Asiviral Krem Ne İşe Yarar?

Asiviral krem farklı cilt rahatsızlıklarını tedavi eden ve önleyen bir ilaçtır. Peki Asiviral krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Asiviral Antiviral Krem Nedir?

Bu krem genel olarak bağışıklığı yetkin yetişkinlerde ve on iki yaş ve üstündeki ergenlerde tekrarlayan herpes labialis (uçuk) tedavisinde endike herpes simpleks virüsü (HSV) nükleosid analog DNA polimeraz inhibitörüdür.

Asiviral Krem İçeriği

Bu kremin etken maddesi asiklovir adlı bir maddedir. Yardımcı maddeleri ise tween 80, setostearil alkol, sodyum lauril sülfat, vazelin beyaz, vazelin likit, propilen glikol ve deiyonize sudur.

Asiviral Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 26.88 TL’dir.

Asiviral Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu ilaç genel olarak uçuk ve ateş kabarcıklarını (herpes labialis) tedavi etmek için kullanılır. Yaraların iyileşmesini hızlandırabilir ve karıncalanma, ağrı, yanma, kaşıntı gibi semptomları azaltabilir. Bu krem, antiviraller olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Virüsün büyümesini ve oluşumunu durdurarak çalışır. Bu ilaç herpes’i tedavi etmez ve enfeksiyonun başka birine geçmesini engellemez. 

Asiviral Krem Faydaları

Bu krem bir antiviral ajandır. İki tipi olan herpes simpleks virüsüne saldırarak çalışır. Tip 1 herpes simpleks virüsü, ağız çevresindeki uçukların olağan nedenidir. Ayrıca genital herpes vakalarının yarısına kadar neden olur. Tip 2 herpes simpleks virüsü ise genellikle sadece genital herpes’e neden olur. Bazen uçuklara da neden olabilir.

Bu krem herpes simpleks virüsünü öldürmez ancak çoğalmasını önler. Bu, mevcut kabarcıklar üzerinde çok az etkisi olsa da, daha da kötüleşmesini önleyebileceği anlamına gelir. Belirtileriniz başlar başlamaz bu kremi ​​kullanıyorsanız, semptomların şiddetini ve süresini azaltacaktır. Uçuklar ve genital herpes enfeksiyonlarının tedavisi için reçete ile bu krem ​​mevcuttur. Uçukları tedavi etmek için reçetesiz bazı markalar da satın alabilirsiniz. Bu ilaç broşüründe ele alınmayan başka ilaç preparatları da vardır. 

Asiviral Krem Kullanımı Nasıldır?

Eczacınızdan edinebileceğiniz hasta bilgi broşürünü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı, karıncalanma, yanma, kızarıklık gibi enfeksiyonun ilk belirtisinde kullanın. Bu ilacı uygulamadan önce ve sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. İlacı uygulamadan önce etkilenen bölgeleri temizleyin ve kurulayın. Bu kremi etkilenen bölgeye uygulayın ve uçuklar için dört gün boyunca veya doktorunuz tarafından belirtildiği gibi genellikle günde beş kez (üç ila dört saatte bir) uygulayın ve hafifçe ovun. Kızarıklık olan bölgeler, karıncalanma, yanma hissi olan bölgeler, yaralar gibi etkilenen tüm alanları kaplayacak kadar krem ​​uygulayın.

Bu kremi sadece cilde uygulayın. Bu ilacı gözlere veya buruna, ağzın içine veya vajinanın içine uygulamayın. Bu alanlara yanlışlıkla bu krem temas ederse hemen bol suyla yıkayın.

Dozaj, tıbbi durumunuza, enfeksiyon türüne ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Bu ilacı reçete edilen süreden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Bu ilaç, cilt tarafından emilen ilaç miktarı sabit bir seviyede kaldığında en iyi sonucu verir. Bu nedenle, bu ilacı eşit aralıklarla kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde kullanın.

İlacın yıkanmasını önlemek için, uyguladıktan hemen sonra banyo yapmayın, duş almayın veya yüzmeyin.

Genital herpes yaralarına bu krem uygulanırsa, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için bir lastik eldiven kullanın.

Doktorunuz tarafından söylenmediği sürece diğer cilt ürünlerini (ilaçlar, kozmetikler, güneş koruyucuları veya dudak balsamları gibi) uygulamayın. Doktorunuz tarafından söylenmediği süreci, etkilenen alanı plastik veya su geçirmez bandajlarla kapatmayın.

Uçuk çok kolayca yayılabilir. Bu krem ​​uçukların yayılmasını engellemez. Uçuklar tamamen iyileşene kadar bir salgın sırasında başkalarıyla (öpüşmek gibi) yakın fiziksel temastan kaçının. Ayrıca, uçuklara dokunmamaya çalışın ve uçuklara dokunursanız ellerinizi yıkayın.

Genital herpes tedavisi için bu kremi kullanıyorsanız, hiçbir belirti olmasa bile partnerinize uçuk bulaştırma riskini azaltmak için güvenli seks uygulamalarını takip etmek önemlidir. Her zaman lateks veya poliüretandan yapılmış bir prezervatif kullanın. Semptomlarınız varsa veya bir salgın yaşıyorsanız, eşinizle cinsel ilişkiye girmeyin. Tedavi bittikten sonra durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Asiviral Krem Yan Etkileri

Bu kremi kullanırken kuru dudaklar, çatlamış dudaklar, yanma hissi, batma hissi veya ciltte pul pul dökülme oluşabilir. Bu yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Fakat yine de ciltte döküntü, kaşıntı, yüz, dil, ağız, dudak ve boğaz bölgesinde şişlik, şiddetli baş dönmesi ve nefes darlığı da dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir