Nvidia, RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarını Tanıttı! İşte Fiyatlar

Nvidia, bugün son kullanıcı için geliştirdiği en güçlü ekran kartı modellerini tanıttı. RTX 3000 serisi ekran kartları, önceki nesil RTX ekran kartlarına benzer bir fiyat ile kullanıcıların beğenisine sunuldu. Nvidia’nın ikinci nesil ışın izleme özellikli GPU’ları, şirketin bu yılın başlarında tanıttığı Ampere mimarisi tarafından destekleniyor.

Yeni RTX 3070, RTX 3080 ve RTX 3090 ekran kartları, önceki nesle göre 2 kata kadar daha fazla performans sunuyor ve güç verimliliği konusunda ise 1,9 kat daha verimli çalışıyor.

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarındaki İyileştirmeler

Yeni RTX GPU’lar, genel olarak pek çok alanda iyileştirmeler sunuyor. Nvidia, RTX 2000 serisi ekran kartlarına kıyasla 2x F932 verimi ve 30 Shader-TFLOPS işlem gücü olduğunu belirtiyor. Yeni RT çekirdekleri, 58 RT-TFLOPS işlem gücüyle eşzamanlı olarak ışın izleme, gölgeleme ve hesaplama gibi özelliklerin yanı sıra önceki neslin 2 katı seviyesinde iş hacmi sunmaktadır.

Nvidia’nın RTX 3000 serisi ekran kartları, geçen yıl RTX özellikli oyunlarda gelişmiş performans için kullanılmaya başlayan DLSS teknolojisini de kullanacak. Bununla birlikte, RTX 3000 serisinde üçüncü nesil Tensor çekirdekleri mevcut. Bu da Nvidia DLSS dahil olmak üzere AI destekli teknolojiler için daha hızlı ve daha verimli oldukları anlamına gelmektedir.

RTX 3070, 3080 ve 3090 ekran kartları, yeni GDDR6X belleği kullanıyorlar. Micron ile bu konuda işbirliği yapan Nvidia, bu belleklerin grafik kartları için 1TB/sn’ye yakın hızlarla piyasadaki en hızlı harici grafik belleği olduğunu iddia ediyor. Temel olarak, Nvidia’nın bu iddiasından yeni ekran kartlarının çok daha iyi bir oyun ve uygulama performansı sunmasını bekleyebiliriz.

RTX 3070, RTX 3080, RTX 3090 Modellerinin Fiyatı

RTX 3070 modeli, bugün tanıtılan modeller arasında en uygun fiyatlı olan modeldir. Nvidia, bu ekran kartının Founders Edition sürümünün 4.805 TL’den başlayan fiyatlarla Ekim ayından itibaren satın alınabileceğini açıkladı. RTX 3070 modeli, RTX 2080 Ti modelinden daha iyi bir performans sunarken, RTX 2070 ile kıyasladığımızda ise %60 seviyesinde daha hızlıdır. RTX 3070, bugün duyurulan RTX 3080 ve RTX 3090’dan farklı olarak GDDR6X belleğe değil de 8GB GDDR6 belleğe sahiptir.

Öte yandan bugün tanıtılan RTX 3080 modeli ise RTX 2080 modeline kıyasla 2 kata kadar daha iyi bir performans sunmaktadır. RTX 3080 Founder Edition versiyonu, 17 Eylül tarihinde 6.690 TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunulacak. Ekran kartı, 10GB GDDR6X belleğe sahiptir ve 4K çözünürlüğündeki oyunlarda saniyede 60 kareyi rahatlıkla sunabilmektedir.

Bu serinin en güçlü ekran kartı modeli ise RTX 3090 olarak karşımıza çıkıyor. Nvidia’nın büyük vahşi ekran kartı modeli 24GB GDDR6X bellekle birlikte geliyor. Titan RTX GPU’dan %50 seviyesinde daha hızlı olan bu model, 8K çözünürlüğünde oyunları saniyede 60 kare ile sunabiliyor. Nvidia’nın süper güçlü RTX 2090 ekran kartı 24 Eylül tarihinden itibaren 14.400 TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunulacak.

Nvidia, Üç Yeni Teknolojiyi de Duyurdu

Nvidia, yeni nesil RTX ekran kartı modellerinin yanı sıra, oyuncular içn üç yeni teknolojiyi de duyurdu. Nvidia Reflex isimli teknoloji, sistem gecikmesini optimize etmeye yönelik yeni bir teknoloji paketidir. Yeni Nvidia Reflex Düşük Gecikme Modu, gecikmeyi yüzde 50 seviyesinde azaltabiliyor ve Apex Legends, COD: Warzone, Fornite ve Valorant gibi yüksek rekabetin baş gösterdiği popüler oyunlarda entegre ediliyor.

Nvidia’nın duyurduğu bir diğer teknoloji de Nvidia Broadcast ismi ile geliyor. Adından da anlayabileceğini gibi bu teknoloji yayıncıları hedefleyen yeni bir evrensel eklenti olarak karşımıza çıkıyor. Bu eklenti, ses gürültüsünü giderme, sanal arka planlar oluşturma ve daha fazlasını içeren RTX hızlandırmalı efektlerle mikrofonların ve web kameralarının kalitesini arttırmaktadır.

Nvidia Omniverse Machinima isimli bir diğer yeni teknoloji ise video oyunu hikaye anlatımına yöneliktir. Bu araç, kullanıcıların desteklenen oyunlardan varlıkları almalarına ve web kameralarını kullanarak karakterler oluşturmalarına, fizik ve animasyon eklemelerine ve bu sinematiği yayınlamalarına olanak tanıyor. Bu araç yakında erken erişime girecek ve ilgilenen kişiler kullanabilecek.

Daha Fazla RTX Destekli Oyun Geliyor

Yeni RTX 300 serisi ekran kartlarının duyurulduğu etkinlikte aynı zamanda yakında ışın izleme özellikli grafiklerle gelecek olan bir dizi oyunun da olduğu açıklandı. Fortnite, Call of Duty: Black Ops Cold War oyunları ışın izleme teknolojisini yakında destekleyecek. Bunun yanı sıra Cyberpunk 2077, Dying Light 2 ve Watch Dogs: Legion oyunları da sonrasında bu teknolojiyi bünyelerine dahil edecek.

“NVIDIA, RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarını Tanıttı! İşte Fiyatlar” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir