Oppo’nun Fiziksel Klavyeli Akıllı Telefon Patenti Ortaya Çıktı

Fiziksel klavyeli akıllı telefonlar, 2000’li yılların başında oldukça popüler ve önemliydi. Ancak dokunmatik ekranlı akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte fiziksel klavyeli modellere olan ilgi de gitgide azaldı. Şimdi ise Oppo‘nun fiziksel klavyeli akıllı telefon patentine ait görseller ortaya çıktı.

Son yıllarda BlackBerry tarafında fiziksel klavyeli dokunmatik ekranlara dair bir takım çözümler görmüştük. Daha sonrasında Samsung, fiziksel klavyeye sahip olan bir telefon kılıfı satışa sunmuştu. Şimdi ise Oppo’nun akıllı telefonlara fiziksel klavye entegre etmek üzerinde çalışmalar yürüttüğünü görüyoruz.

Kısa bir süre önce Oppo tarafından alınmış bir patent görüntüsü ortaya çıktı. Bu patent görüntüsü akıllı telefona entegre edilmiş bir fiziksel QWERT klavyeyi gösteriyor. Ancak bu klavye düşündüğünüz gibi telefona bütünleşik halde gelmiyor. Tıpkı Samsung’un daha önceden klavyeli telefon kılıfı gibi bu da cihaza istenildiği zaman entegre edilebilen bir fiziksel klavyeli kapak olarak karşımıza geliyor.

Daha önceden buna benzer bir çözüm, LG tarafından LG G8X, V50 ve V60 gibi modellerde kullanıcılara sunulmuştu. Oppo tarafından alınan bu patent sadece bir patent olarak kalabilir. Yani karşımıza hiçbir zaman çıkmayacak bir fikir olarak tarihin tozlu sayfalarına gömülebilir. Şirketler genel olarak böyle değişik fikirler konusunda aldıkları patentler ile bizlere ne tür şeyler yapabileceklerini kanıtlamaya çalışıyorlar.

Lafı fazla dolandırmadan tekrar patent görseline dönelim. Tasarıma baktığımız zaman kullanıcıların istediği zaman takıp çıkarabileceği kapasitif tuşlara sahip bir eklenti sunuluyor. Tasarımdaki akıllı telefon ise kalın çerçeveler ve su damlası çentiği ile geliyor. Büyük olasılıkla bu sadece bir jenerik tasarım olarak kalacaktır.

Sizce fiziksel klavyeli akıllı telefon mantıklı ve gerekli bir fikir mi? Bu konudaki düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir