Xiaomi’nin Ekran Altı Kameraya Sahip Akıllı Telefonu Ortaya Çıktı

Akıllı telefonlar her geçen gün daha da yenilikçi tasarımlarla ve çok daha güçlü donanımlarla gelişimlerine devam ediyor. Birkaç sene öncesine kadar 16:9 en boy oranına sahip geniş çerçeveli ekranlar standart iken şimdi ise daha uzun ve daha ince çerçeveleri ekranlar standart hale gelmiş durumda. Firmalar tam ekran deneyimini daha iyi sunabilmek için yarış halindeler. Şimdi ise Xiaomi’nin ekran altı kameraya sahip akıllı telefon patenti bu yarışı bambaşka bir noktaya taşıyacak.

Birçok akıllı telefon üreticisi ön kamerayı olabildiğince küçük alanlara koyarak tam ekran deneyimini çok daha iyi bir şekilde sunmayı hedefliyor. 2019 yılında pop-up kamera çözümleri görsek de pek fazla sevilemedi bu tasarım anlayışı. Artık şirketlerin ön kamerayı ekranın altına nasıl koyacağı yönündeki yarışmalara şahit olacağız gibi görünüyor.

Şu anda şirketlerin sunabileceği en iyi çözüm bu yeni tasarım anlayışı olacak. Bu tasarım düzeni 2019 yılında il olarak Xiaomi tarafından prototip bir akıllı telefonda sergilendi. Daha sonrasında ise Oppo gibi markalar bu teknolojide yapabileceklerini ortaya koydular. Ancak hiçbir firma şu ana kadar bu teknolojiyi son kullanıcının önüne sunamadı. Bunun nedeni ise ekranın altına yerleştirilen kameraya üstündeki panel yüzünden ışığın düzgünce ulaşamamasıdır.

Xiaomi’nin Ekran Altı Kameraya Sahip Akıllı Telefonu

LetsGoDigital tarafından bu sefer de Xiaomi’nin ekran altı kamera teknolojisine sahip akıllı telefonunun render görüntüsü paylaşıldı. Bu prototip cihazın açıklamasında, ön kamerayı her etkinleştirdiğinizde kameranın üstündeki ekranın şeffaf hale geldiği belirtiliyor. Fotoğraf ve video kaydı tamamlandıktan sonra ise bu alan eski haline dönüyor ve ekran olarak kullanılmaya devam ediliyor. Bu sayede sinir bozucu çentik görünümü olmuyor ve gerçek anlamda tam ekran deneyimi yaşanabiliyor.

Ekran altı kameraya sahip prototip cihazın tasarımı genel olarak Xiaomi’nin 2019 yılında piyasaya sürdüğü Mi 9 modeline benziyor. Bu cihazdan büyük farkı ise daha ince çerçeveler ve su damlası çentiğinin ortadan kalkması olarak söylenebilir. Umarız Xiaomi bu teknolojiyi yakın zamanda son kullanıcıya sunduğu cihazlarda kullanmaya başlar. Şirketin bu teknoloji ile oldukça ses getireceği ve fiyat politikası gereği uygun bir fiyat etiketi ile sunarak yüksek satış sayılarına ulaşabileceğini düşünüyoruz.

“Xiaomi’nin Ekran Altı Kameraya Sahip Akıllı Telefonu Ortaya Çıktı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir