Acyl Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Acyl krem farklı cilt rahatsızlıklarını ve virüsleri tedavi eden bir ilaçtır. Eğer Acyl krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Asiklovir etken maddesine sahip olan bu krem, sentetik nükleozid analogları adı verilen bir antiviral ilaç sınıfındadır. Herpes virüsünün vücutta yayılmasını durdurarak çalışır.

Bu krem, uçuk veya genital uçuğu iyileştirmez, bu durumların ortaya çıkmasını engellemez ve bu koşulların diğer insanlara yayılmasını kesinlikle durdurmaz.

Acyl Krem Fiyatı

Bu antiviral uçuk kreminin güncel fiyatı 21.08 liradır.

Acyl Krem Muadili

Acyl tablet, Aklovir krem, Aklovir süspansiyon, Aklovir tablet, Asimplex enjeksiyonluk çözelti hazırlamak için liyofilize toz, Asiviral krem, Asiviral tablet, Hernovir krem, Hernovir tablet, Herpevis infüzyonluk çözelti hazırlamak için liyofilize toz, Klovireks-L flakon, Virosil krem, Virosil tablet, Virupos göz merhemi, Zovirax krem, Zovirax flakon, Zovirax oft. merhem ve Zovirax Forte süspansiyon bu kremin muadilleri arasında yer alan ilaçların listesidir.

Acyl Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem antiviral ilaç kategorisine giren bir üründür. Belirli virüs türlerinin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek ve iyileştirmek için kullanılır.

Bu enfeksiyonların örnekleri arasında uçuklar, zona ve herpes simpleks virüsü bulunur. Bu ilaç uçuğu iyileştirmez ve yeni bir uçuğun oluşmasını önlemez. Bu ilaç başka amaçlar için kullanılabilir. Sorularınız varsa sağlık uzmanınıza, doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Acyl Krem Faydaları

Asiklovir içeren bu krem topikal yani cilt için kullanılan bir üründür. Bu krem herpes virüsünün neden olduğu cilt semptomlarını tedavi etmek için kullanılan antiviral bir ilaçtır. Bu topikal krem, dudaklardaki ve yüzdeki uçukların tedavisinde kullanılır.

Bu kremin topikal merhem formu, genital herpes lezyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Uçukların tedavisi yoktur ve gelecekte semptom geliştirmenizi engellemez. Bu krem, bu ilaç kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

Acyl Krem Zona Tedavisinde Kullanılır Mı?

Evet, bu krem zona hastalığının iyileştirilmesi adına kullanılabilir.

Acyl Krem Ağız İçine Sürülür Mü?

Hayır, bu krem ağız içine kesinlikle uygulanmamalıdır.

Acyl Krem Asiklovir İçerir Mi?

Evet, bu kremin etken maddesi asiklovir maddesidir.

Acyl Krem Reçetesiz Alınır Mı?

Evet, bu kremi reçetesiz olarak eczaneden satın alabilirsiniz.

Acyl Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bu kremi kullanmadan önce asiklovir, valasiklovir (Valtrex), bu kremin yardımcı maddeleri, diğer ilaçlar veya bu krem ​​veya merhem içindeki bileşenlerden herhangi birine alerjiniz varsa doktorunuza ve eczacınıza söyleyin. Eczacınızdan malzemelerin bir listesini isteyin.
  • Doktorunuza ve eczacınıza hangi reçeteli ve reçetesiz ilaçları, vitaminleri, besin takviyelerini ve aldığınızı veya almayı planladığınız bitkisel ürünleri söyleyin. Doktorunuzun ilaçlarınızın dozlarını değiştirmesi veya yan etkiler için sizi dikkatle izlemesi gerekebilir.
  • Bu kremi kullanmadan önce insan immün yetmezlik virüsü (HIV) veya edinilmiş immün yetmezlik sendromu (AIDS) gibi bağışıklık sisteminizi etkileyen herhangi bir rahatsızlığınız olup olmadığını doktorunuza söyleyin.
  • Hamile iseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız bu kremi kullanmadan önce doktorunuza söyleyin. Bu kremi kullanırken hamile kalırsanız, doktorunuzu arayın.
  • Doktorunuz aksini söylemedikçe normal beslenme düzeninize devam edin.
  • Bu kremi sürmeyi unuttuğunuz anda kaçırdığınız dozu uygulayın. Bununla birlikte, bir sonraki doz için neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın ve düzenli doz programınıza devam edin. Unutulan bir dozu telafi etmek için fazladan krem ​​veya merhem uygulamayın.
  • Belirtileriniz düzelmezse doktorunuza veya sağlık uzmanınıza söyleyin. Bu ilaç, enfeksiyon seyrinde çok erken başladığında en iyi sonucu verir. İlk enfeksiyon belirtilerinde tedaviye başlayın.
  • Bu ilacı kullanıyor olsanız bile, uçukları yine de başka bir kişiye geçirebilirsiniz. Genital herpes, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bu ilacı kullanmak cinsel partnerinizin enfeksiyon kapmasını engellemez. Aktif bir herpes enfeksiyonunuz varsa, seks yapmaktan kaçınmak en iyisidir.

Acyl Krem Kullanımı

Topikal olarak kullanılan bu ilaç, cilde sürmek için krem ​​ve merhem olarak gelir. Bu krem ​​genellikle dört gün boyunca günde beş defa uygulanır. Bu krem, bir uçuk salgını sırasında herhangi bir zamanda uygulanabilir ancak en iyi, uçuk salgınının başlangıcında, karıncalanma, kızarıklık, kaşıntı veya şişlik olduğunda kullanılır.

Ancak uçuk henüz oluşmuşsa da bu krem kullanılabilir ve etkili olur. Bu krem genellikle yedi gün boyunca günde altı kez (genellikle üç saat arayla) uygulanır. İlk enfeksiyon semptomlarını yaşadıktan sonra mümkün olan en kısa sürede bu kremi kullanmaya başlamak en iyisidir.

Reçeteli etiketinizdeki talimatları dikkatlice izleyin ve doktorunuzdan veya eczacınızdan anlamadığınız kısımları açıklamasını isteyin. Bu kremi doktorunuzun belirttiği gibi kullanın. Az ya da çok kullanmayın ya da doktorunuzun reçetede belirttiğinden daha sık kullanmayın.

Bu krem ile tedaviniz sırasında semptomlarınız iyileşmelidir. Belirtileriniz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuzu arayın. Bu krem ​​ve merhem sadece ciltte kullanım içindir. Bu krem ​​veya merhemin gözlerinize, ağzınıza veya burnunuza girmesine izin vermeyin ve ilacı yutmayın.

Bu krem, yalnızca uçuk oluştuğu veya oluşma olasılığı yüksek olan cilde uygulanmalıdır. Bu kremi etkilenmemiş ciltlere veya genital herpes yaralarına uygulamayın.

Bu kremi ​​kullanırken diğer cilt ilaçlarını veya kozmetik, güneş kremi veya dudak kremi gibi diğer cilt ürünlerini doktorunuz yapmanız gerektiğini söylemediği sürece uçuğun üzerine uygulamayın.

Bu kremi ​​kullanmak için öncelikle ellerinizi suyla ve sabunla yıkayın. Kremi uygulayacağınız cilt bölgesini temizleyin ve kurulayın. Uçuğun oluştuğu veya oluşması muhtemel görünen cildi kaplamak için bir krem ​​tabakası uygulayın.

Kremi, kaybolana kadar cilde sürün. İlacı uyguladığınız cildi açıkta bırakın. Doktorunuz yapmanız gerektiğini söylemedikçe bandaj veya pansuman uygulamayın. Ellerinizde kalan kremi çıkarmak için ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.

Kremi cildinizden yıkamamaya dikkat edin. Bu kremi ​​uyguladıktan hemen sonra banyo yapmayın, duş almayın veya yüzmeyin. Bu kremi ​​kullanırken uçuk bölgesinin tahriş olmasını önleyin.

Acyl Krem Yan Etkileri

Bu krem çeşitli yan etkilere neden olabilir. Kuru veya çatlamış dudaklar, pul pul, soyulmuş veya kuru cilt, cilt yanması veya batması, ilacı uyguladığınız yerde kızarıklık, şişme veya tahriş gibi semptomlardan herhangi biri şiddetliyse veya geçmiyorsa doktorunuza söyleyin.

Bazı yan etkiler ciddi olabilir. Kurdeşen, döküntü, kaşıntı, nefes alma veya yutma güçlüğü, yüz, boğaz, dudaklar, gözler, eller, ayaklar, ayak bilekleri veya alt bacaklarda şişme ve ses kısıklığı gibi yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız, derhal doktorunuzu arayın.

Topikal olarak kullanılan bu krem başka yan etkilere neden olabilir. Bu ilacı kullanırken herhangi bir olağandışı sorun yaşarsanız doktorunuzu arayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir