli şartlar sağlanır ve ağrılar azaltılır.

Akupunktur yöntemi hastalık tedavisinde problemi çözme adına holistik yani vücudun bütününe yaklaşım sergiler. Dolayısı ile bu tedavide hastalığın direk etkilendiği ve uzak bölgelere odaklanılması beklenir. Akupunktur ile sedef tedavisi içinde ise böbrek üstü bezlerinde salgılanan kortizon hormonunun sayısını artırması hedeflenir. Alerjik semptomların azaltılması ve alerjen reaksiyonların azaltılması için farklı noktalara da tedavi uygulanır.

Bu yazımızda sizlere akupunktur ile sedef tedavisi ve akupunktur tedavisinin kullanım alanlarını sizlerle paylaştık. Sedef gibi ciddi bir hastalığın tedavisinde ne derece etkili olduğu görülen akupunktur tedavisi sayesinde farklı ve pek çok hastalığın tedavi edilmesinde hızlı ilerlemeler yakalanmıştır. Doğru noktalara uygulanan akupunktur tedavisi ile kilo vermeden ağrılara, sedeften diğer pek çok rahatsızlığa hızlı iyileşme yakalamak mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir