Dermifin Krem Ne İşe Yarar?

Dermifin krem genel olarak ciltteki mantar enfeksiyonlarını tedavi eden bir ilaçtır. Eğer Dermifin krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Dermifin Krem Nedir?

Bu krem saçkıran, ayak mantarı, kasık mantarı, vajinal pamukçuk ve tinea versicolor tedavisi için cildinize uygulanan reçeteli güçlü bir antifungal ilaçtır. İkincisi, genellikle kollarınızı, omuzlarınızı, boynunuzu, yüzünüzü ve vücudunuzun gövdesini etkileyen pityrosporum ovale mantarının neden olduğu bir döküntüdür ancak cildinizin herhangi bir yerinde gelişebilir. Tinea mantar grubu, cildimizde gelişebilen ve saçkıran, ayak mantarı ve kasık mantarı gibi enfeksiyonlara neden olabilen en yaygın bulunan mantar grubudur, vajinal pamukçuk ise candida albicans mantarından gelir.

Dermifin Krem Muadili

Bu kremin muadilleri arasında Dermifin sprey, Exelderm krem, Exelderm sprey, Exoderil sprey, Exoderil krem, Exoderil pump sprey,

Funderyl sprey, Funderyl krem, Nafderilex krem, Naxoder deriye uygulanacak sprey çözelti ve Naxoder krem vardır.

Dermifin Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 41.83 TL’dir.

Dermifin Krem Ne İşe Yarar?

Bu kremin aktif bileşen olarak naftifin hidroklorür içerir. Bu krem talimatlara göre uyguladıktan sonra, mantar enfeksiyonundan etkilenen cilt hücrelerinize emilir ve belirli bir enzime (14α-demetilaz) müdahale eder, böylece mantar plazma zarlarının önemli bir parçası olan ergosterol üretemez. Ergosterol olmadan, mantar zarının yapısı ve fonksiyonları, içerik sızacak ve diğer maddeler girebilecek şekilde bozulur. Sonuçta mantarların büyüyemez ve çoğalamaz böylece mantarlar ölür.

Vücudun saçkıranı aynı zamanda tinea corporis olarak da adlandırılır ve dermatofitler adı verilen ve tırnaklarınızda, cildinizde ve saçınızda bulunan keratin adı verilen dokudan beslenen bir grup mantar içerir. Saçkıran hiç bir solucan içermez ancak aldığı şekle, merkezde etkilenmemiş bir cilde sahip kıvrılmış bir solucana benzeyen dairesel, kabarık kırmızı bir döküntü olarak adlandırılır. Bu, enfekte kişi, virüs bulaşmış bir kişinin işlediği herhangi bir nesneyi ele alarak dolaylı temas, köpek, kedi, at, dağ gelinciği veya tavşan gibi enfekte bir evcil hayvan veya hayvanla doğrudan temas ve nadiren yüksek derecede enfekte toprakla temastan doğrudan deri teması yoluyla geçebilen oldukça bulaşıcı bir mantar enfeksiyonudur. 

Ayak mantarı hafif derecede bulaşıcıdır ve enfeksiyonla doğrudan temas yoluyla veya havlular, ayakkabılar ve zeminler üzerindeki enfekte cilt partikülleri yoluyla bulaşabilir. Kasık mantarı çoğu durumda bulaşıcı değildir ancak cinsel temas veya diğer yakın cilt teması yoluyla bulaşabilir. Vajinal pamukçuk, candida albicans mantarlarının neden olduğu bir maya enfeksiyonudur. Bu tür enfeksiyonlar genellikle cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak görülmez ancak cinsel temas yoluyla geçebilir. Tinea versicolor bulaşıcı değildir.

Dermifin Krem Nerede Kullanılır?

Bu krem, bir mantarın neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Mantarı öldürerek veya büyümesini engelleyerek işlev yapan bir ilaçtır. 

Bu krem saçkıran, ayak mantarı, kasık mantarı ve pityriasis (tinea versicolor) tedavisinde kullanılan bir üründür. Bu krem, doktorunuz tarafından belirlenen diğer durumlar için de kullanılabilir. Topikal olarak kullanılan bu krem sadece doktorunuzun reçetesiyle alınabilir.

Dermifin Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Noktalar

Cilt probleminiz dört ila altı hafta içinde düzelmezse veya daha da kötüleşirse doktorunuza danışın.

Enfeksiyonunuzun tamamen temizlenmesine yardımcı olmak ve tekrarlanmadığından emin olmak için iyi sağlık alışkanlıkları da gereklidir. Aşağıdaki önlemler sürtünmeyi ve tahrişi azaltmaya yardımcı olacak ve ayrıca bölgenin serin ve kuru kalmasına yardımcı olacaktır.

Kasık mantarı için bu kremi kullanan hastalar için sıkı saran veya sentetik malzemelerden (örneğin suni ipek veya naylon) yapılmış iç çamaşırı giymekten kaçının. Bunun yerine bol, pamuklu iç çamaşırı giyin.

Ayak mantarında bu kremi kullanan hastalar için banyodan sonra, özellikle ayak parmakları arasını dikkatlice kurulayın. Yün veya sentetik malzemelerden (örneğin suni ipek veya naylon) yapılmış çoraplar giymekten kaçının. Bunun yerine temiz, pamuklu çoraplar giyin ve bunları her gün veya ayaklar çok terlerse daha sık değiştirin. Sandalet veya diğer iyi havalandırılmış ayakkabılar giyin.

Saçkıranda bu kremi kullanan hastalar için banyodan sonra bedeninizi dikkatlice kurulayın. Mümkünse çok fazla ısı ve nemden kaçının. İyi havalandırılmış, bol giysiler giyin. Bu önlemlerle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacı almanın riskleri, yapacağı fayda ile karşılaştırılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun vereceği bir karardır. 

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı alışılmadık veya alerjik bir reaksiyon geçirdiyseniz doktorunuza söyleyin. Yiyecekler, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi başka tür alerjiniz varsa sağlık uzmanınıza da söyleyin. Reçetesiz ürünler için etiketi veya ambalaj malzemelerini dikkatlice okuyun.

Bu ilaçla ilgili çalışmalar sadece yetişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında kullanımı olan çocuklarda sulkonazol kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıkları gibi çalışıp çalışmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda bu kremin diğer yaş gruplarında kullanımıyla karşılaştıran özel bir bilgi olmamasına rağmen, bu ilacın yaşlılarda genç yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya sorunlara neden olması beklenmemektedir.

Bu krem tüm trimesterler ve gebelik kategorisi C’dir. Hayvan çalışmaları olumsuz bir etki göstermiştir ve hamile kadınlarda yeterli çalışma yoktur veya hiçbir hayvan çalışması yapılmamıştır ve hamile kadınlarda yeterli çalışma yoktur.

Emzirme döneminde bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçların birlikte kullanılmaması gerekmesine rağmen, diğer durumlarda bir etkileşim meydana gelse bile iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekli olabilir. Başka bir reçeteli veya reçetesiz ilaç alıyorsanız bunu sağlık uzmanınıza bildirin.

Etkileşimler meydana gelebileceğinden, belirli ilaçlar yemek yerken veya belirli yiyecek türlerini yerken veya bu sırada kullanılmamalıdır. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanılması da etkileşimlerin oluşmasına neden olabilir. İlacınızın yiyecek, alkol veya tütün ile kullanımını sağlık uzmanınızla görüşün.

Dermifin Krem Nasıl Kullanılır?

Bu bölüm, bu kremin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Bu kreme özgü olmayabilir. Lütfen dikkatli okuyun. Etkilenen ve çevresindeki cilt bölgelerini kaplayacak kadar bu kremi uygulayın ve nazikçe ovalayın. Bu ilacı gözlerden uzak tutun.

Cildin belirli mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için sulkonazol kullanıldığında, ilacın üzerine tıkayıcı pansuman uygulanmamalıdır. Bunu yapmak cildi tahriş edebilir. Doktorunuz tarafından belirtilmediği sürece bu ilacın üzerine hava geçirmez bir bandaj uygulamayın.

Enfeksiyonunuzun tamamen temizlenmesine yardımcı olmak için, semptomlarınız birkaç gün sonra geçmeye başlasa bile, bu kremi tedavinin tamamı boyunca kullanmaya devam etmeniz çok önemlidir. Mantar enfeksiyonlarının temizlenmesi çok yavaş olabileceğinden, bu ilacı birkaç hafta veya daha uzun süre her gün kullanmaya devam etmeniz gerekebilir. Bu ilacı çok erken kullanmayı bırakırsanız belirtileriniz geri gelebilir. Herhangi bir dozu kaçırmayın.

Dermifin Krem Genital Bölgede Kullanılır Mı?

Hayır, bu krem genital bölgede kullanılmaz.

Dermifin Krem Emziren Anneler Kullanabilirmi?

Bu kremi emzirirken doktor kontrolünde kullanmanız gerekir.

Dermifin Krem Reçetesiz Alınır Mı?

Evet, bu krem reçetesiz satın alınabilir.

Dermifin Krem Yan Etkileri

Bir ilaç, ihtiyaç duyduğu etkilerin yanı sıra bazı istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerin tümü ortaya çıkmasa da, ortaya çıkarsa tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Bu ilacı kullanmadan önce ortaya çıkmayan yanma veya batma, kaşıntı, ciltte kızarıklık veya diğer tahriş belirtileri gibi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın. Listelenmeyen diğer yan etkiler de bazı hastalarda ortaya çıkabilir. Başka bir etki fark ederseniz, doktorunuza danışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir