İşte 2019 Yılının En Yenilikçi Akıllı Telefonları

2019, akıllı telefon pazarında yeniliklerle dolu bir yıl oldu. Akıllı telefon tarihine kendisini yazdıran birkaç cihaz gördük. Ayrıca bu yıl 5G gibi yeni teknolojiler sayesinde önümüzdeki yıllarda karşımıza çıkacak önemli teknolojik yeniliklerin ilk adımlarını gördük. Bu yazıda, 2019’da açıklanan en yenilikçi akıllı telefonları sıraladık. En yenilikçi olarak gördüğümüz akıllı telefonları listemize dahil ettik.

Samsung Galaxy Fold

Galaxy Fold, uzun zamandır beklenen Samsung’un ilk katlanabilir ekrana sahip akıllı telefonu. Yıllardır bunu duyuyoruz ve 2019’da sonunda satışa çıktı. Birkaç gecikme ve sorundan sonra, şimdi insanların tüm dünyada satın alabileceği bitmiş ve iyi yapılmış bir üründür. Dahili katlanabilir OLED paneli sayesinde Samsung Galaxy Fold, bir akıllı telefondan 7,3 inç diyagonal ekrana ulaşan bir tablete dönüşebiliyor. Özel bir plastik panel ve karmaşık bir menteşe kullanıyor. Ayrıca katlanırken çok kompakt bir yapıya dönüşürken katlı haldeyken de kullanabileceğiniz bir küçük ekran daha içeriyor. Arkada üçlü kamera kurulumu, katlanabilir ekranda çift ön kamera ve ön taraftaki küçük ekranın üstünde bir kapak kamerası dahil olmak üzere toplam altı kamera içerir. Snapdragon 855 yongaseti ile güçlendirilmiş bir şekilde geliyor.

Huawei Mate X

Samsung’un yanı sıra, Huawei de Mate X adlı ilk katlanabilir telefonunu duyurdu. Ancak Galaxy Fold’un aksine, küresel pazara sunulmadı ve sadece Çin’de piyasaya sürüldü. Gelecek yıl yenilenen bir versiyon ile küresel pazarda olacak. Ayrıca, Samsung Galaxy Fold’un aksine, ön tarafta ekstra ekran yerine dışarıya katlanarak aynı ekranı katlı haldeyken bile kullanabilmenizi sağlıyor. Bu, akıllı telefon katlandığında panelin iki farklı ekranda iki katına çıkacağı anlamına geliyor. Açık haldeyken, tam ekran 8 inç boyutunda oluyor. İnanılmaz dörtlü kamera kurulumu hem arka kamera hem de ön kamera olarak kullanılabilir.

Xiaomi Mi Mix Alpha

Yenilikçi Mi Mix Alpha, dünyanın etrafını saran bir ekrana sahip ilk akıllı telefonu. Ekranın her tarafı kapladığını rahatlıkla görebilirsiniz ve bu ekranın boyutu 7.92 inç. Xiaomi Mi Mix Alpha, harika bir 108 MP kameraya (üçlü kamera kurulumuna dahil) sahip ilk akıllı telefon. Ne yazık ki Türkiye’de bu cihaz satılmıyor ve satılacağını da düşünmüyoruz. Fiyatı yaklaşık 2500 Euro civarında. Aslında Xiaomi, bu cihaz ile neler yapabileceğini bize göstermiş oldu.

Motorola Razr 2019

Motorola Razr 2019, özellikli telefonlar çağında en başarılı cihazlardan biri olan ikonik Motorola’nın Razr telefonunun yeniden canlandırılmasıdır. Tıpkı eski Razr gibi kapaklı bir tasarıma sahiptir, ancak katlanabilir bir ekranla birlikte gelir ve cihazı inanılmaz derecede yenilikçi yapan budur. Galaxy Fold ve Huawei Mate X ile karşılaştırıldığında tamamen farklı bir form faktörüne sahiptir ve bir tablete dönüşmez. Ancak 6.2 inç diyagonal dahili katlanabilir panel sayesinde Motorola Razr 2019 son derece kompakt hale geliyor. Ayrıca, katlanırken, daha küçük bir dış ekran sayesinde yine de en önemli görevler için kullanılabilir.

Palm Phone

Yıllar önce Palm en önemli telefon üreticileri arasındaydı, ama şimdi birçok insan Palm’ın ne olduğunu bile bilmiyor. Şimdi şirket çok yenilikçi bir cihazla geri döndü. Kocaman ekranlı bir akıllı telefon yerine cep arkadaşı olarak düşünülebilecek küçük bir 3,3 inçlik cihaz tanıttılar. Ultra kompakt Palm telefonunu ana akıllı telefonunuzla eşleştirebilir, bu cihaz üzerinden arama yapabilir ve metin mesajı gönderebilirsiniz. E-SIM teknolojisini ve LTE’yi destekler. IP68 sertifikasına sahip su geçirmez bir cihazdır.

Energizer Power Max P18K Pop

İsmi biraz uzun ve karışık değil mi? Energizer Power Max P18K Pop, bir telefondan çok bir tuğlaya benziyor. Şimdiye kadarki en büyük bataryaya sahip akıllı telefon ve bir batarya üreticisi tarafından üretiliyor. Bu yılın başlarında duyuruldu. Tek bir şarjla 50 güne kadar bekleme, 4 güne kadar müzik çalma ve 2 güne kadar video oynatma sağlayabilen büyük bir 18.000 mAh pil ile donatılmıştır. Hatta çift açılır yani pop-up bir ön kamera ile birlikte gelir ve bir powerbank olarak kullanılabilir. Ama 18 mm kalınlığında. Bu telefon, kitle fonlamasında yeteri kadar destek bulamadığı için ve kullanılabilirliği pek de rahat olmadığı için başarılı olamadı.

2019’un en yenilikçi telefonları listemiz bu şekildeydi. Listenin kaynağına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir