Boston Dynamics’in Robot Köpeği Spot Satışa Sunuldu

Boston Dynamics’in robot köpeği Spot, sahip olduğu yetenekler ile oldukça ses getirmişti. Spot, koronavirüs konusunda alınan tedbirlerde de önemli bir göreve sahip oldu. Koronavirüs salgını dolayısıyla sosyal mesafeyi korumamız gereken günlerde Spot sahip olduğu sensörler ile birlikte insanların mesafeyi korumaları konusunda uyarılar yaptı.

Şimdi ise şirketin kapıyı açan, kutuları kamyona yükleyen, sürü koyunlarına eşlik eden ve çok daha fazlasını yapan köpek robotu, ticari olarak satışa sunulmuş durumda. Şimdiye kadar sadece “Erken Adaptasyon Dönemi Programı” kapsamında çeşitli şekillerde test ediliyordu. Artık Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işletmelere Spot robotlardan satın alabilecekler.

Spot robotunun satışları sadece ticari ve endüstriyel kullanım içindir. Boston Dynamics, robotları satın almak isteyen firmaların “faydalı kullanım” şartlarını yerine getirmelerini bekleyecek. Yani insanlık için yarar gösterecek işler için bu robotlar satılacak. Bu önlemler sayesinde kötü niyetlerin köpek robot Spot’a ulaşması engellenmiş olacak.

Robotlar çevrimiçi olarak satışa sunulacak ve ilgilenen kişiler teklif almak için Boston Dynamics ile iletişime geçecek. Spot ile çalışmak isteyen geliştiriciler için tasarlanan Spot Explorer için istenilen fiyat 74.500 Amerikan Doları olarak belirlenmiş durumda. LiDAR gibi çeşitli sensörler de dahil etmek isterseniz ekstradan 4.620 ila 18.450 dolar arası fark ödemeniz gerekiyor.

Boston Dynamics’in kurucusu ve başkanı olan Marc Raibert geliştirdikleri robotlar ile ilgili olarak, “Boston Dynamics’te, on yıllar boyunca gelişmiş hareketlilik, el becerisi ve zeka ile robotlar yaratmak ve rafine etmek için harcadık çünkü çevik robotların çok çeşitli gerçek dünya sorunlarını çözebileceğine inanıyoruz” dedi.

Marc Raibert açıklamasına şu sözler ile devam etti: “Spot’un sofistike yazılımı ve yüksek performanslı mekanik tasarımın bir araya gelmesi, robotun zor veya tehlikeli insan işlerini güçlendirmesini sağlar. Artık geleneksel otomasyonun başarılı olmadığı ortamlarda ve görevlerde insan güvenliğini artırmak için Spot’u kullanabilirsiniz.”

“Boston Dynamics’in Robot Köpeği Spot Satışa Sunuldu” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir