İncir Sütü ile Siğil Tedavisi

Siğil daha çok ellerde ve ayaklarda görülen virüslerin sebep olduğu kabarcıklardır. İncir sütü ile siğil tedavisi yapılabilir. İncir sonbaharda tazesi çıkan ama hem tazesi hem de kurusu çok şifalı olan bir meyvedir. Kendisi gibi olgunlaşmadan koparıldığında çıkarılan sütü de mucizevi bir meyvedir. Yazımızda incir sütü ile siğil tedavisi, incir sütünün faydaları gibi merak ettiklerinizin cevaplarını bulabilirsiniz.

Siğil Nedir?

Siğil derimizde virüs sonucunda oluşan kötü huylu olmayan şişliklerdir. Bazı virüsler siğili oluşturmaktadır. Siğili kapmaya açık olan deri kesik ya da yara olan deridir. Siğillerin büyük bir kısmı zararsızdır fakat kötü yanı virüs kaynaklı olduğu için bulaşıcı olmasıdır. Siğile direkt olarak temas edilince ya da herhangi bir eşya ya da yerden bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. En çok görüldüğü bölge, el, ayak ve parmaklardır.

Vücudumuzun her yerinde siğil meydana gelebilir. Görünümleri cilt rengi, sert ve pürüzlü yapıdadır. Ama aynı zamanda koyu renk olan düz ve yumuşak siğiller de vardır. Mesela ayak tabanında meydana gelen siğiller düz bir görünüme sahiptir. Bu siğiller nasırla karıştırılabilir. Ve yürüdükçe içe doğru baskı uygulandığı için ağrı yapabilirler.

Siğil herkeste çıksa da bazı kişilerin siğil virüsünü almaya daha yatkın olduğu bilinmektedir. Mesela bağışıklık sistemi zayıf olanlar, çocuklar, ergenlik çağındakiler ve elinde ya da ayağında yara olanlar, tırnaklarındaki etleri yolanlar daha risklidir.

Çocuklarda siğil meydana gelirse kısa bir süre içinde tedavi edilmeden siğillerin kendiliğinden geçtiği görülmüştür. Siğiller kısa zamanda çoğalıyorsa ve çocuğun canını acıtıyorsa ihmal etmeden mutlaka cildiye uzmanına başvurmalısınız.

Siğil Virüsünün Vücuda Girme Şartları

 • Siğili alerjik bünyeye sahip olanlarda daha çok görülür
 • Bağışıklık sistemini zayıf düşüren hastalıklara sahip olan kişilerde daha çok görülür
 • Genital bölge siğilleri cinsel temas yoluyla kolayca bulaşabilirler
 • Ciltte kesik ve yaralar varsa virüsün yerleşmesi daha hızlı olur
 • Siğilin en çok bulaştığı ortamlar havuz kenarı, hamam, kaplıca, banyo, duş, tuvalet gibi ortak kullanılan sıcak ve ıslak ortamlar
 • Eğer güzellik salonlarında ve kuaförlerde hijyen koşullarına dikkat edilmiyorsa bulaşma ihtimali fazladır
 • Ortak kullanılan alanlarda siğile temas etmiş olabilecek havlu, bornoz, terlik, ayakkabı gibi eşyalar siğil oluşumu ihtimalini arttırır
 • Cildin sık tıraş edilen bölgeleri kesik oluşma ihtimalinden siğil virüsünün alımına açıktır
 • Siğile direkt temas edince bulaşma ihtimali artmaktadır
 • Tırnak ve tırnak etlerini yeme alışkanlığı
 • Yorgunluk, uykusuzluk, stres, kötü beslenme, diyet, kansızlık benzeri nedenlerle vücudun zayıf düşmesi durumunda vücudun bağışıklık sistemi zayıflatacağı için siğil meydana gelme ihtimali artmaktadır.

Siğil Tedavisi

Siğili yok etmek için uygulanan tedaviler direk siğili değil virüsü yok etmeyi amaçlamaktadır. Tedavide kullanılan siğil ilaçları salisik asit içermektedir. Ayrıca siğil tedavisi için yakma (elektrokoterizasyon), dondurma (kriyoterapi) ve lazer tedavisi gibi cerrahi yöntemler bu yöntemler arasındadır. Genital bölgedeki siğiller bulaşıcı olduğu için sürekli tekrar edebilir bu yüzden vakti kaybetmeden bir cildiye uzmanına başvurmakta fayda vardır.

Siğil bir kere çıktıktan sonra tekrar çıkmaz gibi bir düşünce yanlıştır. Siğil tekrar çıkabilir ama bazı kişilerde de tedavi sonrası tekrar çıkmayabilir. Sadece siğillerin yok edilmesinin değil aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmenin de üzerinde durulması oldukça önemlidir.

İncirin Faydaları

İncirin vücudumuzun farklı bölgelerine birçok faydası vardır. Örneğin incir kemikleri güçlendirerek, kemikleri güçlendirerek osteoporoz riskinin azaltılır. Yani içindeki en önemli vitaminlerin başında kalsiyum gelir. Bunun yanında kemik oluşumunu arttırdığı gibi kemiklerde meydana gelen herhangi bir hasarı yok eder. Kemik oluşumunu destekleyen kemiklerde herhangi bir hasar veya bozulma varsa yeniden büyümeyi teşvik eden fosfor bakımından da zengindirler.

İncir ile Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon kanserinin tedavisine incirin içindeki lifler ile iyi gelmektedir. İncir liflerinden dolayı bağırsak hareketleri artar. Bu durumda serbest radikaller ve özellikle kolon kanserini oluşturan neden ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur.

İncir ile Kanseri Önleme

İncirin içindeki lifler meme kanserine karşı korumaktadır. Kadınlarda özellikle menopozdan sonra hormon dengesi çoğunlukla dalgalanabilir. Vücuttaki bütün sistemler birbiri ile bağlantılı olduğundan bu hormonlar bağışıklık sistemini etkilemektedir. Sonucunda da antioksidanların serbest radikallerle savaşma yeteneğini etkiler. Serbest radikallerin kanser oluşumunda önemli bir etkisi olduğu bilinmektedir. İşte bbu aşamada incir vücuda lif sağlar ve ekstra savunma hattı meydana getirirler. İncirin içindeki yağ asitleri ve fenoller gibi biyoaktif bileşik kaynağı olduğunu belirtilmektedir. Ayrıca incirin içinde bulunan bu bileşikler cilt kanseri riskinin azaltılmasında da etkilidir.

İncir İle Diyabet Kontrolü

Amerika Diyabet Derneği’nin yaptığı bir araştırmaya göre incirin içindeki lifler sayesinde diyabetin fonksiyonel kontrolünü arttırdığı görülmüştür. Aynı zamanda incirin yaprağı da insülin tedavisi gören hastaların insülin dozlarını azalttığını göstermiştir. Ayrıca incir potasyum bakımından da zengin olduğu için yemeklerden sonra vücudun emdiği şeker miktarını düzenlemeye yardımcıdır.

İncir İle Kroner Kalp Hastalıklarını Önleme

İncirin tazesi de kurusu da şifalıdır. Kuru incirin içinde fenol, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bulunur. Kuru incir tüketildiğinde bu yağ asitleri ile kronik kalp hastalıklarının oluşmasını azaltır. Ve incirin yaprakları trigliseritler üzerinde engelleyici bir özelliğe sahiptir. Trigliseritler oldukça önemli çeşitli kalp hastalıklarının ardındaki diğer bir faktördür.

İncir Kabızlığı Önler

İncirin önemli özelliklerinden birisi de bağırsak işlevlerini desteklemesi ve kabızlığı önlemesidir. Bunu da içindeki lifler sayesinde yapar. Ayrıca lifler sayesinde ishal ve düzensiz bağırsak hareketleri yok edilir. İncirin kurusu da yaşı da aynı etkiye sahiptir.

İncir İle Düşük Kolesterol Seviyeleri

İncirin içeriğinde lif olduğunu belirttiğimiz gibi pektin de bulundurur. Lif vücutta sindirim sisteminden geçtiği için atılacak olan kolesterolün fazlasının atılmasını sağlamak için boşaltım sistemine aktarımını sağlar. İncirin lifi çok yüksek olduğu için müshil gibi bir etkisi de vardır. Diyet sırasında yüksek miktarda lif içeren gıdalar ve besinler tüketerek göğüs ve kolon kanseri türlerini önleyebilir, vücudunuzun genel sağlığına katkı sağlayabilirsiniz.

İncir İle Düşük Alzheimer Riski

İncirin içindeki inflamatuar sitokinleri sayesinde Alzheimer gibi hastalık riskini azaltmada çok faydalı olduğu Avustralya ve Amerika üniversitelerinin yaptığı bir araştırmada ortaya konmuştur. İncir tüketmek oldukça önemlidir.

İncir İle Bronşit Tedavisi

İncirin bir diğer önemli faydası da solunum yolu hastalarının tedavisinde kullanılmasıdır. İncir yaprağı çayı ile bronşit gibi çeşitli solunum yolları hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bir solunum yolu hastalığı olan astım hastalığı için de incir yapraklarından yapılan incir yaprağı çayı şikayetleri azaltmaktadır.

İncir Sütü Nedir?

İncir lezzetli ve şifalı bir sonbahar meyvesidir. Kurusu da tazesi de kalsiyum ve lif bakımından oldukça zengindir. Kendisi olduğu gibi taze incirin sütü de oldukça şifalıdır. İncir sütü incirler tam olgunlaşmadan koparıldığında ortaya çıkar. Yani incir sütünü elde edilmeniz için incirin doğru zamanda koparılması oldukça önemlidir. Olgunlaşmış olan incirde süt oldukça azdır. Fakat bazen incirlerin yapraklarında da bu süt ortaya çıkabilir.

İncir sütü doğrudan kullanırsa oldukça dikkatli olmak gerekir. Mesela incir toplama sırasında incirin sütü dudağınıza değerse ya da ellerinize temas ederse yara oluşabilir. Bu yüzden incir sütünü doğru olarak saklamak ve faydalanmak için taze olarak kullanmak oldukça önemlidir.

İncir Sütü ile Siğil Tedavisi

Siğillerden olgunlaşmamış incirden ya da taze incir yaprağından elde edebileceğiniz süt ile kurtulabilirsiniz. Çoğunlukla siğiller sivilce görünümüne sahiptir. Ve ten rengindedir. Siğiller bir virüs sonucu vücuda yerleşir. Kabarcık olarak cildin üst kısmında ortaya çıkabilir ve çoğalabilir. Siğil için incir sütü oldukça şifa kaynağıdır.

İncir Sütü ve Arpa Unu ile Siğilleri Yok Eden Maske

Siğilleri yok etmek için bir yemek kaşığı incir sütü ve arpa unu gereklidir. Gerekli olan malzemeleri karıştırıp lapa hale getirmelisiniz. Sonrasında bu karışımı siğilin üzerine sürüp üzerinde kuruması beklenir. Karışım siğil üzerinde kuruduktan sonra yıkanır. Ve bu tarif haftada iki kere uygulandığında siğillerin kaybolduğu görülmüştür.

Siğilleri yok etmek için salisilik asit içerikli kremler, lazer yöntemleri, yakma ve dondurma teknikleri vardır. Ancak bu yöntemlerden önce bitkisel bir şekilde siğillerinize çözüm bulmak istiyorsanız incir sütünü deneyebilirsiniz. Ayrıca incir sütü çıbanlara da uygulanabilmektedir.

İncir Sütünün Diğer Faydaları

 • İncir sütü topuklardaki gelen sertleşmenin giderilmesi için ve nasır için kullanılır.
 • İncir sütü ciltteki lekeler ile savaşır. Ancak incir sütünü cildinize sürmeden önce doktorunuza danışmalısınız.
 • İncir sütü ile böbrek kumunun dökülmesi kolaylaştırılabilir.
 • İncir sütü ile kulak kurtçukları yok edilir. Kurtçukları yok etmek için incir sütü kulak etrafına sürülmelidir.
 • Diş eti kanamaları için ve güçlü diş etlerine sahip olmak için incir sütü kullanılabilir.

İncir sütünü kullanmadan önce doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Yazımızda incirin faydaları nelerdir, incir sütü nedir, incir sütünün iyi geldiği hastalıklar, incir sütü ile siğil tedavisi gibi soruların cevaplarını yanıtladık. Ancak incir sütünü kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir