Benzamycin Topikal Jel Sivilce Kremi Ne İşe Yarar?

Benzamycin Topikal Jel, genel olarak sivilce ve akneleri iyileştirmek için kullanılır. Peki Benzamycin Topikal Jel nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Bu jel krem, sivilceye neden olan bakterilerin büyümesini durdurarak çalışır. Makrolid antibiyotikler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Benzoil peroksit ayrıca sivilceye neden olan bakterileri öldürür ve cildin üst katmanının kurumasına ve soyulmasına neden olarak yeni cilt oluşmasına neden olur. Bu ürün ayrıca ciltteki fazla yağların kurumasına yardımcı olan alkol içerir.

Benzamycin Topikal Jel Krem Cilde Nasıl Uygulanır?

Bu ilacı sadece belirtildiği şekilde kullanmanız çok önemlidir. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzun talimat verdiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunu yapmak cildinizin tahriş olmasına neden olabilir. Cildinizin daha iyi görünmesi için bu ilacı birkaç hafta veya birkaç ay kullanmanız gerekebilir. Ekstra ilaç uygulamak, bu jel kremin daha hızlı çalışmasını sağlamaz.

Bu ilaç sadece cilt üzerinde kullanım içindir. Gözleriniz, burnunuz veya ağzınız ile temas ettirmekten kaçının. Kesik veya sıyrık olan cilt bölgelerinde kullanmayın. Bu alanlara girerse, hemen durulayın.

Bu ilacı kullanmadan önce ve sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. Bu ilacı uygulamadan önce, etkilenen bölgeleri ılık su ve yumuşak sabunla yıkayın. İyice durulayın ve nazikçe kurulayın.

Cildin etkilenen bölgelerini (örneğin alın, çene, burun, yanaklar, göğüs, omuzlar) kaplayacak kadar az miktarda ilaç uygulayın ve nazikçe ovalayın. İlacı sadece sivilceler üzerine değil, genellikle sivilcelerden etkilenen tüm bölgeye uygulamalısınız.

Bu jel krem, iki ayrı bölmeye sahip tek bir folyo poşet içinde mevcuttur. Bu markayı kullanıyorsanız poşeti açın ve içindekileri avucunuzun içinde iyice karıştırın. Ürünü karıştırdıktan hemen sonra uygulayın. İlacı, ateş yakınında karıştırmayın veya uygulamayın.

Yıkama veya tıraştan sonra ilacı uygulamadan önce otuz dakika beklemek en iyisidir. Karışık ilaçtaki alkol yeni yıkanmış veya tıraşlanmış cildi tahriş edebilir.

Akneden etkilenen bölgeleri çok sık yıkamaktan kaçının. Bu durum, cildinizi kurutabilir ve sivilcenizi daha da kötüleştirebilir. Yağlı cildiniz yoksa günde iki veya üç kez hafif, yumuşak bir sabunla yıkamak yeterli olacaktır. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

Bu ilacı etiketindeki son kullanma tarihinden sonra kullanmayın. İlaç düzgün çalışmayabilir. Eczacınızdan taze bir malzeme alın. Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa eczacınıza danışın.

Sivilcenizi kontrol altında tutmaya yardımcı olmak için, bu ilacı tedavinin tamamı boyunca kullanmaya devam edin. Bu ilacı her gün aylarca veya bazı durumlarda daha uzun süre kullanmaya devam etmeniz gerekebilir.

Benzamycin Topikal Jel Kremin Faydaları

Benzoil peroksitin antibakteriyel etkisi vardır. Ayrıca, fazla yağların ve kirlerin kolayca yıkanmasına izin veren hafif bir kurutma etkisine sahiptir. Bu krem bir antibiyotiktir. Bu jel krem, bakterilerin ciltte büyümesini önler. Bu jel krem, akne tedavisinde kullanılan bir kombinasyon ilaçtır. Bu jel krem, bu ilaç kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

Benzamycin Topikal Jel Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Bu ürünü kullanmadan önce, eritromisine veya benzoil peroksite alerjiniz varsa veya diğer makrolid antibiyotiklere (örneğin azitromisin, klaritromisin) veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.
 • Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin.
 • Bu ilaç sizi güneşe daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve güneş ışığından kaçının. Dışarıda güneş kremi kullanın ve koruyucu giysiler giyin. Güneş yanığı alırsanız veya ciltte kabarcıklar veya kızarıklık varsa derhal doktorunuza söyleyin.
 • Ameliyat olmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bahsedin.
 • Hamilelik sırasında bu ilaç yalnızca çok fazla ihtiyaç olduğu durumlarda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.
 • Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Benzamycin Topikal Jel Kullanımı

 • Bu jel kremi birlikte gelen kullanım talimatlarını okuyun. Bu ilaç sadece cilt üzerinde kullanım içindir.
 • Uygulamadan önce, etkilenen bölgeleri iyice temizleyin ve ılık suyla durulayın ve ardından nazikçe kurulayın. Bu ilacı doktorunuzun önerdiği şekilde genellikle günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere ince bir tabaka halinde uygulayın.
 • Tek tek poşetleri kullanıyorsanız, önce her poşetin ayrı bölmelerindeki iki ilacı karıştırmalısınız. İçeriği avucunuzun içinde iyice karıştırın. Ürünü karıştırdıktan hemen sonra uygulayın.
 • Bu jel kremi kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın. Bu ilacı gözlerinize veya burnunuza, ağzınıza veya diğer mukoza zarlarına sokmaktan kaçının. Böyle bir durumda suyla iyice durulayın. Açık alevin yanında ilaç karıştırmayın veya uygulamayın.
 • Benzoil peroksit, saçları veya renkli kumaşları (giysiler, nevresimler, havlular gibi) ağartabilir. Bu ilacı saç çizgisinin yakınında uygularken dikkatli olun.
 • Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde kullanın. Bu ilacı fazla miktarlarda uygulamayın, daha sık kullanmayın veya reçetelenenden daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı düzelmeyecek ve yan etki riskiniz artabilir.
 • Akne genellikle birkaç haftalık tedaviden sonra düzelir. Bununla birlikte, bu ürünün tam olarak faydasının farkına varmak için iki ila üç ay sürekli kullanım gerekebilir. Doktorunuza durumunuzun düzelmediğini veya kötüleştiğini söyleyin.

Benzamycin Topikal Jel Reçetesiz Satılır Mı?

Hayır, bu jel kremi reçetesiz satın alamazsınız.

Benzamycin Topikal Jel Yan Etkileri

Bu jel kremi uygularken derinin üst tabakasında hafif kuruluk ve hafif soyulma beklenir. Vücudunuz ilaca alışırken özellikle tedavinin başlangıcında cilt tahrişi, kaşıntı, yanma veya kızarıklık meydana gelebilir. Göz tahrişi ve ciltte renk değişikliği de meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, bu ürünü kullanmayı bırakın ve derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Doktorunuzun size yararının yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar verdiği için bu ilacı reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Nadiren, bu ilacın uzun süreli veya tekrarlanan dönemlerde kullanılması, diğer cilt enfeksiyonlarına (mantar enfeksiyonları gibi) neden olabilir. Herhangi bir olağandışı cilt semptomu fark ederseniz veya durumunuz düzelmezse doktorunuza başvurun.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, kızarıklık, kaşıntı, yüz, dil, dudak ve boğaz bölgesinde şişme, şiddetli baş dönmesi ve nefes almada güçlük gibi ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım isteyin.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir