Samsung’un İlk Pop-Up Kameralı Telefonunun Tasarımı Ortaya Çıktı

Samsung, diğer akıllı telefon üreticileri gibi daha yüksek ekran/gövde oranı elde edebilmek için ön kamera konusunda olağanüstü çözümler tercih etmedi. Şirket, bunun yerine Infinity-O, Infinity-V ve Infinity-U adını verdikleri çentikli ön kamera çözümlerini kullandılar. Tek istisnai model Galaxy A80 oldu. Şimdi ise Samsung’dan beklenmeyen bir şekilde daha farklı bir kamera çözümü görebiliriz. Şirketin ilk Pop-Up kameralı akıllı telefonunun render tasarımı ortaya çıkmış durumda.

Samsung Galaxy A80 modeli şirketin dönen kameraya sahip olan tek cihazı. Bu telefona benzer bir tasarım ilerleyen günlerde görmeyeceğiz gibi duruyor. Ancak sızdırılan tasarım görsellerinden anlayabileceğimiz üzere ilerleyen zamanlarda Samsung’dan pop-up ön kameralı bir model görebiliriz. Görebiliriz diyoruz ancak bu cihaz sadece bir prototip tasarım da olabilir, yani piyasaya sürülmeyebilir.

OnePlus, Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi Çinli teknoloji üreticilerin hepsi pop-up kamera çözümüne sahip akıllı telefonlarını piyasaya sürmüşlerdi. Hepsi de çerçevesiz ve tam ekran deneyimi sunabilmek için bu çözüm yolunu tercih ettiklerini belirtmişti.

Samsung alternatif çentiksiz ekran fikrini A80 modeli ile hayata geçirdi. Popüler sızıntılara sahip @Onleaks, bu sefer de geliştirilme aşamasında olan pop-up kameralı Samsung modelini ortaya çıkardı. Bu modele dair görsellerden başka bir bilgi yok, elimizde sadece Onleaks tarafından paylaşılan render görüntüleri mevcut.

Samsung’un İlk Pop-Up Kameralı Akıllı Telefonu

Görsellere baktığımız zaman 2019 yılında piyasaya sürülen orta sınıf cihazlara benzer bir tasarım anlayışı hakim gözüküyor. Üçlü kamera kurulumu ve arka tarafta bulunan bir fiziksel parmak izi sensörünü göz önünde bulundurursak bu model orta sınıf bir cihaz olarak sunulacak. Cihazın alt bölümünde 3.5mm girişi yok ve bağlantı noktası olarak USB Type-C konumlandırılmış durumda. Ekranda kamera bulunmadığı için ince çerçeveler olması gerekirken kalın çerçeveler cihazın görüntüsünü önemli seviyede bozuyor.

Pop-up kameralar yerine artık ekranda kamera deliğinin tercih edildiği bir dönemde Samsung’un böyle bir cihazı piyasaya sürmesi ne kadar mantıklı bir hareket olur tartışılır. Ancak yazı içinde de belirttiğimiz gibi bu görsellerin bir prototip cihaza ait olma ihtimali de mevcut.

“Samsung’un İlk Pop-Up Kameralı Telefonunun Tasarımı Ortaya Çıktı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir