Xiaomi, Batı Avrupa’nın En Büyük Dördüncü Akıllı Telefon Üreticisi Oldu

Xiaomi, Batı Avrupa’ya henüz yeni girmiş sayılır bu yüzden başlangıç aşamalarında diyebiliriz. Şirket, Kasım 2017’de İspanya’da düzenlediği bir lansman ile bu bölgede ilk kez ürünlerini resmi olarak satışa çıkardı. Ancak henüz bölgedeki aktiviteleri yeni olmasına rağmen şirket, rekabetin içerisinde kendini bulmuş durumda. Şu anda Xiaomi, Batı Avrupa’da en büyük dördüncü akıllı telefon üreticisi konumunda.

Son zamanlarda Xiaomi’nin CFO’sı bölgede genişleme planlarının olduğundan bahsediyordu. Bu planların işleyişe geçtiğini görmeye başlamış olabiliriz. Strategy Analytics tarafından paylaşılan bir piyasa analizi raporu, Xiaomi’nin bu bölgede gerçekten de etkili adımlar attığını doğruladı.

Yayınlanan raporda Çinli şirketin Samsung, Apple ve Huawei gibi markaların arkasına geçerek bölgede dördüncü en büyük akıllı telefon satıcısı olduğu açıkça görülüyor. Ancak unutmayın bu başarı sadece 2.5 yıl içerisinde gerçkleşti. Gerçekten muazzam bir sürede muazzam bir başarı.

Xiaomi’nin bölgedeki bu yükselişi yerel operatörler ile yapılan sürekli işbirliklerine dayandırılıyor. Bu işbirlikleri Batı Avrupa’da büyük kazançlar elde etmeye yarıyor. Bu büyümenin büyük bir bölümünü ise ABD yasağı nedeniyle bölgede daralmaya devam eden Huawei’ye dayandırabiliriz.

Xiaomi’nin küresel çaptaki toplam akıllı telefon sevkiyatları, 2020 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda değişmedi ve sabit kaldı. Şirket büyüme konusundaki eksi duruma rağmen genel akıllı telefon pazarında çok daha iyi bir performans gösterebildi. Şu anda ise Xiaomi’nin hacim itibariyle küresel pazar payı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %10 seviyesine yükselmiş durumda.

“Xiaomi, Batı Avrupa’nın En Büyük Dördüncü Akıllı Telefon Üreticisi Oldu” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir