Muz Kabuğu ile Nasır Tedavisi

Muz kabuğu ile nasır tedavisi kolayca yapılabilir. Muz kabuğunun cilde faydaları nelerdir, çiçek toprağından muz kabuğu ile gübre elde etme, muz kabuğu ile beyaz dişler nasıl elde edilir, muz kabuğunu ağrı kesici olarak nasıl kullanılır, kararan eşyalarınız muz kabuğu ile nasıl beyazlatılır, muz kabuğu ile yara ve sivrisine ısırıkları nasıl tedavi edilir, muz kabuğu ile saç bakımı nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Muz antik Mısır ve Asur medeniyetine dayanmaktadır. Çok sevilen bu meyvenin tadının güzelliği ve zengin potasyum içeriği ile oldukça faydalıdır. Muz kelimesinin anlamı Arapça’da parmak anlamına gelmektedir. Ayrıca muzun kendisi kadar kabuğu da faydalıdır. Muzun yapısı yumuşak, susuz ve etlidir. Muzun içindeki vitaminler zengin potasyum, lif, magnezyum, kalsiyum, A, C vitaminleridir. Muzun sindirim bağışıklık ve sinir sistemi için de çok faydalıdır.

Muzun kabuğunda da oldukça çok vitamin vardır. Bu da demek oluyor ki muzu yedikten sonra kabuğunu çöpe atmadan iki kere düşünmelisiniz. Çünkü muz sivilce tedavisinden, bitki bakımına, nasır tedavisinden, gümüş parlatmaya ve ağrı kesici özelliğine kadar birçok özelliği vardır.

Muz Kabuğunun Cilde Faydaları

Muz Kabuğu ile Cilt Bakımı

Muz kabuğunun özelliklerinden biri de başka bir maddeye gerek duymadan cilde sürülmesinin yeterli olmasıdır. Yapmanız gereken muzunuzu yedikten sonra yüzünüzü temizleyin ve temiz cildinize dairesel hareketler ile uygulayınız. Muzun en önemli özelliği ciltte iyileştirici etkileri ve antioksidan özelliği olmasıdır. Ciltte meydana gelen sivilce gibi sorunların çözümünde etkilidir. Sivilce olan bölgeyi temizleyip 2 hafta kadar muz kabuğu ile masaj yapmanız yeterlidir.

Daha önce kullandığınız ve cildinize güzel etkileri olan bir maskenin içine muz kabuğunun içindeki beyaz katmanı kaşıkla sıyırıp eklemelisiniz. Kimyasal içerikli ürünler yerin muzun güvenle kullanıp cildinizin canlandığın görebilirsiniz. Muz kabuğunun siyah noktaları önleme ve ciltteki kir birikimini önleme özelliği var. Eğer düzenli kullanırsanız cildinizin daha parlak ve bakımlı olduğunu göreceksiniz.

Aynı zamanda muz kabuğunun gözaltında oluşan morlukları, şişlikleri ve yorgun görünümü de tedavi edici özelliği de vardır.

Bir diğer önemli özelliği de muz kabuğunun cilt sorunlarının çözümünde kullanılmasıdır. Nasır, siğil, et beni gibi cilt sorunlarından muz kabuğu ile kurtulabilirsiniz. Çünkü muz kabuğu bakteri ve mikrop oluşumunu engelleyip temizler ve bu sorunlardan kurtulmanızı sağlar.

Muz Kabuğu ile Bitki Gübresi Oluşturma

Evinizdeki bitkiler için muz kabuğu ile gübre oluşturup çiçeklerinizin canlandığını görebilirsiniz. Yapmanız gereken 1 ya da 2 gün su dolu şişeye muz kabuklarını parçalayarak ekleyiniz. Muz kabuklarını suyun içinde beklettikten sonra su ile bitkilerinizi sulayabilirsiniz.Muz kabuğun içindeki mineraller oldukça fazla olduğu için ve bitkilerinize canlılık verecektir. Muz kabuğu çiçeğin toprağına bitki için gereken besini takviyesini sağlayacaktır.

Bitkilere muz kabuğu ile yapılan suyun çok faydalı olduğu söylenince akla ilk olarak orkide gelmektedir. Çok hassas bir çiçek olan orkidenizi de bu karışım ile sulayarak cıvıl cıvıl açan çiçekler elde edebilirsiniz. Ayrıca muz kabuğu kullanarak kahve ve yumurta kabuğu da ekleyerek ev yapımı gübre de elde edebilirsiniz. Yapmanız gereken tüm bu malzemeleri blender yardımıyla karıştırıp dilediğiniz bitkinin toprağına eklemek.

Muz Kabuğu ile Beyaz Dişler

Sağlıklı bir gülüş için dişlerinizin beyaz olması çok önemlidir. Beyaz göz alıcı beyaz dişlere sahip olmak için muz kabuğunu kullanabilirsiniz. Muz kabuğu ile tercihen sabah kalkınca ya da gece yatmadan önce dişlerinize birkaç dakika masaj yapabilirsiniz. Ancak bu işlemi yapmadan önce ilk olarak dişlerinizi fırçalamalısınız. Bu yöntem ile sadece dişleriniz beyazlamaz aynı zamanda dişlerinizdeki mikroplar da temizlenir. Ve dişinizdeki leke ve sararmaların da yok olduğunu göreceksiniz.

Muz Kabuğu ile Ağrı Kesici

Geçmek bilmeyen bir ağrınız varsa ilaç kullanmadan önce muz kabuğunu deneyebilirsiniz. Yapmanız gereken ağrınızın olduğu bölgeye muz kabuğu ile masaj yapmaktır. Özellikle diz ve eklem ağrıları için çok etkili bir yöntemdir. Ve migren ağrınız varsa da muz buna çok etkili bir çözümdür. Yapmanız gereken şakaklarınıza muz kabuğu ile masaj yapıp muz kabuğunu bir süre başınızda bekletmektir. Eğer muz kabuğunu kullanmadan önce biraz buzdolabında bekletirseniz soğuk press etkisi de sağlayabilirsiniz.

Ve muz kabuğunun içinde biraz kaygan ve jel kıvamında sıvı olduğu için masaj yaptığınız bölge zarar görmeyecek aksine nemlenecektir. Cildiniz tahriş olmayacaktır.

Muz Kabuğu ile Kararan Eşyaları Parlatma

Muz kabuğu ile kararmış ya da kirlenmiş gümüş eşyalarınızın yeni almış gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken kararan eşyanızı muz kabuğu ile ovmaktır. Muz kabuğu ile iyice ovduktan sonra bir süre bekletin ve yumuşak bir bez ile temizleyin. Ayakkabılarınızın rengi tozdan ya da kirden solmuşsa gene muz kabuğu ile ovarak farkı görebilirsiniz.

Muz Kabuğu ile Yara ve Sinek Isırıkları Tedavisi

Cildinizde kesik veya yara varsa muz kabuğu ile kolay bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Yapmanız gereken yara olan yere muz kabuğunu bantlayıp bir süre bekleyin. Sonrasında birkaç gün içinde cildinizde yara kalmadığını hatta yara izini de tedavi ettiğini görebilirsiniz. Bu yöntemi sinek ısırığı sonrasında kaşıntı ve kızarıklık olan yere de uygulayabilirsiniz.

Muz Kabuğu ile Yumuşacık Saçlar

Muzun içeriğindeki vitaminler çok olduğu gibi muz kabuğu da çok mineral ve vitamin içermektedir. Saç deriniz için muz kabuğunu kullanarak kuru ve yıpranmış saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Muz kabuklarını ve bir miktar zeytinyağını çırpıcıdan geçirip püre haline getirmelisiniz. Ve saçlarınızın dibine duştan önce masaj yaparak sürünüz. Saç diplerinize sürmeden saç uçlarınıza da sürebilirsiniz. Karışımı 1 saat boyunca saçlarınızda bekletiniz. Bu saç maskesini saçınıza 1 ay boyunca uygulayabilirsiniz. Saçlarınızın bu maske ile kökten uca beslendiğini ve ihtiyacı olan neme kavuştuğunu göreceksiniz.

Muz kabuğu da yenebilir. Muz kabuğunu yemek için ilk olarak güzelce yıkayınız. Sonrasında kalın olan muz kabuklarını midenizin hazmetmesi için blenderdan geçirin. Karışım püre kıvamına gelince yoğurt ile ya da süt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Blender kullanmıyorsanız küçük küçük parçalar halinde doğrayabilirsiniz.

Muz kabuğunu yiyerek zayıflayabilirsiniz. Ama tabi ki hiçbir gıdanın tek başına zayıflatma özelliği yoktur. Muz kabuğu direkt olarak yenmeyeceği için yapmanız gereken muz kabuğunu suda bekletip yumuşatmalı ya da püre haline getirmelisiniz. İsterseniz ceviz ve tarçın ilavesi ederek güzel bir puding elde edebilirsiniz. Besleyici bir ara öğündür. Ayrıca muz kabuklarını küçük parçalara ayırıp sevdiğiniz kuru veya taze meyvelerle yoğurda karıştırıp tüketebilirsiniz. Muz kabuğunun zayıflatmasının sebebi lif açısından zengin olması ve işlenmemiş şeker yönünden zengin olduğu için de tatlı krizlerinin olmasını engelleyecektir.

Nasır Nedir?

Nasır, genellikle ayakların kemikli bölgelerinde oluşan ve bu bölgelerin ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar ile sürekli olarak sürtünmeye ve basınca maruz kalması sonucunda oluşan bir cilt hastalığıdır. Yaygın olarak ayaklarda görülmekle birlikte özellikle ellerini kullanarak çalışan kişilerde elin basınca maruz kalan kısımlarında da ortaya çıkabilir. Nasırlar genellikle basit olarak görülmekle birlikte başlangıçta çok fazla ağrıya neden olmaması ve günlük hayatı etkilememesi nedeniyle hastalar tarafından önemsenmez. Fakat başlangıç aşamasında tedavi edilmeyen nasırlar büyüdükçe ve sertliği arttıkça daha fazla ağrıya neden olur ve tedavi süreci de uzar. Bu nedenle yeni oluşan nasırlar derhal uygun yöntemlerle tedavi edilmelidir. Pek çok cinsi bulunan nasırların boyutları da değişkenlik gösterir. Gün içerisinde ayakları çok fazla terleyen, gün içerisinde çok fazla ayakta duran ve ayakları ayakkabı içerisinde çok fazla kalan, ayak sağlığı ile uyumlu olmayan ayakkabılar giyen kişilerde ayak nasırı görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Nasır çoğunlukla ayakların kemik olan bölgelerinde meydana gelir. Ayakkabı ayağa uygun değilse sürtünme ve hızlıca basılınca ağrı yapabilir. Çoğunlukla ayakta görülse de ellerini kullanarak çalışan kişilerde basınç yapılan bölgelerde de meydana gelebilir. Nasırlar çoğunlukla önemsenmese de sonradan büyüdükçe ağrı yapabilir. Bu yüzden mutlaka nasırın tedavi edilmesi gerekir. Ancak nasır başlangıçta tedavi edilmezse ilerleyen aşamalarda tedavisi daha zor olur ve tedavi süresi uzar. Yeni meydana gelen nasırlar uygun bir şekilde tedavi edilmelidir. Nasırların çok çeşidi olduğu için tedavi yöntemleri de farklıdır.

Nasır Belirtileri Nelerdir?

Nasır meydana geldiği ilk zamanlar belirti vermez. Zaman içinde ilerledikçe belirtilerde kendini göstermeye başlar. Nasırın belirtileri çok kişide aynıdır. Ve belirtiler şu şekildedir;

  • Nasırın olduğu yerde belirgin ağrı hissi
  • Nasırın olduğu deride kalınlaşma ve sertlik
  • Nasır ilerlemiş durumda ise ağrı ve o bölümde renk değişimi ve büyüme
  • Nasırlaşmış olan alanın etrafında iltihaplanma
  • Derinin kalın yerinde nasırın uç bölgesi oluşur
  • Nasır hafif veya orta düzeyde ise geçince ağrı hissi ortadan kalkar

Nasır Nedenleri Nelerdir?

Nasır oluşumunun sebepleri içinde en üst sırada ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi gelmektedir. Ayrıca sık sık yüksek topuklu ve ayak ergonomisine uygun olmayan ayakkabıların da giyilmesi, bu ayakkabıların ayak ebatlarınıza uygun olmaması ve ayağa vurması da nasır oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Uzun süre ayakkabı içinde kalınması, ayakların terlemesine ve nasırların kolayca oluşmasına sebebiyet vermektedir. Ayakkabı ayak sağlığı açısından oldukça önemli bir etmendir. Ancak ayakkabı haricinde, çıplak ayak ile uzun süre yürümek ya da zemine temas etmek de nasır oluşumunun sebeplerinden birisidir. Ayak tabanının sürekli baskı altında kalması da nasır oluşumuna sebep olmaktadır. Tüm bunların yanında ayak bölgesinde kullanılan aksesuarlar ve hatalı yürüme şekilleri de nasıra sebep olabilir.

Nasır Çeşitleri Nelerdir?

Nasırın çeşitleri ve ebatları birbirinden farklı olabilir. Nasırın çeşidi ve ebadı, tedaviye başlanmadan önce tedavinin süreci ve tedavi şekli açısından önemli bir bilgidir. 3 farklı nasır çeşidi bulunmaktadır.

Yumuşak Nasır

Parmak aralarında ve bu bölgedeki boşluklarda oluşan, ağrılı ve akıntılı nasırlara verilen isimdir. Maksimum 4 santim büyüklüğünde olmakla beraber kızarıklı ve hassas bir yapıya sahiplerdir. Parmakların konumlarından ötürü birbirlerine baskı yapmaları sonucu oluşan bir nasır çeşitidir. Topuklu ayakkabı giyenlerde bu baskı daha fazla olduğu için bu kişilerin ayaklarında nasır görme ihtimali oldukça yüksektir. Ayak parmaklarında doğum sonrası oluşabilecek şekil bozuklukları da bu nasıra farklı bir sebeptir.

Sert Nasır

Ayaklarımızın kemikli bölümlerinde oluşan, ayağın üzerine yanlış basılması sonucu oluşan ya da kemiklerdeki deformasyonun ayak üzerinde basınç yapması sonucu oluşan yapısı sert ve baskı uygulandığında acı veren bir nasır türüdür. Kökünün yoğun olması derinliğinin yüksek olduğunu ifade eder. Küçük parmakların dış kısmı ve ayak tabanında yaygın olarak görülür.

Tohum Nasırı

Sıklıkla topuk bölgesinde meydana gelen nasır türüdür. Geneli ölü derilerden oluşur. Bası uygulanması durumunda ağrıya sebebiyet verebilir. Nasırlı bölgedeki ser deri temizlenirse ya da yumuşatılırsa ağrı hisse önlenebilir ancak derindeki nasır köklerinin temizlenmesi için farklı tedaviler gerekebilir.

Nasır Teşhisi Nasıl Koyulur?

Nasır dışarıdan rahatça görülebilecek bir cilt hastalığıdır. Ağrı, acı, yapısı ve derideki sertleşme sebebiyle kolayca teşhisi konulabilir. Farklı çeşitlerinin olması, ebatlarının değişkenliği ve kişiden kişiye farklı görünümde olması sebebiyle bazı kişilerce siğil ile de karıştırılabilmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz semptomları yaşıyorsanız ivedilikle bir cildiye doktoruna başvurmalısınız. Cildiye uzmanı nasırınız hakkında detaylı inceleme yaparak çeşidi hakkında ve tedavi süreci ile ilgili sizi bilgilendirecektir. Nasırınızın dış etmenlerden korunarak steril bir şekilde tedavi edilmesi de oldukça önemlidir.  Genelde çoğu hasta nasır kremleri, nasır bantları ya da evde uygulanabilecek gerçekten kolay yöntemlerle sorunun çözümüne ulaşabilirler. Pek görülmemekle beraber ileri seviyede nasır mevcutsa küçük cerrahi müdahaleler yapılabilir. Dolayısı ile nasır benzeri bir cilt yapınız varsa mutlaka bir cildiye uzmanına görünmelisiniz.

Nasıra Neler İyi Geliyor?

Epsom Tuzu ve Ponza Taşı ile Nasır Tedavisi

Epsom tuzunun nasırları yok etme özelliği vardır. Nasır için çok etkili bir yöntemdir. Yapmanız ayaklarınızı ya da ellerinizi nasır bulunun bölgeyi sıcak bir epsom tuzlu suya batırmak yeterlidir. Epsom tuzunun magnezyum sülfat özelliği olduğu için cildinizin yumuşamasına katkı sağlar. Ve epsom tuzunun anti-inflamatuar özelliği de vardır. Bu nedenle ayakta oluşan nasırın iyileşmesini sağlar. Yumuşatılmış ponza taşı ile ayağınızı ovarsanız ölü sertleşmiş deriniz cildiniz temizlenir. Gerekli olan malzemeler 3-4 yemek kaşığı epsom tuzu, 1 litre ılık su, uygun bir kap ve ponza taşıdır.

Epsom tozu ile nasırları yok etmek için ılık suyun içine epsom tuzunu ekleyip tamamen çözülene kadar karıştırmalısınız. Ayaklarınızı suyun içinde 30 dakika bekletmelisiniz. Suyun ılık olmasına dikkat edin su soğursa sıcak su ekleyebilirsiniz. Ayaklarınızı bu sudan çıkardıktan sonra ponza taşı ile nasırlı bölgeyi fazla zorlamadan ovmalısınız. Cildinizin sertleşen bölgesi yumuşayana kadar uygulayabilirsiniz. Ve haftada iki üç kere tekrarlayabilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Nasır Tedavisi

Elma sirkesi nasırın çıkarılmasında beklentileri karşılayan başarılı ve etkili bir toniktir. Elma sirkesinin asidik yapısı olduğu için nasırları parçalar. Gerekli olan malzemeler elma sirkesi, tıbbi bant ve ponza taşıdır. Yapmanız gereken elma sirkesini bir pamuğa dökerek nasır olan yere yerleştirmelisiniz. Bu bölgeyi bir bantla kapatabilirsiniz. Bir gece kaldıktan sonra cildinizi nasırdan arındırmak için ponza taşı ile cildiniz ovmalısınız. Bu işlemi nasır yok olana kadar her gün tekrarlayabilirsiniz. Nasırın durumuna bağlı olarak bir hafta gibi bir sürede nasırın yok olduğunu göreceksiniz.

Muz Kabuğu ile Nasır Tedavisi

Muz lezzetli ve vitamin deposu bir meyvedir. Sağlık açısından çok faydalıdır. Muzun kendisi gibi kabuğu da vitamin deposudur ve birçok derde şifadır. Çünkü muzun kabuğunda potasyum, salisilik asit ve lutein vardır. Bu özellikleri sayesinde vitamin yönünden zengin olduğu için sertleşmiş nasırları etkili bir şekilde yok eder.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi muz kabuğu sivrisinek sokması ve siğil tedavisinde de etkili olarak kullanılır. Muz kabuğu ile nasır tedavisi için yapmanız gerek nasır olan bölgeye muzun kabuğunu sarıp üzerine çorap giyip gece boyunca ayağınızda bekletmektir. Buna ek olarak nasır olan yeri muz kabuğu ile ovabilirsiniz. Bu yöntemleri bir hafta boyunca her gün uygulamalısınız.

Karbonat ve Zeytinyağı ile Nasır Tedavisi

Nasırları yok etmek için uygulayabileceğiniz bir başka yöntem de karbonat ve zeytinyağıdır. Zeytinyağı sertleşen cildi yumuşatırken karbonat ve limon cildinizi aşındırsa da zeytinyağı cildinizi yumuşatacaktır. Gerekli olan malzemeler 1 yemek kaşığı limon suyu, 2 çay kaşığı zeytinyağıdır.

İlk olarak yapmanız gereken zeytinyağı ve limonu güzelce karıştırmaktır. Sonrasında elde ettiğiniz karışımın üzerine karbonat ekleyip nasır olan bölgeye uygulamalısınız. Bu işlemi nasır kaybolana kadar her gün tekrarlayabilirsiniz.

Ağız Çalkalama Suyu ile Nasır Tedavisi

Ağız çalkalama suyu ağızda meydana gelen yaralara iyi geldiği gibi nasır sorununa da iyi gelmektedir. Cildinizin yumuşamasını sağlar ve nasırınızı kolayca çıkarır. Yarım fincan ağız çalkalama suyu, yarım fincan beyaz sirke ve bir fincan su gerekli olan malzemelerdir. Bu malzemeleri karıştırıp nasır olan bölgeye sürünüz. Ve 15 dakika sonra cildinizden çıkarınız. Bu işlemi bir hafta kadar tekrarlamalısınız.

Bu yazımızda sizlere muz kabuğu ile nasır tedavisi ve nasır hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Nasır tedavisinde mutlaka bilmeniz gerekenleri ve nasır problemi yaşayanların bilmesi gerekenlerden bahsettik. Sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir