Zolexol Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Zolexol krem genel olarak ciltteki mantar enfeksiyonlarını ve bakteriyel enfeksiyonları gideren bir ilaçtır. Eğer Zolexol krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Zolexol Krem Fiyatı

Bu kremin güncel fiyatı 16.55 liradır.

Zolexol Krem Muadili

Bu kremin muadili ürünleri arasında Dermoksin krem, Oceral krem, Oceral sprey, Oxezole krem ve Oxezole sprey vardır.

Zolexol Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu krem, bir mantarın neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Mantarı öldürerek veya tekrar çoğalmasını engelleyerek çalışır. Bu krem, yüzeyel mantar enfeksiyonları (tinea corporis), ayak mantarı (tinea pedis) ve kasık mantarı (tinea cruris) ile güneş mantarı (tinea [pityriasis] versicolor) gibi dermatolojik rahatsızlıkları tedavi etmek için cilde uygulanır. Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle alınabilir.

Zolexol Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem, Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes veya Epidermophyton floccosum’a bağlı tinea pedis yani ayak mantarı, tinea cruris yani kasık mantarı ve tinea corporis yani yüzeyel mantar enfeksiyonları gibi dermal enfeksiyonların topikal tedavisi için kullanılır. Bu krem, Malassezia furfur’a bağlı tinea (pityriasis) versicolor yani güneş mantarının topikal tedavisi için de kullanılır. Bu krem on iki yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

Zolexol 1 10 Gr Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Bu kremi doktorunuzun belirttiği şekilde kullanın. Kesin dozlama talimatları için ilacın üzerindeki etiketi kontrol edin.
  • Bu krem yalnızca harici kullanım içindir. Gözler, burun, ağız, genital bölge ve diğer mukoza zarlarıyla temastan kaçının.
  • Bu kremi kullanmadan önce etkilenen bölgeyi sabun ve suyla temizleyin ve iyice kurulayın.
  • Etkilenen bölgeyi kaplayacak kadar ilaç uygulayın. Yavaşça sürün.
  • Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, etkilenen bölgeyi bandaj veya diğer kapatıcı pansumanlarla kapatmayın.
  • Elleriniz tedavi edilen bölgenin bir parçası değilse, bu kremi kullandıktan hemen sonra ellerinizi yıkayın.
  • Enfeksiyonunuzu tamamen temizlemek için, tam tedavi süreci boyunca bu kremi kullanın. Birkaç gün içinde daha iyi hissetseniz bile kullanmaya devam edin.
  • Bir doz bu kremi kaçırırsanız ve düzenli olarak kullanıyorsanız, en kısa sürede kullanın. Birkaç saat geçtiyse veya bir sonraki doz için zaman yaklaşıyorsa, sağlık uzmanınız veya doktorunuz tarafından tavsiye edilmedikçe, dozu yakalamak için iki katına çıkarmayın. Aynı anda iki doz kullanmayın.
  • Sağlık uzmanınıza veya doktorunuza bu kremi nasıl kullanacağınızla ilgili aklınıza gelebilecek tüm soruları sorun.
  • Tinea (pityriasis) versicolor, gövdede boyuna, kollara ve üst uyluklara kadar uzanabilen hiperpigmente veya hipopigmente yamalara neden olabilir. Enfeksiyonun tedavisi, etkilenen bölgelerde pigmentin hemen eski haline dönmesine neden olmayabilir. Başarılı tedaviyi takiben pigmentin normalleşmesi değişkendir ve bireysel cilt tipine ve tesadüfi güneşe maruz kalmaya bağlı olarak aylar sürebilir. Tinea (pityriasis) versicolor bulaşıcı olmamasına rağmen, hastalığa neden olan organizma normal cilt florasının bir parçası olduğu için tekrarlayabilir.

Zolexol Krem Kullanımı

Bu krem, tinea pedis, tinea corporis veya tinea cruris hastalarında etkilenen ve çevredeki bölgelere günde bir ila iki kez uygulanmalıdır. Bu krem, tinea (pityriasis) versicolor tedavisinde günde bir kez uygulanmalıdır. Tekrarlama olasılığını azaltmak için tinea corporis, tinea cruris ve tinea (pityriasis) versicolor için iki hafta ve tinea pedis için bir ay tedavi edilmelidir. Tedavi süresinden sonra hasta klinik bir iyileşme göstermezse, tanı gözden geçirilmelidir.

Zolexol Krem Yan Etkileri

Bu kremin yan etkileri arasında yanma hissi, kaşıntı, deride kabarma, kabuklanma, kuruluk veya pullanma, deride kalınlaşma, şiddetli kızarıklık, ağrı veya ciltte şişme, kıllı bölgelerde yanma, kaşıntı ve ağrı, saç kökünde irin ve cilt tahrişi vardır. 

Bazı yan etkiler herhangi bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayabilir. Vücudunuz ilaca alıştıkça bu yan etkiler ortadan kalkabilir. Sağlık uzmanınız veya doktorunuz bu yan etkileri önlemenize veya azaltmanıza yardımcı olabilir ağrı, deri döküntüsü, karıncalanma ve acı gibi yan etkilerden herhangi birinin devam edip etmediğini veya bunlarla ilgili endişelerinizin olup olmadığını kontrol edin.

Bu yan etkilerden herhangi birisini görürseniz hemen ilacı kullanmayı bırakın ve acil olarak doktorunuza başvurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir